Занік Юрій Мирославович. Інтелектуальна культура юриста: філософсько-правовий аспект : дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Занік Ю.М. Інтелектуальна культура юриста: філософсько-правовий аспект. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Київський національний університет внутрішніх справ. Київ, 2006.
У дисертації проводиться комплексне наукове узагальнення загальнотеоретичних основ, що становлять зміст інтелектуальної культури юриста. Розглядається поняття інтелекту, його психолого-юридичний аналіз, види та функції інтелекту. Досліджуються особливості функціонування інтелектуальної культури юриста, її формування та застосування, функції та основні завдання, а також встановлено чинники впливу на її формування в контексті сучасної філософсько-правової доктрини.
Дисертація має практичне значення для формування інтелектуальної культури юриста, її філософсько-правового осмислення, для подальшого розвитку філософії права.
Увисновках викладені загальні підсумки дослідження, сформульовані основні наукові положення, що становлять зміст дисертації:
Інтелектуальна культура є складовою частиною духовної культури людства, яка відображає внутрішній світ людини, соціальної спільноти. Вона є самостійним чинником впливу на характер та розвиток спільноти. В свою чергу інтелектуальна культура, її зміст обумовлюється сутністю кожного окремого носія – сутністю конкретно-історичної людини, її характерними рисами, властивостями, інтелектуальним потенціалом.
Інтелектуальна культура юриста є певним рівнем пізнання фахівцем світу, соціального та правового буття в конкретний історичний період. Інтелектуальна культура юриста розвиває індивідуальні здібності кожного професіонала-правника, збагачує його внутрішній світ як особистості, сприяє всебічному прояву та розвитку його творчих сил. Інтелектуальна культура юриста за своєю сутністю є потаємним компонентом людської свідомості, вона охоплює систему настанов, які є образами і почуттями.
Інтелектуальна культура юриста повинна бути вищою від інтелектуальної культури населення, оскільки високе суспільне положення юриста вимагає від нього знання своєї справи, вміння орієнтуватися в складних правових ситуаціях. Основними показниками рівня розвитку інтелектуальної культури юриста є його інтелігентність та правова ерудиція. Інтелігентність характеризує людину як особистість, здатну, перш за все, толерантно ставитись до інших людей, розуміти, співчувати, обґрунтовувати власну позицію. Правова ерудиція, на нашу думку, виступає однією із складових (поряд з інтелігентністю, зокрема) на шляху до встановлення істини, здобуття максимально корисного у правовій сфері. Під правовою ерудицією слід розуміти широку гаму знань правової науки, вміння корисно діяти у правовому полі, можливість прийняття юристом обґрунтованих правових рішень.
Інтелектуальна культура юриста повинна бути невіддільною від моральної культури особистості. Вона повинна бути свідченням не тільки цивілізованості особи (рівень освіченості), але і ознакою культурності (духовності). Дієвим для юриста повинен стати принцип морального розвитку, який обумовлює існування та самоудосконалення людини та її моральну свободу. Юрист з необхідності піддає суб’єктивній оцінці свої дії орієнтовно на поняття добра і співвідносно з із загально визнаним благом, глибина пізнання якого залежить від конкретних культурно-історичних умов.
Соціальним призначенням інтелектуальної культури юриста слід вважати: сприяння створенню в суспільстві умов упорядкованості, які б були юридично забезпеченими, що дозволило б людині здійснювати та захищати свої природні права; сприяння дотриманню порядку та норм поведінки, вибудуваних у відповідності з морально виправданими юридичними засобами як основного принципу функціонування суспільного та особистого життя; сприяння процесам існування та самозбереження суспільства як системи, його зв’язку з природним середовищем і світобудовою.
Основне практичне застосування інтелектуальна культура юриста знаходить у прийнятті правових рішень, у процесах правотворчості та законотворчості, у процедурах правового моделювання та конструювання.
Інтелектуальна культура юриста як явище індивідуально-суб’єктивного порядку формується під впливом законів природи, в результаті цілеспрямованого та організованого процесу правової освіти, залежить від рівня правосвідомості особи, від її оволодіння основами філософсько-правового знання та юридичної логіки. Також інтелектуальна культура юриста обумовлюється пізнанням оточуючої дійсності, зокрема правової. Пізнання виступає пріоритетною складовою у сприйнятті права та правової дійсності. Особливості пізнання правових явищ передбачають визначення буття права та сутності права. При цьому сутність права перебуває у тісному та нерозривному зв’язку із правовими явищами, які в свою чергу виступають об’єктами правового пізнання.
Підґрунтям для формування інтелектуальної культури має стати правова дійсність, яка реально відображатиме політичну, правову, економічну та соціальну ситуацію в державі. Інтелектуальна культура в свою чергу повинна стати надійним джерелом підтримання, розвитку та вдосконалення правової дійсності на засадах справедливості, гуманності, духовності та врахування основних моральних цінностей. Інтелектуальна культура вітчизняного юриста повинна опиратися на історичні особливості буття українського народу і в поєднанні з кращими світовими зразками правової думки творити правову дійсність.
На думку дисертанта, важливість дослідження особливостей функціонування інтелекту та формування в фахівця, зокрема юриста, певної культури його застосування виступає важливою передумовою для утвердження в Україні правової, демократичної держави та становлення основних засад громадянського суспільства.
У зв’язку із цим основні принципи правотворчості в державі повинні відповідати основним тенденціям природного права.
Публікації автора:
Занік Ю.М. Інтелект: юридично-психологічний аспект // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол. ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип. 1. – 2002. – С. 169–176.
Занік Ю.М. Закони Всесвіту – основа формування інтелектуальної культури юриста // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол. ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип. 3. – 2002.– С. 192–197.
Занік Ю.М. Вплив правової дійсності на формування інтелектуальної культури юриста // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол. ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип. 1. – 2004. – С. 350–358.
Занік Ю.М. Інтелектуальна культура юриста: філософсько-психологічне обгрунтування. – Львів: БаК, 2002. – 100 с.
Занік Ю.М. Культура інтелектуального регулювання державно-правовими процесами // Молода українська держава на межі тисячоліть: погляд в історичне майбутнє демократичної, правової держави Україна. Збірник наукових праць. – Львів, 2001. – С. 103-107
Занік Ю.М. Вплив законів Всесвіту на формування інтелектуальної культури юриста // Управління державою III-го тисячоліття: Матеріали I-ої Міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 25-27 червня 2002 р.) – Львів, ЛвЦНТЕІ, 2002. – С. 105-109