Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політична культура та ідеологія


Щегельська Юлія Павлівна. Інтегрований образ країни як складова політичної культури суспільства : Дис... канд. наук: 23.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Щегельська Ю. П. Інтегрований образ країни як складова політичної культури суспільства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.03 – політична культура та ідеологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2008.

У дисертації вперше здійснено теоретичне опрацювання та визначено специфіку інтегрованого образу країни як складової національної політичної культури та його ролі як стрижня цивілізаційного розвитку суспільства. Розкрито взаємозв’язок між особливостями політичної культури певної країни та самоідентифікацією її громадян, а також із способом представлення її у світі на основі аналізу політичної культури США, Польщі, Росії та України. Досліджено становлення інтегрованого образу країни в історичній ретроспективі. Запропоновано концепцію інтегрованого образу країни, визначено епістемологічні відмінності між дотичними до теми дисертаційної роботи категоріями і поняттями та встановлено взаємозв’язок між ними. Узагальнено досвід Республіки Польща з формування національного бренду, а також здійснення програми інформаційного супроводження його просування всередині країни та за кордоном. Проаналізовано складові [історичного] образу України та позначено основні напрями створення її інтегрованого образу як основи для подолання внутрішнього розколу нації. Вироблено рекомендації щодо формування інституційно-організаційних засад просування інтегрованого образу України всередині держави та за кордоном.

1. Поставлене в рамках обраної теми дисертаційного дослідження наукове завдання щодо теоретичного опрацювання та визначення сутності і специфіки інтегрованого образу країни як складової національної політичної культури та його ролі як стрижня цивілізаційного розвитку суспільства та інформаційного забезпечення і супроводження промоційної політики держави, як свідчать результати аналізу державних нормативних документів і програм, науково-практичних публікацій вітчизняних і зарубіжних авторів та прикладних програм, є актуальним. Водночас аналіз науково-дослідної та джерельної бази роботи, попри наявність великого масиву пертинентних загальнотеоретичних та практичних досліджень, дає підстави констатувати фрагментованість і розрізненість зусиль учених, відсутність цілісного уявлення про досліджувану проблему та наявність певної теоретичної невизначеності.

У запропонованому концептуальному формулюванні тема дослідження ще не була предметом наукового аналізу. Результатом відсутності інтегрованого підходу до предмета дослідження та теоретичного розуміння причинно-наслідкових зв’язків й ієрархії його основних категорій є, зокрема, співіснування в сучасній науковій та практичній літературі, в науково-популярних публікаціях взаємовиключних визначень базових понять і термінів („образ”, „бренд”, „імідж”, „репутація”, „авторитет” тощо), а результатом їх повсякденного некоректного використання є подальше поглиблення плутанини як на теоретичному, так і практичному рівнях.

2. Наведене у дисертації нове вирішення наукового завдання уможливило на основі застосованої методології аналізу теоретичне опрацювання та визначення сутності і специфіки інтегрованого образу країни як складової національної політичної культури та його ролі як стрижня цивілізаційного розвитку суспільства; вироблення теоретичних та практичних концепцій і моделей-конфігураторів інтегрованого й [історичного] образів країни, а також бренду країни, що складають основу інформаційного забезпечення і супроводження представлення країни в світі.

3. На основі компаративного аналізу особливостей національної політичної культури Сполучених Штатів Америки, Російської Федерації, Республіки Польща та України встановлено, що існує безпосередній взаємозв’язок між самоідентифікацією і типом політичної культури нації та способом її презентації себе в світі. До сьогодні в науковій літературі у такому аспекті питання не ставилось і не розглядалося. Для України проблема презентації себе у світі залишається невирішеною. Ухвалений Урядом 6 червня 2007 р. проект концепції Державної програми формування позитивного міжнародного іміджу України на 2008 – 2011 роки не враховує особливостей політичної культури України. Крім того, в українському суспільстві відсутній консенсус щодо власної ідентичності, а отже, і підґрунтя для презентації себе у світі. Ці завдання можуть бути вирішені через створення та просування інтегрованого образу України.

4. В процесі аналізу теоретико-історичних аспектів формування та становлення інтегрованого образу країни в історичній ретроспективі, з’ясовано, що перші спроби його створення були здійснені тільки у 20 – 30-ті рр. ХХ століття у Радянському Союзі та нацистській Німеччині.

5. У сучасній науковій літературі наявні визначення понять „образ”, „бренд”, „брендінг”, „імідж”, „репутація”, „авторитет”, „позиціонування” не розкривають повною мірою їх зміст та можливості застосування у державній політиці. У зв’язку з чим було запропоновано визначення понять: „інтегрований образ країни”, „[історичний] образ країни”, „бренд країни”, „імідж країни”, „авторитет країни” та „репутація країни”, „позиціонування інтегрованого образу країни”, „позиціонування бренду країни”, „брендінг”, „ребрендінг”. Встановлено, що інтегрований образ країни відрізняється від цілісного й [історичного] образу та від бренду країни за взаємодією часових категорій всередині кожного з них, а також за такими параметрами, як тип формування (цілеспрямований/ стихійний), характер постановки завдань (довготривалі/короткотривалі) та стан (активний/пасивний). Важливою відмінністю між інтегрованим й [історичним] образом та брендом країни є також роль згаданих категорій у задоволенні потреб нації (фізичних, емоційних, розумових та духовних). Представлено нове бачення причинно-наслідкових зв’язків та ієрархії основних категорій і понять досліджуваної проблеми: інтегрований образ країни, цілісний образ країни, [історичний] образ країни, бренд країни (зокрема політичний), імідж країни, її авторитет та репутація.

6. Вироблено теоретичні концепції та моделі-конфігуратори інтегрованого й [історичного] образів країни та бренду країни. Встановлено, що інтегрований образ країни є продуктом багатовікового синтезу в суспільній свідомості та культурі державоутворювальної нації окремих відмінних стрижневих етнонаціональних характеристик. Завдяки ньому формується цілісне уявлення про національну ідентичність, місію та місце нації і країни в світі, а також створюються змістові та смислові складові спілкування як усередині національної спільноти, так і з зовнішнім світом.

7. На основі результатів дослідження особливостей політичної культури та історичного досвіду Республіки Польща із розробки стратегії та здійснення засобами політичного маркетингу інформаційного забезпечення і супроводження програми вступу країни до Європейського Союзу з’ясовано, що політичну культуру Республіки Польща вирізняють з-поміж інших передусім такі характерні риси як месіанство, сарматизм та прометеїзм. Вони продовжують і нині впливати на внутрішню та зовнішню політику сучасної Польщі, передусім, на визначення стратегічних цілей і завдань нації.

8. Встановлено, що інформаційний супровід євроінтеграційних зусиль Республіки Польща здійснювався у рамках двох напрямів: цілеспрямованої інформаційної діяльності із забезпечення підтримки інтеграції Польщі до ЄС суспільствами та парламентськими і урядовими колами так званих „старих” держав-членів ЄС та формування відповідних настроїв у самому польському суспільстві. Зовнішня і внутрішня політична та інформаційна діяльність виявилася в цілому ефективною – більшість поляків проголосували на національному референдумі у червні 2003 р. за вступ до ЄС, водночас успішно пройшов процес ратифікації Угоди про прийняття нових членів до Євросоюзу у парламентах країн-членів ЄС.

9. Дослідження особливостей політичної культури України та визначення основних напрямів створення її інтегрованого образу в контексті стратегічних пріоритетів внутрішньої та зовнішньої політики держави засвідчило, що історичні події минулого глибоко закріпили у свідомості українців необхідність обирати між східним та західним векторами цивілізаційного розвитку. Цей внутрішньосуспільний розкол безпосередньо вплинув на формування [історичного] образу країни та її репутації. З’ясовано, що у найближчому майбутньому подолання розколу та досягнення консолідації українського суспільства, самоусвідомлення нації, здійснення нею своєї цивілізаційної місії, так само як і її виживання, сталий розвиток та експансія у світі цілковито залежать і єдино можливі тільки за умови створення інтегрованого образу України. Вироблено концепцію та модель інтегрованого образу України.

10. На сучасному етапі в Україні для забезпечення створення інтегрованого образу і реалізації на його основі фокусних інформаційних програм запропоновано створити: відповідний координаційний центр, відповідальний за вироблення та здійснення єдиної узгодженої державної політики зі створення та просування інтегрованого образу країни; науково-практичний центр з вироблення інтегрованого образу країни та розробки спеціалізованих інформаційних програм; профільні відомчі структури, що втілюватимуть зазначені програми; незалежні організації, що здійснюватимуть моніторинг ефективності зазначених програм всередині країни та за кордоном і надаватимуть свої висновки й рекомендації координаційному центрові. Необхідно також визначити і створити постійно діючі канали просування інтегрованого образу України за кордон. Однак першочерговим завданням є правове врегулювання зазначеного питання.

Публікації автора:

Щегельська Ю. Вплив політичних подій листопада 2004 – січня 2005 рр. на зміну сприйняття поляками українців та України і ставлення до них / Юлія Щегельська // Україна дипломатична–2005. – 2005. – Вип. шостий. – С. 672–686.

Щегельська Ю. Вплив доктрин „месіанства”, „сарматизму” та „прометеїзму” на формування політичної культури польського суспільства та інтегрованого образу країни / Юлія Щегельська // Україна дипломатична–2007. – 2007. – Вип. восьмий. – С. 731–745.

Щегельська Ю. Вплив політичних поглядів польських мислителів на роль, місце та цивілізаційну місію Польщі й поляків у світі, на формування інтегрованого образу країни / Юлія Щегельська // Віче. – 2008. – № 1. – С. 51–53.

Щегельська Ю. Історичні аспекти формування інтегрованого образу країни як складової політичної культури суспільства / Юлія Щегельська // Політологічний вісник: зб. наук. праць. – 2008. – № 35. – С. 177–188.

Щегельська Ю. Імідж США у форматі „американської мрії”: дедуктивна єдність та індуктивний розкол суспільної піраміди / Юлія Щегельська, Леонід Білоусов // Пам’ять століть. – 2005. – № 1. – С. 137–145.

Щегельська Ю. Національний брендінг та практика позиціонування Польщі на міжнародній арені в період підготовки до вступу в ЄС / Юлія Щегельська // Пам’ять століть. – 2006. – № 5. – С. 215–224.

Щегельська Ю. Україна: проблеми формування бренду держави в умовах системної трансформації / Юлія Щегельська // Дні науки Філософського факультету–2006: міжнар. наук. конф., 12–13 квіт. 2006 р: матеріали доповідей та виступів. – 2006. – Ч. IV. – С. 140–141.

Щегельська Ю. Організаційний досвід Республіки Польща зі здійснення державного політичного брендінгу в період підготовки до вступу в ЄС / Юлія Щегельська // Дні науки Філософського факультету–2007: міжнар. наук. конф., 18–19 квіт. 2007 р.: матеріали доповідей та виступів. – 2007. – Ч. VІ. – С. 133–135.

Щегельська Ю. Вплив поглядів діячів вітчизняної політичної культури на формування інтегрованого образу України / Юлія Щегельська // Дні науки Філософського факультету–2008: міжнар. наук. конф., 16–17 квіт. 2008 р.: матеріали доповідей та виступів. – 2008. – Ч. ІІ. – С. 114–115.