Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Тіней Віктор Анатолійович. Інтенсифікація технології вирощування гречки в умовах південно-західного Лісостепу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Подільський держ. аграрно- технічний ун-т. — Кам'янець-Подільський, 2007. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 126-141.



Анотація до роботи:

Тіней В.А. Інтенсифікація технології вирощування гречки в умовах південно-західного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Подільський державний аграрно-технічний університет, Кам’янець-Подільський, 2007.

В дисертаційній роботі викладено результати досліджень з вивчення особливостей росту і розвитку та формування фотосинтетичної, індивідуальної та зернової продуктивності гречки залежно від впливу зеленого удобрення, біопрепаратів, способів сівби, внесення різних доз гербіциду Фюзілад Форте 150 ЕС, а також дана економічна і біоенергетична оцінки вирощування гречки за різних елементів технології.

Одержаний і узагальнений матеріал дає можливість рекомендувати у виробництво найбільш економічно вигідні елементи технології, які забезпечують формування урожайності зерна гречки на рівні 22-24 ц/га.

У дисертації наводяться результати досліджень щодо теоретичного узагальнення закономірностей формування продуктивності гречки залежно від дії агротехнічних чинників і запропоновано нове вирішення наукового завдання в питаннях удосконалення сучасної технології вирощування відповідно до виробничих потреб з метою підвищення урожайності та якості зерна даної культури.

1. Найкращими сидератами в південно-західному Лісостепу із родини капустяних є редька олійна та ріпак ярий, які на чорноземі опідзоленому формують найвищий урожай (відповідно 60,9 і 47,3 т/га в середньому за 3 роки досліджень).

2. Сидерати суттєво впливали на вміст поживних речовин у ґрунті. Вміст рухомого фосфору збільшився на 5-9 мг/кг ґрунту, обмінного калію – на 2-9 і легкогідролізованого азоту – на 4-9 мг/кг ґрунту залежно від сидерату.

3. При застосуванні сидератів збільшується кількість продуктивної вологи. Найбільша кількість продуктивної вологи як перед сівбою гречки так і в період вегетації була після редьки олійної відповідно 215 і 165 мм, тоді як після гречки – 212 і 160 мм.

4. Обробка насіння гречки біопрепаратами сприяла підвищенню польової схожості насіння на 0,4-8,0% залежно від зеленого удобрення. Коефіцієнт кореляції r = 0,97 свідчить про високий ступінь залежності кількості рослин перед збиранням від схожості насіння. На формування густоти стеблостою достовірно і позитивно впливає обробка насіння біопрепаратами такими як Екозорф 1 та Байкал ЕМ-1.

5. Найбільший приріст листкової поверхні в середньому на одну рослину і відповідно на один гектар забезпечило використання редьки олійної на зелене добриво та обробка насіння гречки такими препаратами як Байкал ЕМ-1 та Екозорф 1. Площа листкової поверхні складала відповідно 43,2 і 50,5 тис. м2/га. Встановлено середній кореляційний зв’язок (r = 0,60) площі листкової поверхні посівів гречки з урожайністю.

6. Вищий вміст хлорофілу в посівах гречки був з використанням таких зелених добрив як редька олійна та гірчиця біла. Стимулюючу дію на підвищення вмісту хлорофілу проявили такі біопрепарати: Байкал ЕМ-1, Екозорф 1.

7. При визначенні коефіцієнта використання ФАР посівами гречки встановлено значне варіювання з використанням біопрепаратів. Найвищим він був при застосуванні Екозорфу 1 та Байкалу ЕМ-1 за сівби гречки по таких сидератах як редька олійна та гірчиця біла. Коефіцієнт використання ФАР у вказаних варіантах був у межах 2,6-2,7%. Встановлені кореляційні зв’язки коефіцієнту використання ФАР із виживанням рослин (r = 0,50) і площею листкової поверхні (r = 0,69).

8. На урожайність гречки суттєвий вплив мали як зелене удобрення так і біопрепарати. При використанні біопрепаратів найбільш суттєві надбавки урожаю отримано від застосування Екозорфу 1 та Байкалу ЕМ-1. Так, в середньому за три роки при вирощуванні гречки сорту Вікторія після сидерату – гірчиця біла вони становили відповідно 4,4 і 2,9 ц/га, ріпаку ярого – 2,8 і 0,9 ц/га. При вирощуванні гречки сорту Зеленоквіткова 90 більші надбавки в урожаї отримані у варіанті післядії зеленого удобрення – редьки олійної та гірчиці білої при застосуванні цих же біопрепаратів.

9. Внесення гербіциду Фюзілад Форте 150 ЕС в різних дозах під час вегетації гречки не впливає на виживання рослин (2%), а значно більше впливають способи сівби (71%).

10. На кількість злакових бур’янів впливають як способи сівби так і дози внесення гербіциду. Частка впливу доз гербіциду на кількість бур’янів в посівах гречки найбільша – (66%), менша – способу сівби (20%). Під впливом гербіциду знищення злакових бур’янів сягає 99,9%.

11. Формування елементів структури врожаю гречки значною мірою залежало від способу сівби і сортових особливостей. Найкращу архітектоніку рослин забезпечив широкорядний спосіб сівби (з міжряддям 45 см) не залежно від доз внесення гербіциду. Високі дози гербіциду Фюзілад Форте 150 ЕС (1,8-2,2 л/га) впливають на формування повноцінного зерна.

12. Найкращу продуктивність гречки серед випробуваних доз гербіциду при вирощуванні гречки сорту Зеленоквіткова 90 забезпечили дози 1,4-1,8 л/га за різних способів сівби. Статистично достовірні прирости урожайності при вирощуванні сорту Вікторія забезпечили дози від 1,4 до 2,2 л/га за звичайного рядкового способу сівби та широкорядного (з міжряддям 30 см), а за широкорядного (45 см) – від 1,4 до 1,6 л/га.

13. Маса 1000 зерен, плівчастість та вирівняність зерна залежали як від зеленого удобрення, так і від біопрепаратів, якими було оброблене насіння гречки перед сівбою. Найбільшу масу 1000 зерен гречка сформувала після такого сидерату як гірчиця біла з використанням біопрепарату Екозорф 1. У цьому варіанті вона перевищувала контроль на 0,8 г. Найбільш дієвим на плівчастість зерна є препарат Екозорф 1. Плівчастість насіння зменшується у сорту Вікторія від 0,2 до 0,8 %, у сорту Зеленоквіткова 90 – від 0,1 до 0,7 % залежно від зеленого удобрення. Цей біопрепарат краще впливав і на вирівняність зерна. Дози гербіциду не проявляли суттєвого впливу на технологічні якості зерна. Залишків гербіциду у зерні гречки не виявлено.

14. При вирощуванні сортів гречки Вікторія та Зеленоквіткова 90 отримана найвища економічна ефективність при обробці насіння біопрепаратом Екозорф 1 після сидерату гірчиця біла з рівнем рентабельності відповідно 166,7 та 160,4%. Доцільно вносити гербіцид Фюзілад Форте 150 ЕС при широкорядному способі сівби (45 см) у дозах 1,4-1,8 л/га, при звичайному рядковому – 1,4-1,6 л/га при вирощуванні обох сортів (після занесення даного препарату до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" на посівах гречки).

Пропозиції виробництву

При вирощуванні гречки в умовах південно-західного Лісостепу України рекомендуємо:

– застосовувати на зелене удобрення редьку олійну та гірчицю білу;

– проводити передпосівну обробку насіння гречки біопрепаратами: Байкал ЕМ-1 з використанням 20 мл на гектарну норму насіння розчиненого у воді (2% від гектарної норми насіння), та Екозорф 1 – 200 г на гектарну норму насіння розчиненого у воді (2,5% від ваги гектарної норми);

Публікації автора:

  1. Тіней В.А. Вплив сидератів та ефективних мікроорганізмів на родючість ґрунту в польовій сівозміні при вирощуванні гречки на зерно //Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. – № 13. – 2005. – С. 129-133.

  2. Алексеєва О.С., Тіней В.А., Кващук О.В. Вплив ефективних мікроорганізмів на урожайність гречки в умовах фермерського господарства "Пролісок" Хмельницького району Хмельницької області // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. – № 14. – 2006. – С. 13-15.

  3. Тіней В.А. Польова схожість рослин гречки залежно від сидератів та біопрепаратів //Вісник аграрної науки. – №1. – 2007. – С. 76-77.

  4. Тіней В.А. Вплив зеленого удобрення на вміст поживних речовин в ґрунті //Зб. тез Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених – Уманський державний аграрний університет. – Умань, 2007. – С. 27-28.

  5. Тіней В.А. Застосування гербіциду Фюзілад Форте 150 ЕС на посівах гречки //Зб. тез міжнародної науково-практичної конференції: Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва. – Харків, 2007. – С. 98-100.