Чорнобаєв Владислав Володимирович. Інноваційно-інвестиційна діяльність та її регулювання в економіці України : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Чорнобаєв В. В. Інноваційно-інвестиційна діяльність та її регулювання в економіці України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01- економічна теорія та історія економічної думки. Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.
У дисертаційній роботі здійснено комплексне теоретико-методологічне дослідження сутності та характеру інноваційно-інвестиційної діяльності, виявлено фактори впливу на інновації та інвестиції. Порівнюючи їх, встановлено різний характер впливу чинників щодо мотивації до інвестицій та інновацій. Визначено необхідність синхронізації інноваційної та інвестиційної діяльності за рахунок поєднання ринкового і державного регулювання.
Запропоновано класифікацію інновацій за критеріями мотивації до інноваційної діяльності на основі виділення матеріально-мотиваційних та загальноекономічних цільових спрямувань у структурі підприємницького інтересу. Доведено, що регулюючий вплив держави в інноваційно-інвестиційній сфері повинен спрямовуватись, з одного боку, на мотивацію економічних суб’єктів, а з іншого – на усунення перешкод, які виникають на шляху здійснення інноваційних інвестицій.
Розроблено багатофакторну модель прогнозування поведінки підприємницького сектора під час проведення інноваційно-інвестиційної діяльності в умовах ризику та невизначеності, яка встановлює зв’язок інноваційно-інвестиційної активності з факторами, які, з одного боку, мотивують а, з іншого, перешкоджають інноваційному інвестуванню.
У дисертації поставлено і вирішено актуальне наукове завдання, яке полягає в узагальненні і розвитку науково-методологічних основ визначення сутності та характеру інноваційно-інвестиційної діяльності, виявленні факторів впливу на здійснення інноваційних інвестицій, розробці практичних рекомендацій щодо формування напрямів державного регулювання інноваційно-інвестиційної діяльності.
Найбільш істотні наукові висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:
Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методологічних засад інноваційно-інвестиційної діяльності дозволили встановити, що:
між інноваціями та інвестиціями існує тісний взаємозв’язок, який проявляється у тому, що, по-перше, інновації виступають опосередкованим втіленням інвестицій, оскільки саме інвестиції становлять основу матеріалізації нововведень; по-друге, інновації і інвестиції є взаємозамінними і конкуруючими в силу існування альтернативного вибору між екстенсивним і інтенсивним розвитком підприємництва; по-третє, вони є взаємодоповнюючими і супутніми так як інновації, з одного боку, стимулюють інвестиції, а з іншого – забезпечуючи підвищення ефективності економіки, розширюють джерела інвестицій;
інноваційно-інвестиційну діяльність слід розглядати як особливу форму інвестиційної діяльності, що реалізується у системі індивідуальних, колективних та суспільних дій наукового, технологічного, організаційного, виробничого, фінансового і комерційного характеру, здійснення яких приводить до впровадження у практичну діяльність нововведень з метою досягнення соціально-економічної вигоди.
2. У ході дослідження факторів, що здійснюють вплив на інвестиції:
виявлено можливість зведення їхньої більшості до впливу відсоткової ставки, завдяки чому інвестиційна активність забезпечується механізмом ринкового саморегулювання. Такі фактори, як рівень доходу, високі ризики, нововведення, суб’єктивно-психологічні особливості підприємця та інноваційне середовище не мають впливу на інвестиційну активність посередництвом коливань відсоткової ставки в силу чого є необхідним державне регулювання інвестиційної діяльності;
визначено неспівпадання та невідповідність дії факторів, які мотивують економічних суб’єктів до здійснення інновацій та інвестицій, що викликає необхідність коригування мотивів економічних суб’єктів з метою досягнення спрямованості інвестиційної діяльності на інновації. Враховуючи обмеженість механізму повної автоматичної трансформації інвестицій у інновації, вирішення даного завдання доцільно здійснювати за рахунок державного регулювання.
3. Встановлено необхідність удосконалення класифікації інновацій, шляхом їх групування на основі мотивів, які впливають на процес прийняття інноваційних рішень. Відповідно до даної ознаки серед всіх інновацій виділено зовнішньо стимульовані та внутрішньо стимульовані інновації.
4. У ході аналізу існуючих теоретичних моделей регулювання інноваційно-інвестиційної сфери:
визначено основні форми взаємодії ринкового саморегулювання та державного регулювання і доведено, що групування напрямів державного втручання слід здійснювати за критерієм впливу на перешкоди до інноваційно-інвестиційної діяльності, а саме: створення інноваційної інфраструктури, формування правового середовища; управління ризиком і невизначеністю; створення інвестиційного середовища; формування соціокультурного середовища інноваційної діяльності;
виявлено, що в умовах України державою здійснено заходи по всім п’яти вище визначеним напрямам, які реалізовані у зарубіжній практиці регулювання. Однак, незважаючи на активну участь держави, у вітчизняному економічному середовищі комерційні структури сьогодні не мають економічної мотивації займатися інноваційною діяльністю. Проведене у межах дисертаційної роботи дослідження діяльності вітчизняних підприємницьких структур виявило, що низька інвестиційна і, особливо, їх інноваційна активність викликана наявністю значних перешкод, які пов’язані з високим ступенем політичного та макроекономічного ризику.
5. У результаті дослідження розроблено пропозиції щодо удосконалення концепції державного регулювання яка передбачає виділення напрямів діяльності держави щодо формування інноваційного клімату шляхом ініціювання інноваційного попиту і створення розвинутого конкурентного середовища, розвитку інвестиційного середовища, в якому формуються фінансові джерела потенційних інновацій; проведеннязаходів, спрямованих на зниження ступеню ризиків та невизначеності, законодавчого оформлення організаційних формувань і регулюючих інститутів НТП, створення дієвої системи захисту авторських прав новаторів і охорони інтелектуальної власності.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Чорнобаєв В. В. Міжнародний досвід державного регулювання інвестиційних процесів та його адаптація до економічних умов України / В. В. Чорнобаєв // Економіка: проблеми теорії та практики, Випуск 202, том 4. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 921-928 (0,48 др. арк.).
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. В. Механізм ініціювання інноваційного розвитку в Україні / Г. М. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Економічний вісник НГУ. – 2005. – №1. – С. 6-12 (0,68 др. арк.).
Особистий внесок здобувача: виявлено незбіжність факторів, що впливають на інновації та інвестиції.
Чорнобаєв В. В. Мотиваційний механізм прийняття інвестиційних рішень: еволюція поглядів та їх адаптація до сучасних умов України / В. В. Чорнобаєв // Економічний вісник НГУ. – 2005. – №3. – С. 6-11 (0,68 др. арк.).
Чорнобаєв В. В. Класифікація інновацій: сучасний аспект / В. В. Чорнобаєв // Економіка: проблеми теорії та практики, Випуск 218, том 1. – Дніпропетровськ, 2006. – С.258-264 (0,68 др. арк.).
Чорнобаєв В. В. Напрями державного регулювання ризиковості інноваційної діяльності інвесторів / В. В. Чорнобаєв // Економічні науки. Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії. – 2006. – №2. С. 51-53 (0,34 др. арк.).
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. В. Теоретичні моделі регулювання інноваційно-інвестиційної активності / Г. М. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Європейський вектор економічного розвитку, вип. 2. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 60-68 (0,61 др. арк.).
Особистий внесок здобувача: визначено перешкоди, які впливають на здійснення інноваційної діяльності та розроблено коефіцієнт визначення інноваційного бар’єру.
Пістунов І. М., Чорнобаєв В. В. Дослідження зв’язку факторів мотивації інноваційної та інвестиційної діяльності підприємницьких структур у Дніпропетровський області / І. М. Пістунов, В. В. Чорнобаєв // Економіка: проблеми теорії та практики, Випуск 231, том 9. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 1922-1931 (0,57 др. арк.).
Особистий внесок здобувача: виділені основні мотиви, які впливають на інноваційно-інвестиційну діяльність.
Чорнобаєв В. В. Методологічні засади визначення інноваційно-інвестиційної діяльності / В. В. Чорнобаєв // Економіка: проблеми теорії та практики. Випуск 234, том 4. –Дніпропетровськ, 2007. – С.975-984 (0,61 др. арк.).
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. Шляхи підвищення ефективності регулюючої функції держави у сфері інновацій / В. В. Чорнобаєв // Економічний вісник НГУ. – 2007. – №2. – С. 4-10 (0,82 др. арк.).
Особистий внесок здобувача: розроблені напрями підвищення ефективності механізмів саморегулювання інноваційної діяльності.
Пістунов І.М., Чорнобаєв В.В. Багатофакторна модель управління інноваційною діяльністю / В. В. Чорнобаєв // Економічні науки Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії. – 2008. – №1. – С. 157-163 (0,81 др. арк.).
Особистий внесок здобувача: побудовано багатофакторну модель управління інноваційною діяльністю.
В інших виданнях
Пилипенко Ю. І., Чорнобаєв В. В. Інноваційно-інвестиційний цикл та його специфіка в Україні / Ю. І. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Матеріали 7 Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта “2004”. – Дніпропетровськ.: Наука і освіта, 2004. – С. 20-22.
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. В. Технологічне оновлення виробництва: проблеми і перспективи в Україні / Г. М. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України – Дніпропетровськ: НГУ, 2005. – С. 5-6.
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. В. Проблеми державного регулювання інноваційного розвитку в Україні / Г. М. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Економіка і управління в промисловості. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 70-річчю факультету менеджменту НметАУ. Т.1. – Дніпропетровськ, 2005.
Чорнобаєв В. В. Фактори інвестиційної активності в Україні / В. В. Чорнобаєв // Матеріали 7 Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта “2005”. – Дніпропетровськ.: Наука і освіта, 2005.
Чорнобаєв В. В. Методичні аспекти дослідження інвестиційного процесу / В. В. Чорнобаєв // Матеріали міжнародної науково–практичної конференції “Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України” – Дніпропетровськ: НГУ, 2006.
Чорнобаєв В. В. Інноваційний розвиток: досвід формування і стимулювання / В. В. Чорнобаєв // Євроінтеграційний вибір України та проблеми макроекономіки: Тези ІІ міжвузівської науково-практичної конференції молодих вчених та студентів, Дніпропетровськ: ДУЕП, 2007.
Чорнобаєв В. В. Особливості сучасного стану інноваційної діяльності в Україні / В. В. Чорнобаєв // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: НГУ, 2007.
Пилипенко Г. М., Чорнобаєв В. В. Державні пріоритети формування механізмів саморегулювання в інноваційній сфері / Г. М. Пилипенко, В. В. Чорнобаєв // Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства: Тези Міжнар. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 21 березня 2008 р.): У 2 т.; Т.1. – Дніпропетровськ, ДДФА, 2008. – С. 213-214.