Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


213. Гуриненко Оксана Миколаївна. Іноземні інвестиції в розвитку економіки столичних міст (на прикладі м.Києва): дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Гуриненко О.М. Іноземні інвестиції в розвитку економіки столичних міст (на прикладі м. Києва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню актуальних теоретичних і практичних питань залучення інвестицій в столичні міста. Визначено стимулюючий вплив іноземного капіталу на ринкову трансформацію економіки України, що дало можливість обґрунтувати основні суперечності міжнародної інвестиційної взаємодії та форми їх розв’язання. Розкрито сутність і особливості формування механізму залучення іноземних інвестицій на національному і регіональному рівні під впливом економіко-інституційних перетворень. Виявлено причини стабільного інвестиційного рейтингу столичного міста серед регіонів України, пов’язані зі специфікою столичних функцій, виконанням ролі системного інтегратора економічних, правових, соціальних, політичних та культурних процесів. Визначено ієрархію чинників впливу на формування сприятливого інвестиційного середовища та оптимізацію ринку іноземних інвестицій столичного міста. Обґрунтовано пропозиції по удосконаленню участі органів державної влади у забезпеченні інвестиційної привабливості столиці на підґрунті використання програмно-цільового підходу та механізмів і фінансових інструментів стимулювання залучення іноземних інвестицій.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в ідентифікації привабливості столичних міст для іноземного інвестування. Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки, які мають теоретичне і практичне значення для реалізації шляхів зростання привабливості столичних міст для іноземних інвесторів.

1. Сутність інвестицій, аналіз їх цілей, функцій і особливостей дозволяє визначити їх як сукупність ресурсів різної форми, вкладених для формування комплексної бази відтворення товарів і послуг з метою отримання в кінцевому підсумку ринкового (завоювання і підтримки конкурентних переваг шляхом формування нового попиту або зростання існуючого, економічного підвищення прибутку), науково-технічного (підвищення рівня технологічності, поліпшення якості), соціального чи іншого ефекту.

2. На метарівні (регіон, місто) економічний зміст інвестицій принципово не відрізняється від його змісту на макрорівні, проте інвестування на рівні регіону як процес має особливості, пов’язані зі значенням регіонального утворення як системного інтегратора виробничої, комунальної, соціальної, культурної та інших сфер життєдіяльності. Ряд причин, пов’язаних зі специфікою джерел інвестування, обмеженістю стадій відтворення, що відбуваються в межах регіонального утворення, обумовлюють специфіку змісту інвестицій столичних міст.

3. Особливості глобалізації світової економіки і трансформаційних процесів економіки України зумовлює потребу іноземних інвестицій залежно від джерел формування інвестиційних капіталів; форми власності та можливості контролю над підприємством – прямих та портфельних інвестицій. При цьому придбання зобов’язань іноземних емітентів дозволяє зменшити сукупний рівень ризику портфеля за рахунок нівелювання дій факторів ризику, які зумовлені особливостями конкретної країни, регіону, міста, що і становить визначальний мотив здійснення іноземного інвестування. Водночас в різних країнах, регіонах, містах для ринків капіталів характерні різні переваги щодо ліквідності, що є безпосередньою причиною активного обміну портфельними іноземними інвестиціями.

4. Основні суперечності інвестиційної взаємодії як України в цілому, так і її окремих регіонів, міст є: протиріччя між необхідністю залучення іноземних інвестицій і неможливістю активізувати внутрішні інвестиції; невідповідність між офіційно проголошеними потребами в інвестиціях, у тому числі столиці, і обмеженими можливостями їх освоєння конкретними суб’єктами підприємницької діяльності; протиріччя між макро- і метарівнем інвестиційного процесу, що знаходить свій прояв у значній залежності столичного міста від загальнодержавної політики залучення зовнішніх інвестицій, порушеннями умов конкуренції між регіонами.

5. Основними шляхами розв’язання цих протиріч можуть бути заходи з активізації внутрішнього інвестування, інноваційної та підприємницької діяльності; усунення законодавчих протиріч, інституціоналізація процесу залучення іноземних інвестицій, стимулювання конкуренції в галузі інфраструктурного розвитку столичного міста як бізнес-центра країни, підвищення його інвестиційної привабливості.

6. Сукупність факторів, які впливають на активність іноземних інвесторів в країні-реципієнті, за силою впливу мають наступну ієрархію: глобально-економічні фактори національні фактори інвестиційного середовища місцеві фактори. Об’єктивна оцінка інвестиційної привабливості країни чи регіону вимагає формування національної системи моніторингу інвестиційного клімату, що дасть можливість підвищити ефективність діяльності державних інститутів різних рівнів у напрямах: формування позитивного іміджу нашої країни у світовому співтоваристві, через надання більш об’єктивної інформації про дійсний стан справ; визначення пріоритетів дій органів влади в підвищенні інвестиційної привабливості.

7. Наявні методики визначення ефективності та інвестиційної привабливості окремих інвестиційних проектів і окремих регіонів (міст) України з точки зору іноземних інвесторів дозволяють визначити довгостроковий кредитний рейтинг столиці України:

на посередньому рівні з негативним прогнозом на майбутнє;

на високому рівні (стабільне перше місце) серед 25 регіонів України;

як беззаперечного лідера можливих об’єктів інвестування.

8. Оптимізація ринку іноземних інвестицій столичного міста є засобом здійснення глибокої економічної модернізації міста, залучення економіки України і м. Києва до світового інвестиційного ринку, максимального сприяння зростанню підприємницької та інноваційної активності.

9. Аналітична оцінка інвестиційної діяльності іноземних компаній в м. Києві свідчить про значну залежність інвестиційної активності в столиці від розгортання трансформаційних процесів у державі загалом, результативності перетворень на макроекономічному рівні. Відсутність виваженої стратегії здійснення соціально-економічних реформ, структурної перебудови економіки реально виштовхнули інвестиційну діяльність за межі державних пріоритетів. Інвестиційна діяльність в столиці практично здійснюється без залучення державних коштів.

10. Концептуальним підґрунтям оптимізації ринку іноземних інвестицій може бути інтегральна версія формування інвестиційної привабливості столичного міста, згідно з якою в його межах відбувається взаємодія виробничих, фінансових та інтелектуальних ресурсів, з’являються нові можливості застосування технологій стратегічного планування, проектного підходу, використання специфічних механізмів і фінансових інструментів забезпечення інвестиційної привабливості міста.

11. З метою посилення впливу інноваційної діяльності промислових підприємств міста на структуру зовнішньоекономічних зв’язків доцільно збільшити продукцію кінцевого призначення, яка є конкурентоспроможною на світовому ринку або є імпортозаміщуючою, збільшити обсяг експорту наукомісткої продукції; посилити концентрацію ресурсів на розвитку пріоритетних галузей, передусім, машинобудування та виробництво, що мають вирішальне значення для міста; створити управлінську структуру, завданнями якої стала б розробка і реалізація перспективної інноваційної політики, координація програм співпраці з зарубіжними інвесторами.

12. Методологія формування системи стимулювання залучення іноземних інвестицій повинна включати кількісні та якісні критерії загальних обсягів залучення інвестицій, їх структуру за обсягами та термінами надходження під конкретні фінансові проекти, джерела іноземного інвестування. Залучення іноземного капіталу у формі кредитів, прямих та портфельних інвестицій вимагає готовності внутрішнього ринку столичного міста до активних середньо- та довгострокових запозичень за допомогою таких фінансових інструментів, як облігаційні позики та проектне фінансування.

13. Використання облігаційних позик вимагає надання облігаціям столичного міста ширших характеристик їх привабливості (можливість вибору параметрів облігацій та їх довгострокового викупу, конвертації в інші папери. Доцільно запропонувати емісію облігацій на зразок столичних міст зарубіжних країн, де вони забезпечуються певними видами податків та зборів у міський бюджет.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гуриненко О.М. Чи стануть реальними потенційні інвестиції // Збірник праць вчених. Вип. 31 / Відп. ред. – доктор економічних наук В.Є.Новицький. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 68-77. 0,8 др.арк.

  2. Гуриненко О.М. Шляхи виходу з кризи українських підприємств // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 17 / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2002. – С. 98-102. 0,5 др.арк.

  3. Гуриненко О.М. Підготовка бізнес-плану та оцінка ефективності інвестиційного проекту // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 3(22) / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2003. – С. 41 – 48. 0,9 др.арк.

В інших виданнях:

  1. Гуриненко О. Проблеми залучення України у глобальну економіку: Інвестиційні аспекти // Світова цивілізація і міжнародні відносини: Науковий журнал, №3(2), Дніпропетровськ, 2002. С. 104-112. 0,7 др. арк.

  2. Гуриненко О.М. Удосконалення механізмів і фінансових джерел інвестування в економіку міста // Актуальні проблеми економіки. Вип. 6 (24) / Головний ред. М.М.Єрмошенко. – К.: ВНЗ „Національна академія управління”, 2003. – С. 2-8. 0,6 др. арк.

  3. Гуриненко О.М. Роль місцевих органів влади у створенні інвестиційного клімату в м. Києві // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць. Вип. 2/ Відповідальний за випуск Д.О. Баюра. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003. С. 233-238. 0,3 др. арк.

  4. Гуриненко О.М. Іноземне інвестування як чинник економічної трансформації // Матеріали наук.-практичної конференції (27-29 листопада 2002 р.) – К., Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003. – С. 16. 0,1 др. арк.

  5. Гуриненко О.М. Методи визначення інвестиційної привабливості регіонів // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социальная политика и человеческое развитие: Сб. науч. тр. – Т.2 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2003. – С. 451 – 462. 0,5 др. арк.