Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Свириденко Катерина Василівна. Грошова оцінка сільскогосподарських угідь степової зони Криму та її використання для підвищення їх економічної ефективності : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Свириденко К.В. Грошова оцінка сільськогосподарських угідь степової зони Криму та її використання для підвищення їх економічної ефективності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету, Сімферополь, 2006.

У дисертації досліджені теоретичні й методологічні засади основ грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення степової зони та впровадження результатів оцінки для підвищення економічної ефективності їх використання в сільськогосподарському виробництві. Виконаною метою роботи було удосконалення експертної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення за допомогою оперативних сучасних технологій.

Головним науковим положенням є обґрунтування необхідності використання й розвитку дохідної методики в оціночній діяльності, а також наближення термінології і понятійного апарату оцінки до міжнародних стандартів. У роботі доведений тісний зв'язок їх з класичними економічними теоріями.

Розроблені головні аспекти удосконалення методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. За допомогою коригуючих коефіцієнтів ураховані такі особливості сільськогосподарського виробництва та технологій як динаміка врожайності зернових культур, наявність чистих парів, зміна зернових культур в сівозмінах. Запропоновано використання геоінформаційних технологій в грошовій оцінці. Виконана грошова оцінка сільськогосподарських угідь підприємства та проаналізована їх дохідність.

Основні теоретичні положення дослідження і сформульованих практичних рекомендацій полягають в наступному:

1. Відсутність плану реформування економічних відносин в АПК України на початковій стадії перетворень, повільне створення законодавчої і нормативно-правової бази в сфері регулювання взаємодії в аграрному виробництві привело до введення, а потім продовження дотепер мораторію на купівлю-продаж сільськогосподарських земель. Це стало причиною повільного приходу ефективного власника, заниженню орендної плати, недобору платежів у бюджет, непрозорої концентрації земельних ділянок та інших негативних наслідків. Одним з найголовніших напрямків реформування економічних і земельних відносин в АПК є всебічне забезпечення законодавчої і нормативно-правової бази, особливо в області грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Рішення ряду аспектів цієї проблеми було сформульовано, як наукове завдання дослідження.

2. Впровадження приватної власності на землю й оплати за її використання вимагають не стільки адміністративних, скільки економічних методів керування земельними ресурсами. Найважливішим економічним важелем регулювання земельних відносин повинна стати грошова оцінка земель. Доведено, що економічна оцінка 1988р. не може бути об'єктивною основою й базою грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення. У дисертації наведені результати розвитку теоретичних і методологічних основ грошової оцінки сільськогосподарських угідь, а також використання оцінки для підвищення економічної ефективності їх експлуатації. Виконаною метою дисертаційної роботи було вдосконалювання грошової оцінки земельних ділянок за допомогою оперативних сучасних технологій.

3. Основними науковими положеннями, які доведені в дисертації, є наступні: розвиток і удосконалювання дохідного методу оцінки земельних ділянок, а також узгодження законодавчої і нормативно-правової бази, принципів, методології та термінології оцінки з міжнародними стандартами оціночної діяльності, які застосовуються в країнах з ринковою економікою, а також уточнення таких понять, як «рентний дохід», «чистий операційний дохід» та інших з класичними економічними теоріями, тобто базою при створенні методик ринкової економіки.

4. Здійснення грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення обумовлено переходом до ринкових відносин. Найбільш об'єктивним методом є розгляд грошової оцінки землі як капіталізація доходу від експлуатації.

5. Удосконалювання дохідного методу грошової оцінки земель шляхом введення таких коригуючих коефіцієнтів, як коефіцієнт урожайності – Ку, коефіцієнт зернової сівозміни – Кз с., коефіцієнт світових цін – Кц, дозволяє проводити уточнені розрахунки дохідності сільськогосподарських угідь. Уточнення змісту і методу розрахунку коригуючого коефіцієнта чистих парів – Кп. дозволяє уточнити розрахункове значення дохідності на наявність чистих парів у сівозмінах.

6. Застосування уточнених розрахункових значень дохідності сільськогосподарських угідь дозволяє визначати різні види їх вартості на підставі статистичного матеріалу по експлуатації в роки, що передують грошовій оцінці. Залежно від оцінюваної земельної ділянки, цілей оцінки та виду вартості дохідність може бути розрахована по запропонованим нами вдосконаленим аналітичним залежностям.

7. Розрахунки дохідності і вартості сільськогосподарських угідь з використанням цін зернових культур на світовому ринку дозволяють урахувати особливості технологій на сучасному етапі виробництва та оцінити прозорість внутрішніх ринків зерна і землі, ефективність регулювання цими ринками державою.

8. Розраховані значення чистого доходу реального сільськогосподарського підприємства і вартість його угідь за досліджуваний період дозволяє зробити висновок про неефективне використання деяких земельних ділянок, необхідність пошуку шляхів більш раціональної організації виробництва, а також раціонального вибору сільськогосподарських культур і їх розміщенні відповідно до родючості ґрунту цих ділянок. Отримані результати розрахунків дохідності дозволяють фахівцям господарства це робити.

9. Не висока розрахункова вартість угідь досліджуваного підприємства, порівняльний аналіз цін вирощуваної продукції, зокрема товарного зерна, і одержуваний дохід дозволяють зробити висновок про необхідність пошуку шляхів зменшення собівартості продукції, зменшення площ у степовій зоні Криму під виробництво товарних зернових культур, заміняючи їх іншими, більш рентабельними культурами. Виробництво посівного матеріалу зернових та інших культур є високорентабельним, але значно збільшуються ризики через підвищення витрат і залежність від погодних умов.

10. Запропонована методика розрахунку дохідності і вартості земельних ділянок за допомогою коригувальних коефіцієнтів дозволяє одержати прогнозні ціни на ринку й довести, що вони мають тенденцію до підвищення.

11. Показано можливості використання комп'ютерних технологій ( геінформаційних систем – пакета Arc View 3x), які дозволяють систематично обновляти, зберігати інформацію про стан та ефективність використання сільськогосподарських угідь підприємства, подавати у вигляді, зручному для прийняття рішень в області оперативного керування та залучення інвестицій.

Публікації автора:

У спеціалізованих виданнях:

1. Горбатюк В.М., Свириденко К.В. Деякі можливості географічних інформаційних систем у рішенні питань грошової оцінки земель сільськогосподарських підприємств / Економічні науки. Збірник наукових праць КДАТУ.- Випуск 82.-Сімферополь, 2004.-С.213-217.

2. Караман М.М., Свириденко К.В. Зв'язок дохідного методу визначення вартості землі із класичними економічними теоріями цінності // Наукові праці Кримського ДАУ (Економічні науки). – Випуск 87.- Сімферополь, 2005.-С.35-43.

3. Свириденко К.В. Про можливості використання нормативного методу при грошовій оцінці земель сільськогосподарського призначення // Наукові праці Кримського ДАУ (Економічні науки). – Випуск №82.-Сімферополь, 2004.-С.123-128.

4. Свириденко К.В. Про методику розрахунку вартості сільськогосподарських угідь дохідним методом з урахуванням зернової сівозміни: Наукові праці Кримського державного агротехнологічного університету. Економічні науки. Випуск 87.- Сімферополь: 2005.-С.206-211.

5. Свириденко К.В. Аспекти дохідного методу оцінки земель сільськогосподарського призначення / Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 205. В 4 т.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.-т. 4. – С.1094-1109.

6. Свириденко К.В. Про можливості використання світових реалізаційних цін зерна при розрахунку вартості сільськогосподарських угідь дохідним методом: Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 32.- Харків, 2004.-С.272-275.

7. Свириденко К.В. Оцінка вартості земель сільськогосподарського призначення дохідним методом // Наукові праці Міжнародної науково- практичної конференції вчених МАДИ (ГТУ), РГАУ – МСХА, ЛНАУ, 19-20 червня 2006р., т.2. Економіка й керування. Москва-Луганськ, 2006.- С.115-118.

8. Свириденко К.В. До питання про еластичність пропозиції землі й земельних ділянок сільськогосподарського призначення на ринку // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки – 2006» (17-28 квітня 2006р.).- Дніпропетровськ: Наука й освіта, 2006.- Т.2. Економічні науки.-С.27-31.

9. Свириденко К.В. Облік динаміки врожайності зернових культур і наявності чистих парів у сівозмінах при розрахунку вартості сільськогосподарських угідь дохідним методом // Економічні науки. Зб. наукових праць, вип. № 95.-Південний філіал «КАТУ» НАУ, Сімферополь, 2006 р.-С.175 – 184.

В інших виданнях:

10. Свириденко К.В. Про методичний підхід до грошової оцінки земельних ділянок міст // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції «Керування регіональним розвитком», 6.12.2002. КАПКС. – Сімферополь, 2003.-С.139.

11. Свириденко К.В., Горбатюк В.М. Використання географічних інформаційних систем для оцінки ефективності використання земель сільськогосподарських підприємств // Тр. Х ювілейного міжнародного науково-технічного симпозіуму «Інформаційний моніторинг навколишнього середовища», 6-11 вересня 2005 р.- Алушта, 2005.-С.247-251.

12. Свириденко К.В. Визначення вартості земель сільськогосподарського призначення при їхній оцінці // Міжнародний сільськогосподарський журнал.-2006.-№2.-С.48-49.

13. Сучасні технології в керуванні земельними ресурсами колективного сільськогосподарського підприємства. Ковбаса А.І., Горбатюк В.М., Свириденко К.В., Саплева О.А. // Стан і перспективи подальшого вдосконалювання земельних відносин. Матеріали Першої Кримської науково-практичної конференції. 7-8 квітня 2004 р.- Сімферополь: КДАТУ, 2004.-С.111-116.

Свідоцтво про реєстрацію авторського права:

14. Свириденко К.В. Методика розрахунку дохідності і вартості земель сільськогосподарського призначення дохідним підходом: Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №14054 від 02.09.2005 року. – К.-2005.– 20с.

Особистий внесок здобувача в публікаціях у співавторстві за списком авторських робіт включає наступне: у статті [1] здобувачем запропонована структурна схема використання геоінформаційних технологій у грошовій оцінці земель; у статті [2] здобувачем проаналізований зв'язок дохідного методу оцінки із класичними теоріями й пропонується уточнити термінологію і понятійний апарат оцінки; у статті [11] здобувачем запропоновано коригування дохідності угідь, коефіцієнт урожайності, виконані картограми врожайності сільськогосподарських культур у структурі сівозмін, оцінки зміни врожайності і дохідності в ДГ «Чорноморське» Сакського району АРК; у статті [13] здобувачем складена цифрова карта землекористування ДГ «Чорноморське» Сакського району АРК.