Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Стучинська Наталія Василівна. Інтеграція фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів у процесі вивчення фізико-математичних дисциплін. : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Стучинська Н. В. Інтеграція фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів у процесі вивчення фізико-математичних дисциплін. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання (фізика)/ Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. – Київ, 2008.

У дисертації запропоновано відкриту та гнучку дидактичну систему вивчення фізико-математичних дисциплін у медичному університеті, в основу якої покладено єдність фундаментальної та професійної підготовки майбутніх лікарів та фармацевтів. На основі історико-генезисного аналізу здійснена періодизація етапів становлення фізичної освіти у медичних університетах, проведено аналіз концепцій вивчення фізико-математичних дисциплін у зарубіжних країнах; розроблена авторська модель навчальної діяльності з трирівневою ієрархічною структурою, обґрунтовані принципи модульного конструювання інтегрованої навчальної дисципліни “Медична та біологічна фізика”, розроблено принципи організації самостійної навчальної діяльності студентів з використанням проектної технології; вдосконалена система діагностики навчальних досягнень студента. Дослідно-експериментальна перевірка засвідчила ефективність дидактичної системи .

Узагальнення результатів проведеного дисертаційного дослідження, дало підстави сформулювати загальні висновки, які підтверджують основні положення розробленої наукової гіпотези та концепції.

  1. Об’єднання в рамках дисертаційного дослідження провідних ідей, основних положень та принципів філософії природознавства, педагогіки, психології, методики навчання фізики та математики, теорій системного та синергетичного підходів дало змогу розробити методологічні та організаційно-методичні основи цілісної методичної системи навчання фізико-математичних дисциплін у медичному університеті, яка у структурно-організаційному аспекті розглядається як динамічний процес реалізації взаємопов’язаних і взаємозумовлених фундаментальної та професійної складових. Дидактична система є гнучкою і відкритою, що передбачає реалізацію принципів особистісно орієнтованої освіти, врахування специфіки обраної спеціальності, сучасних досягнень фізичної, біофізичної та медичної науки, суспільних потреб.

  2. На основі історико-генезисного аналізу проблеми, вперше здійснена періодизація етапів становлення та розвитку фізики в системі медичної освіти: період становлення курсу фізики у системі медичної освіти (ХVІІІ – початок ХІХ ст.); фізика – рівноправна та обов'язкова начальна дисципліна (початок ХІХ – середина ХХ ст.); етап профілізації курсу фізики (середина 50-х – початок 80-х років ХХ ст.); створення інтегрованого на базі суміжних дисциплін (математика, фізика, біологічна та медична фізика) курсу (початок 80-х – середина 90-х минулого століття); фахова профілізація курсу для спеціальностей “лікувальна справа”, “стоматологія” тощо (розпочався з середини 90-х минулого століття і триває дотепер). Виявлена тенденція до посилення фахової спрямованості курсу фізики у системі медичної освіти.

  1. Проведено дослідження ролі та місця фізико-математичних дисциплін у системі сучасної вітчизняної медичної освіти, а також медичної освіти країн ближнього та дальнього зарубіжжя. Виявлено актуальні проблеми та суперечності, що притаманні традиційній системі навчання фізико-математичних дисциплін в медичних університетах України. Розглядаючи природничо-наукову підготовку як базову системотвірну ланку фахових знань та компетенцій майбутнього лікаря, а також враховуючи провідну роль фізики в системі природознавства як цілісної науки про природу з найвищим рівнем природничо-наукової систематизації, проведено комплексне дослідження, яке засвідчило продуктивність фізичних знань у формуванні фундаменту когнітивного досвіду, інформаційної мобільності та наукового потенціалу майбутнього лікаря, системності та оперативності його мислення, забезпеченні дієвості знань на довготривалу перспективу.

  2. Визначено конструктивні цілі навчання фізико-математичних дисциплін, які відповідають загальним цілям фахової підготовки лікаря, поєднують актуальні та перспективні потреби майбутніх фахівців медичної галузі. Здійснена декомпозиція цілей за такими категоріями: гносеологічні – формування наукового світогляду (розвиток цілісних уявлень про природу, про єдину наукову фізичну картину світу, про методи та методологію наукового пізнання); епістемологічні – формування загальнонаукових та спеціальних (таких, що необхідні для успішного оволодіння фаховими навчальними дисциплінами) умінь та видів діяльності; когнітивні – формування здатностей до дослідження та перетворення матеріального світу і живої природи, зокрема, на основі законів фізики, набуття фахових компетенцій, розвиток логічного та критичного мислення; морально-ціннісні – формування важливих у фаховій діяльності лікаря ціннісних пріоритетів гуманістичного, біоетичного, екологічного характеру.

  3. Теоретично обґрунтована та розроблена концепція організації навчально-виховного процесу вивчення фізико-математичних дисциплін у медичному університеті на основі принципу взаємозв’язку фундаментальної та фахової підготовки. Виокремлено чинники загальнотеоретичного фундаменту професійної підготовки майбутнього лікаря, які забезпечують системність та функціональність знань фізики в умовах міждисциплінарної інтеграції: єдині методологічні принципи існування та розвитку всього матеріального світу, якими фізика об’єднує всі природознавчі теорії; формування наукового потенціалу, системності та критичності мислення; цілісної наукової картини світу, системи світоглядних орієнтирів.

  4. Відповідно до концепції розроблена дидактична модель реалізації навчальної діяльності, яка є прогностичною стосовно професійної діяльності фахівця медичної галузі і має трирівневу ієрархічну структуру: базове фізичне ядро, яке складають знання та розуміння головних логічних елементів фундаментальних фізичних теорій, а також знання про фізичні методи пізнання та перетворення об’єктивної дійсності; професійно зорієнтовані знання та вміння застосовувати методологію фізичної науки для дослідження біологічних об'єктів та використовувати отриману інформацію з діагностичною і лікувальною метою; третій рівень складає варіативна оболонка, орієнтована на формування конкретних функцій практичної діяльності, вмінь формулювати та обґрунтовувати судження, а також формувати здатність до самостійного навчання. Модель розроблена з дотриманням освітніх стандартів, врахуванням тенденції у сучасній вищій професійній освіті та перспектив її розвитку, орієнтована на поєднання інноваційних та традиційних технологій навчання.

  5. Розроблено принципи конструювання інтегрованої навчальної дисципліни “Медична та біологічна фізика” з метою удосконалення її структури, оновлення та ущільнення змісту на основі інтеграції всіх розділів навколо такого ключового поняття як живий організм. При цьому зберігається внутрішня логіка фізичної науки, яка забезпечує концентрований виклад фундаментальних фізичних законів та принципів, виокремлення інваріантного ядра фундаментальних фізичних знань та варіативної фахово орієнтованої оболонки, що створює інтелектуальний фундамент для вивчення фахових дисциплін, забезпечує цілісність знань і їх усвідомлене використання у фаховій діяльності.

8. Показана ефективність інтеграції фундаментальної і фахової підготовки майбутніх лікарів через посилення принципу наступності шкільного і університетського курсу фізики. Розроблені рекомендації щодо профілізації базового курсу фізики у середній школі шляхом більш широкого використання елементів медичної та біологічної фізики; такий підхід сприятиме гуманізації середньої фізичної освіти, підвищенню інтересу до фізики, динамізує процес її вивчення.

9. Розглядаючи самостійну роботу студентів як один з найважливіших при кредитно-модульній системі навчання вид діяльності, розроблена методика організації самостійної роботи з використанням проектної технології. Обґрунтована доцільність та розроблена методологія ефективного використання в самостійній роботі студентів медичного університету творчих дослідницьких робіт таких типів: дослідження фізичних властивостей біологічних об’єктів (під керівництвом автора виконувалися кристалооптичні дослідження, дослідження люмінесценції біологічних рідин при різних захворюваннях, дослідження електричних властивостей біологічних тканин тощо); комп’ютерне моделювання (під керівництвом автора здійснювалося моделювання фармакокінетичних процесів, явищ переносу через біологічну мембрану тощо); дослідження історичного аспекту важливих з фахової точки зору фізичних відкриттів.

10. Розроблена система моніторингу навчальних досягнень студентів при вивченні фізико-математичних дисциплін у медичному університеті, яка базується на дослідженні динаміки результатів навчання. Удосконалено методику оцінювання успішності студентів введенням у специфікацію показників, які характеризують рівень сформованості фахово важливих компетенцій. Розроблені практичні рекомендації по забезпеченню об’єктивності оцінювання через встановлення основних характеристик: валідності, надійності, розрізнювальної здатності. На основі статистичного аналізу результатів оцінювання успішності виявлено чинники, які знижують ефективність кредитно-модульної системи організації навчального процесу та оцінювання успішності за шкалою ЕСТS, а також розроблена система заходів, спрямованих на їх усунення (забезпечення єдності вимог до оцінювання в межах навчальної дисципліни; репрезентативність вибірки, за якою проводиться оцінювання; усунення відхилень закону розподілу кумулятивного показника від нормального; систематичне інформування студентів про динаміку їхніх рейтингових показників).

11. Ефективність запропонованої методичної системи навчання фізико-математичних дисциплін майбутніх лікарів підтверджено результатами констатувального, пошукового і формувального педагогічного експерименту. Одержані наукові результати навчання медичної та біологічної фізики та інших фізико-математичних дисциплін з використанням комп’ютерно-орієнтованого навчально-методичного комплексу засвідчили його ефективність і дають підстави рекомендувати до широкого впровадження у вищих медичних навчальних закладах. Створені навчальні посібники та підручники стимулюють мислення студентів, поглиблюють сприйняття навчального матеріалу, формують навички самоконтролю, надають навчально-пізнавальній діяльності студентів дослідницького спрямування і можуть бути використані викладачами медичної та біологічної фізики медичних університетів, а також викладачами та студентами вищих навчальних закладів природничого профілю: природничих факультетів класичних та педагогічних університетів, вчителями фізики загальноосвітніх навчальних закладів, учнями.

Практична реалізація та експериментальні дослідження засвідчили, що використання методичної системи забезпечує інформаційну та світоглядну цілісність навчання, інтелектуальну активність студентів; підвищує методологічний рівень викладання, сприяє оволодінню узагальненими видами діяльності та адаптації майбутнього лікаря до сучасних соціальних та технологічних умов.

Публікації автора:

Монографії

1. Стучинська Н. В. Інтеграція фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів при вивченні фізико-математичних дисциплін. – К.: Книга плюс, 2008. – 409 с.

Підручники, навчальні посібники з грифом МОН та МОЗ України

2. Чалий О. В., Агапов Б. Т., Меленєвська А. В., Радченко Н. Ф., Стучинська Н. В., Цехмістер Я. В. Медична і біологічна фізика: Підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів освіти ІІІ та IV рівнів акредитації Т. І. – К.: ВІПОЛ, 1999. – 415 с.; Т. ІІ. – К.:ВІПОЛ, 2001. – 400 с. (автором підготовлено рукопис трьох глав загальним обсягом 15,5 друк. арк.).

3. Чалий О. В., Стучинська Н. В., Меленєвська А. В. Вища математика для лікарів та фармацевтів. Підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: Техніка, 2001. – 204 с. (автором розроблено концепцію навчального посібника, написані розділи 1, 5, 6, 8, підготовлено рукопис розділів 2–4, 7, 9, 10).

4. Калита В. М., Стучинська Н. В. Фізика для учнів загальноосвітніх навчальних закладів та абітурієнтів. – К.: Книга плюс, 2003. – 280 с. (автором визначено концепцію навчального посібника, розроблено теоретико-методичні засади викладу навчального матеріалу, проведено загальне редагування рукопису).

5. Чалий О. В., Агапов Б. Т., Цехмістер Я. В., Меленєвська А. В., Радченко Н. Ф., Стучинська Н. В. та ін. Медична і біологічна фізика. Практикум. – К.: Книга плюс, 2003. – 217 с. (автором вдосконалено методику проведення та описано лабораторні роботи з розділу електродинаміка).

6. Чалий О. В., Цехмістер Я. В., Агапов Б. Т., Меленєвська А. В., Мурашко М. І., Радченко Н. Ф., Стучинська Н. В. Медична і біологічна фізика. Підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів освіти ІІІ та IV рівнів акредитації. – К.: Книга плюс, 2005. – 760 с. (автором підготовлено рукопис трьох глав загальним обсягом 12 друк. арк.).

Статті у наукових фахових виданнях з педагогіки

7. Стучинська Н. В. Рідинні кристали – основа медичної біофізики // Серія: Педагогічні науки. – Херсон: Айлант, 2000. – Вип. 15. – С. 219–224.

8. Стучинська Н. В. Інтегративні курси у вищій медичній освіті // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. – Чернігів, 2002. – Вип. 14. – Т. 2. – С. 216–219.

9. Стучинська Н. В. Реалізація концепції особистісно орієнтованого навчання при вивченні курсу біофізики у вищих медичних навчальних закладах // Наукові записки. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ, 2002. – Вип. 42. – С. 208–214.

10. Стучинська Н. В. Елементи біологічної та медичної фізики на уроках фізики // Наукові записки. Зб. наукових праць НПУ ім. М. П. Драгоманова – К.: НПУ, 2002. – Вип. 48. – С. 35–42.

11. Стучинська Н. В. Роль та місце фундаментальних дисциплін у системі вищої медичної освіти // Наукові записки. Зб. наукових праць Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактика дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: Кам'янець–Подільський державний університет, 2002. – Вип. 8. – С. 319–324.

12. Стучинська Н. В Система оцінювання як засіб педагогічної діагностики і стимулювання навчальної діяльності студентів при вивчені загально природничих дисциплін // Проблеми трудової і професійної підготовки: Наук.-метод. зб. – Слов’янськ: СДПУ, 2003. – Вип. 8. – С. 41–48.

13. Стучинська Н. В. Фізика та медична освіта // Фізика та астрономія в школі. – 2003. – № 4. – С. 38–42.

14. Стучинська Н. В. Логіко-дидактична структура курсу “Медична та біологічна фізика” // Збірник наукових праць. – К.: Науковий світ, 2004. – С. 239–245.

15. Чалий О. В., Стучинська Н. В. Модульна технологія вивчення курсу “Медична та біологічна фізика” у медичних університетах // Молодь і ринок. – № 3 (13). – 2005. – С. 23–29 (автором обґрунтовані принципи модульного конструювання інтегрованої навчальної дисципліни “Медична та біологічна фізика” на основі її логіко-дидактичної структури).

16. Стучинська Н. Оцінювання успішності за шкалою ЕСТS: переваги та недоліки // Наукові записки. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2006. – Вип. 66. – Частина 2. – С. 76–81.

17. Стучинська Н. В. Психологічні засади організації особистісно орієнтованого навчання у медичному ВНЗ // Педагогіка та психологія. – 2006. – № 2(51). – С. 44–55.

18. Стучинська Н. В. Теорія та практика формування стохастичної культури // Математика в школі. – 2006. – № 7. – С. 11–15.

19. Ляшенко О. І., Стучинська Н. В. Оцінювання успішності студентів при модульному вивченні фундаментальних дисциплін у медичному університеті. Перший досвід: помилки та досягнення // Педагогіка та психологія. – 2006. – № 4(53). – С. 29–42 (автором обґрунтовані методичні основи комплексної діагностики навчальних досягнень студентів та рекомендації щодо встановлення основних характеристик).

20. Стучинська Н. В Моделювання як засіб реалізації діяльнісного підходу при вивчені курсу “Медична та біологічна фізика та медична апаратура у вищих медичних навчальних закладах” // Вісник Чернігівського педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченка, 2006. – Вип. 36. – Т. 2. – С. 99–105.

21. Стучинська Н. В. Вивчення дисциплін фізико-математичного циклу у медичних університетах: відбір змісту та структурування навчального матеріалу // Молодь і ринок. – № 4 (19). – 2006. – С. 38–45.

22. Стучинська Н. В. Роль і місце математичних методів в курсі фізики середньої школи // Збірник наукових праць Кам'янець-Подільського державного університету. Серія педагогічна: Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми. – Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Подільський державний університет, 2006. – Вип. 12. – С. 79–82.

23. Стучинська Н. В. Оцінювання успішності студентів за шкалою ECTS // Проблеми якості освіти: теоретичні та практичні аспекти. – Матеріали методологічного семінару АПН України. 15 листопада 2006 р., Київ. – К.: СПД Богданова А. М., 2007. – С. 256–262.

24. Стучинська Н. В. Фундаментальна природничо-наукова підготовка майбутніх лікарів у контексті сучасної освітньої парадигми // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики і підручника фізики (астрономії) в умовах формування європейського простору вищої освіти. – Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Подільський державний університет, 2007. – Вип. 13. – С. 105–106.

25. Стучинська Н. В. Організація самостійної роботи студентів у процесі вивчення “Медичної та біологічної фізики” з використанням проектної технології // Засоби реалізації сучасних технологій навчання. Наукові записки. – Вип. 72. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – Частина 2. – С. 224–227.

26. Стучинська Н. В. Освітньо-інформаційне середовище як засіб інтеграції фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів при вивченні фізико-математичних дисциплін // Вісник Чернігівського пед. ун-ту ім. Т. Г. Шевченка: Серія: Педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ, 2007. – Вип. 46. – Т. 2. – С. 108–116.

27. Стучинська Н. В. Задачі зі стохастики для біологів. Природничий напрямок освіти // Математика в школі. – 2007. – № 3. – C. 34–38.

28. Стучинська Н. В. Роль і місце фізики у системі медичної освіти: історичний аспект дослідження // Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного університету: Педагогічні науки. – Бердянськ: БДПУ, 2008. – № 5. – С. 128-134.

29. Стучинська Н. В. Принцип наступності при вивченні фізико-математичних дисциплін майбутніми лікарями та фармацевтами // Наукові записки. – Вип. 77. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2008. – Частина 2. – С. 104–109.

30. Стучинська Н. В. Інформаційно-комунікаційні технології як засіб інтеграції фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів та фармацевтів при вивченні фізико-математичних дисциплін // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини: В 4-х ч. – Умань.: СПД Жовтий, 2008. – С. 158–167.

Методичні рекомендації, навчальні посібники, статті, тези доповідей

31. Чалий О. В., Стучинська Н. В., Цехмістер Я. В. Математична обробка медико-біологічної інформації // Навчально-методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: Державне комунальне поліграфічне підприємство “Тираж”, 1994. – 57 с. (автором обґрунтовані методичні засади посібника, підібрано систему задач та вправ).

32. Ведмеденко Е. Ю., Кувичка И. Н., Курик М. В., Стучинская Н. В. Исследование электропроводимости сыворотки крови // Письма в ЖТФ. – Т. 66. – № 8. – 1994. –С. 117–123. (автором відбиралися і готувалися зразки для досліджень, автор брала участь у плануванні та проведенні експериментальних досліджень, обговоренні та інтерпретації результатів).

33. Сергієнко В.П, Стучинська Н. В., Коцюба Р. М. Технологія розробки і використання тестів у курсі загальної фізики // Вища освіта в Україні: реалії, тенденції, перспективи розвитку: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Ч. 4. – К.: МО України, 1996. – С. 123–125. (автором розроблена та апробована методика встановлення основних характеристик тестових завдань, підготовлено рукопис статті).

34. Чалый А. В., Агапов Б. Т., Стучинская Н. В, Цехмистер Я. В. Проблемы изучения электронной медицинской аппаратуры в высшей школе // Проблемы физической и биомедицинской электроники: Материалы Международной научно-технической конференции. – К., 1996. – С. 34–39. (автором підготовлено початковий рукопис статті, співавторами сформульовані основні завдання статті, проведено редагування).

35. Бутилин Ю. В., Курик М. В., Манжара В. С., Стучинская Н. В. “Люминесценция крови при ишемической болезни сердца” // Лікарська справа. – № 10-12. – 1996. – С. 72–76. (автору належить ідея статті, участь у експериментальних дослідженнях та обговоренні результатів експерименту).

36. Baidakov V. V., Ermakov V. N., Gorin A. E., Kolomoets V. V., Stuchynskaya N. V. Metal – Insulator transition in Degenerately doped Si and Ge High Uniaxial Pressure // Phys. Stat. Sol(b). – 1996. – V. 198. – № 1. – P. 149–152 (автор розробляла методику досліджень при одноосній деформації, брала участь у експериментальних дослідженнях, обговоренні результатів експерименту, редагуванні рукопису).

37. Baidakov V. V., Ermakov V. N., Gorin A. E., Grigorev N. N., Kolomoets V. V., Kudikyna T. A., Stuchynskaya N. V., Shenderovskii V. A. Low – Temperature Impurity Breakdown model of Streaming // The Physics of semiconductors – V. 1. – 1996 – P. 129–132. (автор брала участь у експериментальних дослідженнях, обговоренні результатів експерименту, редагуванні рукопису).

38. Сергієнко В. П., Цехмістер Я. В., Стучинська Н. В., Струменська О. М. Посилення пізнавального інтересу студентів на основі використання елементів фізики живого // Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики: Матеріли ІІІ Всеукраїнської наук. конференції. – Ч. ІІ. – К.: Вид-во НПУ, 1998. – С. 76–80. (автором розроблено рекомендації щодо використання елементів медичної та біологічної фізики в курсі загальної фізики).

39. Малежик М. П., Стучинська Н. В., Шеремет Г. П. Вплив анізотропії на характер хвильового поля в пластинах // Науковий вісник МДПУ. – Миколаїв: МДПУ, 1999. – Вип. 1. – С. 118–121. (автор брала участь у експериментальних дослідженнях, обговоренні результатів експерименту, редагуванні рукопису).

40. Сергієнко В. П., Стучинська Н. В. Виховний потенціал з курсу загальної фізики у вищому педагогічному навчальному закладі // Всебічний розвиток особистості студента: Матеріали наук.-прак. конференції. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2001. – С. 463–467. (автором розроблено засади патріотичного виховання студентів при розгляді питань історії фізики, зібрано матеріали про науову спадщину О.Смакули ).

41. Чалий О. В., Стучинська Н. В., Говоруха О. В. Вища математика. Навчально-методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2001. – 100 с. (автором розроблено теоретичні засади інтеграції знань при вивченні вищої математики на фармацевтичному факультеті, розроблено комплекс задачі вправ фахового спрямування).

42. Стучинська Н. В. Створення підручників для студентів вищих медичних навчальних закладів // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції: Проблеми створення підручника для вищої школи. – Вінниця: Універсум, 2001. – Т. 2. – С. 111–123.

43. Стучинська Н. В. Основи теорії ймовірностей: Навчально-методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2001. – 80 с.

44. Стучинська Н. В. Основи математичної статистики: Навчально-методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2001. – 60 с.

45. Чалий О. В., Стучинська Н. В. Комп’ютерні технології при вивченні вищої математики у вищих медичних навчальних закладах ІІІ–ІV рівнів акредитації // Збірка наукових праць: Педагогічні науки. – Мелітополь, 2001. – Вип. 1 –
С. 94–99. (автором дано дидактичне обґрунтування використання ІКТ у навчанні математики в медичному університеті).

46. Чалий О. В., Стучинська Н. В., Говоруха О. В. Загальна фізика та біофізика. Навчально-методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2001. – 80 с. (автором розроблено комплекс фахово орієнтованих задач з електродинаміки, гемодинаміки, механіки і дидактична система їх використання у навчальному процесі).

47. Козирський В. Г., Лень А. Є., Шендеровський В. А., Стучинська Н. В. Повернення із забуття імен українських вчених – один із чинників духовного відродження України/ Проблеми інтеграції науково-освітнього потенціалу в державотворчому процесі // Збірник наукових праць. – Тернопіль–Севастополь–Івано-Франківськ, 2001. – С. 78–82. (автором розроблено теоретичні засади патріотичного виховання студентів засобами курсу фізики, зібрано історичні матеріали про життєвий і творчий шлях О. Смакули).

48. Стучинська Н. В. Проблеми вивчення фундаментальних дисциплін у вищих медичних навчальних закладах // Актуальні проблеми викладання та навчання фізики у вищих освітніх закладах: Матеріали Міжнародної науково-методичної конференції. Львів 7-10 жовтня 2002 р. – Львів: Ліга-Прес, 2002. – С. 78–84.

49. Стучинська Н. В. Проблема наступності шкільного та вузівського курсів фізики // Матеріали VІІ Всеукраїнської наукової конференції “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. – К.: НПУ, 2002. – С. 73–74.

50. Меленєвська А. В., Стучинська Н. В. Роль та місце лабораторного практикуму в курсі медичної фізики // Матеріали VІІ Всеукраїнської наукової конференції “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. – К.: НПУ, 2002. – С. 75–76 (автору належить ідея статті, підготовка рукопису).

51. Chalyi O. V., Tsekhmister Y. V., Margolych I. F., Melenevska A. V., Stuchynska N. V. Study guide of the practical classes' course Mathematical methods of computing medical and biological information (principles of calculus) for the students of medical faculties. – K.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2004. – 35 p. (автором розроблено теоретичні методичні засади опрацювання медико-біологічної інформації, підготовлено початковий україномовний варіант рукопису).

52. Chalyi O. V., Tsekhmister Y. V., Margolych I. F., Agapov B., Stuchynska N. V. Study guide of the lecture course/ electrodynamics and electronic medical equipment for the students of medical faculties. – K.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2004. – 32 с. (автором розроблено теоретико-методичні засади проведення лекційних занять з електродинаміки, підготовлено україномовний варіант рукопису).

53. Chalyi O. V., Tsekhmister Y. V., Margolych I. F., Agapov B. , Stuchynska N. V. Study guide of the practical classes' course/ electrodynamics and electronic medical equipment for the students of medical faculties. – K.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2004. – 48 с. (автором розроблено теоретико-методичні засади інтеграції фундаментальних та прикладних знань при проведенні лабораторного практикуму з електродинаміки).

54. Калита В. М., Стучинська Н. В. Фізика для учнів загальноосвітніх навчальних закладів та абітурієнтів. Механіка. – К.: Книга плюс, 2004. – 120 с. (автором визначено концепцію навчального посібника, підготовлено рукопис двох розділів, розроблено теоретико-методичні засади викладу навчального матеріалу, проведено загальне редагування рукопису).

55. Chalyi O. V., Tsekhmister Y. V., Margolych I. F., Melenevska A. V., Stuchynska N. V.. Study guide of the lecture course Mathematical methods of computing medical and biological information (principles of calculus) for the students of medical faculties. – K.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2005. – 53 с. (автором розроблено теоретико-методичні засади інтеграції фундаментальних та прикладних знань при проведенні лекційних занять, підготовлено україномовний варіант рукопису).

56. Стучинская Н. В. Система тестирования как средство педагогической диагностики при модульном изучении фундаментальных дисциплин в медицинском университете // Управление качеством обучения в системе непрерывного профессионального образования (в контексте Болонского соглашения): Сборник научных трудов ХІІ Международной научно-методической конференции. – Москва, 2006. – Вып. 10. – Т. 1. – С. 255–259.

57. Стучинська Н. В. Оцінювання успішності за шкалою ЕСТS: ретроспективний погляд на вихідні положення // Інтеграція української медичної освіти в європейський та американський медичний простір: Матеріали навчально-наукової конференції. – Тернопіль: ТДМУ, 2006. – С. 233–236.

58. Чалий О. В., Стучинська Н. В. Оцінювання успішності за шкалою ЕСТS: перерахунок балів чи зміна системи оцінювання // Стратегия качества в промышленности и образовании: Материалы IІ Межународной конференции. В
2-х т. – Днепропетровск–Варна: Пороги-ТУ-Варна, 2006. – Том IІ. – С. 301–304. (автором розроблено теоретичні засади моніторингу успішності при вивченні фізико-математичних дисциплін у медичних університетах).

59. Стучинська Н. В. Роль і місце фізики у системі медичної освіти: історичний аспект проблеми // Безперервна фізико-математична освіта: проблеми, пошуки, перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Бердянськ: БДПУ, 2007. – С. 90–91.

60. Стучинська Н. В. Фізика в системі американської та європейської медичної освіти // Сучасні проблеми природничих наук та підготовка фахівців: Матеріали ХІ Міжнародної науково-методичної конференції. – Миколаїв.: МДУ ім. В. О. Сухомлинського, 2007. – С. 77–79.

61. Чалий О. В., Олійник О. І., Стучинська Н. В. Вимірювання фізичних величин. Оцінка точності вимірювань. Навчально-методичний посібник. – К.: НМУ ім. О. О. Богомольця, 2007. – 55 с. (автором розроблено теоретико-методичні засади інтеграції фундаментальних та прикладних знань при вивченні основ метрології, розроблено комплекс задач, вправ та тестових завдань, підготовлено частину рукопису обсягом 1,2 друк. арк., редаговано рукопис).

62. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Пащенко В. В., Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 1. Механіка. Навчальний посібник для вступників до НМУ. –К.: КІМ, 2007. – 60 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника).

63. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Марголич І. Ф., Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 2. Молекулярна фізика та термодинаміка: Навчальний посібник для вступників до НМУ. – К.: КІМ, 2007. – 56 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника).

64. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Марголич І. Ф., Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 3. Електродинаміка. Навчальний посібник для вступників до НМУ. – К.: КІМ, 2008. – 56 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника).

65. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Олійник О. І., Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 4. Коливання та хвилі. Навчальний посібник для вступників до НМУ. – К.: КІМ, 2008. – 56 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника)

66. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Лукомський Д. В., Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 5. Оптика. Навчальний посібник для вступників до НМУ. – К.: КІМ, 2008. – 64 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника).

67. Чалий О. В., Цехмістер В. Я., Олійник О. І. Стучинська Н. В. Фізика. Ч. 6. Квантова фізика: Навчальний посібник для вступників до НМУ. – К.: КІМ, 2008. – 60 с. (автором підготовлено теоретичний матеріал до посібника).

68. Стучинська Н. В. Інтеграція фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів та фармацевтів при вивченні фізико-математичних дисциплін // Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі Збірник наукових праць НМетАУ. – Кривий Ріг: ВВ НМетАУ, 2008. – С. 215–223.

69. Чалий О. В., Стучинська Н. В. Освітньо-інформаційне середовище як засіб інтеграції фундаментальної та фахової підготовки майбутніх лікарів та фармацевтів // Стратегия качества в промышленности и образовании: Материалы IV Межународной конференции В 2-х т. – Том IІ. – Днепропетровск-Варна: Фортуна-ТУ-Варна,2008.– С. 758–761. (автором досліджена роль інформаційно-освітнього середовища у інтеграції фундаментальної і фахової підготовки майбутніх лікарів)

70. Стучинская Н.В. Интеграция фундаментальной и профессиональной подготовки будущих врачей при изучении курса "Медицинская и биологическая физика"// Стратегия развития образования: эффективность, инновации, качество/ Управление качеством обучения в системе непрерывного профессионального образования (в контексте Болонского соглашения) // Тематическое приложение к журналу "Открытое образование". – Москва.: МГУТУ, 2008. – С.399-408.