Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


264. Семир'янов Дмитро Якович. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління підрозділами податкової міліції України: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Державна податкова адміністрація України ; Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2004.



Анотація до роботи:

Семир’янов Д.Я. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління підрозділами податкової міліції України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2004.

Дисертацію присвячено аналізу сутності та змісту інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції України. На основі аналізу понять “інформація” та “інформаційне забезпечення”, дається визначення інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції.

В роботі здійснюється аналіз організаційно-правових основ інформаційно-аналітичного забезпечення управління в підрозділах податкової міліції та їх відповідності сучасним вимогам, обумовленим економічною ситуацією в країні та криміногенною обстановкою у сфері оподаткування. Вказується на необхідність реформування цих основ та пропонуються шляхи і способи такого реформування.

Детально розглядаються основні напрямки інформаційно-аналітичної діяльності в підрозділах податкової міліції.

Значну увагу приділено дослідженню методів інформаційно-аналітичної діяльності по забезпеченню управління підрозділами податкової міліції, наведено їх характеристику і приклади застосування в практичній діяльності податкової міліції.

Сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції України.

В результаті дослідження актуальних проблем нормативно-правового регулювання інформаційно-аналітичної діяльності по забезпеченню управління підрозділами податкової міліції, пізнання її основ, принципів та методів здійснення, основних напрямків удосконалення, аналізу теоретичних і практичних аспектів ефективності управлінської діяльності автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції України:

1. Інформаційно-аналітична робота, як сфера діяльності, об’єктами та суб’єктами якої є великі (складні) системи, в інтересах успішного вирішення поставлених задач, повинна бути виділена в самостійний вид діяльності і спрямована на якісне забезпечення управління даною сферою діяльності.

2. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління підрозділами податкової міліції являє собою функціонально та структурно виділену спеціально організовану діяльність податкової міліції, що передбачає збір, накопичення й обробку даних; пошук, аналіз й узагальнення інформації; отримання спеціальних знань, та спрямована на якісне забезпечення управлінської діяльності на різних рівнях в структурі податкової міліції.

3. Нормативно-правове регулювання інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції повинно бути вдосконалене в напрямку створення умов, які повинні забезпечити:

- безперешкодне отримання співробітниками інформаційно-аналітичних підрозділів податкової міліції інформації, необхідної для проведення аналітичних досліджень, спрямованих на вироблення ефективних управлінських рішень;

- ефективне функціонування інформаційних обліків, забезпечення їхньої повноти, вірогідності, актуальності, комплексності та системності;

- створення багатоцільових інформаційно-аналітичних підсистем для забезпечення управління підрозділами податкової міліції;

- впровадження новітніх методів у сучасне інформаційно-аналітичне забезпечення управління в підрозділах податкової міліції.

4. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління підрозділами податкової міліції повинне здійснюватися на основі загальних принципів управління, а також принципів ініціативності і цілеспрямованості, системності, альтернативності, відповідності, незалежності та ін.

5. Основними критеріями оцінки результатів інформаційно-аналітичної діяльності є: актуальність, новизна, важливість, достовірність, об’єктивність, однозначність, повнота, релевантність, вартість та інші.

6. Однією з головних задач інформаційно-аналітичної діяльності в підрозділах податкової міліції повинно бути інформування органів державної влади про результати, проблеми і методи протидії податковим правопорушенням, що передбачає проведення наступних проблемно-цільових досліджень:

виявлення й оцінка загроз економічній безпеці в податковій і бюджетній сфері;

моделювання і прогнозна оцінка впливу на криміногенну обстановку реалізації підготовлених чи прийнятих державними органами рішень у сфері оподаткування;

виявлення основних факторів, що визначають оперативну обстановку у сфері оподаткування;

виявлення основних тенденцій розвитку злочинності у сфері оподаткування і її взаємозв'язків з іншими видами злочинів;

виявлення характерних способів і схем здійснення податкових правопорушень;

вироблення рекомендацій щодо попередження податкових правопорушень;

виявлення найбільш криміногенних зон у галузях і видах діяльності;

вивчення факторів і механізмів утворення тіньової економіки й оцінка її обсягів;

вивчення каналів і способів приховування об'єктів оподаткування в процесі зовнішньоекономічної діяльності і вироблення рекомендацій з повернення прихованих коштів;

дослідження соціально-економічних наслідків порушень податкового законодавства й ін.

7. Підґрунтя складної конструкції інструментарію інформаційно-аналітичної діяльності складають методи пізнання: аналіз і синтез, індукція і дедукція, абстракція й аналогія.

8. Прикладними методами інформаційно-аналітичної діяльності податкової міліції є методи моделювання, системного аналізу, інтеграції інформації, розпізнавання та прогнозування.

9. Проведений у дисертації аналіз становлення податкової міліції України, паралельно з аналізом криміногенної обстановки, економічних перетворень та змін у законодавстві нашої держави, дозволив дійти висновку, що виявлення податкових правопорушень і злочинів здійснюється в умовах дуже складних та невизначених. У такій ситуації ефективне управління підрозділами податкової міліції можливе лише за умови якісного інформаційно-аналітичного забезпечення.

10. На базі проведеного дослідження дисертантом підготовлено Методичні рекомендації щодо проведення інформаційно-аналітичних досліджень оперативнозначущих ситуацій у сфері оподаткування, які використовуються у правоохоронній діяльності управління податкової міліції ДПА у Дніпропетровській області.

11. З метою вдосконалення системи інформаційно-аналітичного забезпечення управління підрозділами податкової міліції пропонується:

- у проекті Податкового кодексу України закріпити обов’язок керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, надавати підрозділам податкової міліції інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків; визначити перелік інформації, яка повинна надаватися на постійній основі, її обсяг, періодичність та порядок надання;

- посилити адміністративну відповідальність за невиконання обов’язку щодо надання органам державної податкової служби інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, доповнивши абз.2 п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" нормою наступного змісту:

"Ненадання документів, або іншої інформації за письмовою вимогою органів державної податкової служби, а так само – несвоєчасне їх надання (з порушенням строків визначених законодавством) чи надання не в повному обсязі, - тягне за собою накладення штрафу на винних осіб від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне вчинення зазначених дій протягом року, - тягне за собою накладення штрафу на винних осіб від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо вказані дії вчинені банківською установою, - від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відкликання ліцензій на здійснення банківських операцій";

- п.4 ст.62 Закону України „Про банки і банківську діяльність” доповнити реченням наступного змісту: „а також повну інформацію (із зазначенням реквізитів контрагентів) стосовно операцій юридичної особи, відносно якої винесено рішення суду про скасування державної реєстрації у зв’язку з реєстрацією такої особи на підставну особу чи на підставі загублених документів; інформацію щодо осіб, які відкривали та користувалися її розрахунковими рахунками”;

- абз.2 ст.8 Закону України „Про нотаріат” доповнити реченням наступного змісту: „а також органам податкової служби щодо засвідчення фактів волевиявлення громадян стосовно передачі та придбання прав власників приватних підприємств, або часток в статутних фондах господарських товариств (у триденний термін з дня вчинення таких нотаріальних дій).

Публікації автора:

  1. Семир’янов Д.Я. Аналітична робота в органах державної податкової служби України // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – Донецьк: ДІВС, 2003. – №1. – С.44-52.

  2. Семир’янов Д. Міжнародне співробітництво органів податкової міліції України у боротьбі з податковими правопорушеннями // Науковий вісник. Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України. – Ірпінь, 2003. – №1(12). – С.219-226.

  3. Семир’янов Д.Я. Щодо вдосконалення інформаційного забезпечення управління контролюючими органами у сфері оподаткування (характеристики та вимоги до інформації) // Митна справа. – Одеса, 2004. - №1. – С.82-87.

  4. Роздайбіда А., Задорожній О., Семир’янов Д. Проблеми попередження правопорушень в сфері інтелектуальної власності // Науковий вісник. Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України. – Ірпінь, 2001. – №2(12). – С.191–197.

  5. Роздайбіда А.В., Семир’янов Д.Я. Правовий захист науково-технічної інформації: ситуація і проблеми // Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі” (травень 2001 р.). – Ірпінь, 2001. – С.533–536.

  6. Семир’янов Д.Я. Роль оперативно-аналітичних підрозділів податкової служби у боротьбі з податковими правопорушеннями // Вісник ЛАВС МВС імені 10-річчя незалежності України “Нове кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство та завдання юридичної підготовки кадрів ОВС України”. – Луганськ: РВВ ЛАВС, 2002. – ч.2. – С.45-48.

  7. Семир’янов Д.Я. Ефективне управління правоохоронними органами як одна з умов нормального розвитку регіону // Матеріали Третьої всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.96–97.

  8. Семир’янов Д.Я. Захист інформації з обмеженим доступом в органах податкової міліції // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці. Тези доповідей ІV міжнародної науково-практичної конференції (м. Ірпінь, травень 2003 р.) – Ірпінь, 2003. – С.655–657.