Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Тихомиров Олександр Деонисович. Юридична компаративістика: філософсько-методологичні засади : Дис... д-ра наук: 12.00.12 - 2006.



Анотація до роботи:

Тихомиров О.Д. Юридична компаративістика: філософсько-методологичні засади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2006.

У дисертації у філософсько-правовому і методологічному аспектах здійснено дослідження генезису порівняльного правознавства в контексті виникнення і розвитку порівняльних досліджень у соціально-гуманітарних науках.

Розроблено авторську концептуалізацію юридичної компаративістики як етапу розвитку порівняльного правознавства в умовах постнекласичної науки і пост-постмодернізму, досліджено її філософські підстави, особливості, предметні і методологічні зв'язки з юридичними і компаративними науками, специфіку прояву компаративізму в правовій реальності.

Методологія юридичної компаративістики розглядається як складний феномен, що залежить від світогляду, типу наукового мислення, парадигм і охоплює предметні та методологічні знання, методологічні підходи, методи і інші компоненти.

Обґрунтовується розуміння компаративного методу як сукупності методів дослідження «не одного» об'єкта з метою виявлення всезагального, загального, різного і унікального між правовими явищами.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та інтерпретацію шляхів розв’язання наукової проблеми, пов’язаної з пошуком своєрідності трансформації порівняльного правознавства в пост-постмодерністській перспективі, що дозволило запропонувати власну концепцію юридичної компаративістики як постнекласичного етапу його розвитку.

Головні наукові та практичні результати дослідження є такими:

1. Однією з періодизацій історії порівняльного правознавства є її диференціація на докласичний, класичний, некласичний, постнекласичний періоди, виходячи з її обумовленості потребами правової практики, станом розвитку юридичної науки, ефективністю наукових комунікацій відповідних національних шкіл.

2. Компаративізм – один із видів світогляду пізнього постмодернізму (пост-постмодерну), який охоплює різні форми пізнання та ставлення до світу. Своєрідним проявом компаративізму у сфері правового життя є правовий компаративізм, який діалектично поєднує правовий глобалізм і правовий плюралізм.

3. Юридична компаративістика притаманна постнекласичному етапу розвитку порівняльного правознавства і формується у просторі взаємодії компаративних і юридичних наук, де компаративні науки визначають її методологію, а юридичні – особливості об’єктів (правової реальності). Інтеграція юридичної компаративістики у систему компаративних наук, сприйняття з відповідною трансформацією їх методологічного потенціалу, з одного боку, збагачує її методологію, забезпечує адекватне сприйняття багатовимірності і багатоманітності правової реальності, а з іншого боку, дозволяє зробити свій «внесок» в компаративістику.

4. В онтологічному аспекті юридична компаративістика виходить з того, що правова реальність у своїй сутності є компаративною, що виявляється в інтерпретаціях права через справедливу міру рівності, свободи, правомірність, порівняння, протилежність (антиправо) та ін., тому юридична компаративістика досліджує право в його основних вимірах буття – у просторі (географія), часі (історія), результати яких утворюють її базисні складові, а багатоманітність інших форм буття права породжує й багатоманітність форм його компаративних досліджень. Так, право як світогляд є предметом філософії права, правові тексти – компаративної лінгвістики права, суб’єкти права – антропології права, а правова поведінка та відносини – компаративної соціології права і т. д.

5. У гносеологічному плані юридична компаративістика не може бути зведена лише до автономної наукової дисципліни чи методу, а являє собою складне утворення, що охоплює різні форми здійснення та організації компаративних правових досліджень – наукову дисципліну, науковий комплекс, методологічний підхід, передній край досліджень, інфраструктуру, наукову професію, наукові спільноти, масив спеціальних публікацій тощо.

6. Аксіологічний аспект юридичної компаративістики пов’язаний із дослідженням проблем суспільної корисності, небезпечності і нейтральності соціальних явищ, оцінки рівня розвиненості права та його місця в соціальному регулюванні, правових цінностей суспільного й особистого життя.

7. В антропологічному вимірі юридична компаративістика орієнтована на суб’єктів права, людину, країни, цивілізації, міру людського, в правових реальностях, повсякденність людського існування,

8. Юридична компаративістика як юридична наука може досліджуватися як знання, наукова діяльність, соціальний інститут, форма культури. Множинність складових та структуризацій юридичної компаративістики зумовлена як багатоманітністю проявів права, розмаїттям зв’язків права з іншими соціальними явищами, так і плюралізмом методології науки.

9. Філософія правового компаративізму є адаптацією компаративізму до особливостей правової реальності та її відображення, а також охоплює унікальні їх властивості. «Перетин» компаративізму, філософії та правової реальності утворюють: правовий компаративізм, філософію правового компаративізму, юридичну компаративістику, компаративну філософію права та ін.

10. Компаративна філософія права – один із напрямів дослідження власне філософії права як сфери його раціонального осмислення, який повинен орієнтуватися на компаративне вивчення філософських інтерпретацій права.

11. Неуніверсальність права, наявність цивілізацій, в яких домінують різні соціальні регулятори, обумовлюють виокремлення такого фрагмента соціальної реальності, в якому право розглядається як один із соціальних регуляторів, з яким взаємодіють інші регулятори або перебувають стосовно до нього у стані конфронтації. Таким фрагментом може бути регулятивний простір, у межах якого виникають, функціонують, взаємодіють соціальні регулятори, а також соціальна ситуація, яка локалізує час і простір стосовно певного стану реальності, суб’єкта, явища тощо.

12. Методологія юридичної компаративістики не зводиться лише до порівняльно-правового методу та знань щодо його застосування, вона існує на певних рівнях і охоплює різні компоненти, до яких належать не тільки методологічні, а й предметні знання у їх методологічному значенні (світогляд, парадигми, тип наукового мислення тощо). Компаративний підхід як основа компаративної методології містить компаративний метод та інші компоненти науки, які мають методологічне значення.

13. Компаративний метод об’єднує всі методи досліджень «не одного» («одного, другого, іншого») об’єкта чи його стану, предметом яких є виявлення різного та загального, унікального та всезагального, причому останні характеризуються відсутністю, відповідно, загального та різного. Він не звідний тільки до порівняльного, його складовими є порівняння, зіставлення, протиставлення, конфронтація, контрастування тощо.

14. Подальший розвиток порівняльного правознавства як юридичної компаративістики потребує філософських і наукознавчих досліджень на основі теоретичних і методологічних підходів напрацьованих у соціально-гуманітарних науках, а з виходом за межі науки та європейської цивілізації пов’язується з охопленням практичних, буденних та інших проявів компаративізму в неєвропейських цивілізаціях, у яких наука не є домінуючою формою світогляду, а право – найбільш ефективним соціальним регулятором.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Тихомиров А.Д. Юридическая компаративистика: философские, теоретические и методологические проблемы. – К.: Знання, 2005. – 334 с.

Статті у фахових виданнях з юридичних наук:

  1. Тихомиров О.Д. Юридичні компаративістські дослідження: деякі проблеми теорії і методології // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС України. – 2000. – № 1. – С. 31–39.

  2. Тихомиров О.Д. Виникнення порівняльно-правових досліджень в Україні // Часопис Київського університету права (Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України). – 2005. – № 4. – С. 32–36.

  3. Тихомиров О.Д. (у співавт.) Російська та українська традиції державорозуміння // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 5. – С. 3–9.

  4. Тихомиров О.Д. Компаративні (порівняльні) дослідження в історичній науці // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 6. – С. 231–237.

  5. Тихомиров О.Д. Філософсько-компаративні проблеми соціальної регуляції // Науковий вісник Юридичної академії МВС України. – 2005. – № 4. – С. 56–63.

  1. Тихомиров О.Д. Гносеологічне значення поняття соціальної ситуації для порівняльного правознавства // Наукові записки. Т. 38: Юридичні науки. Національний університет «Києво-Могилянська академія». – 2005. – С. 66–69.

  2. Тихомиров О.Д. Плюралізм розуміння порівняльного правознавства (порівняльного права) // Вісник Запорізького інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 3. – С. 12–21.

  3. Тихомиров О.Д. Порівняльне правознавство і вивчення іноземного права: теоретичні проблеми та методологічні підходи// Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Зб. наук. пр. – Донецьк: Донецький юридичний інститут МВС України при Донецькому національному університеті. – 2005. – № 3. – С. 94–104.

  4. Тихомиров О.Д. Філософське та методологічне значення еволюції розуміння науки для досліджень юридичної компаративістики // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – 2005. – № 5. – С. 17–26.

  5. Тихомиров О.Д. Історія та географія юридичної компаративістики: наукознавчі підходи // Науковій вісник Національної академії державної податкової служби України: Зб. наук. пр. – Ірпінь: Національна академія ДПС України, 2005. – № 5 (32). – С. 118–123.

  6. Тихомиров О.Д. Філософія простору і географія права: міфи чи реальність юридичної компаративістики? // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – 2006. – № 1. – С. 49–60.

  7. Тихомиров О.Д. Методологія юридичної компаративістики: проблеми філософського осмислення // Право України. – 2006. – № 2. – С. 32–34.

  8. Тихомиров О.Д. Компаративные исследования в лингвистике и их значение для философского осмысления юридической компаративистики // Закон и жизнь (Министерство юстиции Республики Молдова). – 2006. – № 2. – С. 25–30.

  9. Тихомиров О.Д. Компаративизм и постмодернизм в контексте правовой реальности // Закон и жизнь (Министерство юстиции Республики Молдова). – 2006. – № 3. – С. 36–41.

  10. Тихомиров О.Д. Критичний аналіз підходів до розуміння порівняльного правознавства // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 2. – С. 49–52.

  11. Тихомиров О.Д. Методологічні особливості досліджень юридичної компаративістики як соціального інституту // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 3. – С. 3–6.

  12. Тихомиров О.Д. Юридична компаративістика і порівняльне правознавство: наукознавчий підхід // Південноукраїнський правничий часопис. Одеський інститут внутрішніх справ. – 2006. – № 1. – С. 58–63.

  13. Тихомиров О.Д. Світоглядні та філософські підстави юридичної компаративістики // Науковий вістник Львівського державного університету внутрішніх справ. – 2006. – № 1. – С. 352–361

  14. Тихомиров О.Д. Порівняльна політологія, геополітика, політична географія: еволюція і сучасний стан // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. пр. Одеської національної юридичної академії. – 2006. – Вип. 29. – С. 561–569.

  15. Тихомиров О.Д. Порівняльне правознавство: університетський та академічний шляхи розвитку в Україні // Держава і право: Зб. наук. пр. – К.: Ін–т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – 2006. – Вип. 31. – С. 36 – 41.

  16. Тихомиров О.Д. Компаративний підхід як основа методології юридичної компаративістики // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2006. – Вип. 32. – С. 230–235.

  17. Тихомиров О.Д. Філософсько-теоретичні засади використання поведінкового та ситуативного підходів в компаративних юридичних дослідженнях // Адвокат. – 2006. – № 2. – С. 19–23.

  18. Тихомиров О.Д. Індуктивний підхід до розуміння порівняльного правознавства // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – 2006. – № 2. – С. 36–41.

Статті, тези доповідей та інші роботи, які додатково відображають
наукові результати дисертації:

  1. Тихомиров О.Д. Проблеми прав людини в сучасних парадигмах праворозуміння // Правовий статус особи: стан, проблеми, перспективи: Зб. наук. ст. – К., 1998. – С. 129–133.

  2. Тихомиров О.Д. Філософсько-методологічні підходи до досліджень юридичної компаративістики // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2005. – № 5. – С. 52–61.

  3. Тихомиров О.Д. Компаративізм як парадигма соціогуманітарних наук // Право і суспільство. – 2005. – № 3. – С. 127–131.

  4. Тихомиров О.Д. Методологія порівняльно-правового підходу // Матеріали наукової конференції «Конституція України – основа модернізації держави та суспільства» (Харків, 21–22 червня 2001 р.). – Х.: Право, 2001. – С. 135–136.

  5. Тихомиров О.Д. Поняття правової системи: компаративістський підхід // Реформування правової системи України: проблеми і перспективи розвитку в контексті Європейських інтегративних процесів // Міжнародна науково-практична конференція (Київ, 28–29 квітня 2004 р.): Зб. наук. пр.: В 2 ч. / Редкол.: С.А. Єрохін, В.Ф. Погорілко, Я.М. Шевченко та ін. – К.: Національна академія управління, 2004. – Ч. 1. – С. 158–162.

  6. Тихомиров О.Д. Методологические вопросы истории сравнительного правоведения // Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень – 2005». – Т. 41: Історія держави та права. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 58 – 59.

  7. Тихомиров О.Д. Методологічні підходи до компаративних досліджень економічної безпеки // Економічна безпека держави в умовах інтеграції до світового співтовариства: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Академія митної служби України, 2005. – С. 74–75.

  8. Тихомиров О.Д. Філософсько-методологічні аспекти порівняльного державного управління в контексті державознавства // Сучасні проблеми управління: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 29–30 листопада 2005 р.) / Уклад.: Б.В. Новиков, І.І. Федорова. – К.: ВПІ ВПК «Політехніка», 2005. – С. 89–90.

  9. Тихомиров О. Порівняльне державознавство: деякі дискусійні питання // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали
    ХІІ регіональної науково-практичної конференції. (Львів, 9–10 лютого 2006 р.) – Л.: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2006. – С. 486–487.

  10. Теорія держави і права / Колодій А.М., Копєйчиков В.В., Лисенков С.Л., Пастухов В.П., Сумін В.О., Тихомиров О.Д. – К.: Юрінформ, 1995. – 190 с.

  11. Теорія держави і права: Підручник / С.Л. Лисенков, А.М. Колодій, О.Д. Тихомиров, В.С. Ковальський; За ред. С.Л. Лисенкова. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 448 с.

  12. Гусарєв С.Д., Тихомиров О.Д. Юридична деонтологія (основи юридичної діяльності: теоретичні і деонтологічні аспекти): Науково-методичний посібник. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2000. – 375 с.

  13. Гусарєв С.Д., Тихомиров О.Д. Юридична деонтологія (Основи юридичної діяльності): Навч. посіб. – К.: Знання, 2005. – 655 с.

  14. Тихомиров О.Д. Міжнародно-правова допомога (та інші 67 статей, загальним обсягом – 3 др. арк.) // Міжнародна поліцейська енциклопедія: У 10 т. Т. 1: Теоретико-методологічні та концептуальні засади поліцейського права та поліцейської деонтології / Відп. ред. Ю.І. Римаренко, Я.Ю. Кондратьєв, В.Я. Тацій, Ю.С. Шемшученко. – К.: Концерн «Видавничій Дім «Ін Юре», 2003. – 1232 с.