Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Сафонова Віра Євгенівна. Інноваційні основи макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України : дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Сафонова В.Є. Інноваційні основи макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню однієї із складових економічної теорії інноваційним основам макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України.

Обґрунтовано соціально-економічні та організаційні передумови наукового передбачення як фундаментальної підвалини до аналізу процесів прогнозування і планування в галузі вищої освіти. Зроблено визначення основних економічних категорій та принципів процесу прогнозування у сфері вищої освіти, розкриті інноваційні підходи до процесу прогнозування у діяльності вищих навчальних закладів.

Вивчені досвід і методи сучасних підходів до планування і прогнозування функціонування вищих навчальних закладів передових зарубіжних країн (США, Японія, Франція), з метою використання окремих здобутків у вітчизняній системі вищої школи.

Досліджено макроекономічний механізм прогнозування системи вищої освіти в умовах інноваційного розвитку. Проведено науковий аналіз інформаційного забезпечення прогнозування і планування в галузі вищої освіти, моделювання основних макроекономічних показників розвитку вищої освіти. Визначено основні параметри формування прогнозів нової структури вузівської системи, студентського контингенту та викладацького складу.

Розглянуті засади прогнозування фінансово-економічного розвитку системи вищої освіти як на державному рівні, так і використання позабюджетних джерел. Визначено основні механізми удосконалення прогнозування фінансово-економічної системи ВНЗ в умовах ринкових перетворень та модернізації галузі.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукового завдання щодо інноваційних основ макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України. На основі загальної концепції дослідження в дисертаційній роботі зроблені наступні висновки:

1. Здійснено теоретико-методологічне обґрунтування об’єктивних закономірностей і особливостей наукового передбачення як фундаменту для аналізу теоретичних і практичних основ прогнозування у галузі вищої освіти. Розкрита сутність таких категорій як “гіпотеза”, “прогноз”, “програма”, “план”, яка побудована на “цеглинах” наукового передбачення діяльності людини, що базується на пізнанні об’єктивних законів розвитку природи, суспільства і мислення. Наукове та практичне значення дослідження процесу передбачення в діяльності вищих навчальних закладів полягає в тому, що оволодіння теорію і методами передбачення дозволяє прогнозувати важливі інноваційні програми в системі вищої освіти і досягнення позитивних результатів.

2. У теоретико-методологічному аспекті визначені основні економічні категорії та принципи, які лежать в основі самого процесу прогнозування у сфері вищої освіти. До них відносяться принципи альтернативності, системності, цілеспрямованості, оптимальності, збалансованості та пропорційного розвитку й неперервності процесу прогнозування в структурних підрозділах системи вищої освіти. Кожний з вказаних принципів має бути покладений в основу створення прогностичної моделі економічного, соціального, інноваційного, структурно-організаційного, науково-дослідного та інших напрямів розвитку вищої школи.

3. Проведено дослідження методів сучасної практики прогнозування і планування навчально-методичного та науково-дослідного процесу у вищих навчальних закладах провідних зарубіжних країн — США, Франції і Японії. По кожній освітній системі цих країн зроблено пропозиції, які можуть бути корисними з точки зору приєднання України до Болонської конвенції.

4. Досліджено макроекономічний механізм прогнозування системи вищої освіти в умовах інноваційного розвитку. Здійснено нові підходи до аналізу інформаційних основ макроекономічного прогнозування розвитку вищої освіти та ґрунтовно розкрито зміст шести етапів їх формування. У логічній послідовності визначені мікро- та макропоказники, за допомогою яких можуть бути реалізовані принципи та методи прогнозних розробок. Обґрунтована сутність експертних (оціночних) або евристичних методів, методів соціально-економічного аналізу, прямих педагогіко-економічних розрахунків, економіко-математичних методів та моделей, системного аналізу і синтезу. Їх використання є важливим для створення багатофакторних моделей, що дозволяє одночасно враховувати вплив декількох факторів на систему показників та рівень прогнозування.

5. В дисертації запропонована нова форма прогнозування і планування поточної і перспективної діяльності ВНЗ на основі комплекс-плану. Ця система мікро прогнозування себе ефективно зарекомендувала в економічній галузі. В дисертації розроблено конкретний проект структури комплекс-плану для вищих навчальних закладів України, яка включає наступні розділи: 1. Основні дані, що характеризують заклад вищої освіти; 2. Основні напрями і цілі діяльності вузу; 3. Аналіз за минулий період (досягнення і невирішені питання за останні п’ять років); 4. Стратегічні завдання на перспективу і обсяги набору студентів, кадровий склад вузу, орієнтовні дані підготовки спеціалістів, виходячи з реальних умов; 5. Новації в організаційно-методичній роботі по вдосконаленню навчального процесу; 6. Науково-дослідницькі й проектно-конструкторські роботи; 7. Матеріально-технічне забезпечення; 8. Аналіз і прогноз фінансово-господарської діяльності; 9. Основні напрями навчально-виховної та культурно-освітньої роботи у вузі.

6. Досліджено динаміку та основні параметри формування прогнозів структури вузівської системи, студентського контингенту та науково-викладацького складу. Звернуто увагу на необхідність кардинальних змін у структурній перебудові системи вищої освіти, оптимізації мережі ВНЗ, як об’єктивної необхідності, зумовленої вимогами сучасного інноваційного розвитку суспільства.

На основі аналізу трьох органічно взаємопов’язаних складових вузівської системи (організаційна структура ВНЗ, студентський контингент і викладацькі кадри) визначено конкретні шляхи подолання у процесі прогнозування ряду негативних тенденцій та диспропорцій, таких як:

невідповідність пропорційності між державними і приватними навчальними закладами у підготовці фахівців різних спеціальностей та навчальних стандартів, оптимального співвідношення “прийом-випуск”;

диспропорційність між закладами – і –ІY рівнів акредитації, яка проявляється у відсутності в управлінських органах освіти наукової обґрунтованості сучасних і наступних потреб матеріальної і нематеріальної сфер у підготовці фахівців для різних галузей економіки, управління, культури (нині продовжує діяти “стихійна хвиля”);

протиріччя структурного характеру у вузівській системі: запропоновано подолати один із суттєвих недоліків вертикальної структури галузеву приналежність вищих навчальних закладів до різних міністерств, відомств, яка породжує дублювання у підготовці фахівців тої чи іншої спеціалізації, послаблення контролю за якістю навчального процесу, вузьку спеціалізацію навчальних програм, труднощі у працевлаштуванні випускників вузів. Обґрунтовано нову схему прогнозування навчально-методичного та організаційно-наукового процесу розвитку ВНЗ, виходячи із останніх вимог “Концепції розвитку освіти України” та “Програми розвитку освіти в Україні на 2005-2010 роки”, прийнятих Міністерством освіти і науки України.

7. Досліджено прогнозування фінансового забезпечення розвитку вищих навчальних закладів на державному рівні, визначені основні показники планування витрат на вищу освіту – трудові, матеріальні і фінансові норми витрат, які лежать в основі визначення нормативів асигнувань на різні види діяльності вузів. Проведено аналіз динаміки і структури бюджетних видатків на вищу освіту протягом 1995-2003 рр. Обґрунтовані новації наступної моделі фінансування вищої школи, які в першу чергу повинні передбачити заміну попереднього витратного механізму виділення коштів з державного бюджету на сучасну економічну модель ринково-гнучкої системи.

Обгрунтована класифікація методів бюджетного прогнозування фінансового забезпечення розвитку ВНЗ. Розкрита сутність балансового методу планового узгодження потреб і ресурсів. Рекомендовано метод гнучкого прогнозування, який дозволяє вибрати більш ефективний варіант, виходячи із песимістичних і оптимістичних даних. Спираючись на метод неперервного бюджетного прогнозування, орієнтовно визначена тенденція нарощування в Україні обсягу бюджетних і місцевих асигнувань у періоді 2005-2010 рр. (зростання майже в 2,6 рази).

8. Оскільки держбюджетний рівень фінансування не в змозі покрити усіх потреб вищої школи, в дисертації розглянута система позабюджетних джерел залучення і використання ресурсів. Запропоновано класифікацію платних освітніх послуг по їхній спрямованості (навчання українських і іноземних студентів, підготовка аспірантів і докторантів, отримання другої (наступної) спеціальності, навчання на підготовчих курсах, надання консультацій з навчальних дисциплін, перепідготовка і підвищення кваліфікації кадрів та ін.), яка дозволяє визначити основні напрями та механізм використання джерел позабюджетного фінансування, у тому числі коштів підприємств і організацій, зовнішніх ресурсів, спонсорських коштів.

Встановлення ціни – один з необхідних елементів планування позабюджетних доходів освітньої установи. Запропонована в дисертаційній роботі методика враховує взаємозв’язок складових механізму ціноутворення та тих чинників, що впливають на встановлення такої ціни за послуги, яка б відповідала інтересам як освітньої установи, так і споживача наданої послуги.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Сафонова В.Є. Сучасна практика прогнозування і планування вищої освіти в розвинутих країнах світу (на матеріалах США, Японії, Франції) // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 12. – К., 2003. – С. 149-156 (0,7 д.а.).

2. Сафонова В.Є. Фінансові параметри державного регулювання вищої освіти // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 14. – К., 2003. – С. 26-31 (0,4 д.а.).

3. Сафонова В.Є. Проблеми якості освіти в умовах реформування вищої школи // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 15. – К., 2004. – С. 189-197 (0,5 д.а.).

4. Сафонова В.Є. Теоретичні аспекти прогнозування наукової діяльності у ВНЗ України // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 16. – К., 2004. – С. 127-132 (0,4 д.а.).

5. Сафонова В.Є. Роль банків на сучасному етапі розвитку вищої освіти // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т. 30. Вип. 17. Економічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П. Могили, комплекс “Києво-Могилянська академія” —2004. – С. 122-127 (0,5 д.а.).

6. Сафонова В.Є. Перспективи розвитку наукового потенціалу як чинника економічного і соціального прогресу // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 18. – К., 2005. – С. 224-233 (0,6 д.а.).

7. Бобров В.Я., Сафонова В.Є. До питання про критерії ефективності і їх значення для обґрунтування прогнозів розвитку вищої освіти // Теорії мікро –макроекономіки: Зб. наук. пр. проф.-виклад. складу і аспірантів. Академія муніципального управління. – Вип. 19. – К., 2005. – С. 20-32 (0,6 д.а.) (особистий внесок автора 0,5 д.а. визначення критеріїв ефективності вищої освіти).

В інших виданнях:

8. Сафонова В.Є. Прогнозування у системі підготовки викладачів з економічних дисциплін для вищої школи // Тези докладів Всеукраїнської науково-теоретичної конференції аспірантів та вчених „Перспективи і проблеми підготовки викладачів економічних дисциплін” / Переяслав-Хмельницький, 14 травня 2003 р. – Переяслав-Хмельницький ДПУ ім. Григорія Сковороди, Інститут вищої освіти АПН України, 2003. – С. 55-57 (0,3 д.а.).

9. Сафонова В.Є. Прогнозування кадрового забезпечення університетської освіти в регіонах України // Тези докладів першої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Наукові засади розвитку університетської освіти в малих містах України” / Умань, 17-18 жовтня 2003 р. – Київ-Умань: Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Інститут вищої освіти АПН України, 2003. – С. 87-88 (0,05 д.а.).

10. Сафонова В.Є. Вища освіта в Україні: необхідність наукового передбачення основних напрямів її розвитку // Вища освіта України: Теоретичний та науково-методичний часопис / За ред. В. П. Андрущенка. – К. – 2003. – № 2. – С. 41-45 (0,4 д.а.).

11. Сафонова В.Є. Інноваційні підходи до методології прогнозування розвитку вищої освіти // Вища освіта України: Теоретичний та науково-методичний часопис / За ред. В. П. Андрущенка. – К. – 2004. – № 1. – С. 106-109 (0,3 д.а.).

12. Сафонова В.Є. Економічні аспекти прогнозування вищої освіти // Тези докладів 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми науки та освіти” / Алушта. – Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2004. – С. 152 (0,04 д.а.).

13. Сафонова В.Є. Системний підхід до планування підготовки спеціалістів у галузі вищої освіти // Збірник наукових статей Всеукраїнської науково-теоретичної конференції аспірантів та вчених „Наукові засади економіки та управління освітою” / Переяслав-Хмельницький. – Переяслав-Хмельницький: ДПУ ім. Григорія Сковороди, 2004. – С. 129-131 (0,3 д.а.).

14. Сафонова В.Є. Макроекономічне прогнозування розвитку вищої освіти в умовах перехідної економіки // Матеріали спільного семінару „Актуальні проблеми економіки України” / Київ, 29 жовтня 2003 р. / Укл. О. С. Падалка, В. В. Радченко, В. Я. Бобров. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, Інститут вищої освіти АПН України, 2004. – С. 64-67 (0,3 д.а.).

15. Сафонова В.Є. Розвиток системи вищої освіти в період ринкових трансформацій // Науковий часопис: Зб. наук. праць НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія № 18. Економіка і право. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2004. – № 1. – С. 68-77 (0,5 д.а.).

16. Сафонова В.Є. Проблема автономії вищих закладів освіти у контексті Болонського процесу (прогнозний аспект) // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди: Науково-теоретичний збірник. Спеціальний випуск. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 251-256 (0,4 д.а.).

17. Сафонова В.Є. Наукове прогнозування і планування розвитку вищої освіти // Вища освіта України: Теоретичний та науково-методичний часопис / За ред. В. П. Андрущенка. – К. – 2004. – № 3. – С. 32-34 (0,5 д.а).

18. Сафонова В.Є. Інформаційне забезпечення прогнозування і планування в галузі вищої освіти (методичний аспект) // Проблеми науки, освіти і управління: Зб. наук. праць. – Вип. VI. – Харків: Міністерство освіти і науки України, Харківський національний університет імені В. Н. Карабіна, Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, 2004. – С. 115-118 (0,3 д.а.).

19. Сафонова В.Є. Методологічні основи створення навчальних посібників для вищих навчальних закладів з дисципліни „Економічне прогнозування і планування” // Таврійський вісник освіти. – Херсон: Південноукраїнський регіональний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів, 2004. – № 3. – С. 124-129 (0,3 д.а.).

20. Сафонова В.Є. Основні фактори планування залучення позабюджетних коштів вищими закладами освіти // Тези докладів 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління” / Житомир. – Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2004. – С. 150-151 (0,04 д.а.).

21. Бобров В.Я., Сафонова В.Є. Інноваційно-теоретичні аспекти прогнозування розвитку вищої освіти України // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2005. – Вип. 42. – C. 11-19 (0,4 д.а.) (особистий внесок 0,3 д.а. дослідження теоретичних аспектів прогнозування розвитку вищої освіти України).

22. Сафонова В. Є. Викладання курсу “Основи економічної теорії” з врахуванням потреб господарської практики (у контексті приєднання України до Болонського процесу) // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія № 18. Економіка і право: Зб. наукових праць. К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2005. №3. – С. 109-114 (0,4 д.а.).