Вовк Надія Іллівна. Іхтіопатологічний моніторинг рибогосподарських водойм України : Дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / УААН; Інститут рибного господарства. — К., 2002. — 348арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 288-339.
Анотація до роботи:
Вовк Н.І. Іхтіопатологічний моніторинг рибогосподарських водойм України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Інститут агроекології та біотехнології УААН, Київ, 2002.
У роботі узагальнені результати досліджень з вивчення хвороб риб, поширених у внутрішніх рибогосподарських водоймах України в сучасних екологічних умовах, впливу умов вирощування, біотичних та абіотичних чинників і препаратів комплексної дії на організм риб та їх природну резистентність. Досліджено та проаналізовано екосистеми обстежених рибогосподарських водойм з урахуванням гідрохімічних та гідробіологічних даних.
Вперше досліджено розповсюдження лімфосаркоми у щуки водосховищ дніпровського каскаду, виявлено карциному ляща, вивчені клінічні ознаки та патологоанатомічні зміни, локалізація та гістоструктура пухлин.
Здійснено аналіз чинників, які індукують деструктивні зміни внутрішніх органів та генеративної системи у білих товстолобиків старших вікових груп придунайських водойм, що призводить до значної їх загибелі. Досліджено вплив гербіциду трефлан на екосистему рибницьких ставів та організм риб. Вивчена динаміка його концентрацій в організмі риб та процесів відновлення екосистеми водойм.
Встановлені антагоністичні відносини в мікробіоті риб. Теоретично та експериментально обгрунтована можливість і переваги використання пробіотиків нового покоління та препаратів імуномодулюючої дії для профілактики хвороб об’єктів штучних іхтіоценозів, реалізації потенційних можливостей росту риб, корекції їх мікрофлори, а також мікробіоценозів комбікормів і водного середовища.
На основі результатів іхтіопатологічного моніторингу рибогосподарських водойм України, аналізу негативних чинників, що впливають на організм риб в конкретних локальних екосистемах, комплексних експериментальних досліджень показано, що антропогенне навантаження на екосистему водойм, в першу чергу, призводить до порушення гемопоезу, зниження природної резистентності, патологічних змін мікроструктури внутрішніх органів риб та їх морфометричних параметрів. На підставі виявлених антагоністичних взаємовідносин в мікробіоті риб та характеру порушень при патологічних процесах запропоновано новий підхід до попередження хвороб риб. Науково обгрунтована доцільність використання в рибництві біологічно активних екологічно безпечних препаратів для профілактики хвороб об’єктів штучних іхтіоценозів та реалізації потенційної можливості росту риб.
Хімічний режим водосховищ дніпровського каскаду, в основному, відповідав нормативним вимогам до рибогосподарських водойм. Але підвищені концентрації органічної речовини (перманганатна окислюваність - 32,9-44,4 мг О/л) та вільного діоксиду вуглецю (СО2) до 38,0-47,3 мг/л, хлоридів до 70,4 мг/л та сульфатів до 127,6 мг/л, зниження величини водневого показника (рН) до 6,5-7,0 (інколи до 5,7-6,4 одиниць) у воді деяких ділянок водосховищ свідчить про наявність органічного забруднення водойм. Недостатній вміст кальцію (24,5-42,6 мг/л) та магнію, що зумовлює низьку загальну твердість води (1,8-3,6 мг-екв/л), низький вміст біогенних елементів (крім амонійного азоту), антропогенне забруднення водойм, у тому числі, іонами важких металів, позначається як на розвитку фітопланктону так і на організмі риб. У клінічно здорових риб з дніпровських водосховищ наявні патологічно змінені формені елементи крові, у риб старших вікових груп - порушена мікроструктура внутрішніх органів, реєструється висока інцидентність лімфосаркоми у щуки, випадки виявлення карциноми у ляща.
Гістологічна структура пухлини при лімфосаркомі щуки складається з лімфоїдних елементів типу лімфоцитів і пролімфоцитів та плазматичних клітин різного ступеня диференціювання. Характерною ознакою пухлин ляща є наявність морфологічних ознак кератинізації у вигляді “ракових перлин”. При вказаних новоутвореннях у риб уражуються м’язи, внутрішні органи, репродуктивна система.
На підставі аналізу результатів проведених клінічних, патологоанатомічних і гістологічних досліджень та даних фахової літератури, встановлено поліфакторний негативний вплив на іхтіофауну придунайських водойм Кугурлуй, Кагул, Ялпуг. Масова загибель білого товстолобика старших вікових груп зумовлена екзогенною інтоксикацією організму риб і фізіолого-біохімічними порушеннями внаслідок антропогенного забруднення водойм та ендогенною інтоксикацією при активації нерестових інстинктів без їх реалізації.
В сучасних екологічних умовах рибних господарств України серед хвороб риб домінують кумулятивні токсикози, порушення, викликані неоптимальним гідрохімічним режимом та низькоякісною годівлею. Вирощування риб на природному кормі при розріджених щільностях посадки сприяє стабілізації епізоотичної ситуації щодо інфекційних хвороб, але відсутність і нерегулярне проведення профілактичних та агромеліоративних заходів є основною причиною збільшення випадків інвазійних захворювань, у тому числі гельмінтозів.
Кумулятивні токсикози, викликані комплексом важких металів, виявлених в екосистемі ставів, призводять до патологічних змін внутрішніх органів та порушень природних асоціацій мікробіоти коропа старших вікових груп і як наслідок - виникнення бактеріальних ускладнень та загибелі риб.
Низькі значення водневого показника (рН) води (6,1-6,2) та її загальної твердості (0,8-1,0 мг-екв/л, проти 4-5 мг-екв/л), недостатній вміст кальцію (11,2-15,7 мг/л) викликали гіперсекрецію поверхневого слизу, ослизнення зябер та їх некротичне ураження (20,7%) у вирощуваних риб. При цьому, внаслідок порушення постачання кисню, збільшуються розміри селезінки, нирок, відмічається їх гідремія. При дії неорганічних кислот і лугів, відбувається зниження буферної ємності організму риб та зміна морфометричних параметрів органів гемопоезу.
При забрудненні гербіцидом трефлан рибницьких ставів відмічено накопичення продуктів його розкладу, у тому числі нітритів, нітратів та амонійного азоту у донних відкладах і воді, що пригнічувало розвиток кормової бази, зокрема зоопланктону, видовий склад якого зменшується за рахунок зникнення найбільш продуктивних та цінних у кормовому значенні безхребетних гідробіонтів на 20%, а чисельність та біомаса - відповідно в 2,1 та 5,7 рази. Максимальні зміни зоопланктонних угруповань реєструються у водоймах, розташованих найближче до місця надходження токсиканта.
Трефлан, який знаходився у водному середовищі, активно накопичувався у рибі. Його вміст залежав від віку риби та концентрації токсиканта у воді. У риб молодшої вікової групи трефлан накопичується більш інтенсивно. У печінці його концентрація була вищою у 1,5-5 разів, ніж у м’язах, що зумовлено високою активністю метаболітичних процесів в цьому органі та його детоксикуючою функцією. Негативний вплив трефлану на організм риб виявляється у сталих порушеннях гемопоезу, процесів кровообігу, мікроструктури внутрішніх органів, зниженні резистентності, збільшенні індексів печінки, селезінки, органів дихання.
Процеси відновлення екосистеми, нормалізація функцій організму риб проходять значно повільніше, ніж зниження концентрацій токсиканта у водному середовищі. Сукцесійні процеси в екосистемі рибницьких ставів наблизилися до клімаксного режиму тільки через два роки після аварії.
У первинному захисті організму риб від алохтонної мікрофлори крім антибактеріальних бар’єрів шлунково-кишкового тракту та біологічної активності слизу важливу роль відіграють антагоністичні властивості окремих представників їх мікробіоти.
Встановлена залежність між показниками резистентності організму риб і умовами вирощування: за випасного утримування при зниженні щільності посадки та за достатньої природної кормової бази, створюються оптимальні умови для функціонування організму риб. При цьому відмічається активація еритропоезу, підвищення вмісту гемоглобіну на 24,6% (Р<0,05), БАСК на 30-110% (Р<0,001), зниження альбумінів та зростання глобулінових фракцій на 33,6% (Р<0,001), що забезпечує високу природну резистентність. При погіршенні гідрохімічного режиму, зокрема, зниженні у воді вмісту кисню до 2 мг/л О2 та підвищенні перманганатної окислюваності до 18,8-27,8 мг О/л вірогідно знижується бактеріостатична активність сироватки крові риб на 66%.
При експериментальній бактеріальній інфекції у дослідних риб встановлено зниження адгезивної та фагоцитарної активності лейкоцитів, зміни у кількісних співвідношеннях та структурі клітин крові, гемоліз еритроцитів при значній адгезії тест-бактерій, що є свідченням порушення функцій системи неспецифічного захисту організму риб.
Встановлено високу антагоністичну активність пробіотику субаліну щодо умовно патогенної гетеротрофної мікрофлори, виділеної від риб при патологічних процесах, з рибних комбікормів та води водойм, що є біологічною основою використання його у рибництві з метою нормалізації мікробіоценозу, комбікормів, водного середовища, вирощуваних риб, попередження виникнення їх інфекційних і аліментарних захворювань. Препарати КАФІ та субалін, активізуючи процеси гемопоезу, пластичного обміну, захисні функції організму риб виявляють позитивну багатофакторну дію, що сприяє реалізації потенційних можливостей росту риб, підвищуючи приріст їх маси на 19,6-22,2 %.
Публікації автора:
Клименко О.М., Хомич В.Т., Вовк Н.І., Грициняк І.І. Атлас гістології і гістохімії прісноводних риб. - Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1999. - 69 с. (особистий внесок здобувача - участь у проведених дослідженнях, аналізі результатів та редагування роботи).
Андрющенко А.І., Балтаджи Р.А., Вовк Н.І., Гринжевський М.В., Желтов Ю.О., Кражан С.А., Кучеренко А.П., Курочкін І.О., Литвинова Т.Г., Сахневич В.С., Гудима Б.І., Піддубний Ю.Г., Демченко І.Т., Хижняк М.І. Методи підвищення природної рибопродуктивності ставів. - Київ, 1998. - 122 с. (особистий внесок здобувача - збір літературних даних, їх аналіз та написання розділу роботи з профілактики хвороб риб).
Вовк Н.И., Єсипова Н.Б., Козей Л.Г. Аналіз епізоотичного стану рибних господарств України // Збірник наукових праць НАУ. - 1997. - С. 37 (особистий внесок здобувача - постановка завдання, проведення досліджень, аналіз отриманих даних та написання роботи).
Вовк Н.І., Сидоров М.А., Мельник О.М. До проблеми якості та санітарії комбікормів, що використовуються в рибництві // Збірник наукових праць НАУ. - 1998. – Вип. 12. - С. 122-124 (особистий внесок здобувача - постановка завдання, проведення експериментальних досліджень, їх аналіз, збір літературних даних та написання роботи).
Клименко О.М., Хомич В.Т., Вовк Н.І., Шандрук О.М. Матеріали з гістометрії селезінки та панкреатичних структур кровотворних органів прісноводних риб // Таврійський наук. вісник. - 1998. - Вип. 7. - С. 191-194 (особистий внесок здобувача - аналіз експериментальних досліджень та редагування роботи).
Вовк Н.І., Пірус Р.І., Єсипова Н.В., Лепська А.Г. Захворювання риб при вирощуванні в сучасних умовах // Тваринництво України. - 1998. - № 10. - С. 18-19 (особистий внесок здобувача - визначення завдання, проведення досліджень, їх аналіз та написання роботи).
Клименко О.М., Вовк Н.І., Наконечна М.Г., Литвинова Т.Г. Реакція організму коропа на зміну водневого показника (рН) води при дії неорганічних токсикантів // Збірник наукових праць НАУ. - 1998. - Вип. 4. - С. 120-124 (особистий внесок здобувача - аналіз отриманих даних та участь у написанні роботи).
Литвинова Т.Г., Вовк Н.І., Стецюк З.О., Архангельський Є.Ю., Мельник О.М. Кумулятивний токсикоз старших вікових груп коропа // Рибне господарство. –1999. - № 52-53. - С. 140-144 (особистий внесок здобувача - визначення завдання, проведення експериментальних іхтіопатологічних та мікробіологічних досліджень, їх аналіз та написання іхтіопатологічного розділу роботи).
Вовк Н.І., Сорокулова І.Б., Сидоров М.А., Мельник О.М. До питання використання пробіотиків на основі спорових бактерій B. subtilis у рибництві //Рибне господарство. –1999 - № 49-50. - С. 171-176 (особистий внесок здобувача - постановка завдання, участь у виконанні експериментальних досліджень, їх аналіз, формування висновків та написання роботи).
Клименко О.М., Вовк Н.І. Вплив вілозену на стан морфологічних показників кровотворних органів риб // Рибне господарство. –1999. - № 52-53. - С. 144-148 (особистий внесок здобувача – аналіз результатів та редагування роботи).
Вовк Н. І., Токмакова Л.М. Вивчення патогенності для коропа бактерій та грибів, що складають основу біопрепаратів, рекомендованих для використання в сільському господарстві // Бюл. Інституту сільськогосподарської мікробіології. - 2000. - № 7. - С. 27 (особистий внесок здобувача - виконання експери- ментальних досліджень, їх аналіз та написання роботи).
Вовк Н.И., Просяная В.В., Гзелишвили Т.М. Заболевание канального сома, вызванное подвижными аэромонадами // Рибне господарство. - 1992. - № 46. - С. 86-88 (особистий внесок здобувача – участь у експериментальних дослідженнях, аналізі отриманих даних та написання роботи).
Просяна В.В., Вовк Н.І., Якимчук О.М. Яновська Г.М. Рівень природної резистентності коропів в умовах інтенсивної технології і при пасовищному рибництві // Рибне господарство. - 1993. - № 47. - С. 61-66 (особистий внесок здобувача - участь у виконанні польових та експериментальних досліджень, їх аналізі та написанні роботи).
Вовк Н.І. Мікрофлора риб та деякі аспекти її формування // Рибне господарство. - 2001. - Вип. 59-60. - С. 136-141.
Вовк Н.І. Біологічна активність гетеротрофної мікрофлори та слизу риб //Рибне господарство. - 2001. - Вип. 58. - С. 96-99.
Вовк Н.І. Іхтіопатологічний контроль рибогосподарських водойм України //Тваринництво України. - 2002. - № 5. - С. 25-26.
Вовк Н.І. Рівень імунологічних показників організму риб при експериментальній бактеріальній інфекції // Рибне господарство. - 2002. - № 61. - С. 93-97.
Вовк Н.І., Хомич В.Т. Іхтіопатологічне обстеження та гістоструктура внутрішніх органів риб придунайських водойм // Збірник наукових праць НАУ. - 2002. - Вип. 50. - С. 207-210 (особистий внесок здобувача - визначення завдання, проведення польових та експериментальних іхтіопатологічних досліджень, аналіз результатів та літературних даних, написання роботи).
Кражан С.А., Вовк Н.І. Сукцесія зоопланктонних угруповань в рибницьких ставах за дії гербіциду трефлан // Таврійський науковий вісник. - 2002.– Вип. 21-22. - С. 227-232 (особистий внесок здобувача – визначення завдання, участь у проведенні досліджень та аналізі даних, написання роботи).
Вовк Н.І. Найбільш поширені хвороби риб при вирощуванні в екологічних умовах рибних господарств України // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2002.- Т.2 (21). – С. 150-151.
Вовк Н.И., Бучацький Л.П. Актуальнi проблеми iнфекцiйних хвороб прiсноводної та морської аквакультури // Ветеринарна медицина України - 2000. - № 4. - С. 46-47 (особистий внесок здобувача – збір та аналіз даних літератури, написання мікробіологічного розділу роботи).
Бучацький Л.П., Вовк Н.І. Пухлини риб дніпровських водосховищ // Вісник проблем біології і медицини. - 2002. - № 7-8. - С. 35-37 (особистий внесок здобувача – визначення завдання, участь у проведенні досліджень та аналізі даних).
Стадницька В.І., Лубенець В.І., Новиков В.П., Комаровська О.З., Вовк Н.І., Мельник О.М. Синтез та біологічна активність S-алкіл-(8-хінолін) тіосульфатів //Фізіологічно активні речовини. - 2000. - № 2 (30) - С. 27-29 (особистий внесок здобувача - виконання експериментальних мікробіологічних досліджень, їх аналіз та написання мікробіологічного розділу роботи).
Лубенец В.И., Баранович Д.Б., Лисица А.Б., Мельник Е.Н., Вовк Н. И., Гудзь О.В., Новиков В.П. Синтез и противомикробная активность эфиров 3,4-дизамещенных бензолтиосульфокислот // Химико-фармацевтический журнал. - 2000. - Том. 34. - № 3. - С. 15-18 (особистий внесок здобувача - виконання експериментальних мікробіологічних досліджень, їх аналіз та написання мікробіологічного розділу роботи).
Нікітенко А.М., Клименко О.М., Вовк Н.І., Сидоров М.А. Використання імуномодулюючого препарату КАФІ для активації факторів імунітету та підвищення продуктивності риб / Методичні рекомендації. - Біла Церква-Київ-Рівне, 2001. – 13 с. (особистий внесок здобувача – участь у проведенні експериментальних досліджень, їх аналізі, редагуванні роботи).
Деклараційний патент України на винахід “Спосіб лікування та профілактики захворювань риб”, 20022086701 МПК 7 А61К 35/74 / Вовк Н.І., Сидоров М.А., Бучацький Л.П., Сорокулова І.В., Криворучко О.М. (поз. ріш. від 07. 10. 2002).
Тези матеріалів конференцій
Вовк Н.И. Динамика накопления трифлуралина в мышцах и печени рыб // Матер. межд. конф. ”Повышение качества рыбной продукции внутр. водоемов” (Киев, 1996). - Киев, 1996. - С. 123.
Вовк Н.И., Сергийчук Т.М. Использование бактериальних препаратов в рибоводстве // Матер. межд. конф. ”Повышение качества рыбной продукции внутр. водоемов (Киев, 1996). - Киев, 1996. - С. 157.
Вовк Н.И., Якимчук О.Н., Томай А.А., Мельник Е.Н. К вопросу совершенствования методов изучения клеточных и гуморальных факторов иммунитета рыб // Матер. конф. “Физические и биохимические методы исследований в ветеринарии” (Ровно, 1997). - Рівне, 1997. - С.46-49.
Вовк Н.І., Мельник О.М. Еколого-фізіологічні аспекти формування мікрофлори кишкового тракту риб // Тези доп. II з’їзду гідроекол. товариства України (Київ, 1997). - Київ, 1997. - Т. 2. - С. 37-38.
Вовк Н.И., Яновская Г.Н., Якимчук О.Н. Сравнительная характеристика гематологических и иммунологических показателей здоровых и больных рыб. // Матер. межд. симпоз.”Рыбохозяйственная наука: проблемы научно-технического сотрудничества”, (Киев, 1997) - Киев, 1997. - С. 39-40.
Вовк Н.И. Перспективные экологически безопасные методы профилактики болезней рыб, направленные на повышение иммунного статуса их организма //Матер. межд. научн.-практ. конф. “Пробл. разв. рыбн. хоз.-ва на внутр. водоемах в условиях перехода к рын. отнош.” (Минск, 1998). - Минск: “Хата”, 1998. - С. 283-287.
Вовк Н.І., Литвинова Т.Г., Яновська Г.М., Рекрут С.В. Накопичення гербіциду трефлан у м‘язах і печінці риб та його вплив на їх фізіологічний стан // Матер. І Всеукр. наук.-метод. конф. ветерин. фармакол. і токсикол. “Акт. пробл. ветерин. фармак. і токсикології” (Київ, 1998). – Київ, 1998. - С. 48-49.
Vovk N.I., Sorokulova I.B., Mel’nyk O.M., Sergiychuk T.M. Use the probiotics on the base of Bacillus subtilis in fishery // Book of abstracts Ninth intern. сonf. “Diseases of fish and shellfish” (september 1999, Greece). - Rhodos, 1999. - Р. 247.
Vovk N.I., Sidorov M.A. Disease of channel catfish under condition of the industrial breeding // Book of abstracts Ninth intern. сonf. “Diseases of fish and shellfish” (september 1999, Greece). - Rhodos, 1999. - Р. 053.
Бучацкий Л.П., Яременко Д.М., Вовк Н.И., Филенко О.М. Эпизоотическая лимфосаркома щук (Esox lucius) Киевского водохранилища // Тез. докл. межд. науч.-практ. конф.”Пресноводная аквакультура в центральной и восточной Европе: достижения и перспективы” (Киев, 2000). - Киев, 2000. - С. 321-322.
Mel’nyk O.M., Vovk N.I. Comparative characteristics of some immunic and bacteriological indices of fish both clinically healthy and weakly // Book of abstracts Ninth intern. сonf. “Diseases of fish and shellfish” (september 1999, Greece). - Rhodos, 1999. - Р. 289.
Вовк Н.И., Криворучко Е.Н. Динамика клеток Bacillius Subtilis, составляющих основу пробиотика субалина, в водной среде и рыбе // Матер. межд. науч.-практ. конф.”Пресноводная аквакультура в центральной и восточной Европе: достижения и перспективы” (Киев, 2000). - Киев, 2000. - С. 309-311.
Вовк Н.И., Криворучко Е.Н., Сидоров Н.А., Близнюк Е.Д., Сорокулова И.Б. Использование пробиотиков на основе аэробных спорообразующих бактерий в пресноводной аквакультуре // Тез. докл. науч.-практ. конф. “Проблема охраны здоровья рыб в аквакультуре” (Москва, 2000) - Москва, 2000. - С. 44
Бучацький Л.П. Скорода Л.В. Вовк Н.И. Спиридонова Л.А. Епізоотична неоплазія щук Київського та Канівського водосховищ //Тези доп. III міжн. конф. “Біоресурси і віруси” (Київ, 2001). - Київ, 2001. - С. 27.
Vovk N.I. Parasitological investigations of fish from Dnipro river reservoirs // Book of abstracts tenth intern. сonf. “ Disease of fish and shellfish“ (september 2001, Dublin). - Trinity college Dublin, Ireland, 2001. - Р. 227.
Вовк Н.И. Бучацкий Л.П. Яременко Д.М. Епізоотична неоплазія щук Київського та Канівського водосховищ // Тез. докл. VІІІ сьезда гидробиол. общ-ва РАН (Калининград, 2001). - Калининград, 2001. - Т. ІІ- С. 3-4.
Buchatsky L.P., Vovk N.I. Epizootic neoplasia of northern pike from northern Ukraine // Book of abstracts tenth intern. сonf. “ Disease of fish and shellfish“ ( september 2001, Dublin). - Trinity college Dublin, Ireland, 2001. - Р. 245.
Вовк Н.И. Бучацкий Л.П. Пирус Р.И. Ихтиопатологическая ситуация во внутренних водоемах Украины // Матер. науч.-практ. конф. “Проблемы и перспективы развития аквакультуры в России” (Адлер, 2001). - Краснодар, 2001. - С. 155-156.
Сидоров Н.А., Вовк Н.И., Попик Н.С., Семидетная Т.В. Влияние введения препарата субалин в стартовые комбикорма на личинок канального сома // Матер. І Всеукр. конф. “Проблеми іхтіопатології” (Київ, 2001). - Київ, 2001. - С. 108-110.
Вовк Н.І. Бучацкий Л.П. Пірус Р.И. Ихтиопатологический мониторинг внутренних водоемов Украины // Матер. І Всеукр. конф. “Проблеми іхтіопатології” (Київ, 2001). - Київ, 2001. - С. 31- 36.