Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Бачинська Наталія Юріївна. Інтелектуально-мнестична діяльність і персоналістичні особливості при старінні та залежній від віку патології головного мозку : Дис... д-ра наук: 14.01.15 - 2005.



Анотація до роботи:

Бачинська Н.Ю. Інтелектуально-мнестична діяльність і персоналістичні особливості при старінні та залежній від віку патології головного мозку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей інтелектуально-мнестичних процесів та персоналістичних характеристик при фізіологічному старінні, дисциркуляторних енцефалопатіях (атеросклеротичного та гіпертензивного генезу), початкових стадіях хвороби Паркінсона та хвороби Альцгеймера, а також пошуку шляхів корекції встановлених порушень.

Показані характерні зміни відсоткового розподілу когнітивних можливостей в різних вікових групах осіб старших за 60 років у вигляді збільшення пропорції осіб з м’яким когнітивним зниженням та деменцією на тлі суттєвого зниження частки осіб з незміненим рівнем когнітивного забезпечення і практично постійним процентом осіб з залежним від віку зниженням пам’яті.

В комплексному клініко-фізіологічному та експериментально-психологічному дослідженні були визначені особливості взаємозв’язку між різними показниками когнітивної діяльності та електрогенезу головного мозку у фізіологічно старіючих осіб старшого віку, що має прогностичне значення. Раннє встановлення особливостей порушення когнітивних функцій у осіб старшого віку дозволяє своєчасно застосувати патогенетично обгрунтовану превентивну й стабілізуючу терапію і, таким чином, сприяти активному продуктивному довголіттю. Вивчена дієвість препаратів, що покращують церебральну гемодинаміку й нейрометаболізм (вінпоцетин, ніцерголін) у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію, а також препаратів холінергічного спрямування – аміридину у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію й донепезила гідрохлориду – у хворих хворобою Альцгеймера.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної науково-медичної проблеми щодо ролі когнітивної діяльності та персоналістичних характеристик при старінні, дисциркуляторній енцефалопатії, початкових стадіях хвороб Паркінсона та Альцгеймера, що виявляється в установленні змін інтелектуально-мнестичної сфери та особистості при фізіологічному і патологічному старінні з акцентом на особливостях формування початкових стадій захворювань, а також впровадженні патогенетичної превентивної та стабілізуючої терапії для сприяння активному когнітивному довголіттю.

1. Результати проведених досліджень (за даними ММSE) свідчать про характерну зміну відсоткового розподілу людей старших за 60 років в залежності від когнітивних можливостей – наростання пропорції осіб з м’яким когнітивним зниженням та деменцією на тлі суттєвого зменшення пропорції осіб з незміненим рівнем когнітивного забезпечення і практично незміненою пропорцією осіб з залежним від віку зниженням пам’яті. Найбільш виражені зміни когнітивних функцій спостерігаються в інтервалі 71-75 років. При цьому майже вдвічі зменшується пропорція осіб з нормальними показниками (p<0,01), вдвічі збільшується пропорція людей з м’яким когнітивним зниженням й вдвічі наростає частка осіб з ознаками деменції різного ступеня (p<0,01). Відсоток осіб з залежними від віку змінами пам’яті є відносно стабільним. Пропорція осіб з нормальними показниками ММSЕ і м’яким когнітивним зниженням після 75 років мало змінюється, а група з ознаками деменції продовжує збільшуватись (p<0,01).

2. У осіб старшого віку при фізіологічному старінні відмічається зниження ефективності механізмів, які забезпечують просторове перетворення й оперативні форми переробки інформації. Збереження понятійно-абстрактного мислення, яке базується на життєвому досвіді, компенсує обмежені можливості просторового, що реалізується в дії, мислення, а також концентрації уваги, погіршення оперативної пам’яті.

3. У фізіологічно старіючих осіб на тлі достатнього збереження здатності до категоріального аналізу і синтезу наростає час розгортання орієнтовної фази інтелектуальної діяльності, що проявляється уповільненням підготовки відповіді при прийнятті рішення в умовах невизначеності.

4. Зміни інтегративної діяльності головного мозку при старінні супроводжуються зниженням частоти основних ритмів ЕЕГ, просторової реорганізації їх вираженості, збільшенням латентних періодів більшості компонентів викликаних потенціалів, обмеженням можливості приймати, кодувати та відтворювати інформацію, що поступає. Встановлено взаємозв’язок між особливостями інтелектуальної діяльності та біоелектричною активністю головного мозку при фізіологічному старінні у вигляді позитивних кореляційних зв’язків між успішністю виконання завдань, що вимагають збережену короткочасну та довгочасну пам’ять, здатність до концентрації уваги, вміння бачити суттєве в матеріалі, який сприймається, й питомою вагою альфа-активності (коливання r від +0,43 до +0,75) і бета 1-ритму (коливання r від +0,38 до +0,78) в фоновій ЕЕГ. Встановлено негативний кореляційний зв’язок між питомою вагою дельта-ритму й успішністю виконання психологічних завдань у осіб старшого віку (коливання r від
-0,37 до -0,70). Більш високі значення субтестів вербального і невербального інтелекту позитивно корелюють з частотними характеристиками альфа- і бета 1-ритмів (коливання r від +0,35 до +0,62).

5. Персоналістичні особливості при фізіологічному старінні характеризуються підвищенням рівня тривожності, що супроводжується соматизацією тривоги, збільшенням занепокоєння про стан свого здоров’я, перенесенням тривоги з міжперсональних відносин на процеси, що відбуваються у власному організмі. Акцентуація персоналістичних особливостей людей старшого віку відбувається в значній мірі через соціальну ізоляцію, віддалення від справ, звуження міжособистісних контактів. Висока інтелектуальна збереженість знижує прояви аутизму, тривожності, стимулює соціальну активність.

6. На початковій стадії дисциркуляторної енцефалопатії при збільшенні віку хворих відмічається деяке погіршення довгочасної пам’яті, зниження психомоторного темпу, перцептуально-концептуальних здібностей, активності та здатності до навчання. Тенденції при формуванні когнітивного дефіциту при атеросклеротичній та гіпертонічній енцефалопатії мають однакову спрямованість. З наростанням вираженості дисциркуляторної енцефалопатії встановлено погіршення абстрактно-логічного вербального мислення й невербального образного мислення, що реалізується в дії, з відсутністю достовірної різниці при виконанні завдань у осіб середнього і похилого віку, що свідчить про перекриття власне вікових змін інтелектуальної діяльності прогресуючим цереброваскулярним процесом.

7. Підвищення тонусу мозкових судин та зменшення пульсового кровонаповнення у хворих на дисциркуляторну атеросклеротичну енцефалопатію супроводжується погіршенням показників, які характеризують короткочасну та довгочасну пам’ять, здатність до концентрації уваги. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок між успішністю виконання вербальних і невербальних завдань та рівнем регіонарного мозкового кровоплину (коливання r від +0,35 до +0,52). В той же час у хворих на дисциркуляторну гіпертонічну енцефалопатію виявлено негативний кореляційний зв’язок між успішністю виконання вербальних і невербальних завдань і станом пульсового кровонаповнення, а також як позитивні, так і негативні парні кореляції між успішністю виконання завдань і рівнем регіонарного мозкового кровоплину в різних ділянках головного мозку. Це свідчить про несприятливий вплив надмірного підвищення пульсового кровонаповнення та регіонарного мозкового кровоплину на оптимальне функціонування ЦНС при гіпертонічній енцефалопатії.

8. У хворих з дисциркуляторною енцефалопатією ? тадії в порівнянні з хворими дисциркуляторною енцефалопатією ? стадії як атеросклеротичного, так і гіпертензивного генезу, кількість значимих кореляцій між оцінками методики Векслера й показниками регіонарного мозкового кровоплину в різних ділянках мозку збільшується. Остання обставина, певно, зумовлена погіршенням пластичності ЦНС і послабленням компенсаторно-регуляторних механізмів при виражених стадіях захворювання.

9. Персоналістичні зміни у хворих на дисциркуляторну атеросклеротичну та гіпертонічну енцефалопатію свідчать про формування невротичних розладів й порушення механізмів інтрапсихічної адаптації вже на початкових стадіях захворювання з наростанням змін при розвитку патологічного процесу. Отримані дані свідчать про те, що невротичні розлади супроводжуються тенденцією до інтенсивних переживань емоцій, а також про значимість соматичних відчуттів і їх впливу на поведінку. При аналізі профілів ММРІ хворих на дисциркуляторну гіпертонічну енцефалопатію встановлено, що найбільш характерною рисою для всіх вивчаємих груп є пік профілю на другій шкалі тривоги й депресивних тенденцій (до 87,5+2,2 Т-балів).

10. У хворих з початковими проявами хвороби Паркінсона без деменції знайдено нерізке погіршення когнітивних функцій з наростанням вираженості захворювання у вигляді певного утруднення переводу інформації з короткочасної до довгочасної пам’яті, зниження психомоторного темпу, швидкості й точності реакції, порушення зорово-просторової координації, короткочасної та оперативної пам’яті.

11. Персоналістичний профіль при ідіопатичному паркінсонізмі (з піком на першій шкалі соматизації тривоги до 86,21+1,32 Т-балів) свідчить про вираженість іпохондричних тенденцій, тривожного й тісно сполученого з ним депресивного компоненту, ускладнення соціальної адаптації, ригідний стереотип поведінки на тлі певної аутизації, дистанціювання й відчуженості, що може бути обумовлено як невротичним, так і психастенічним характером персоналістичної дезадаптації.

12. Синдром деменції при хворобі Альцгеймера характеризується поступовим початком і прогресуючим послабленням пам’яті. В першу чергу і найбільш суттєво страждають показники уваги, оперативної пам’яті, переводу з короткочасної пам’яті до довгочасної, здатності до навчання, абстрактного мислення з наступним приєднанням порушення різних видів орієнтировки, довгочасної пам’яті, праксису та перцепції. При цьому спостерігається поєднання виражених дефектів активаційного забезпечення діяльності, її динамічних параметрів, зі зниженням можливості програмування, а також контролю за її перебігом. Зміни інтелектуально-мнестичної діяльності при хворобі Альцгеймера мають множинний характер й відрізняються від таких при нормальному старінні не тільки кількісно, але й якісно.

13. Встановлено збільшення виражених кореляційних зв’язків між різними когнітивними показниками в групі хворих на хворобу Альцгеймера в порівнянні з групою пацієнтів старшого віку без деменції (відповідно за кількістю 49 і 22), що є відображенням розвитку стійкого патологічного стану в структурах когнітивної сфери при хворобі Альцгеймера.

14. Показана можливість корекції когнітивного дефіциту інгібіторами ацетилхолінестерази як на початкових стадіях дисциркуляторної енцефалопатії (аміридином), так і при початкових стадіях імовірної хвороби Альцгеймера (донепезилом гідрохлоридом).

Публікації автора:

1. Минц А.Я., Литвиненко А.А., Бачинская Н.Ю. Мозговое кровообращение и некоторые показатели функционального состояния мозга при старении // Журн. невропатол. и психиатр. им. С.С. Корсакова. – 1985. – Т.85, №9. – С. 1374-1378. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

2. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Карабань И.Н., Литвиненко А.А., Бачинская Н.Ю., Демидовская М.П., Кочубей Н.В. Опыт лечения кавинтоном больных начальной атеросклеротической энцефалопатией старшего возраста // Врачебное дело. – 1987. – №1. – С. 46-49. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

3. Ахаладзе Н.Г., Бачинская Н.Ю., Ена Л.М., Литовченко С.В., Ярошенко Ю.Т. Трудоспособность операторов различного возраста и возможности ее повышения // Ежегодник: Геронтология и гериатрия, 1988. Трудовая реабилитация пожилых. – Киев, 1988. – С. 56-62. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

4. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Бачинская Н.Ю., Кочубей Н.В. Лечение сермионом больных начальной атеросклеротической энцефалопатией среднего и пожилого возраста // Врачебное дело. – 1989. – №4. – С. 60-63. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

5. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Карабань И.Н., Кузнєцова С.М., Бачинская Н.Ю., Чупровская Н.Ю. Возрастные особенности функционального состояния головного мозга у больных дисциркуляторной энцефалопатией // Вестник АМН СССР. – 1990. – №1. – С. 46-48. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

6. Маньковский Н.Б., Чупровская Н.Ю., Минц А.Я., Карабань И.Н., Бачинская Н.Ю. Вторичная профилактика сосудистой патологии в нейрогериатрии // Ежегодник: Геронтология и гериатрия, 1990. Превентивная геронтология и гериатрия. – Киев, 1991. – С. 87-92. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку)

7. Маньковский Н.Б., Карабань И.Н., Бачинская Н.Ю. Функциональная активность головного мозга при старении: электроэнцефалографические, экспериментально-психологические исследования // Проблемы старения и долголетия. – 1991. – Т.1, №1.
– С. 36-42. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне, електро-енцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

8. Бачинская Н.Ю., Минц А.Я., Чупровская Н.Ю. Дисциркуляторная энцефалопатия и возраст // Проблемы старения и долголетия. – 1992. – Т. 2, №2. – С. 173-178. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

9. Плачинда Ю.И., Белоног Р.П., Нощенко А.Г., Бачинская Н.Ю. Корреляция интеллектуальных нарушений и данных ЭЭГ при дисциркуляторной энцефалопатии у лиц пожилого возраста // Журн. Невропатол. и психиатр. им. С.С. Корсакова. – 1992. – Т. 92, №1.
– С. 34-38. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, підготовку статті до друку).

10. Полюхов А.М., Гребельник В.И., Бачинская Н.Ю., Бутенко Г.М., Зайченко А.П., Магдич Л.И. Физиологические корреляты депрессивных состояний при старении // Проблемы старения и долголетия. – 1993. – Т. 3, №4. – С. 332-338. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

11. Бачинская Н.Ю., Маньковский Н.Б., Гаркавенко В.В., Карабань И.Н. Психологические особенности личности и возможности психологической адаптации больных идиопатическим паркинсонизмом // Проблемы старения и долголетия. – 1999. – Т.8, №4. – С. 362-371. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

12. Гребельник В.И., Полюхов А.М., Бачинская Н.Ю. Стресс, психоэмоциональная сфера и возраст // Таврический журнал психиатрии. – 1999. – Т.3, №2(9). – С. 126-129. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

13. Карабань И.Н., Гаркавенко В.В., Карабань Н.В., Бачинская Н.Ю., Мусиенко Г.В., Карасевич Н.В. Агонисты дофамина (бромкриптин) в комплексном лечении больных паркинсонизмом // Український медичний часопис. – V/VI 1999. – №3 (11). – С. 101-107. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, підготовку статті до друку).

14. Garcavenko V.V., Bachinskaya N.Yu., Karaban I.N. Interrelations between EEG parameters and Personality characteristics in Parкinsonian Patients // Neurophysiology. – 2000. – V. 32, №6. – P. 400-405. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

15. Скок М.В., Коваль Л.Н., Бачинская Н.Ю., Комиcсаренко С.В. Никотиновые ацетилхолиновые рецепторы на лимфоцитах периферической крови при болезни Альцгеймера // Доповіді НАН України. – 2003. – №9. – С. 188-192. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, підготовку статті до друку).

16. Полюхов А.М., Гребельник В.И., Бачинская Н.Ю., Поле
таева К.Н. Влияние расстройств адаптации на некоторые показатели невербального интеллекта у лиц пожилого возраста с начальной дисциркуляторной атеросклеротической энцефалопатией // Таврический журнал психиатрии. – 2003. – Т. 7, №3 (24). – С. 33-35. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

17. Маньковский Н.Б., Бачинская Н.Ю. Болезнь Альцгеймера (патогенетические и клинические аспекты) // Медичний Всесвіт. – 2003. – Т. 3, №2. – С. 94-100. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

18. Безруков В.В., Полюхов А.М., Бачинская Н.Ю., Фойгт Н.А., Полетаева К.Н., Холин В.А. Распространенность деменции среди жителей г. Киева старшего возраста, скрининговое исследование 2001-2002 гг. // Таврический журнал психиатрии. – 2004. – Т. 8, №1(26).
– С. 47-52. (Проведено статистичну обробку, підготовку статті до друку).

19. Полюхов А.М., Холин В.А., Бачинская Н.Ю., Полетаева К.Н. Возрастные изменения структуры личности // Проблемы старения и долголетия. – 2004. – Т.13, №1. – С. 3-11. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

20. Маньковский Н.Б., Бачинская Н.Ю., Чупровская Н.Ю. Лечение амиридином больных атеросклеротической энцефалопатией старшего возраста // Таврический журнал психиатрии. – 2004. – Т. 8, №2 (27). – C. 44-51. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

21. Бачинская Н.Ю. Холинергическая терапия при болезни Альцгеймера // Семейная медицина. – 2004. – №2. – C. 54-57.

22. Бачинская Н.Ю. Синдром мягкого когнитивного снижения у лиц старшего возраста // Журн. АМН України. – 2004. – Т. 10, №3. – С. 555-562.

23. Chebotarev D.F., Bezrukov V.V., Sachuk N.N., Bachinskaya N.Yu., Polyukhov A.M. Aging and Socio-Psychological Adaptation // Altern – Ein lebenslanger Prozess der sozialen Interaktion. – Darmstadt: Copyright Steinkopff Verlag, 1990. – P. 301-311. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне обстеження людей різного віку, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

24. Полюхов О.М., Бачинська Н.Ю. Вплив чинників віку та соціального середовища на показники наслідування пізнавальних здібностей // Проблеми соціальної психології. – 1992. – №2.
– С. 44-50. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

25. Reznikov A., Butenko G., Bachinskaya N., Litovchenko S. Effects of the medical resonance therapy music on elderly persons and on persons of middleage with a beginning atherosclerotic encephalopathy // New branches of medicine. Medical resonance therapy music. Special edition for the seventh International Montreux Congress on Stress, 1995. – Germany: AAR Edition, 1995. – P. 24-26. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, сеанси музикотерапії, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

26. Бачинская Н.Ю. Возрастные изменения памяти, их роль в развитии патологии // Мед. Вести. – 1998. – №4. – C. 17-22.

27. Бачинская Н.Ю. Современные подходы к лечению болезни Альцгеймера // Фармакологічний вісник. – 1999. – №1. – C. 53-60.

28. Маньковский Н.Б., Карабань И.Н., Бачинская Н.Ю. Препарат Деприм в лечении астено-депрессивных состояний у больных вегетативно-сосудистой дистонией и начальной дисциркуляторной энцефалопатией разного возраста // Деприм. Результаты клинических исследований. LEK. – К., 2000 г. – C. 22-27. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

29. Маньковский Н.Б., Карабань И.Н., Бачинская Н.Ю.. Стратегия лечения возрастзависимых нейродегенеративных заболеваний (болезнь Паркинсона, болезнь Альцгеймера) // Фармакологічний вісник. – 2000. – №2. – С. 48-53. (Дисертантом проведено літературний огляд, підготовку статті до друку).

30. Бачинська Н.Ю. Застосування препарату Мемоплант у неврології та геріатрії // Ліки України. – 2002. – №7-8 (60-61). – С. 33-34.

31. Бачинская Н.Ю. Болезнь Альцгеймера // Doctor. – 2002. – №5. – С. 27-31.

32. Bachinska N., Poletaeva K., Foygt N., Borysenko O. Cognitive performance and quality of life in the elderly // Psychopharmacology & biological narcology. – 2004. – №2-3. – P. 746-747. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь у збиранні матеріалів, статистичній обробці отриманих даних, підготовці роботи до друку).

33. Гребельник В.І., Бачинська Н.Ю., Полюхов О.М., Гриженко Л.І. Фармакологічна корекція психо-емоційних розладів у осіб літнього віку, хворих на атеросклеротичну дисциркуляторну енцефалопатію (Методичні рекомендації). – К., 1998. – 21 с. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку рекомендацій до друку).

34. Минц А.Я., Белоног Р.П., Бачинская Н.Ю. Применение вазоактивных средств в лечении дисциркуляторной (атеросклеротической) энцефалопатии // I съезд геронтологов и гериатров УССР, Днепропетровск, 1988. Тезисы и рефераты докладов. – Киев, 1988.
– С. 162. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

35. Минц А.Я., Коркушко О.В., Бачинская Н.Ю., Белоног Р.П., Литвиненко А.А., Шатило В.Б., Мороз Г.З., Нощенко А.Г.,
Чупровская Н.Ю., Грачев И.Д., Демидовская М.П., Кочубей Н.В. Опыт длительного лечения кавинтоном больных начальной атеросклеротической энцефалопатией // Применение кавинтона в неврологической и гериатрической практике. Материалы симпозиума 24 мая 1988 г., Харьков – 27 мая 1988 г., Киев–Будапешт: БИМЕКИ ГМ-89122 КОПИНТ-ДАТОРГ, 1988. – C. 101-110. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку).

36. Бачинская Н.Ю., Литовченко С.В., Маньковский Н.Б. Интеллектуально-мнестическая деятельность при старении // V Всесоюзный съезд геронтологов и гериатров, Тбилиси, 1988. Тезисы и рефераты докладов. – Киев, 1988. – Ч.1. С. 60-61. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

37. Минц А.Я., Маньковский Н.Б., Белоног Р.П., Бачинская Н.Ю. Дисциркуляторная энцефалопатия и возраст // V Всесоюзный съезд геронтологов и гериатров, Тбилиси, 1988. – Киев, 1988. – Ч.2. – С. 431. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, рео-енцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

38. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Чупровская Н.Ю., Бачинская Н.Ю. Состояние мозгового кровотока у практически здоровых людей и больных цереброваскулярными заболеваниями среднего и пожилого возраста // The 4th National Congress of Gerontology and Geriatrics. Abstracts. – Pyongyang, DPR of Korea, 1990. – P. 103-104. (Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

39. Mankovsky N.B., Bachinskaya N.Yu. Electroencephalographic correlates of intellectual activity in the elderly // Workshop on Diagnostic Procedures in psychogeriatric Medicine. Abstracts. – Gothenburg, Sweden, 1990. P. 30. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

40. Mankovsky N.B., Polyukhov A.M., Mints A.Ya., Bachinskaya N.Yu. Instability of interhemispheric functional relations in aging and cerebral atherosclerosis // Workshop on Diagnostic Procedures in psychogeriatric Medicine. Abstracts. – Gothenburg, Sweden, 1990. P. 29. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

41. Бачинская Н.Ю., Мяловицкая Е.А. Применение рикавита у больных начальной атеросклеротической энцефалопатией старшего возраста // Тезисы и рефераты докладов Всесоюзного Симпозиума “Гериатрические средства: экспериментальный поиск и клиническое использование”. – Киев, 1990. – С. 15. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

42. Bachinskaya N.Yu. Intellectual-personality traits during aging and in dyscirculatory encephalopathy // The 4th Asia/Oceania Regional Congress of Gerontology. Abstracts. – Yokohama, Japan: Pacific Convention Plaza, 1991. – P. 383.

43. Полюхов А.М., Бачинская Н.Ю., Гребельник В.И., Кобзарь И.В. Взаимоотношения психологических свойств личности и темпа старения организма // Тезисы докладов научной конференции “Ускоренное старение, связь с возрастной патологией”. – Киев, 1992.
– С. 136. (Дисертантом проведено літературний огляд, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

44. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Бачинская Н.Ю. Пути реабилитации больных дисциркуляторной энцефалопатией старшего возраста // Тези доповідей науково-практичної конференції “Реабілітація хворих старшого віку з захворюваннями серцево-судинної, нервової систем та опорно-рухового апарату”. – Київ, 1993. – С. 85. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

45. Mankovsky N.B., Kuznetsova S.M., Bachinskaya N.Yu., Kudritskaya O.V., Gribovskaya O.L. Preventive rehabilitation of persons with high risk of stroke development and complex rehabilitation of patients with cerebral vascular pathology // Sixth Congress of the International Psychogeriatric Association. Abstracts. – Berlin: IPA, 1993. (Дисертантом проведено клінічне, електроенцефалографічне, реоенцефалографічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

46. Polukhov A.M., Bachinskaya N.Yu. Factorial structure and correlations of psychophisiological characteristics at aging and cerebral vascular pathology // The XVth Congress of the International Association of Gerontology. Abstracts. – Budapest, Hungary, 1993. – P 265. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

47. Бачинская Н.Ю., Гриженко Л.И. Интеллектуально-личностные особенности при старении и дисциркуляторной энцефалопатии // ІІ Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. Тези доповідей. – Київ: Інститут геронтології, 1994. – Частина I. – C. 43. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

48. Маньковский Н.Б., Минц А.Я., Бачинская Н.Ю. Функциональное состояние головного мозга при старении и дисциркуляторных энцефалопатиях // ІІ Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. Тези доповідей. – Київ: Інститут геронтології, 1994. – C. 407. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

49. Kuznetsova S.M., Bachinskaya N.Yu., Kudritskaya O.V. Identification of hereditary disposition to stroke // International Association of Gerontology. European Region Clinical Section Congress. Abstracts. – Florence, Italy: CIC edizioni internazionali, 1994. – P. 222. (Дисертантом проведено клінічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

50. Bachinskaya N.Yu. Functional activity of the brain in aging // Prozesse des alterns. Abstracts. – Tagungsort: Schloss Rauischolzhausen, 1995. – P. 14.

51. Минц А.Я., Полюхов А.М., Бачинская Н.Ю., Гриженко Л.И., Кобзарь И.В. Динамика нейропсихологических маркеров старения под влиянием лечения танаканом у больных хронической дисциркуляторной энцефалопатией // Матеріали науково-практичної конференції “Застосування геропротекторів для попередження прискореного старіння”, Одеса, 1996. – Київ, 1996. – С. 130-131. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

52. Kuznetsova S.M., Bezrukov V.V., Bachinkaya N.Yu., Bergener M. National-ethnic peculiarities of aging and age-dependent dementia // Alzgeimer’s diseases Abstracts 12th International Conference. – Jerusalem, 1996. – P. 28. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

53. Bachinskaya N. Dementia care burden and carer support needs in Kiev (Ukraine) – a cross-cultural comparison // Abstracts 13th International Conference and 7th Annual European Meeting “Alzgeimer’s – the Blind Hunter”. – Helsinki, Finland, 1997. – P. 44. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих та їх опікунів, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

54. Бачинская Н.Ю., Гриженко Л.И. Клиническая и экспериментально-психологическая оценка эффективности прозака и тенсиспеса у больных начальной дисциркуляторной энцефалопатией пожилого возраста // Матеріали науково-практичної конференції “Реабілітація хворих похилого віку із захворюваннями серцево-судинної системи і церебральною судинною патологією”. – Київ, 1997. – С. 93-95. (Дисертантом проведено клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

55. Polukhov A.M., Bachinskaya N.Yu, Grebelnik V.I. Gene-environmental interaction in determination of intellectual functions: age-related aspect // Gerontologie und Geriatrie (Abstracts IVth European Congress of Gerontology, Berlin, 1999). – 1999. – V. 32, Suppl. 2. – P. II/207. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

56. Бачинская Н.Ю., Карабань И.Н., Гаркавенко В.В. Взаимосвязь между психологическими характеристиками и параметрами ЭЭГ при болезни Паркинсона // ІІІ Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. Тези. – Київ: Інститут геронтології АМН України, 2000. – С. 49. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, підготовку роботи до друку).

57. Бачинская Н.Ю., Романенко А.Л. Терапевтическая стратегия при болезни Альцгеймера // ІІІ Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. Тези. – Київ: Інститут геронтології АМН України, 2000. – С. 54. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

58. Маньковский Н.Б., Бачинская Н.Ю. Современные аспекты патогенеза и клиники болезни Альцгеймера // ІІІ Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. Тези. – Київ: Інститут геронтології АМН України, 2000. – С. 58. (Дисертантом проведено літературний огляд, клінічне, експериментально-психологічне, електроенцефалографічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

59. Bachinskaya N.Yu. Cognitive activity in aging and age-dependent diseases // Успехи геронтологии. Abstracts 2nd European Congress on biogerontology. – 2000. – Вып. 5. – C. 34.

60. Bachinskaya N.Yu. Cognitive activity in aging and Alzheimer’s disease // Gerontology. International Journal of Experimental, Clinical and Behavioural Gerontology. (Abstracts 17th World Congress of the International Association of Gerontology, Vancouver, Canada, 2001). – 2001. V.47.
Suppl. 1. – P. 391.

61. Гаркавенко В.В., Бачинская Н.Ю. Особенности электроэнцефалографических и психологических показателей у пациентов с болезнью Паркинсона разного пола. Тези доп. ІІ Нац. конгресу неврологів, психіатрів та наркологів України // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т.10, вип. 1 (30 ) (дод.). – С. 36. (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

62. Polyukhov, Bachinskaya N.Yu., Poletayeva K.N. Screening of elderly and senile persons with manifestations of dementia in Kiev population (pilot-study 2001-2002 years) // Клиническая геронтология (VI EUROPEAN CONGRESS ON CLINICAL GERONTOLOGY. Moscow, Russia, 2002). – 2002. – Т. 8, №5. – C. 138. (Дисертантом взята участь у збиранні матеріалів, статистичній обробці отриманих даних, підготовці роботи до друку).

63. Гаркавенко В.В., Бачинская Н.Ю., Карабань И.Н. Связь между параметрами ЭЭГ-активности и личностными особенностями при болезни Паркинсона // Екстрапірамідні захворювання та вік. II український симпозіум з міжнародною участю. Тези доповідей. – Київ: ІВЦ АЛКОН, 2004. – С. 26 (Дисертантом проведено експериментально-психологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку роботи до друку).

64. Бачинская Н.Ю. Личностные особенности у больных идиопатическим паркинсонизмом // Екстрапірамідні захворювання та вік. II український симпозіум з міжнародною участю. Тези доповідей.
– Київ: ІВЦ АЛКОН, 2004. – С. 21-22.