Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Соломенчук Тетяна Миколаївна. Інфаркт міокарда у молодому та середньому віці (до 50 років): епідеміологія, клінічний перебіг, патоморфологія, етіологія : дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2007. — 384арк. — Бібліогр.: арк. 307-384.



Анотація до роботи:

Соломенчук Т.М. Інфаркт міокарда у молодому та середньому віці (до 50 років): епідеміологія, клінічний перебіг, патоморфологія, етіологія. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України . – Львів, 2007.

Дослідження, яке включало епідеміологічну, клінічну й патоморфологічну частини, присвячене з’ясуванню етіологічних чинників, механізмів і характеру ураження вінцевих артерій, передумов виникнення й особливостей перебігу інфаркту міокарда (ІМ) в осіб віком до 50 років. Опрацьовано матеріали бюро судово-медичної експертизи України та Львівської області відповідно за 6 та 18 років, архіву лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова за 20 років. Обстежено 286 хворих на гострий ІМ. Вивчено дані 157 протоколів розтинів осіб, померлих від ІМ у віці до 50 років. Проведено аналіз професійної приналежності хворих, факторів ризику, метаболічних порушень, системи перекисного окислення ліпідів, імунного статусу, активності ендотеліальної дисфункції та запалення, вмісту у волоссі і плазмі хворих 28 хімічних елементів. В результаті обґрунтована концепція ролі ксенобіотиків (професійного, екологічного впливу, куріння) як основного етіологічного стимулу пошкодження коронарних артерій з розвитком артеріїту-артеріосклерозу – патоморфологічної основи ІМ у людей молодого й середнього віку, у яких відсутні традиційні фактори ризику. Розкриті окремі патогенетичні механізми дії ксенобіотиків, продемонстровані специфічні патоморфологічні зміни в інтимі коронарних артерій. Запропоновано спосіб корекції дисліпідемії у хворих на ІМ з порушеною функцією печінки.

У дисертації вирішена актуальна наукова проблема – вивчена, обґрунтована та сформульована концепція ролі ксенобіотиків як основного етіологічного стимулу пошкодження інтими коронарних артерій з розвитком артеріїту-артеріосклерозу – патоморфологічної основи ІМ у людей молодого й середнього віку, у яких відсутні або незначно виражені традиційні фактори ризику; розкриті основні патогенетичні механізми впливу ксенобіотиків, продемонстровані специфічні патоморфологічні зміни вінцевих артерій, з’ясовані передумови розвитку та особливості перебігу ІМ.

  1. В результаті проведення епідеміологічного, клінічного і патоморфологічного досліджень встановлено й статистично доведено, що переважна більшість хворих на ІМ віком до 50 років (понад 2/3 осіб, р<0,05) – це люди робітничих професій, робота яких пов’язана з дією ксенобіотиків. Серед раптово померлих від ГКН та ІМ їх частка ще більша і має чітку тенденцію до зростання.

  2. Між рівнем РС внаслідок ХСК і ступенем техногенного забруднення довкілля ксенобіотиками існує прямий причинно-наслідковий зв’язок. Найбільша кількість випадків РС внаслідок ХСК на 100 тис. населення зареєстрована в регіонах з найвищим індексом індустріалізації (0,9-1,4), а отже потужнішим розвитком промисловості, інтенсифікації сільського господарства, рівня урбанізації та гіршим станом екосистеми. Найменша – в регіонах з низьким індексом індустріалізації (0,3-0,5). Різниця рівня показника між цими регіонами сягає в середньому 2,3-2,7 рази (р<0,001).

  3. Аналіз динаміки госпітальної захворюваності на ІМ, проведений у співставленні з динамікою показників РС від ІМ та ГКН, засвідчив, що відносне зниження рівня госпітальної захворюваності на ІМ в осіб віком до 60 років зумовлене значним зростанням серед них частоти випадків РС внаслідок ГКН та ІМ, що наступає поза межами лікарень. Найчастіше від гострої коронарної патології (ІМ та ГКН) раптово помирають люди молодого і середнього віку (від 31 до 60 років). Їх частка серед померлих становить 75%.

  4. За передумовами розвитку ІМ у віці до 50 років виявлено дві основні категорії хворих. Перша (понад 2/3 осіб, р<0,05) представлена особами, професії яких пов’язані з впливом ксенобіотиків, без важких порушень ліпідного, вуглеводного та пуринового обміну, із низькою поширеністю АГ, ЦД та ожиріння, і доволі часто – звичкою зловживання алкоголем. Друга (близько 30% осіб) об’єднує хворих без професійно шкідливої праці, але зі значною поширеністю АГ, ЦД й надмірної маси тіла, переважно тяжкою атерогенною дисліпідемією, часто у поєднанні з порушеннями вуглеводного та пуринового обміну, що в більшості випадків складає кластер ознак метаболічного синдрому. Незалежно від професійної приналежності, найпоширенішим чинником ризику серед хворих на ІМ віком до 50 років є куріння – потужне джерело ксенобіотиків.

  5. Тривалий професійно-зумовлений вплив ксенобіотиків та алкоголю призводить до достовірно частішого виникнення атипового больового синдрому в період маніфестації ІМ в осіб віком до 50 років. Наслідком цього є достовірно більша, в порівнянні з представниками «нешкідливих» професій, частка хворих, госпіталізованих пізніше 24 годин від початку ІМ; осіб з клінічними та патогістологічними ознаками попередньо анонімно перенесеного ІМ; ускладненим перебігом хвороби та летальними випадками.

  6. Характерною ознакою тривалого впливу ксенобіотиків є ізольовано низький вміст у крові апо-А та помірне недіабетичне підвищення рівня HbA1с, які за відсутності виражених метаболічних розладів можна розглядати в якості маркерів їх токсичного впливу. У пацієнтів з важкими метаболічними порушеннями помірно підвищений рівень HbA1с свідчить про приховані розлади вуглеводного обміну, високий ризик розвитку ЦД і, поряд зі значним збільшенням у крові вмісту апо-В, вказує на прискорені темпи атерогенезу.

  7. В осіб віком до 50 років, які зазнавали професійно зумовленого впливу ксенобіотиків, ІМ виникає на фоні важкого оксидативного стресу та системного імунного запалення, ознаками яких є значно більш виражені, порівняно з пацієнтами без професійних шкідливостей, активність ПОЛ, пригнічення системи антиоксидантного захисту, найвищий рівень у крові церулоплазміну, СРП, ЗФГ та ІЛ-4, висока активність гуморального й кілерного імунітету на тлі пригнічення його клітинної ланки. Поєднання довгочасного впливу ксенобіотиків із метаболічними розладами призводить до взаємопосилення їх прозапальних ефектів, поглиблення ендотеліальної дисфункції та підвищення ризику ускладненого перебігу ІМ.

  8. У сигаретах й димі, що вдихає людина при їх курінні, виявлено хімічні сполуки, до складу яких входять сірка, хлор, калій, кальцій, бром і практично весь спектр важких металів: свинець, кадмій, марганець, залізо, мідь, стронцій, нікель, цинк, рубідій, цирконій, хром. Загальна кількість останніх є однаковою як в класичних, так і легких сортах сигарет. При викурюванні не менше двадцяти сигарет на день у вигляді хімічно активної аерозольної форми в організм курця за 20 років може потрапити близько двох кілограмів різних хімічних речовин, до складу яких входить майже 886 г кальцію, 835 г калію, 187 г сірки, 32 г хлору, 23 г сполук важких металів.

  9. У хворих на ІМ віком до 50 років, чиї професії пов’язані з дією ксенобіотиків, спостерігається найбільший ступінь «хімічного забруднення» організму. У їх волоссі та плазмі виявлено достовірно вищий, ніж у контролі й групі пацієнтів без шкідливих професій, рівень важких і токсичних легких металів (заліза, марганцю, хрому, кадмію, свинцю, стронцію і рубідію), калію, брому, хлору й кальцію. У більшості з них середній вміст стронцію у волоссі майже вдвічі перевищив максимально допустимі межі (р<0,05). У біосередовищах хворих на ІМ, які не працювали у шкідливих умовах, виявлені вищі, ніж у контролі, рівні свинцю, ртуті та кадмію (р<0,05), що є свідченням потрапляння в їх організм ксенобіотиків з невиробничих джерел (переважно внаслідок куріння).

  10. У переважної більшості осіб робітничих професій, померлих внаслідок ІМ у віці до 50 років, не виявлено патогістологічних ознак явного коронарного атеросклерозу: майже у 2/3 з них констатовано початкові або виражені ознаки артеріосклерозу (м’язово-еластичну гіперплазію інтими, фіброзно-м'язові бляшки, фіброзно-гіаланізовані бляшки). Лише у третини з них відзначали атеросклероз вінцевих артерій та аорти. У хворих без професійних шкідливостей, проте з ознаками метаболічного синдрому, розвиваються здебільшого атеросклеротичні зміни в коронарних артеріях та аорті.

  11. Порівняно з монотерапією симвастатином у дозі 10-20 мг/добу, поєднане застосування з ним препарату 3-ПНЖК (1500 мг/добу) протягом трьох місяців, сприяє суттєвому зниженню основних показників ліпідного спектру крові у хворих на ІМ з їх підвищеним рівнем, потенціює протизапальну дію цих лікарських засобів, значно поліпшуючи результати постінфарктної реабілітації хворих при збереженні функціонального стану печінки. У пацієнтів, які в комплексі постінфарктного лікування не приймають статини та препарати 3-ПНЖК, поряд з погіршенням ліпідного обміну відбувається прогресування системного запалення, ПОЛ та ендотеліальної дисфункції.

Публікації автора:

  1. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М. Свинець: ураження судинної системи // Український медичний часопис. – 2002. – № 2. – С. 79-83 (Здобувач провела аналіз й узагальнення даних літератури, результатів власних досліджень).

  2. Вітенко І.С., Заремба Є.Х., Соломенчук Т.М., Скибчик В.А., Зачек Л.М. Сімейна медицина та її роль у профілактиці ішемічної хвороби серця/ Лікарська справа. – 2002. – №2. – С. 126-130 (Здобувач співавтор ідеї, опрацювала основні положення статті).

  3. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Коронарна хвороба серця та інфаркт міокарда у хворих молодого віку: роль ксенобіотиків (факти, гіпотези, коментарі)// Український кардіологічний журнал. – 2003. – №1. – С. 14-21 (Здобувач провела аналіз й узагальнення даних літератури).

  4. Кияк Ю.Г., Чнгрян Г.В., Соломенчук Т.М., Медведик Л.О. Методика експрес-некропсії серця для електронномікроскопічного дослідження міокарда// Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – № 2. – С. 37-39 (Здобувач взяла безпосередню участь в аналізі даних літератури та описі методики).

  5. Соломенчук Т.М., Врублевська Т.Я., Медведик Л.О. Методи визначення важких металів в плазмі крові хворих на ішемічну хворобу серця// Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – № 3. – С. 58 - 59 (Здобувач провела огляд літератури, опис методик, сформулювала висновки).

  6. Заремба Є.Х., Соломенчук Т.М., Кияк Ю.Г., Скибчик В.А., Топілко О.Ю. Основні напрямки профілактики серцево-судинних захворювань у роботі сімейного лікаря// Сімейна медицина. – 2003. – № 1-2 (6). – С.122 -128 (Здобувач співавтор ідеї статті, опрацювала її основні положення).

  7. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Топілко О.Ю. Ксенобіотики в сигаретах і сигаретному диму: куріння легких сигарет не знижує ризик надходження в організм людини важких металів// Український медичний часопис. – 2003. – № 4. – С. 130-133 (Здобувач здійснила аналіз результатів, сформулювала висновки).

  8. Нетяженко В., Скибчик В., Соломенчук Т., Барна О. Проблеми атеросклерозу: роль діабетичної дисліпідемії// Ліки України. – 2003. – № 9. – С. 4 -8 (Здобувач взяла участь в аналізі даних літератури, формулюванні висновків).

  9. Нетяженко В., Барна О., Скибчик В., Соломенчук Т. Атеросклероз при цукровому діабеті ІІ типу: статегія лікування дисліпідемій// Ліки України. – 2003. – № 10. – С. 4-10 (Здобувач взяла участь в аналізі даних літератури, формулюванні висновків).

  10. Заремба Є.Х., Соломенчук Т.М., Топілко О.Ю., Скибчик В.А., Заремба-Федчишин О.В. Організація і оцінка ефективності диспансерного спостереження мешканців дільниці сімейного лікаря при патології серцево-судинної системи// Науковий вісник Ужгородського університету, серія ”Медицина”.– 2004. – Вип. 23.– С. 206-208 (Здобувач – співавтор ідеї, опрацювала основні положення статті).

  11. Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Динаміка розподілу стаціонарних хворих на гострий інфаркт міокарда за віком, статтю і професійною належністю за період з 1985 до 1999 р.// Серце і судини. – 2004. – №2. – С. 84-88 (Здобувач здійснила збір первинного матеріалу, аналіз та узагальнення результатів).

  12. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Особливості перебігу інфаркту міокарда у хворих на цукровий діабет ІІ типу залежно від статі та віку// Український медичний часопис. –2004. – №2. – С.115-118 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, аналізі та узагальненні результатів).

  13. Соломенчук Т.М., Беш Д.І. Інфаркт міокарда у молодих: ксенобіотики як етіологічний стимул розвитку// Практична медицина. – 2004. – № 1. – С.79-82 (Здобувач провела аналіз та узагальнення результатів, сформулювала висновки).

  14. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Інфаркт міокарда із супутнім цукровим діабетом 2 типу: статеві особливості предикторів виникнення, клінічного перебігу та причин смерті // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2004. – № 1. – С. 45-51 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, аналізі результатів).

  15. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Діагностична цінність тесту на глюкозильований гемоглобін у хворих з гіперглікемією в гострий період інфаркту міокарда// Практична медицина. – 2004. – №2. – С. 34-37 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, аналізі та узагальненні результатів).

  16. Скибчик В.А. Соломенчук Т.М. Корекція дисліпідемії симвастатином та омега-3 у хворих на гострий інфаркт міокарда з порушеннями функції печінки// Кровообіг та гемостаз. – 2004. – № 2-3. – С. 91-95 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасниками досліджень, аналізу результатів).

  17. Заремба Є.Х., Кияк Ю.Г., Соломенчук Т.М., Скибчик В.А., Топілко О.Ю., Левчук Н.А., Копчак Л.М., Медведик Л.О., Молчко О.Ю. Вплив професійних шкідливостей на зміни імунного статусу у хворих на гострий інфаркт міокарда// Практична медицина. – 2004. – № 3. – С. 41-43 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

  18. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Інфаркт міокарда у хворих молодого віку: предиктори і особливості перебігу// Український кардіологічний журнал. – 2004. – № 4. – С. 89-94 (Здобувач провела клінічні дослідження, узагальнення отриманих результатів, сформулювала висновки).

  19. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Малик О.Р. Раптова смерть внаслідок хвороб системи кровообігу, гострої коронарної недостатності та інфаркту міокарда: вік, стать і професія померлих (аналіз динаміки за 18 років)// Український медичний часопис. – 2004. – № 5. – С. – 106-109 (Здобувач здійснила статистичний аналіз та узагальнення результатів, сформулювала висновки).

  20. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Поєднане застосування препарату поліненасичених жирних кислот –3 та симвастатину – засіб ефективної корекції дисліпідемії у хворих на гострий інфаркт міокарда з помірно порушеною функцією печінки// Ліки України. – 2004. – № 11. – С. 104 - 106 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасниками досліджень, аналізу результатів).

  21. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Діабетична дисліпідемія: критерії діагностики і сучасна стратегія лікування// Український медичний часопис. – 2005. – № 1. – С. 26 -33 (Здобувач брала участь в аналізі даних літератури та оформленні статті).

  22. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Вперше виявлений цукровий діабет ІІ типу у хворих в гострий період інфаркту міокарда: діагностична цінність тесту на глікозильований гемоглобін// Український медичний часопис. – 2005. – № 2. – С. 41-44 (Здобувач брала участь в клінічних дослідженнях та оформленні статті).

  23. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Омега-3 як засіб корекції помірної гіперліпідемії у хворих, які перенесли гострий інфаркт міокарда //Сімейна медицина. – 2005. – № 2. – С. 83-85 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасниками досліджень та узагальненні їх результатів).

  24. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Беш Д.І. Інфаркт міокарда та інсульт згідно з даними міжнародної програми MONICA: мета, критерії та результати // Український медичний часопис. – 2005. – № 3. – С.76-82 (Здобувач провела огляд, аналіз та узагальнення даних літератури, сформулювала висновки).

  25. Соломенчук Т.М. Інфаркт міокарда в молодому віці: роль ксенобіотиків, порушення ліпідного та вуглеводного обміну// Практична медицина. – 2005. – № 3. – С. 7-11.

  26. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Глікозильований гемоглобін – маркер прогресування діабетичної дисліпідемії та ускладнень у пацієнтів із гострим інфарктом міокарда та цукровим діабетом 2-го типу //Український медичний часопис. – 2005. – № 4. – С. 66-69 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, узагальненні даних літератури і отриманих результатів).

  27. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Глікозильований гемоглобін – фактор підвищеного ризику мікро- і макросудинних ускладнень у хворих на цукровий діабет// Український медичний часопис. – 2005. – № 5. – С. 81-88 (Здобувач взяла участь в аналізі даних літератури та формулюванні висновків).

  28. Зербіно Д.Д., Малик О.Р., Соломенчук Т.М. Раптова смерть в Україні: вплив кризових екологічних чинників// Серце і судини. – 2006. –№ 1. – С. 41-49 (Здобувач взяла безпосередню участь в аналізі результатів і формулюванні висновків ).

  29. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Особливості ліпідного обміну у хворих на інфаркт міокарда і цукровий діабет типу ІІ: вплив статі, віку, тяжкості розладів вуглеводного обміну та артеріальної гіпертензії// Сімейна медицина. – 2006. – № 1. – С. 82-87 (Здобувач взяла участь у дослідженнях та аналізі їх результатів).

  30. Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Серцево-судинні чинники ризику у хворих на інфаркт міокарда до 50 років: роль професійно-шкідливої праці// Серце і судини. – 2006. – № 2. – С. 83-87 (Здобувач здійснила клінічні дослідження, провела аналіз результатів, сформулювала висновки).

  31. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Порушення обміну тригліцеридів у хворих на гострий Q-інфаркт міокарда та ефективний спосіб їх корекції// Кровообіг та гемостаз. – 2006. – № 2 – С. 78-83 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасникамии клінічних досліджень та аналізу результатів).

  32. Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Атерогенна дисліпідемія чи ксенобіотики: що насамперед визначає кардіоваскулярний ризик в осіб віком до 50 років? // Український медичний часопис. – 2006. – № 3. – С. 84-89 (Здобувач здійснила клінічні дослідження, провела аналіз результатів, сформулювала висновки).

  33. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Проблема підвищення рівня глікозильованого гемоглобіну у хворих на інфаркт міокарда без супутнього цукрового діабету: основні концептуальні напрямки// Український медичний часопис. – 2006. – № 4. – С. 79-83 (Здобувач здійснила клінічні дослідження, взяла участь в аналізі та узагальненні результатів, формулюванні висновки).

  34. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М. Інфаркт міокарда в осіб віком менше 50 років: клініко-патоморфологічні особливості //Український кардіологічний журнал. – 2006. – № 4. – С. 90-96 (Здобувач провела збір та аналіз первинного матеріалу, взяла участь в узагальненні результатів та формулюванні висновків).

  1. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М. Оцінка забруднення ксенобіотиками організму хворих на інфаркт міокарда молодого і середнього віку за даними мультиелементного аналізу волосся// Серце і судини. – 2006. – № 4. – С. 53-58 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

  2. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Діабетична дисліпідемія у пацієнтів з інфарктом міокарда: статеві і вікові особливості// Український кардіологічний журнал. – 2006. – № 5. – С. 35-38 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, аналізі й узагальненні результатів).

  3. Соломенчук Т.М. Клініко-епідеміологічні та патоморфологічні особливості інфаркту міокарда в молодому віці// Український медичний часопис. – 2006. – № 5. – С. 38-45.

  4. Соломенчук Т.М. Елементний склад волосся хворих на інфаркт міокарда як показник патогенного впливу ксенобіотиків // Практична медицина. – 2006. – № 4. – С. 71-75.

  5. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Діабетична дисліпідемія. Аналіз рекомендацій «Цукровий діабет, переддіабет і серцево-судинні захворювання» Європейського товариства з кардіології (ESC) та Європейської асоціації з вивчення діабету (EASD) // Український медичний часопис. – 2007. – № 2. – С. 47-53 (Здобувач взяла участь в аналізі даних літератури та формулюванні висновків).

  6. Соломенчук Т.М. Вираженість системного запалення та дисфункції ендотелію в дебюті інфаркту міокарда у хворих віком молодше 50 років залежно від їх метаболічного статусу і професії // Український медичний часопис. – 2007. – № 5. - С. 78-84.

  7. Скибчик В.А., Соломенчук Т.Н. Диагностика сахарного диабета в остром периоде инфаркта миокарда// Клиническая медицина. – 2005. – № 9. – С. 27-29 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях та узагальненні результатів).

  8. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Гольцшуг П. Ксенобиотики в сигаретах: этиологический стимул повреждения сосудов// Терапевтический архив. – 2005. – № 11. – С. 92-95 (Здобувач здійснила аналіз результатів дослідження, провела огляд літератури, сформулювала висновки).

  9. Зербино Д.Д., Соломенчук Т.Н. «Атеросклероз» – конкретная патология артерий или «унифицированное» групповое определение? Поиск причин артериосклероза: экологическая концепция// Архив патологии. – 2006. – № 4. – С. 49-54 (Здобувач провела аналіз даних літератури, взяла участь в узагальненні результатів власних досліджень та формулюванні висновків).

  10. Зербино Д.Д., Соломенчук Т.Н. Содержание ряда химических элементов в волосах больных, перенесших инфаркт миокарда, и здоровых людей //Медицина труда и промышленная экология. – 2007. – №2. – С.17-21 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

  11. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Скибчик В.А. Атеросклероз як одна із форм артеріосклерозу: дискусійні питання// Серце і судини. – 2003. – №1. – С. 101 - 106 (Здобувач провела аналіз даних літератури, взяла участь в узагальненні результатів власних досліджень та формулюванні висновків).

  12. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Лесник С.А., Фус С.В., Москалик О.Е. Ксенобіотики в сигаретах // Серце і судини. – № 3. – 2003. – С. 56 - 59 (Здобувач здійснила аналіз та статистичну обробку результатів, сформулювала висновки).

  13. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Ефективність симвастатину та Омега-3 при лікуванні дисліпідемії у хворих з помірно порушеною функцією печінки, які перенесли гострий інфаркт міокарда / Кровообіг та гемостаз. – 2004. – додаток. – С. 176 -178 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасниками клінічних досліджень, аналізу та узагальнення результатів).

  14. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М., Гольцшуг П. Ксенобіотики в диму сигарет: етіологічний стимул ураження судин// Новые медицинские технологии. – 2004. – № 3-4. – С. 41-45 (Здобувач здійснила аналіз результатів, сформулювала висновки).

  15. Скибчик В.А., Соломенчук Т.Н. Комплексное применение эпадола и симвастатина – возможность эффективной коррекции дислипидемии у больных с острым инфарктом миокарда и умеренно нарушенной функцией печени// Doctor. –2005. – № 1. – С. 63-65 (Здобувач і співавтор в рівних частках є співавторами ідеї, учасниками клінічних досліджень, аналізу та узагальнення результатів).

  16. Скибчик В.А., Соломенчук Т.Н. Риск микро- и макрососудистых осложнений у больных сахарным диабетом: значение теста на гликозилированный гемоглобин //Международный эндокринологический журнал. – 2006. – № 1. – С.61-68 (Здобувач взяла участь в аналізі даних літератури та результатів власних досліджень, формулюванні висновків).

  17. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М. Ксенобіотики в сигаретах// Медицина транспорту України. – 2006. – № 3. – С. 58-61 (Здобувач провела огляд літератури, узагальнення результатів досліджень, сформулювала висновки).

  18. Зербіно Д.Д., Соломенчук Т.М. Синдром полиморфного поражения венечных артерий как причина инфаркта миокарда // Medicus Amicus. – 2006. – №3. – С.16-17 (Здобувач провела збір первинного матеріалу, взяла участь в аналізі результатів та формулюванні висновків).

  19. Зербино Д.Д., Соломенчук Т.Н. Ксенобиотики в сигаретах – этиологический стимул повреждения сосудов// Doctor. – 2006. – №3-4. – С. 92-94 (Здобувач узагальнила дані літератури і власних досліджень, сформулювала висновки).

  20. Деклараційний патент на винахід № 64293. Пристрій для експрес-некропсії серця А61В 10/00/ Кияк Ю.Г., Соломенчук Т.М., Чнгрян Г.В., Скибчик В.А., Медведик Л.О. /№ 2003043917. Заявлено 29.04.2003; Опубл. 16.02.2004. – Бюл. №2 (Здійснила патентний пошук, взяла безпосередню участь в оформленні патенту).

  21. Деклараційний патент на винахід № 68218. Застосування способу визначення рівня глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) як способу діагностики вперше виявленого цукрового діабету ІІ типу у хворих з гострим інфарктом міокарда А61В5/00 /Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. – № 20031/10508. Заявлено: 21.11.2003; Опубл. 15.07.2004. – Бюл. №7 (Здобувач взяла участь в клінічних дослідженнях, аналізі результатів та розробці патенту).

  22. Деклараційний патент на корисну модель № 6149. Спосіб лікування дисліпідемії у хворих на гострий інфаркт міокарда, які мають порушену функцію печінки А61К31/00 /Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. – № 20041008241. – Заявлено: 11.10.2004; Опубл. 15.04.2005, Бюл. №4 (Здобувач і співавтор в рівних частках співавтори ідеї, учасники клінічних досліджень та розробки патенту).

  23. Кияк Ю.Г., Заремба Є.Х., Медведик Л.О., Соломенчук Т.М. Профілактика виникнення і прогресування токсичних кардіоміопатій в осіб, які працюють у професійно-шкідливих умовах / Інформаційний лист №59. – Львів. нац. мед. ун-т; Укрмедпатентінформ. – Київ, 2005 (Здобувач взяла безпосередню участь в розробці змісту нововведення, оцінці ефективності та його оформленні).

  24. Заремба Є.Х., Соломенчук Т.М., Топілко О.Ю., Скибчик В.А., Заремба–Федчишин О.В. Первинна та вторинна профілактика серцево-судинних захворювань у роботі сімейного лікаря: Навчальний посібник. – Київ, 2003. – 70 с. (Здобувач співавтор ідеї, опрацювала основні положення роботи).

  25. Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. Серцево-судинні захворювання при цукровому діабеті: Навчальний посібник. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2005. – 167 с. (Здобувач взяла безпосередню участь в узагальненні даних літератури та написанні окремих розділів роботи).

  26. Заремба Є.Х., Скибчик В.А., Соломенчук Т.М., Перепелиця М.В., Заремба О.В. Атеросклероз: причини виникнення, патогенез, клінічні прояви та методи лікування: Методичні рекомендації. – Київ, 2003. – 65 с. (Здобувач співавтор ідеї, основних положень роботи, взяла участь в підготовці видання до друку).

  27. Соломенчук Т.М., Кітик В.В., Світлик Г.В. Вміст цинку, міді і свинцю в плазмі крові хворих на ішемічну хворобу серця та артеріальну гіпертензію/ Тези доп. наук.-практ.конференції «Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів».- Київ, 2001. – С. 234 (Здобувач - автор ідеї, проводила дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

  28. Заремба Є.Х., Соломенчук Т.М. Особливості формування і перебігу гострого інфаркту міокарда у людей шкідливих професій/ Тези доп. Пленуму укр. наук. товариства кардіологів та асоціації лікарів-інтерністів «Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії». – Київ, 2001. – С. 67 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів, сформулювала висновки).

  29. Соломенчук Т.М. Острый инфаркт миокарда у лиц молодого возраста: стимулы развития и особенности течения/ Тез. докл. Конгресса ассоциации кардиологов стран СНГ «Фундаментальные исследования и прогресс в кардиологии».– Санкт-Петербург, 2003 (Кардиология СНГ. – 2003.– т.1, №1.– С.269).

  30. Zerbino D.D., Solomenchuk T.M., Kiyak Yu.G. The acute myocardial infarction in young-aged patients: development’s stimuli and course’s peculiarities// The Journal of Coronary Artery Disease. – 2003. – V.5, №1. – P. 108 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

  31. Zaremba E.H., Solomenchuk T.M., Skybchyk V.A., Molchko O.Yu., Levchuk N.A. The peculiarities of the immune status of young-aged patients with acute myocardial infarction// The Journal of Coronary Artery Disease. – 2003. – V.5, N1. – P.111 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз й узагальнення результатів).

  32. Соломенчук Т.М. Ліпідний спектр крові у хворих на гострий інфаркт міокарда молодого віку/ Тези доп. Пленуму правління українського наукового товариства кардіологів «Атеросклероз і ішемічна хвороба серця: сучасний стан проблеми. Артеріальна гіпертензія як фактор ризику ІХС; профілактика ускладнень». – Київ, 2003. – С.161

  33. Соломенчук Т.М. Елементний склад волосся хворих на інфаркт міокарда молодого і середнього віку, як індикатор впливу ксенобіотиків техногенного походження // Тези доп. ХІ Конгресу СФУЛТ. – Полтава – Київ - Чикаго, 2006. – С. 309.

  34. Соломенчук Т.М. Хімічні елементи у волоссі хворих на інфаркт міокарда як індикатор патогенного впливу ксенобіотиків техногенного походження/ Тези доп. об’єднаного Пленуму правлінь асоціацій кардіологів, серцево-судинних хірургів, нейрохірургів та невропатологів України «Первинна та вторинна профілактика серцево-судинних та мозкових порушень. Можливості інтервенційних втручань». – Київ, 2006. – С. 41-42.

За матеріалами дисертації опубліковано ще 15 тез, які через значний обсяг не увійшли в автореферат.