Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Савчук Сергій Вікторович. Юридична соціологія: предмет та її місце в системі юридичних наук: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2002. - 228 арк. - Бібліогр.: арк. 186-225.



Анотація до роботи:

Савчук С.В. Юридична соціологія: предмет та її місце в системі юридичних наук. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена визначенню предметної специфіки юридичної соціології, уточненню особливостей її структури та місця в системі юридичних наук. На основі новітніх досягнень наукової думки розглядається та обґрунтовується концептуальна відмінність теоретико-методологічних положень юридичної соціології як самостійної правової науки від соціології права як окремої галузі загальної соціології. Висвітлена історія становлення та розвитку юридичної соціології. З’ясовано, що є об’єктом даної науки. Показано логіку внутрішньої взаємодетермінації її предмета і методу. Звертається також увага на предметну зумовленість функцій. Окреслюються ті фундаментальні проблеми юридичної соціології, які підлягають науковому аналізу з позицій соціолого-юридичного підходу. Сформульоване визначення предмета. З’ясовується її співвідношення з іншими правовими науками, а саме із загальною теорією права, філософією права, порівняльним правознавством та юридичною психологією.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення наукових позицій і запропоновано й обґрунтовано на основі новітніх досягнень правової науки і практики новий підхід щодо розуміння концептуальної природи та предметної специфіки юридичної соціології як самостійної правової науки, головним із завдань якої є дослідження внутрішньої соціодинаміки права, виявлення її відмінності від інших сучасних напрямів соціально-правового пізнання, уточнення особливостей її структури та місця в системі юридичних наук.

У висновках зроблені загальні підсумки дослідження, сформульовані основні положення, в яких знайшла свій відбиток наукова новизна підходу до аналізу предмета дослідження і які становлять зміст дисертаційної роботи:

- юридична соціологія історично і методологічно виникла із загальної теорії права, в рамках якої тривалий час розвивалась як науковий напрям дослідження, поява якого була зумовлена широким впровадженням в правову науку і практику соціологічних методів. Увага акцентувалася на соціолого-юридичних аспектах пізнання загальних закономірностей права. В результаті спеціалізації і диференціації наукового знання почався неминучий процес оформлення юридичної соціології в науку зі своїм предметом і методом, і, як наслідок, вона відокремилась від своєї метаоснови – теорії права. Після цього настав етап її інституціонального розгортання, самовизначення, концептуального розвитку як окремої юридичної науки, який триває й сьогодні;

- на відміну від соціології права, об’єктом якої є суспільство як ціле, а право тут постає тільки окремим його елементом, об’єктом юридичної соціології є право як ціле, перш за все як самодостатній нормативний феномен, право у взаємозв’язках і взаємодії з іншими об’єктами (матеріальними та духовними), на які воно впливає і які чинять вплив на нього;

- предметом юридичної соціології є специфічні закономірності мікросоціогенезу правових норм, соціодинаміка їх функціонування та безпосередні наслідки соціальної дії, як необхідна умова оптимізації правового регулювання;

- гносеологічним обґрунтуванням специфіки методу юридичної соціології є соціолого-юридичний підхід до права як внутрішньої соціодинаміки його структурних елементів, який по суті, будучи синтезом найбільш фундаментальних характеристик методу юридичної соціології, задає, визначає принципові рамки адекватного застосування певних елементів методу в соціолого-юридичному дослідженні, намічає основний ракурс пізнання права юридичною соціологією, визначає шлях, стратегію розв’язання поставлених завдань. Відносно методу юридичної соціології соціолого-юридичний підхід є його виразом у вигляді принципових категорій, базисних уявлень і дослідних рамок, і в цьому смислі може розумітися як редуційована репрезентативність методу, нормуюча предметну орієнтацію юридичної соціології;

- юридична соціологія є самостійною правовою наукою, на відміну від соціології права, яка є окремою галуззю загальної соціології;

- порівняння юридичної соціології із загальною теорією права, філософією права, порівняльним правознавством та юридичною психологією дозволяє уточнити специфіку її предмета та охарактеризувати її як загальнотеоретичну юридичну науку. У площині предметної і методологічної специфіки, природи отримуваних знань, концептуальної орієнтації і наукових пріоритетів виявляється відмінність її призначення і ролі в пізнанні права.

Отже, враховуючи, що свідоме і творче застосування всього теоретико-методологічного арсеналу юридичної соціології допомагає пізнавати об’єктивну нормативну структуру суспільного життя і механізми його нормативної саморегуляції, виявляти правову природу фактичних соціальних норм, які потребують законодавчого закріплення, передбачати прорахунки та уникати їх в юридичній сфері діяльності, тим самим сприяючи підвищенню обґрунтованості правових норм та їх ефективності, виникає нагальна потреба в розширенні соціолого-юридичних досліджень. Сучасна юридична соціологія може і повинна зробити свій внесок у розв’язання кардинальних завдань новітньої правової науки і практики.

Публікації автора:

1. Основні типи концептуальних підходів до визначення предмета соціології права // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 100: Правознавство. – Чернівці: “Рута”, 2000. – С. 19-23.

2. Юридична соціологія: концептуальна взаємодетермінація предмета і методу // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 105: Правознавство. – Чернівці: “Рута”, 2001. – С. 17-21.

3. Співвідношення юридичної соціології і порівняльного правознавства // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 121: Правознавство. – Чернівці: Рута, 2001. – С. 20-25.

4. Соціологія права і юридична соціологія: тотожність чи відмінність предметів // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 125: Правознавство. – Чернівці: Рута, 2001. – С. 5-8.

5. Юридична соціологія і загальна теорія права // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 14. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2001. – С. 71-75.

6. Прикладне значення юридичної соціології у вивченні делінквентної поведінки підлітків // Охорона дитинства. Дитяче право: теорія, досвід, перспективи. Матеріали конференції, присвяченої 80-й річниці від дня заснування державного показового Дитячого містечка імені ІІІ Комінтерну в Одесі: Збірник наукових праць. – Одеса: Юридична література, 2001. – С. 155-157.

7. Предмет юридичної соціології // Ерліхівський збірник. Юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Випуск 3. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 106-109.