Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Марчук Наталія Юріївна. Гормонально-метаболічні порушення у дівчат-підлітків з ювенільними матковими кровотечами та їх корекція : Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2006. — 195, [12]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 167-194.



Анотація до роботи:

Марчук Н.Ю. Гормонально-метаболічні порушення у дівчат-підлітків з ювенільними матковими кровотечами та їх корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню питання виникнення та формування ювенільних маткових кровотеч (ЮМК), які є фактором ризику розвитку порушень менструальної та генераційної функцій, гормонально обумовленої патології в репродукційному віці.

У роботі, автором, вперше на підставі клінічних, гормональних та біохімічних досліджень встановлено взаємозв’язок між гіперандрогенією і гіперінсулінемією у хворих на ЮМК і на цій основі випрацьовано нові критерії діагностики та лікування дівчат-підлітків із цією патологією.

Встановлено зниження периферійної чутливості до інсуліну та дисфункцію -клітин у хворих на ЮМК. Виявлено відмінності у гормональному статусі хворих на ЮМК у залежності від часу їх появи, які можна трактувати як два різні механізми розвитку ЮМК, симптоми яких залежать від преморбідного фону і тривалості захворювання. Встановлено, що факторами ризику виникнення ЮМК у обстежуваних хворих є: перенесена інфекційна патологія (71,8%), супровідна соматична патологія (84,0%), особливості перебігу антенатального періоду (73,4%) та обтяжена спадковість (80,0%). Виявлено найбільше поширені морфотипи у хворих на ЮМК: інтерсексуальний (41,7% та 58,3%), інфантильний (16,7% і 4,2%), випереджуючий норму (8,3% і 16,7%) та нормоскелія (33,4% і 20,8%). Встановлено, що у 85,7% хворих на ЮМК відсутні фізіологічні варіювання рівнів гормонів тиреотропного гормону гіпофіза (ТТГ) та загального тироксину (Т4). Одночасно, з порушенням секреції ТТГ виявлено зниження концентрації гормонів щитоподібної залози на тлі відсутності клінічних виявів її дисфункції. Виявлені зміни у судинно-тромбоцитній і коагуляційній ланках гемостазу, що можуть свідчити про наявність у хворих на ЮМК хронічного ДВЗ-синдрому.

Медикаментна корекція гормонально-метаболічних порушень з використанням препарату Хумодару Р у хворих на ЮМК сприяла покращанню тимчасових та кількісних показників секреції інсуліну, зниженню інтегральної продукції гормону під час стимуляції глюкозою; покращанню показників метаболізму андрогенів: зниженню рівня Т, з одночасним підвищенням концентрації СЗГ, що дозволило підвищити ефективність лікування ЮМК до 93,3%, знизити кількість рецидивів захворювання та сприяти відновленню менструальної функції.

  1. На підставі клінічних, гормональних та біохімічних досліджень встановлено взаємозв’язок між гіперандрогенією і гіперінсулінемією у хворих на ЮМК і на цій основі випрацьовано нові критерії діагностики та лікування дівчат-підлітків із цією патологією.

  2. Виявлено зниження периферійної чутливості до інсуліну та дисфункцію -клітин у хворих з ЮМК (за показниками індексів інсулінової резистентності, інсулінової чутливості, функції -клітин та індексів інсулінової відповіді), причому збільшення показників ІМТ супроводжується переважанням інсулінової резистентності, а при їх фізіологічних значеннях – вияви дисфункції -клітин спричинені не тільки зниженою чутливістю до інсуліну, але й недостатніми їх секреційними можливостями.

  3. Виявлені відмінності у гормональному статусі хворих на ЮМК у залежності від часу їх появи: у дівчат-підлітків, в яких ЮМК виникли з менархе наявний прихований гіперінсулінізм та незрілість центральних регулювальних механізмів, які обумовлюють порушення процесу фолікулогенезу і розвиток склерополікістозної дегенерації яєчників, а ЮМК протікають за типом атрезії фолікула та неповноцінності жовтого тіла; у хворих, при виникненні ЮМК на тлі регулярного менструального циклу, характерним є збільшення екстрагландулярного утворення Е1 з андрогенів і розвиток явного гіперінсулінізму та інсулінової резистентності; кровотечі виникають після тривалої аменореї і припиняються з початком нового циклу (після появи і розвитку нового фолікула).

  4. Встановлено, що факторами ризику виникнення ЮМК у обстежуваних хворих є: перенесена інфекційна патологія (71,8%), супровідна соматична патологія (84,0%), особливості перебігу антенатального періоду (73,4%) та обтяжена спадковість (80,0%).

  5. Виявлено найбільше поширені морфотипи у хворих на ЮМК: інтерсексуальний (41,7% та 58,3%), інфантильний (16,7% і 4,2%), випереджуючий норму (8,3% і 16,7%) та нормоскелія (33,4% і 20,8%).

  6. Встановлено, що у 85,7% хворих на ЮМК відсутні фізіологічні варіювання рівнів гормонів ТТГ та Т4. Одночасно, з порушенням секреції ТТГ виявлено зниження концентрації гормонів щитоподібної залози на тлі відсутності клінічних виявів її дисфункції.

  7. Виявлені зміни як у судинно-тромбоцитній (підвищення її активності) так й у коагуляційній (підвищення ретракції кров’яного згустка, загальної фібринолітичної активності та активованого часу рекальцифікації) ланках гемостазу, що можуть свідчити про наявність у хворих на ЮМК хронічного ДВЗ-синдрому.

  8. Медикаментна корекція гормонально-метаболічних порушень з використанням препарату Хумодару Р у хворих на ЮМК сприяла покращанню тимчасових та кількісних показників секреції інсуліну, зниженню інтегральної продукції гормону під час стимуляції глюкозою; покращанню показників метаболізму андрогенів: зниженню рівня Т, з одночасним підвищенням концентрації СЗГ, що дозволило підвищити ефективність лікування ЮМК до 93,3%, знизити кількість рецидивів захворювання та сприяти відновленню менструальної функції.

Публікації автора:

1. Беседін В.М., Сергієнко О.О., Марчук Н.Ю. Гіпофізарно-яєчникові взаємовідношення у хворих з пубертатними матковими кровотечами // Матеріали пленуму асоціації ендокринологів України, присвяченої 25-річчю каф. ендокринології ЛНМУ. – Львів. – 22-23 травня 2003. - С.15. (Автором самостійно проведено планування дослідження, пошук літератури за темою, оцінку динаміки результатів гормонального дослідження, узагальнення отриманих результатів та оформлення матеріалів).

2. Беседін В.М., Сергієнко О.О., Марчук Н.Ю. Характер секреції інсуліну і толерантність до глюкози у дівчаток-підлітків з розладами менструального циклу по типу ювенільних маткових кровотеч // Матеріали пленуму асоціації ендокринологів України, присвяченої 25-річчю кафедри ендокринології ЛНМУ. - Львів. – 22-23 травня 2003. - С. 15. (Автор самостійно провела планування дослідження, пошук літератури за темою, оцінку гормональних показників та узагальнення отриманих результатів).

3. Беседін В.М., Сергієнко О.О., Марчук Н.Ю. Функціональний стан -клітин підшлункової залози у дівчаток-підлітків з розладами менструального циклу по типу ювенільних маткових кровотеч // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2003. - №3(4). - С. 48-50. (Автор самостійно виконала пошук літератури за темою, сформувала дві групи хворих на ЮМК, здійснила оцінку функціонального стану -клітин підшлункової залози, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів).

4. Марчук Н.Ю. Патологія молочних залоз у дівчат-підлітків при порушеннях менструального циклу по типу ювенільних маткових кровотеч // Матеріали науково-практичної конференції ”Сучасні напрямки розвитку ендокринології (Треті Данилевські читання)”. – Харків. – 26-27 лютого 2004. - С. 118-119.

5. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Функціональний стан щитоподібної залози у хворих з ювенільними матковими кровотечами // Матеріали науково-практичної конференції ”Сучасні напрямки розвитку ендокринології (Треті Данилевські читання)”. – Харків. – 26-27 лютого 2004. - С.119.

6. Марчук Н.Ю. Особливості тиреотропної функції аденогіпофіза у хворих з ювенільними матковими кровотечами // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. - 2004. - №2(7). - С. 65-68.

7. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Стан щитоподібної та молочних залоз у хворих з порушеннями менструального циклу за типом ювенільних маткових кровотеч // Проблеми ендокринної патології. - 2004. - №4. - С. 45-48.

8. Особливості ендокринного статусу хворих з ювенільними матковими кровотечами: Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №11474, / Марчук Н.Ю., Беседін В.М.; Заявл. 08.11.04; Опубл. 15.02.05. Офіційний бюл.; №6. – С. 416.

9. Особливості функціонального стану -клітин підшлункової залози та основні клініко-лабораторні критерії гіперінсулінемії у хворих з ювенільними матковими кровотечами: Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №10953; Україна / Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О.; Заявлено 09.09.04; Опубл. 15.02.05. Офіційний бюл.; №6. – С. 225.

10. Патент 4449 Україна. МПК 7 А61К38/26. Спосіб корекції розладів менструального циклу за типом ювенільних маткових кровотеч у дівчат-підлітків / Н.Ю Марчук, В.М. Беседін, О.О. Сергієнко. - №20040503575; Заявл. 13.05.04; Опубл. 17.01.05; Бюл. №1. – С. 5.52.

11. Метод корекції гормонально-метаболічних порушень у хворих з ожирінням та розладами менструального циклу в періоді статевого дозрівання: Інформаційний лист №176-2004, м. Київ / Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О.

12. Марчук Н.Ю. Гормонально-метаболічні показники у дівчат-підлітків з порушеннями менструальної функції в залежності від маси тіла // Матеріали науково-практичної конференції ”Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології (Четверті Данилевські читання)”. - Харків, 2005. - С. 137-138.

13. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Метаболічний синдром та критерії його діагностики у дівчат-підлітків з ожирінням // Матеріали науково-практичної конференції ”Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології (Четверті Данилевські читання)”. - Харків, 2005. - С. 138-140.

14. Марчук Н.Ю. Стан щитоподібної і молочних залоз у хворих з порушеннями менструального циклу по типу ювенільних маткових кровотеч // Вісник наукових досліджень. - 2005. - № 2. - С. 107-109.

15. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Нові підходи до корекції розладів менструального циклу по типу ювенільних маткових кровотеч у дівчат-підлітків // Вісник наукових досліджень. - 2005. - № 2. - С. 138-140.

16. Марчук Н.Ю. До питання патогенезу ювенільних маткових кровотеч // Матеріали 8-го з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства. - Івано-Франківськ, 2005. - С. 25-26.

17. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Метаболічний синдром у дівчат-підлітків з розладами менструальної функції та ожирінням // Вісник наукових досліджень. - 2005. - № 4. - С. 53-54.

18. Марчук Н.Ю. Ювенільні маткові кровотечі: нові підходи до діагностики та лікування // Вісник наукових досліджень. - 2005. - № 4. - С. 98.

19. Марчук Н.Ю., Сергієнко О.О. Роль інсулінової резистентності в розвитку синдрому полікістозних яєчників // Проблеми ендокринної патології. – 2005. - №3. – С.72-86.

20. Н.Ю. Марчук, А.А. Сергиенко Диагностика гиперинсулинемии у девочек-подростков с синдромом поликистозных яичников // Здоровье женщины. – 2005. - № 4(24). – С. 100-102.