Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Омер Ауад Махфуд Моаітеб. "Інвестиційна стратегія країн, що розвиваються" : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Омер Ауад Махфуд Моаітеб. Інвестиційна стратегія країн, що розвиваються. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено розробці обґрунтованих методичних та науково-практичних підходів щодо розробки інвестиційної стратегії країн, що розвиваються.

У роботі досліджено теоретичні основи міжнародної інвестиційної діяльності, виявлено вплив іноземних інвестицій на розвиток відсталих економік.

В дисертації проведено дослідження сучасного стану інвестиційних процесів в країнах, що розвиваються, визначено вплив інвестиційної політики на формування стратегії економічного зростання в цих країнах та особливості економічного розвитку і інвестиційної політики Єменської Республіки.

В рамках дослідження удосконалення інвестиційної політики країн, що розвиваються розроблено механізм впливу інвестицій на економічне зростання держави, визначено пріоритетні напрямки інвестиційної діяльності Єменської Республіки.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу теоретичного обґрунтування і розробки науково-практичних рекомендацій щодо вибору інвестиційної стратегії країн, що розвиваються. На основі проведеного дослідження сформульовано наступні висновки:

1.На основі дослідження автором запропоновано механізм впливу інвестицій на економічне зростання держави, який обумовлено закономірностями процесу розширеного відтворення і полягає у використанні частини додаткового суспільного продукту для збільшення кількості і якості всіх елементів системи продуктивних сил суспільства.

2.Автором запропоновано визначення поняття інвестиційної стратегії держави як упорядкованої в часі системи приоритетних напрямків, форм, методів і засобів використання інвестиційних ресурсів з ціллю ефективного вирішення економічних, політичних або соціальних задач, що встановлені державою.

3.В умовах дії інтеграційних тенденцій у світовому економічному просторі інвестиційна активність у кожній окремій країні може підтримуватися і стимулюватися за участю іноземного капіталу. На розміри цієї підтримки і її ефективність істотно впливає інвестиційний клімат країни-отримувача. Поняття інвестиційного клімату включає комплекс елементів, що бере до уваги іноземний інвестор, приймаючи рішення про здійснення інвестицій. Цей клімат формується під впливом політичних, економічних і соціальних причин, і найбільш важливу роль серед них відіграють економічні параметри країни-отримувача інвестицій.

4.Проведений в роботі аналіз показав, що з середини минулого сторіччя до початку 1990-х рр. основним джерелом іноземного фінансування для країн, що розвиваються, була офіційна допомога з метою розвитку. Велику частку офіційної допомоги з метою розвитку більшості країн-донорів складали гранти. З початку 90-х рр. головну роль у структурі потоків приватного капіталу стали відігравати портфельні і прямі іноземні інвестиції.

5. Для активізації процесу залучення потоку ПІІ країна повинна мати досить великий ринок збуту, відносно високу кваліфікацію робочої сили і розвинену інфраструктуру, провести лібералізацію політики, що означає відкриття національних ринків і введення вільного режиму для усіх видів ПІІ і форм організації бізнесу.

6.Основні перешкоди, що заважають широкомасштабним інвестиціям у нові проекти Єменської Республіки зводяться до наступного: нерозвиненість базової інфраструктури; відсталість управлінської структури, корупція серед чиновників; відсутність інвестиційних компаній і відомств, що займалися б експертною оцінкою економічних проектів; відсутність інформації; коливання курсу національної валюти, її нестійкість; відсутність виробничих потужностей; недоліки в підготовці робочих кадрів; нерозвиненість системи банківсько-кредитних установ; політична нестабільність і т.ін.

7.Створення та розширення виробничих потужностей в Ємені залежить від інвестицій і ділового клімату, які сприяють більшій кількості інвестицій. Уряди держав можуть отримати значний прибуток, вкладаючи капітал у фізичну інфраструктуру: дороги, порти, залізниці і матеріально-технічне забезпечення транспортної системи, — а також у людські ресурси шляхом підтримки базової освіти, спеціалізованого навчання і системи охорони здоров'я, завдяки яким можна створити продуктивну робочу силу.

8. З урахуванням особливостей розвитку Єменської Республіки, автором запропоновано нову стратегію реформ в інвестиційній сфері, яка повинна передбачати (див. рис.4): становлення режиму строгої фінансової і господарської економії для приведення сукупного попиту у відповідність із сукупною пропозицією; надання повної свободи для іноземних інвесторів, зняття всіх обмежень на імпорт і експорт і усунення перешкод, що заважають розвитку приватного сектора; переважний розвиток виробництва експортних товарів, зниження обмінного курсу і скасування обмежень на оборот іноземної валюти.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Моаитеб Омер Ауад Махфуд. Особенности инвестиционных процессов в развивающихся странах // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. Ч.2. – Донецк: ДонНУ, 2006. – С. 669-672 (0,4 д.а.).

2. Моаитеб Омер Ауад Махфуд. Развивающиеся страны в условиях глобализации мировой экономики // Вісник Донецького держуніверситету. – Серія В – Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ. – 2005. – №2. – С.213-216 (0,4 д.а.).

3. Моаитеб Омер Ауад Махфуд. История и факторы развития инвестиционной политики Йеменской Республики // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. Ч.2. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 583-587 (0,5 д.а.).

4. Моаитеб Омер Ауад Махфуд. Оценка факторов, сдерживающих инвестиционное развитие в Йеменской Республике // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. Ч.1. – Донецк: ДонНУ, 2004. – С. 430-432 (0,4 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

5. Моаитеб Омер Ауад Махфуд. Современные тенденции развития мирового рынка нефти// Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Сб. науч. тр. – Т.2. – Свищов – Донецк: СА “Д.А.Ценов”, ДонНУ. – 2004. – С.110-115 (0,5 д.а.).