Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Сембрат Сергій Васильович. Ігрове спрямування фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Переяслав- Хмельницький держ. педагогічний ун-т ім. Григорія Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2003. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 153-179.



Анотація до роботи:

Сембрат С.В. Ігрове спрямування фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання та спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. - Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2003.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення системі фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку.

Об’єкт дослідження – фізичне виховання дітей молодшого шкільного віку.

Предмет дослідження – ігрове спрямування фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку.

Мета дослідження – зміст фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку.

Виявлено, що рівень фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку залежить від клімато-географічних та екологічних особливостей реґіону.

Досліджуючи структуру фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку, визначено основні чинники, що забезпечують спрямованість засобів і методів педагогічного впливу.

У всіх вікових групах показники фізичного розвитку знаходяться у взаємозв’язку з показниками сили та впливають на рівень фізичної підготовленості, що дозволяє визначити значення біологічного та педагогічного чинників фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку.

Результати аналізу факторної структури фізичної підготовленості та вивчення сенситивних періодів вікового розвитку фізичних здібностей дозволили розробити співвідношення засобів педагогічного впливу та спланувати як вибіркове, так і комплексне їх застосування.

Для корекції фізичних навантажень та загального педагогічного впливу розроблено оціночні таблиці, які дозволили в комплексі за п’ятьма найбільш інформативними показниками здійснювати диференційовану оцінку рівня фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку.

1. Аналіз науково-методичної літератури виявив, що рівень фізичної підготовленості, основними компонентами якої є сила, швидкість, витривалість, спритність і гнучкість, значною мірою визначає стан фізичного і психічного здоров’я дітей.

Визначено, що при розробці системи фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку на зміст і структуру педагогічної дії значно впливають клімато-географічні, екологічні, економічні, соціальні і біологічні чинники. Цей факт підтверджується дослідженнями, проведеними у різних реґіонах України та в різних країнах світу.

2. Педагогічні умови організації фізичної підготовки дітей ґрунтуються на використанні таких взаємопов’язаних положень: планування засобів та методів, форм та методів організації учбових занять, контролю та корекції фізичних навантажень та загального педагогічного впливу, спрямованих на виховання фізичних здібностей, у відповідності до вікових особливостей організму, що росте; у процесі проведення уроків фізичної культури. Забезпечення педагогічних умов, які обумовлюють планування засобів і методів фізичної підготовленості з урахуванням вивчення динаміки формування структури фізичної підготовки дітей 6-9-річного віку.

3. Установлено, що вікове формування структури фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку, як дівчаток, так і хлопчиків, визначається трьома – чотирма ортогональними фактами, сума впливу яких складає 70 – 80 %.

У віковій структурі чітко простежується залежність показників фізичної підготовленості як біологічного (фізичний розвиток), так і педагогічних засобів, спрямованих на виховання фізичних здібностей.

Як правило, у генеральний фактор (перший) входять показники, які характеризують фізичні здібності з сумою впливу 26% - 30% від загальної суми дисперсії вибірки.

Результати факторного аналізу підготовленості дали можливість вивчити вікову динаміку і взаємозв’язок компонентів, які визначали формування фізичної підготовленості, а також узагальнити основний напрям у плануванні засобів фізичної підготовки у процесі вибіркового виховання фізичних здібностей.

4. Конкретизація педагогічних впливів у фізичній підготовці дітей 6-9-річного віку ґрунтується на основі визначення вікової динаміки розвитку основних компонентів, темпів їх річного розвитку та наявності сенситивних періодів.

Установлено, що темп щорічного розвитку фізичних здібностей у дітей молодшого шкільного віку у певному віковому періоді досягає ±50%, що значною мірою відображає особливості вікового розвитку організму.

Розвиток фізичних здібностей характеризується гетерохронністю, наявністю сенситивних періодів, а їх загальна активність у розвитку має хвилеподібний характер із значним зменшенням темпів розвитку як у дівчаток, так і у хлопчиків у 7-річному віці.

5. При плануванні величин педагогічного впливу, вибірково спрямованого на виховання фізичних здібностей, була застосована така стратегія диференціації темпів їх розвитку:

високий темп передбачає щорічний приріст у розвитку фізичних здібностей складає більше 20% при достовірній наявності сенситивного періоду, що дає можливість нормувати педагогічний вплив у межах 15 – 20% навчального часу;

середній темп – щорічний приріст складає до 20%, що вимагає у навчальному році 10 – 15% часу, відведеного на цілеспрямоване виховання фізичних здібностей;

низький темп (від 0 і нижче), що спостерігається в незначній кількості випадків вікового розвитку фізичних здібностей і на який відводиться до 5% часу, спрямованого на підтримку його вікового функціонування організму дитини.

На цій основі розроблено програму педагогічних дій, спрямованих на вибіркове виховання фізичних здібностей у фізичній підготовці дітей 6-9-річного віку.

6. Організація фізичної підготовки здійснювалась з використанням ігрової форми, яка розглядається як педагогічний процес виховання фізичних здібностей із застосуванням ігрових вправ, що виконуються у процесі змагань між командами класу.

Особливістю методики виконання вправ у процесі ігрового спрямування фізичної підготовки є сувора реґламентація величини навантаження та часу відпочинку між виконанням ігрових вправ.

Відповідно до цієї форми організації систематизовано ігрові вправи вибіркового впливу залежно від віку учнів і програмового матеріалу з фізичної культури, що дало можливість використовувати споріднений метод навчання рухів і виховувати фізичні здібності.

7. Для контролю та диференційованої оцінки педагогічних дій розроблено оцінювальні таблиці ( ± 2), які дали можливість виявити фізичну підготовленість дітей молодшого шкільного віку за п’ятьма рівнями: високим, вищим за середній, середнім, нижчим за середній і низьким.

До змісту оцінювальних таблиць увійшли п’ять показників фізичної підготовки, інформаційна значимість яких визначена із застосуванням кореляційного аналізу.

Ефективність педагогічних дій оцінювалася на основі тестування педагогічних спостережень, бесід, що дозволило комплексно оцінити ефективність педагогічних умов, спрямованих на підвищення рівня фізичних здібностей і особистісних якостей дітей.

  1. Порівняльний аналіз результатів апробації даних контрольних і експериментальних класів свідчить про збільшення кількості учнів експериментальних класів з вищим за середній і високим рівнем фізичної підготовки до 25-30%.

  2. Доведено ефективність розробленого комплексу педагогічних умов (планування, організація, методика, засоби, контроль) проведення ігрових занять, які спрямовані на підвищення рівня фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку. Проведений експеримент підтвердив доцільність використання ігрової форми в організації фізичної підготовки. Це дозволяє рекомендувати її у процесі занять з фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку на уроках фізичної культури та у позакласних заняттях.

Публікації автора:

  1. Сембрат С.В. Формування структури фізичної підготовленості дітей 6 – 7 річного віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2002. - №16. – С. 71-77.

  2. Сембрат С.В. Педагогічний контроль та індивідуальна оцінка фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку 6-9 років, які проживають у Центральному реґіоні України // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. тр. / Под ред. С.С.Ермакова. – Х., 2002. - № 6. – С.71 – 82.

  3. Сембрат С.В. Технологічні основи вдосконалення системи фізичної підготовки дітей та молоді, які проживають в різних регіонах світу // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2002. - № 10. - С. 75-81

  4. Сембрат С.В. Формування структури фізичної підготовленості дітей 8 – 9-річного віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2002. - №6. – С. 57 – 63.

  5. Сембрат С.В. Особливості удосконалення системи фізичної підготов-леності дітей молодшого шкільного віку в сучасних умовах // Фізична культура, спорт та здоров’я нації – нова епоха, нова генерація: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв, 2002. – С. 103 – 106.