Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Керейко Кирило Сергійович. Інституційна трансформація банківської системи в умовах переходу до ринкової економіки : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Керейко К.С. Інституційна трансформація банківської системи в умовах переходу до ринкової економіки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.01. – економічна теорія та історія економічної думки – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей інституційної трансформації банківської системи в умовах переходу до ринкової економіки.

Розкрито основи, зміст та характер трансформації банківської діяльності в умовах класичного типу розвитку ринкової економіки та інверсійного типу переходу від командної економіки до ринкової.

Показано, що формування ринкових відносин в банківській сфері пов`язано з організацією дворівневої банківської системи.

Охарактеризовано вплив трансакційних витрат на ефективність банківської діяльності та інституційне середовище, в якому вона здійснюється.

У дисертаційній роботі розглянуто інституційну трансформацію банківської діяльності в умовах інверсійного переходу до ринкової економіки за допомогою аналізу основ здійснення банківської діяльності, узагальнення особливостей формування банківських систем в країнах з командною та ринковою економіками, вивчення впливу трансакційних витрат на роботу банків.

Проведене дослідження дозволяє сформулювати наступні основні результати:

1. Для аналізу інституційної трансформації банківської системи необхідним є використання категоріального апарату інституційної теорії, зокрема таких інституційних понять, як норми, правила, традиції та інститути банківської діяльності, трансакційні витрати, інституційне середовище, інституційна структура, інституційна архітектоніка.

2. Синтезувати логіко-історичний аналіз розвитку банківської діяльності та перспектив її удосконалення дозволяє категорія інституційної архітектоніки банківської діяльності, яка відображає взаємозв`язки таких базових елементів, як довіра, гроші, збереження, депозит, кредит, відсотки, накопичення, банк.

  1. Банківська справа незалежно від економічної системи передбачає

довіру до себе, роботу з грошима та наявність банку, який працює із ними. Це є тією основою, яку не може бути змінено незалежно від способу управління економікою. Але інституційне середовище впливає на порядок роботи банків, способи акумуляції грошей, напрям їхнього розміщення у вигляді кредитів, можливості та ефективність користування відсотковою ставкою при регулюванні грошових потоків тощо. Саме за цими критеріями відрізняється робота банків в ринковій та командній економіках.

4. Структурно-системний підхід до дослідження банківської системи

дозволив визначити її фундаментальну та актуальну структури, складові елементи яких є спільними, але їхня роль змінюється в актуальній структурі залежно від конкретних умов.

  1. Інституційна трансформація банківської системи в умовах інверсійного

переходу до ринкової економіки поєднує приватизацію діючих в командній економіці банківських установ, функціонування банків в різних організаційних формах, а також модифікацію основних регулюючих принципів банківської діяльності. При такому типі трансформації роль центрального банку в організації та реформуванні дій комерційних банків значно зростає.

  1. Ринкова трансформація економіки пов`язана з формуванням

дворівневої банківської системи. В такій системі вплив держави на банки мінімізується, і вони працюють у межах встановленого правового поля. Центральний банк незалежно від уряду виконує свої контролюючі, емісійні функції, а комерційні банки в конкурентному середовищі задовольняють потреби населення та економіки в банківських послугах.

  1. Інституційна оптимізація процесів капіталізації та децентралізації

полягає в збалансуванні розвитку виробництва і поширення мережі банківських установ з урахуванням регіональних аспектів локалізації виробничих і людських ресурсів.

  1. Зниження трансакційних витрат в банківській системі пов`язане з

необхідністю додаткового правового регулювання діяльності комерційних банків та їхніх контрагентів, яке передбачає більш жорсткіші санкції по відношенню до порушників укладених угод, недоброзичливих позичальників. Виконання взятих обов`язків допоможе стабілізувати грошовий потік в банківській сфері та вивільнити частку грошей, які зберігаються для забезпечення резервування ризиків за кредитними операціями. Також це буде сприяти зниженню кредитних ставок, які знаходяться в прямій залежності від ризику тієї чи іншої операції.

  1. Разом із формуванням нового інституційного середовища відбувається

зміна основних рис поведінки суб`єктів банківської діяльності. Наслідком трансформації поведінки є виникнення нових організаційних форм виконання банківської діяльності, зміна практичних заходів роботи на ринку. Окрім того, в конкурентному середовищі, де відбувається боротьба між банками за частку ринку, перевагу мають перш за все прибуткові та менш ризиковані банківські операції. Ризиковані та неприбуткові сфери діяльності частіше за все залишаються поза увагою банків. Тому цей напрямок має бути задовільнений державними банківськими установами, які зможуть фінансувати інноваційну, експортну, агропромислову діяльність та інші пріоритетні напрями.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Керейко К.С. Роль институциональных факторов в развитии банковского сектора // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Економічна серія. – № 580.- Х., 2003. - С. 40 - 42.

  2. Керейко К.С. Влияние трансакционных издержек на банковскую деятельность // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Економічна серія – № 630.- Х., 2004. – С. 69 - 72.

  3. Керейко К.С. Трансформация институционального строения банковской системы // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. В 5 т. Вип. 194. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 323 - 336.

  4. Керейко К.С. Развитие банковской системы Украины в меняющейся институциональной среде // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Економічна серія. – № 668.- Х., 2005. – С. 35 - 39.

  5. Керейко К.С. Особенности интеграции иностранного банковского капитала в банковскую систему Украины // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Зб. наук. праць. Тематичний випуск “Технічний прогрес і ефективність виробництва”. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2006. - №4. – с. 54 - 58.

Тези доповідей

  1. Керейко К.С. Роль институциональных факторов в банковской деятельности в переходный период // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали 4-ої Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків: ХНУ, 2003. – С. 144 - 145.

  2. Керейко К.С. Некоторые особенности структуры банковской системы Украины // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ої Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків: ХНУ, 2004. – С. 53.

  3. Керейко К.С. Институциональные основы взаимоотношений населения и банков // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали 6-ої Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків: ХНУ, 2005. – с. 275 - 276.

  4. Керейко К.С. Реформирование банковского сектора Украины в условиях развития рыночных отношений в экономике // Наука та практика: інновація -2007: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Полтава: 2007. – С. 56.