Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Мар'єнко Катерина Миколаївна. Якість життя хворих на епілепсію (клініко-психологічні особливості) : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2008.



Анотація до роботи:

Мар’єнко К.М. Якість життя хворих на епілепсію (клініко-психологічні особливості). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю

14.01.15 – нервові хвороби. - Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України. - Київ, 2008.

В дисертації представлені результати комплексного клінічного, ЕЕГ, нейровізуалізаційного обстеження та анкетування 150 хворих на епілепсію (Е) за допомогою “Опитувальника якості життя при епілепсії-89”та “Методики для психологічної діагностики типів відношення до хвороби”.

Хворі, які знаходились на стаціонарному лікуванні, мали гірші показники якості життя (ЯЖ) порівняно з амбулаторними пацієнтами. Хворі на Е статистично достовірно мають сенситивний тип відношення до хвороби (ТВХ) порівняно з контрольною групою, тобто соромляться свого захворювання, намагаються його приховати, що свідчить про значну стигматизацію хворих на Е.

ЯЖ і ТВХ не залежали від статі хворих, етіології захворювання, віку пацієнта, в якому почалась хвороба.

Кращі показники ЯЖ і ТВХ з мінімальним рівнем дезадаптації відмічені у хворих середнього віку (30-44 роки), які мають вищий рівень освіченості, відсутність інвалідності, лікуються новими протиепілептичними препаратами (ПЕП), не одружені, мають рідкі генералізовані напади.

Низькі показники ЯЖ та формування дезадаптивних ТВХ виникають у хворих, що перебувають в шлюбі, віком до 30 і старші 45 років, які мають часті парціальні напади з вторинною генералізацією, тривалий перебіг хвороби, лікуються старими ПЕП, одержали середню освіту, мають інвалідність.

  1. В дисертації проведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в розробці рекомендацій щодо індивідуалізації та покращення медичної, психологічної і соціальної допомоги хворим на Е на основі вивчення якості їх життя та типів відношення до хвороби.

  2. Обґрунтовано використання перекладеного українською мовою опитувальника “Quality of Life in Epilepsy Inventory –89”(“Опитувальник якості життя хворих на епілепсію-89”), проведено його лінгвістичну валідацію, оцінку клінічної валідності та одержано дозвіл авторів на використання в лікувальних закладах України.

  3. При порівнянні ЯЖ амбулаторних і стаціонарних хворих, виявилось, що перші мають кращі показники як загальної ЯЖ, так і її складових. У всіх хворих більшість показників ЯЖ, а також ТВХ не залежали від етіології, статі та віку початку захворювання.

  4. Хворим віком до 30 років, більше притаманний анозогнозичний ТВХ, який супроводжується недбалим ставленням до свого здоров’я. Тому молоді хворі потребують цілеспрямованої психологічної підтримки для мінімізації легковажного ставлення пацієнта до свого захворювання.

  5. Хворі старших вікових груп з тривалим перебігом хвороби, частими нападами, які поряд з низькими оцінками ЯЖ, демонструють дезадаптивні ТВХ (тривожний, неврастенічний, іпохондричний, сенситивний) потребують не тільки психотерапевтичних втручань, але й призначення додаткових медикаментозних засобів - транквілізаторів, антидепресантів. Особливо це стосується хворих з меланхолійним та апатичним ТВХ, що може свідчити про виражені депресивні розлади.

  6. Кращі показники ЯЖ і формування ТВХ І блоку (з відсутністю або з малим ступенем дезадаптації) характерні для неодружених хворих віком 30-44 роки, з рідкими нападами, генералізованими формами епілепсії, невеликою тривалістю хвороби, які лікуються новими ПЕП. Такі пацієнти мають вищу або середню спеціальну освіту, не мають інвалідності.

  7. Низькі показники ЯЖ та формування дезадаптивних ТВХ виникають у хворих віком до 30 і старші 45 років, які перебувають в шлюбі, мають часті напади, парціальні та з вторинною генералізацією, тривалий перебіг хвороби, лікуються старими (традиційними) ПЕП. У таких хворих нижчий рівень освіти, вони частіше мають інвалідність.

  8. Хворим на Е статистично достовірно порівняно з контрольною групою притаманний сенситивний ТВХ, що свідчить про значну стигматизацію пацієнтів, які соромляться свого захворювання, намагаються його приховати перед оточенням.

  9. Відмічений кореляційний зв’язок між високими показниками ЯЖ та формуванням сприятливих ТВХ у хворих на Е. І, навпаки, дезадаптивні ТВХ корелюють з низькою оцінкою хворими якості свого життя, що свідчить про валідність обох опитувальників, використання яких можна включати в комплекс обстеження хворих. Визначення ТВХ при низьких показниках ЯЖ допомагає додатково виявити “мішені” для психологічної та медикаментозної корекції (тривожні, депресивні, астенічні розлади).

Публікації автора:

  1. Мар’єнко К.М. Оцінка якості життя хворих на епілепсію // Вісник наукових досліджень. -2003. - № 4. - С. 83-85

  2. Мар’єнко К.М. Сучасні методики вивчення якості життя у хворих на епілепсію // Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 2004. - № 2 (12). - С. 35-39

  3. Мар’єнко К.М. Проблема стигматизації і якість життя хворих на епілепсію // Вісник психіатрії та психофармакотерапії. - 2006. - № 1 (9). - С. 59-61

  4. Мар’єнко К.М. Типи відношення до хвороби у пацієнтів з епілепсією // Укр.вісник психоневрології. - 2006. - Т.14. - Вип. 2(47). - С. 63-66

  5. Мар’єнко К.М. Дослідження якості життя та типу відношення до хвороби при епілепсії: Інформаційний лист.- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.- К., 2006. – 2 с.

  6. Мар’єнко К.М. Порівняльна оцінка опитувальників якості життя та типів відношення до хвороби при епілепсії // Вісник епілептології. - 2006. - № 1 (15-16). - С. 75

  7. Мар’єнко К.М. Про вплив тривалості захворювання на якість життя при епілепсії // X Конгрес СФУЛТ: Тез. доп. - Чернівці, 2004.- С. 336

  8. Мар’єнко К.М., Мар’єнко Л.Б. Психологічна діагностика аутопластичної картини захворювання у хворих на епілепсію молодого віку // Вісник епілептології. - 2004. - № 1(7-8). - С. 88. (Дисертантом особисто проведене обстеження і анкетування хворих, обробка отриманих даних, формулювання висновків)

  9. Мар’єнко К.М., Пшик С.С. Опитувальники якості життя в медицині: клінічне та соціальне значення // Вісник епілептологіі. - 2005. - № 1(11-12). - С. 86-87 ( Дисертантом особисто проведений літературний огляд, обробка матеріалу, формулювання висновків)

  10. Мар’єнко К.М., Мар’єнко Л.Б. Особистісний аспект перебігу епілепсії // V Міжнар.конф. Укр. протиепілепт.Ліги: Тез.доп. - Київ, 2001. - С. 39-40 (Дисертантом особисто проведене клінічне обстеження хворих, анкетування, обробка отриманих результатів)

  1. Мар’єнко К.М., Мар’єнко Л.Б. Оцінка якості життя хворих на епілепсію в працездатному віці // VII Міжнар. конф. Укр. протиепілепт. Ліги: Мат. конф. - Київ, 2003. - С. 61 (Дисертантом особисто проведене клінічне обстеження хворих, анкетування, обробка матеріалу, формулювання висновків)

  2. Мар’єнко К.М. Віковий аспект оцінки якості життя хворих на епілепсію // 65-а наукова конференція з міжнар. участю студентів та молодих вчених: Тез. доп. - Львів, 2004. - С. 337-338.

  3. Мар’єнко К.М.. Пшик С.С. Якість життя хворих на епілепсію на початкових стадіях захворювання // Пробл. клін. неврології: історія, сучасність, перспективи: Мат. міжнар.науково-практ. конф. - Львів, 2005. - С. 152-154 (Дисертантом особисто проведено підбір і обстеження хворих, їх анкетування, обробка результатів дослідження).