Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Переш Іван Євгенійович. Інститут конституційного контролю в Чехословаччині, Чехії і Словаччині: історико-правове дослідження (1918-2000 рр.) : Дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2004. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 183-203.



Анотація до роботи:

Переш І.Є. Інститут конституційного контролю в Чехословаччині, Чехії і Словаччині: історико-правове дослідження (1918-2000 рр.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01. – теорія та історія держави і права; історія політичних та правових вчень. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2004.

У роботі проведено комплексне та цілісне історико-правове дослідження виникнення, розвитку та становлення інституту конституційного контролю Чехословаччини, Чехії та Словаччини (1918-2000 рр.), як основного дієвого інституту правової охорони конституції. Зокрема, автором здійснено теоретико-методологічний аналіз категорії “правова охорона конституції, виділено та проаналізовано основні моделі конституційної юрисдикції досліджуваних країн, висвітлено новітні проблеми пов’язані з особливостями становлення та розвитку інституту конституційного правосуддя Чехословаччини, Чеської та Словацької Республік. Сформульовано основні висновки наукового дослідження та практичні рекомендації щодо вдосконалення вітчизняного органу конституційного правосуддя.

У дисертації представлено узагальнення і нове вирішення завдання, що полягає у поглибленні історико-правових знань стосовно виникнення, розвитку, організації і функціонування інституту конституційного контролю Чехословаччини, Чеської і Словацької Республік (1918-2000 рр.), як основного дієвого механізму правової охорони конституції, що є відповідним внеском у правничу науку.

Виконане дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

1. Правова охорона конституції - це сукупність спеціально передбачених юридичних гарантій, інститутів і засобів, які забезпечують верховенство конституції, реалізацію та стабільність її положень, а також виконання та дотримання режиму конституційної законності. Змістовна сутність явища “правова охорона конституції” забезпечується з’єднанням в єдине ціле таких елементів, як юридичний механізм захисту конституції, до якого слід віднести верховенство, стабільний характер конституційних норм, конституційну законність та інституційний механізм, тобто сукупність загальних і спеціальних інституцій, які здійснюють конституційний контроль та нагляд.

2. Інститут конституційного контролю – це специфічна діяльність, яка здійснюється за суворо визначеною процедурою від імені держави і тільки державними, у більшості випадків спеціально створеними для цього органами, з метою виявлення та усунення невідповідностей нормативно-правових актів конституції, вирішення спірних питань, що мають конституційне значення для забезпечення верховенства основного закону у правовій системі суспільства і носить кінцевий за своїм юридичним наслідком характер. На відміну від конституційного контролю конституційний нагляд полягає у тому, що наглядовий орган не вправі самостійно відміняти неконституційні акти, а лише звертатися з такою ініціативою до органу, який видав акт, чи до вищестоящого органу.

3. Особливістю державно-правових змін постсоціалістичних країн Центральної та Південно-східної Європи стало те, що більшість із них передбачили створення механізму конституційного контролю на основі кельзеновської моделі. Але в той же час, слід зазначити, що для органів конституційного контролю постсоціалістичних країн характерні індивідуальні моделі конституційної юрисдикції (парламентська, спеціалізована та змішана), що насамперед пов’язано із правовою системою тої чи іншої держави, історичними звичаями, традиціями, статусом органу конституційного контролю та його місцем у системі розподілу влади.

4. Яскравим прикладом розвитку інституту конституційного контролю постсоціалістичних країн є конституційні суди Чехії та Словаччини, в яких інститут конституційного контролю відомий з моменту заснування кельзеновської моделі, і має власні спільні історичні традиції. Так, у процесі розвитку інституту конституційного контролю Чехословаччини, Чеської та Словацької республік можна виділити наступні етапи (хронологію): 1) утворення та розвиток інституту конституційного контролю в першій Чехословацькій Республіці (1918-1938 рр.); 2) запровадження квазісудового органу правової охорони конституції - Конституційного Сенату у Словацькій Республіці (1939-1944 рр.); 3) парламентський конституційний контроль у соціалістичній Чехословаччині (1948-1989 рр.); 4) розвиток інституту конституційного правосуддя в процесі демократичних змін (1989-1992 рр.); 5) створення та розвиток конституційних судів в незалежних Чеській та Словацькій Республіках.

5. Характерною особливістю моделей конституційного правосуддя Чехословаччини, Чехії та Словаччини є те, що в своїй діяльності вони використовували вже створені традиції конституційного судочинства, самостійно створюючи і розвиваючи тільки окремі положення. Ті правові положення, які регламентували виникнення та обсяг повноважень конституційних судів, були здебільшого запозичені з іноземних моделей конституційного судочинства, практика діяльності та організаційна структура яких перевірена часом. Якщо розглянути Конституційний Суд Чехословаччини, то сильний вплив на нього справив орган конституційного судочинства Австрії, на Чеський - Конституційний Суд Німеччини, а ряд положень органів конституційного правосуддя Австрії, Німеччини та Італії були запозичені Словацьким органом охорони конституційності.

6. Основні відмінності між органами конституційного контролю Чехії і Словаччини визначено на основі наступних критеріїв: 1) за обсягом запозичення правових положень організації та діяльності органу конституційного контролю ЧСФР та інших держав; 2) за суб’єктами звернення до органу конституційного правосуддя; 3) за способом порушення процедури конституційного провадження; 4) за складом, строком повноваження суддів, способом їх призначення та обрання; 5) за структурою та строком повноважень структурних одиниць органу конституційного контролю; 6) за обсягом повноважень органів конституційного контролю; 7) за суб’єктами, що вправі звільнити з посади суддю органу конституційного правосуддя; 8) за обсягом повноважень судді-доповідача; 9) за суб’єктами, які наділені правом здійснювати представництво перед Конституційним Судом; 10) за строком скасування нормативних актів, що визнані неконституційними.

7. Розподіл судової охорони конституційності у Чехословаччині, Чехії і Словаччині між судами загальної юрисдикції і органами конституційного правосуддя, а також спеціалізовані повноваження конституційних судів по здійсненню конституційного контролю сприяли більш ефективному функціонуванню судової системи, системи законодавства, авторитетності та стабільності основного закону.

8. Шляхом відміни неконституційних положень, вирішенням конфліктів між різними суб’єктами правовідносин, повноваженнями щодо виборчої системи, імпічменту глави держави, референдумів, діяльності об’єднань громадян, та здійснюючи офіційне і обов’язкове тлумачення Конституції та законів, органи конституційної юрисдикції Чехії і Словаччини – як гаранти охорони не тільки конституційності, а й законності взагалі за сферою реалізації функцій конституційного контролю наділені ширшими повноваженнями, ніж інші постсоціалістичні органи конституційного правосуддя. Це дозволяє забезпечити формування більш демократичної держави, справляє значний вплив на діяльність органів державної влади, фізичних та юридичних осіб, забезпечуючи належне функціонування системи стримування та противаг, принципу розподілу влади, захисту основних прав і свобод людини і громадянина.

9. Виходячи з того, що конституційне правосуддя в Україні знаходиться на етапі становлення, ряд особливостей органів конституційного контролю Чехії та Словаччини, таких, як організаційна структура, обсяг юрисдикції, чіткий поділ повноважень у середині суду та процедура провадження, можуть бути взяті за зразок і використані для вдосконалення організації та діяльності Конституційного Суду України.

Публікації автора:

1) Переш І. Особливості формування Конституційного Суду Словацької Республіки у контексті Європейського досвіду // Вісник Львівського Університету. – Серія міжнародні відносини. – Львів, 2002. – Вип. 9. – С. 182-186;

2) Переш І. Деякі питання щодо імунітету та дисциплінарного провадження щодо суддів Конституційного Суду Словацької Республіки // Вісник Львівського Університету. – Серія юридична. – Львів, 2002. – Вип. 37. – С. 244-247;

3) Переш І. Процедура розгляду Конституційним Судом Словацької Республіки скарг на незаконні дії органів державної влади та місцевого самоврядування // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – 2002. – Випуск 16. – С. 378-381;

4) Переш І. Принципи конституційного судочинства Словацької Республіки // Науковий вісник Національної Академії внутрішніх справ України. – К., 2003. – Вип. 1. – С. 129-135;

5) Переш І. Традиції конституційного правосуддя Чехословаччини: деякі аспекти проблеми // Вісник Львівського Університету. – Серія юридична. – Львів, 2003. – Вип. 38. – С. 191-196.