Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Особа Наталія Петрівна. Інтенсифікація виробництва в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Особа Н.П. Інтенсифікація виробництва в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський національний аграрний університет, м. Львів, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методологічні й прикладні аспекти підвищення економічної ефективності інтенсифікації виробництва у сільськогосподарських підприємствах, розглянуто й узагальнено суть та економічний зміст категорій „інтенсивність“ та „інтенсифікація“, запропоновано систему показників для оцінки рівня інтенсивності й економічної ефективності інтенсифікації сільськогосподарського виробництва на рівні сільськогосподарського підприємства, галузей рослинництва та тваринництва і в розрізі окремих їх галузей, розкрито методологію і методику дослідження інтенсифікації сільського господарства.

Здійнено аналіз структурно-динамічних тенденцій розвитку сільськогоспо-дарського виробництва, проведено оцінку типу економічного розвитку сільськогосподарських підприємств, аналіз матеріально-речової і результативної складової інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації виробництва у сільськогосподарських підприємствах Львівської області.

Запропоновано механізм формування інтенсивного типу економічного розвитку сільськогосподарських підприємств, обґрунтовано шляхи розвитку виробничих сільськогосподарських структур різних організаційно-правових форм господарювання як неінвестиційного чинника інтенсифікації, викладено пропо-зиції щодо вдосконалення внутрішньогосподарських економічних відносин у сільськогосподарських підприємствах.

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичні узагальнення та запропоновано нові підходи до виконання важливого науково-практичного завдання формування інтенсивного типу економічного розвитку сільськогосподарських підприємств. Отримані результати свідчать про досяг-нення поставленої мети, виконання завдань дослідження і дають підстави зробити такі висновки:

1. Під інтенсивністю сільськогосподарського виробництва ми розуміємо комплекс організаційно-економічних, технологічних, технічних та екологічних заходів, що базуються на передових досягненнях науково-технічного прогресу, спрямованих на формування напруженості й посиленої діяльності сільськогосподарського виробництва через концентрацію до оптимального рівня авансового капіталу на гектар земельних угідь, що забезпечує випереджальне збільшення виробництва продукції з цієї площі і підвищення ефективності використання вкладених ресурсів.

2. Інтенсифікацію трактуємо як складний соціально-економічний та екологічний процес формування інтенсивного типу економічного розвитку на основі новітніх досягнень науково-технічного прогресу через використання інвестиційних (комплексна механізація і автоматизація виробництва на основі нових систем машин, меліорація і хімізація земель, кваліфікована робоча сила, впровадження передових енерго- і ресурсоощадних технологій виробництва продукції рослинництва і тваринництва, новітні досягнення в селекції і насінництві, системі удобрення й годівлі тварин, системі захисту рослин і тварин, використання високоврожайних сортів сільськогосподарських культур і (високопродуктивних порід тварин тощо) і неінвестиційних (удосконалення форм власності та господарювання, організації праці й матеріального стимулювання, формування високоефективних виробничих організаційних структур, впровадження науково обґрунтованих екологічно безпечних систем ведення землеробства і тваринництва, поглиблення спеціалізації і формування оптимального рівня концентрації тощо) чинників.

3. Аналіз матеріально-речової складової інтенсивності сільськогосподарських підприємств Львівської області свідчить, що загалом у сільськогоспо-дарських підприємствах за 2000-2006 рр. спостерігається зменшення авансованого капіталу на 1 га сільськогосподарських угідь і вартості основних засобів виробництва сільськогосподарського призначення й збільшення виробничих витрат. Оцінка показників результативної складової інтенсивності виробництва у сільськогосподарських підприємствах засвідчує досить позитивні тенденції у розвитку сільськогосподарського виробництва, що в кінцевому підсумку забезпечило підвищення економічної ефективності інтенсифікації виробництва у сільськогосподарських підприємствах, рослинництві і тваринництві та окремих їх галузях.

4. Позитивних зрушень щодо подальшого розвитку сільськогосподарського виробництва неможливо буде досягти без суттєвих змін у господарських схемах сільськогосподарських підприємств і у розвитку особистих селянських господарств. Це й виступає необхідністю подальшої трансформації аграрних формувань і особистих селянських господарств в інтересах власників-товаровиробників. Основними критеріями структурних зрушень у господарських схемах сільськогосподарських підприємств повинні бути: спеціалізація і концентрація виробництва до оптимальних розмірів; нові підходи до забезпечення трудовими ресурсами, їх кваліфікація; розвиток виробництва на інноваційній основі; диверсифікація виробництва.

5. Основними способами перетворення особистих селянських господарств на ефективніші організаційно-правові структури слід вважати наступні: особисті селянські господарства можуть трансформуватися у фермерські господарства або приватні підприємства внаслідок оренди чи викупу землі в інших особистих селянських господарств; особисті селянські господарства можуть об'єднуватися на засадах кооперації у виробничі товариства, асоціації чи спілки, а також створювати виробничі й обслуговуючі кооперативи; особисті селянські господарства можуть передати землю в оренду (продати) сільськогосподарським підприємствам і припинити свою діяльність; особисті селянські господарства можуть інтегруватися із сільськогосподарськими підприємствами, фермерськими господарствами з метою виробництва, переробки і збуту своєї продукції, одержання послуг від них і надання їм послуг робочою силою для виконання сезонних робіт; можливі інші варіанти залежно від конкретних умов.

6. Запропоновані методичні підходи до вибору різних варіантів ресурсоощадних технологій виробництва основних видів продукції рослинництва і тваринництва залежно від наявного ресурсного забезпечення сільськогосподарських підприємств дають змогу менеджеру (власнику) правильно розподілити виробничі ресурси між окремими видами продукції, вибрати тип технології залежно від наявного ресурсного забезпечення, що в кінцевому підсумку забезпечить ефективне використання виробничих ресурсів.

7. Важливим елементом підприємницько-маркетингової системи сільськогосподарського підприємства є визначення інструментів реалізації його цінової стратегії. Враховуючи те, що сучасні сільськогосподарські підприємства відзначаються широкою диверсифікацією не тільки виробничої, а й збутової діяльності, виступаючи при цьому операторами на різних продуктових ринках, їм не можна обмежуватись однією, спільною для всіх продуктів, ціновою стратегією, а необхідно застосовувати окремі стратегії для кожного продукту або груп продуктів з однаковими маркетинговими властивостями. Інструментами будь-якої цінової стратегії виступають ціни продажу та обсяги реалізації продукції.

8. Важливою складовою внутрішньогосподарських економічних відносин є своєчасне і науково обґрунтоване складання бюджетів виробничих підрозділів, що втілює вимогу переходу від натурального до вартісного балансу виробничо-збутової діяльності сільськогосподарського підприємства. Витратна частина бюджету підрозділу розраховується відповідно до прийнятих у господарстві норм виробітку, обслуговування тварин, застосування добрив та кормів, засобів захисту рослин і тварин, витрат пального тощо, порядку та норм нарахування амортизації, інших технологічних, ресурсних та економічних нормативів. Прибуткова частина бюджету обчислюється відповідно до прийнятого господарством порядку взаємовідносин та організаційно-економічного статусу певної структурної одиниці (центр витрат, виручки або прибутку).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Особа Н.П. Перспективи розвитку виробничих сільськогосподарських структур різних організаційно-правових форм господарювання / Н.П. Особа // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. – Вип. 237 : у 6 т. – Т.ІV. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – С.875-882.

  2. Особа Н.П. Механізм формування інтенсивного типу економічного розвитку сільськогосподарського підприємства / Н.П. Особа // Науковий вісник національного лісотехнічного універстету : збірник науково-технічних праць. – 2008. – Вип. 18.5 – С.172-175.

  3. Особа Н.П. Показники рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації сільського господарства / Н.П. Особа // Інноваційна економіка. – 2008. № 3. – С.121-126.

  4. Особа Н.П. Вдосконалення внутрішньогосподарських економічних відносин у сільськогосподарських підприємствах / Н.П. Особа // Агросвіт. – 2008. – № 16. – С.11-14.

  5. Особа Н.П. Аналіз складових інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації сільськогосподарського виробництва у Львівській області / Н.П. Особа // Економіка АПК. – 2008. – № 8. – С. 112-117.

В інших наукових виданнях:

  1. Особа Н.П. Методика дослідження інтенсифікації сільського господарства / Н.П. Особа // Аграрна наука – виробництву : тези доповідей V державної науково-практичної конференції, м. Біла Церква, 23-25 листопада 2006 р. – Ч.2. – Біла Церква, 2006. – С.60.

  2. Становлення та ефективність функціонування сільськогосподарських виробничих структур різних організаційно-правових форм : монографія / [Березівський П.С., Березівська О.Й., Березівський З.П., Садура О.Б., Особа Н.П.]. Львів: Ліга-Прес, 2007. – 205 с.