Хижнякова Надія Олександрівна. Інвестиційне забезпечення реформування систем поводження з твердими побутовими відходами : дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Національний лісотехнічний ун-т України. - Л., 2005.
Анотація до роботи:
Хижнякова Н.О. Інвестиційне забезпечення реформування систем поводження з твердими побутовими відходами. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Національний лісотехнічний університет України, Львів, 2005.
Дисертація присвячена питанню розробки інвестиційного забезпечення реформування регіональних систем поводження з ТПВ. Обґрунтовано зміст поняття ”система поводження з твердими побутовими відходами”, запропоновано класифікацію систем даного типу та визначено роль інвестиційної діяльності у процесі їх реформування. Дано характеристику стану національної системи поводження з ТПВ України, регіональної системи поводження з ТПВ Рівненської області та локальної системи поводження з ТПВ м. Рівне, встановлено необхідність їх реформування. Запропоновано концепцію вибору варіанту реформування регіональної системи поводження з ТПВ та концептуальні підходи до залучення необхідних для цього інвестиційних ресурсів, основні положення яких використано при розробці інвестиційної стратегії реформування регіональної системи поводження з ТПВ Рівненської області.
У роботі отримані науково обґрунтовані результати, які у сукупності вирішують важливе наукове завдання – обґрунтування інвестиційного забезпечення реформування регіональних систем поводження з ТПВ, що має суттєве значення для економіки природокористування та охорони навколишнього середовища. За результатами дослідження сформовані такі висновки.
У сучасних умовах еколого-економічної кризи привертають до себе увагу проблеми поводження з ТПВ. Оскільки процес поводження з ТПВ зачіпає інтереси багатьох економічних суб’єктів, можна говорити про існування систем поводження з ТПВ, які їх поєднують. На фоні розвитку нових технологій переробки та утилізації окремих ресурсно-цінних фракцій і ТПВ в цілому набуває актуальності проблема інвестиційного забезпечення реформування таких систем.
Дослідженнями встановлено, що ТПВ являють собою відходи побутового споживання у твердому агрегатному стані, а поводження з ТПВ – це сукупність операцій, які можна здійснювати стосовно них.
Для вивчення процесу поводження з ТПВ та обґрунтування його інвестиційного забезпечення нами запропоновано поняття „система поводження з ТПВ”. Метою функціонування такої системи є знешкодження утвореного обсягу ТПВ, тобто підтримання належного рівня екологічної безпеки у її межах.
Виявлено, що системи поводження з ТПВ є одночасно технологічними та економічними системами, у зв’язку з чим пропонується здійснювати їх класифікацію за технологічними та економічними характеристиками, враховуючи також організаційні та екологічні характеристики.
Встановлено, що реформування систем поводження з ТПВ являє собою зміну їх характеристик, а інвестиційне забезпечення цього процесу передбачає акумулювання та ефективне використання інвестиційних ресурсів, спрямованих на створення, оновлення та розширення об’єктів зазначених систем.
Виявлено розповсюдженість комбінованих систем з домінуванням захоронення відходів у світовій практиці поводження з ТПВ. Найпоширенішою у світі схемою оплати послуг із знешкодження ТПВ є оплата за місцем їх надання, паралельно до якої у державах Європи використовується схема оплати за місцем придбання товарів.
Дослідження показали, що в Україні, як і у світовій практиці, домінує метод захоронення ТПВ. Фактично діють лише два сміттєспалювальні заводи. Оплата послуг із знешкодження ТПВ здійснюється передусім за місцем їх надання, а з 2001 року впроваджено схему оплати за місцем придбання товарів, що застосовується для використаної тари та упаковки.
Удосконалено систему відносних показників використання вторинних ресурсів у регіоні. Вона відрізняється від існуючих тим, що містить три відносні показники, які дозволяють послідовно врахувати потоки вторинних ресурсів, що перетинають територіальні межі системи, яка досліджується. Апробація даної системи на прикладі Рівненської області дозволяє зробити висновок про наявність значних можливостей підвищення рівня використання вторинних ресурсів через залучення до утилізації обсягів утворених ТПВ.
Для характеристики рівня розвитку системи поводження з ТПВ пропонується застосовувати показники екологічної, організаційно-технічної та фінансово-економічної стійкості, тенденції зміни яких дозволяють встановити тип розвитку системи. Аналіз рівня розвитку локальної системи поводження з ТПВ міста Рівне, виконаний за пропонованою методикою, свідчить про регресивний тип її розвитку та необхідність її реформування.
На основі результатів досліджень пропонується концепція вибору варіанту реформування регіональної системи поводження з ТПВ, що включає алгоритм прийняття рішення щодо вибору варіанту реформування такої системи та методичні засади щодо виконання його окремих етапів, а також концептуальні підходи до залучення необхідних для цього інвестиційних ресурсів. Вони рекомендуються для використання як окремим суб’єктам системи поводження з ТПВ, так і місцевим та регіональним органам самоврядування і державної влади при розробці своєї інвестиційної стратегії.
Обґрунтування інвестиційної стратегії реформування регіональної системи поводження з ТПВ Рівненської області, виконане для двох технологічних напрямків – створення ССПК та утилізації ресурсно-цінних фракцій ТПВ, - дозволило отримати такі результати. Варіант ССПК без виробництва компосту є доцільнішим і зручнішим при залученні платних джерел фінансування. Проекти утилізації ресурсно-цінних фракцій ТПВ, зокрема, макулатури, є комерційно вигідними і можуть реалізуватися із залученням кредитних ресурсів. Пріоритетність варіантів інвестування у межах кожного напрямку не змінюється з переходом від рівня окремого суб'єкта до рівня системи в цілому, але їх системна ефективність порівняно із суб'єктною зростає через виникнення додаткових економічного та екологічного ефектів.
Використання пропонованого організаційно-економічного механізму стимулювання інвестиційної діяльності суб’єктів поводження з ТПВ на регіональному рівні сприятиме ефективній реалізації розробленої інвестиційної стратегії. Для масштабних проектів рекомендується застосовувати фінансування за підтримкою органів місцевого самоврядування, розміщувати замовлення на їх виконання за допомогою торгів та в міру можливості реалізовувати пілотні проекти. Проекти переробки та утилізації ресурсно-цінних фракцій ТПВ можуть обґрунтовуватися за допомогою удосконаленої нами інформаційної моделі та реалізовуватися комерційними структурами.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Хижнякова Н.О., Ріхтер О.М. Еколого–економічні аспекти логістики переробки твердих побутових відходів // Вісник Державного університету “Львівська політехніка“. Проблеми економіки та управління. - 1998. - №353.– С.127–129 (особисто автором обґрунтовано можливості використання логістичного підходу при вирішенні еколого-економічних проблем поводження з ТПВ).
Хижнякова Н.О. Ефективність інвестицій як характеристика якості управління системами руху твердих побутових відходів // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Логістика. - 2001. - №424.– С. 262-267.
Хижнякова Н.О. Забезпечення ефективності інвестицій у сферу поводження з твердими побутовими відходами як фактор стабілізації розвитку соціоекосистем // Продуктивні сили і регіональна економіка: Збірн. наук. праць. – Київ: РВПС України НАНУ. - 2001. – Част. 2. – С. 157-165.
Хижнякова Н.О. Оцінювання рівня розвитку систем поводження з твердими побутовими відходами // Науковий вісник: Сучасна економічна теорія та проблеми її застосування. Збірн. наук.-техн. праць. – Львів: Український державний лісотехнічний університет. - 2002. – Вип. 12.6. – С. 182-188.
Хижнякова Н.О. Обґрунтування інвестиційних проектів утилізації макулатури // Науковий вісник: Збірн. наук.-техн. праць.–Львів: Український державний лісотехнічний університет. - 2002. – Вип. 12.8. – С. 264-269.
Хижнякова Н.О. Ефективність інвестицій в оновлення парку сміттєвивізної техніки // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володим. Гнатюка. Економіка. - 2002. - №12. – С. 263-267.
Хижнякова Н.О. Ефективність інвестування в утилізацію та переробку твердих побутових відходів // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. – 2003. – Вип. 6. – С.140-148.
Хижнякова Н.О. Обґрунтування проектів комплексного перероблення твердих побутових відходів // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Логістика. - 2003. - № 472.– С. 522-526.
Статті в інших виданнях
Хижнякова Н. О. Стан і перспективи розвитку інвестиційної діяльності у сфері поводження з твердими побутовими відходами // Проблемы инвестиционного менеджмента в Украине.– Киев: МАУП.–2000.– С.143–145.
Хижнякова Н.О. Економіко–правове забезпечення інвестиційного процесу у сфері поводження з твердими побутовими відходами // Вісник Державного університету “Львівська політехніка“. Логістика. - 2000. - №390. – С. 130-135.
Хижнякова Н.О. Управління трансформацією систем поводження з твердими відходами // Проблемы сбора, переработки и утилизации отходов: Сб. науч. статей. – Одесса: ОЦНТЭИ. - 2001. – С. 366–370.
Хижнякова Н.О. Система показників використання вторинних ресурсів у регіоні // Вісник Українського державного університету водного господарства і природокористування. Раціональне використання і охорона природних ресурсів. - 2002. - Вип. 5, част. 1. - С. 147-155.
Хижнякова Н.О. Системна оцінка ефективності інвестицій у сферу поводження з твердими побутовими відходами // Материалы международной научно-практической конференции молодых учёных “Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях”. – Донецк: Донецкий национальный технический университет. – 2003. – С. 43-48.
Матеріали наукових конференцій
Хижнякова Н.О. Моделювання регіональних систем утилізації твердих побутових відходів // Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління. Матеріали міжнародної науково–методичної конференції. – Рівне: РДТУ. - 2000. – С. 159–161.
Самолюк В.Й., Хижнякова Н.О. Макроекономічне стимулювання екологізації інвестиційної діяльності // Экономика третьего тысячелетия. Материалы ІІІ международной конференции молодых учёных–экономистов. – Том. 1. – Донецк: ДонГТУ. - 2000.– С. 134–136 (особисто автором визначено передумови та форми стимулювання екологізації інвестиційної діяльності на макроекономічному рівні).
Хижнякова Н.О. Вплив земельних відносин на інвестиційні процеси у сфері поводження з твердими побутовими відходами // Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель. Матеріали Міжнародної наук. конференції. – Київ: РВПС України НАНУ. - 2000. – Част. 2. – С. 58–61.
Хижнякова Н.О. Еколого–економічне стимулювання інвестиційної діяльності у сфері поводження з твердими побутовими відходами // Економіка природокористування і охорони довкілля. Збірник наукових праць Міжнародної науково–практичної конференції з управління відходами “Техноресурс–2000”. – Київ: РВПС України НАНУ. - 2000. – С. 49–50.
Хижнякова Н.О. Організаційно-економічна стійкість систем поводження з твердими побутовими відходами // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників і студентів факультету документальних комунікацій та менеджменту. – Рівне: РДГУ. - 2001. – С. 104-105.
Хижнякова Н.О. Балансові методи в оцінюванні використання вторинної сировини // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників і студентів. Секції „Економічна кібернетика” та „Економіка та менеджмент”. – Рівне: РДГУ. - 2002. – С. 84-85.
Хижнякова Н.О. Обґрунтування інвестицій у сфері поводження з твердими побутовими відходами // Збірник матеріалів науково-практичної конференції з питань управління відходами „Техноресурс-2002”. – Київ: НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України. - 2002. – С. 19-20.
Хижнякова Н.О. Обґрунтування проектів зміни схем переміщення твердих побутових відходів // Маркетинг та логістика в системі менеджменту. Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: НУ „Львівська політехніка”. - 2002. – С. 377-379.
Хижнякова Н.О. Інтегральне оцінювання рівня розвитку систем поводження з твердими побутовими відходами // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників і студентів. Секції „Економіка та менеджмент” та „Економічна кібернетика”. – Рівне: РДГУ. – 2003. – С. 32-33.
Хижнякова Н.О. Класифікація систем поводження з твердими побутовими відходами // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників і студентів. Секція „Економіка та менеджмент”. Вип.V. – Рівне: РДГУ. - 2004. – С. 62-63.
Хижнякова Н.О. Обґрунтування концептуальних основ інвестиційного забезпечення реформування систем поводження з твердими побутовими відходами // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників і студентів. Секція „Економіка та менеджмент”. Вип.VІ. – Рівне: РДГУ. - 2005. – С. 51-53.