Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Кремінський Ярослав Миколайович. Гнійно-запальні захворювання у породіль з патологічною крововтратою у пологах (патогенез, прогнозування, профілактика, лікування та реабілітація): дисертація д-ра мед. наук: 14.01.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кремінський Я.М. Гнійно-запальні захворювання у породіль з патологічною крововтратою у пологах (патогенез, прогнозування, профілактика, лікування та реабілітація). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вивченню патогенезу, прогнозуванню, профілактиці, лікуванню та реабілітації гнійно-запальних захворювань у породіль з патологічною крововтратою у пологах. Аналіз перебігу післяпологового періоду у 3000 породіль дозволив визначити, що гнійно-запальні захворювання у породіль, розроджених через природні пологові шляхи з патологічною крововтратою складають 41,1%, тобто у 19 разів частіше, ніж у породіль з фізіологічною крововтратою, а у породіль після кесарева розтину ці захворювання досягають 45,3%.

В дисертації викладено результати аналізу мікробіоценозу, імуногенетичного (система HLA) та імунного статусу, стану перекисного окислення ліпідів і активності антиоксидантної системи крові, показників метаболізму ейкозаноїдів у 180 породіль з гнійно-запальними захворюваннями, що виникли на фоні патологічної крововтрати у пологах; розроблені принципи профілактики, реабілітації та прогнозування. Доведено, що розвиток гнійно-запальних захворювань на фоні патологічної крововтрати у пологах асоціюється з антигенами системи HLA, супроводжується вираженим вторинним імунодефіцитом Т-системи імунітету, змінами структурно-функціонального стану плазматичних мембран, зумовлених суттєвими порушеннями в системі ПОЛ/АОС, інтенсифікацією обміну ейкозаноїдів (лейкотрієнів В4 та простагландинів Е2 і 6-кето-простагландинів F1). Включення до комплексної терапії гнійно-запальних захворювань породіль спленіну, кверцетину та ліпостабілу сприяє підвищенню ефективності їх лікування, профілактиці та реабілітації. Розроблений алгоритм прогнозування дозволяє з 93% достовірністю передбачити виникнення післяпологових гнійно-запальних захворювань у породіль з патологічною крововтратою у пологах.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та представлено нове вирішення наукової проблеми, що виражається в удосконаленні та оптимізації методів прогнозування, профілактики, лікування і реабілітації гнійно-запалених захворювань у породіль з патологічною крововтратою з метою зниження частоти цього ускладнення і покращення показників материнської захворюваності та смертності.

  1. У породіль з патологічною крововтратою у пологах зростає ризик розвитку гнійно-запальних захворювань, частота, характер і важкість яких зумовлюється величиною крововтрати і методом розродження. Ці захворювання при розродженні через природні пологові шляхи найчастіше виникають при крововтраті у пологах понад 0,9% від маси вагітної (45,8%), а після кесарева розтину при тій же крововтраті частота гнійно-запальних захворювань збільшується у 1,5 рази (69%).

  2. У вагітних групи ризику щодо розвитку гнійно-запальних захворювань та породіль з патологічною крововтратою у пологах спостерігаються зміни біоценозу організму, що характеризуються високим обсеміненням пологових шляхів асоціаціями аеробної та анаеробної мікрофлори, грибами Cаndida, хламідіями та мікоплазмами, значним кількісним вмістом патогенної мікрофлори та великою питомою вагою мікроорганізмів, нечутливих до жодного з широко застосовуваних антибіотиків.

  3. Клінічний перебіг гнійно-запальних захворювань у породіль, що виникли на фоні патологічної крововтрати у пологах, характеризується частими поєднаними формами (46,1%), причому важкі форми спостерігалися у 23,3% породіль, середньоважкі – у 45,6% і легкі – у 31,1% породіль.

  4. У породіль з гнійно-запальними захворюваннями, що виникли на фоні патологічної крововтрати у пологах, виявлені різнопланові зміни в імунному статусі, який характеризується функціональною депресією Т-лімфоцитів, зниженням кількость Т-хелперів і Т-супресорів, а також імунорегуляторного коефіцієнта. При цьому компенсаторно збільшуються функціонально неповноцінні, малодеферінційовані лімфоцити, змінюється якісний склад імуноглобулінів і підвищується вміст циркулюючих імунних комплексів в крові. Розвиток гнійно-запальних захворювань важкого ступеня супроводжується вираженим вторинним імунодефіцитом Т-системи імунітету, який виснажує компенсаторні можливості породіль. Дані зміни особливо виражені у породіль з патологічною крововтратою понад 0,8% від маси вагітної.

Розвиток гнійно-запальних захворювань асоціюється з антигенами системи HLA. Провокуючими розвиток гнійно-запальних захворювань є HLA-А9, В7, Вw35 і DR5, протективними – HLA-А11, В5, В8.

  1. У вагітних групи високого ризику щодо розвитку гнійно-запальних захворювань, а також породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати спостерігаються порушення структурно-функціонального стану плазматичних мембран, зумовлені суттєвими порушеннями в системі ПОЛ/АОС: збільшується вміст дієнових кон’югат та малонового діальдегіду, інтенсивність перекисного гемолізу, зменшується рівень супероксиддисмутази, каталази та інтегрального показника Ф. Паралельно зі змінами в системі ПОЛ/АОС наступає інтенсифікація обміну ейкозаноїдів (лейкотрієнів В4 та простагландинів Е2 і F1a). Всі ці зміни призводять до дестабілізації клітинних мембран, порушення їх проникності, що в свою чергу сприяє виникненню інфекційних ускладнень.

  2. Розроблений алгоритм прогнозування дозволяє з 93% достовірністю передбачити виникнення післяпологових гнійно-запальних захворювань у породіль з патологічною крововтратою у пологах.

  3. Запропонований комплекс, який включає спленін, кверцетин і ліпостабіл, впливаючи на домінуючі патогенетичні ланки, забезпечує прискорену регресію клінічних симптомів гнійно-запальних захворювань, що виникли на фоні патологічної крововтрати у пологах, відновлення важливих функцій організму, стабілізацію показників гуморального та клітинного імунітету, а також нормалізацію показників системи ПОЛ/АОС і ейкозаноїдів і дозволяє знизити середній ліжко-день у породіль, розроджених через природні пологові шляхи на 4 доби, а розроджених з допомогою операції кесарева розтину майже на 6 діб.

  1. Профілактичне застосування спленіну та кверцетину позитивно впливає на процеси метаболізму організму вагітних, сприяє більш фізіологічному перебігу пологів у вагітних групи ризику щодо розвитку гнійно-запальних захворювань, зменшенню крововтрати у пологах і анемій у породіль (на 60%), а також тривалості перебування у стаціонарі.

  2. Розроблена система організаційних, профілактичних та реабілітаційних заходів жінок, які перенесли гнійно-запальні захворювання на фоні патологічної крововтрати у пологах, сприяє зниженню частоти даного ускладнення післяпологового періоду, що дає підставу рекомендувати цей метод для широкого впровадження в практику.

Публікації автора:

  1. Кремінський Я.М. Післяпологові гнійно-запальні захворювання // Луганськ. – Світлиця. - 2003. – 232 с.

  2. Кремінський Я.М., Баркова М.Х., Бокова Л.Б., Петропавловський В.М. Застосування діоксидину в післяопераційному періоді при операції кесарського розтину // Педіатрія, акушерство і гінекологія. –№5. -1982. – С.57-58. (клінічний аналіз, аналіз отриманих результатів, оформлення роботи).

  3. Кремінський Я.М. Ефективність імунокоректорів у лікуванні гнійно-запальних ускладнень на фоні патологічної крововтрати у пологах // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№5. –1995. – С.41-43.

  4. Кремінський Я.М. Застосування імунокоректорів з метою профілактики гнійно-запальних ускладнень у породіль // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№6. -1995. – С.40-43.

  5. Кремінський Я.М. Кверцетин і можливості його застосування в акушерстві та педіатрії. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№5-6. -1996. – С.87-90.

  6. Креминский Я.Н., Сергиенко С.Н. Показатели иммунологического и метаболического гомеостаза, микрогемодинамики и их коррекция у родильниц с послеродовой инфекцией на фоне патологической кровопотери // Медико-социальные проблемы семьи. –Т.2. - №2.-1997.-С.156-160. (клінічні спостереження, лабораторно-інструментальні дослідження та оформлення роботи).

  7. Кремінський Я.М. Стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи у породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№4. -1998. – С.99-102.

  8. Кремінський Я.М. Прогнозування гнійно-запальних захворювань у породіль з патологічною крововтратою у пологах // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№3. -1998. – С.84-86.

  9. Кремінський Я.М., Сергієнко С.М. Патогенетична роль “метаболічної інтоксикації” у розвитку імунодефіциту при післяпологових інфекційних захворюваннях // Педіатрія, акушерство та гінекологія. –№2. -2000. – С.93-97 (здійснено відбір хворих, збір матеріалу та оформлення до друку).

  10. Кремінський Я.М. Деякі аспекти лікування гнійно-запальних захворювань породіль на фоні патологічної крововтрати у пологах // Український медичний альманах. 2000. –Том 3. - №6.-С.116-118.

  11. Кремінський Я.М. Медико-соціальні аспекти гнійно-запальних захворювань породіль на фоні патологічної крововтрати у пологах // Український медичний альманах. 2001. –Том 4. - №1.-С.97-99.

  12. Кремінський Я.М. Рівень лейкотрієнів та простагландинів у породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Український медичний альманах. 2001. –Том 4. - №2.-С.156-158.

  13. Кремінський Я.М. Спленін та кверцетин в лікуванні анемії у породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.5.-Київ-Луганськ.-2001.-С.64-69.

  14. Кремінський Я.М. Чинники, які впливають на імунний статус породіль з гнійно-запальними захворюваннями // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.6.-Київ-Луганськ.-2001.-С.129-132.

  15. Кремінський Я.М. Вплив імунотропних препаратів спленіну і тактивіну на імунний стан породіль з ендометритом на фоні патологічної крововтрати у пологах // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.7.-Київ-Луганськ.-2002.-С.41-44.

  16. Кремінський Я.М. Паралелі між пізніми гестозами вагітних, патологічною крововтратою у пологах та гнійно-запальними захворюваннями породіль // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О.Можаєва. –Том 3. - №1. – 2002. – С.55-57.

  17. Кремінський Я.М. Особливості гнійно-запальних захворювань породіль з відновленою та невідновленою патологічною крововтратою у пологах // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О.Можаєва. –Том 3. - №2. – 2002. – С.74-77.

  18. Кремінський Я.М. Антибіотикотерапія в комбінації з ліпостабілом, спленіном та кверцетином у лікуванні гнійно-запальних захворювань породілей з патологічною крововтратою при пологах // Вісник наукових досліджень. - №2 (26) додаток, 2002. – С.215-217.

  19. Кремінський Я.М. Імуногенетичні особливості породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Український медичний альманах. 2002. –Том 5. - №1.-С.78-81.

  20. Кремінський Я.М. Мікробіоценоз полових шляхів у породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.2.-Київ-Луганськ.-1998.-С.154-159.

  21. Кремінський Я.М. Патогенетичне обгрунтування розвитку гнійно-запальних захворювань та їх терапії у породіль з патологічною крововтратою у пологах // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Київ-Луганськ-Харків. –2002. – Випуск 3 (42).-С.198-204.

  22. Креминский Я.Н., Когут Н.А. Маточные кровотечения как причина послеродовых гнойно-воспалительных заболеваний // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.4.-Київ-Луганськ.-2000.-С.79-81 (виконано набір, статистична обробка та оформлення до друку).

  23. Креминский Я.Н., Черных А.А., Трунякова С.Н. Роль женской консультации в профилактике инфекционных заболеваний родильниц и новорожденных // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.3.-Київ-Луганськ.-1999.-С.42-47 (клінічний аналіз спостережень, оформлення роботи до друку).

  24. Кремінський Я.М. Клінічна ефективність профілактики та лікування гнійно-запальних захворювань у породіль на фоні патологічної крововтрати у пологах // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. -Вип.9.-Київ-Луганськ.-2003.-С.46-51.

  25. Кремінський Я.М. Алгоритм обстеження та лікування породіль з гнійно-запальними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // ІХ Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств. – Луганськ – Київ – Чикаго. – 2002. – С.119-120.

  1. Чуб В.В., Креминский Я.Н. Интенсивная терапия перитонитов в акушерско-гинекологической практике // V республиканский съезд анестезиологов-реаниматологов, 13-15 сентября. Тезисы докладов. - Ворошиловград. 1988.-С.303-304. (клініко-літературний аналіз, узагальнення отриманих результатів, оформлення).

  2. Кремінський Я.М., Фролов В.М. Характеристика імунологічного статусу породіль з гнійно-запальними ускладненнями на фоні патологічної крововтрати в родах // Шляхи зниження материнської смертності від маткових кровотеч. –Вінниця.-1993.-С.52-53. (клінічний аналіз, висновки, оформлення до друку).

  3. Фролов В.М., Кремінський Я.М. Імунологічний статус породіль з патологічною крововтратою в родах // Шляхи зниження материнської смертності від маткових кровотеч. –Вінниця.-1993.-С.87-88. (клінічний аналіз, висновки, оформлення роботи).

  4. Креминский Я.Н. Характеристика гнойно-воспалительных осложнений у родильниц с патологической кровопотерей в родах // Экология Донбасса. – Луганск, 1993. – С.83-84.

  5. Кремінський Я.М. Імунокоректори в комплексному лікуванні та реабілітації породіль з гнійно-запальними ускладненнями на фоні патологічної крововтрати під час пологів // Гнійно-запальні процеси в сучасній акушерсько-гінекологічній практиці.-Запоріжжя.-1995.-С.71-72.

  6. Кремінський Я.М. Профілактика післяпологових гнійно-запальних ускладнень у породіль застосуванням імунокоректорів під час вагітності // Гнійно-запальні процеси в сучасній акушерсько-гінекологічній практиці.-Запоріжжя.-1995.-С.73-74.

  7. Кремінський Я.М. Зміни функції печінки у породіль з інфекційними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Материалы юбилейной научно-практической конференции, посвященной 100-летию со дня основания 4-й городской больницы г. Луганска.- Луганск, 1995.-Т.ІІ. – С.48.

  8. Кремінський Я.М. Показники УЗД печінки у породіль з інфекційними захворюваннями на фоні патологічної крововтрати у пологах // Материалы юбилейной научно-практической конференции, посвященной 100-летию со дня основания 4-й городской больницы г. Луганска.- Луганск. 1995.-Т.ІІ. – С.48.

  9. Кремінський Я.М. Післяпологовий ендометрит // Деп. у ДНТБ України, №244 –Ук.95.

  10. Кремінський Я.М. Імунопрофілактика гнійно-запальних ускладнень у породіль // Проблеми медичної та екологічної генетики. -Київ-Луганськ, 1996. – С.93-94.

  11. Кремінський Я.М. Метод прогнозування гнійно-запальних захворювань у породіль з патологічною крововтратою у пологах // Проблеми медичної та екологічної генетики. –Вип. 2. -Київ-Луганськ, 1997. – С.65-68.

  12. Креминский Я.Н. Принципы реабилитации женщин, перенесших в послеродовом периоде гнойно-воспалительные осложнения на фоне патологической кровопотери в родах // Проблеми медичної та екологічної генетики. –Вип. 3. -Київ-Луганськ, 1997. – С.83-87.

  13. Чуб В.В., Креминский Я.Н., Когут Н.А. Интенсивная терапия массивных кровопотерь в акушерской практике препаратами крови и кровезаменителями // Экстремальная медицина. Материалы І учредительного пленума. – Луганск. – 1997.-С.128-129 (здійснено відбір хворих, збір матеріалу та оформлення до друку).

  14. Кремінський Я.М. Імуногенетичні особливості породіль з гнійно-запальними захворюваннями після кесарського розтину // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.-Сімферополь,1998.-С.184-186.

  15. Кремінський Я.М. Стан мікробіоценозу та імунітету у породіль з гнійно-запальними захворюваннями після кесарського розтину // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.-Сімферополь.-1998.-С.187-189.

  16. Кремінський Я.М. Порівняльний вплив імунотропних препаратів спленіну та тактивіну на імунний стан і ПОЛ породіль з ендометритом на фоні патологічної крововтрати у пологах // Українські медичні вісті, VІ з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства 18-19 травня 2001 року. м.Чернівці. 2001.–Том 4. - №1(62).-С.46.

  17. Кремінський Я.М. Особливості лікування гнійно-запальних захворювань породіль з патологічною крововтратою у пологах // Достижения, проблемы и перспективы изучения TORCH-инфекций на современном этапе. Материалы научно-практической конференции. - Луганск, 2001. – С.32.

  18. Каневський Д.А., Кремінський Я.М., Хижняк Л.В. Профілактика післяпологових гнійно-запальних захворювань у породіль та гіпоксії плода як чинників, які впливають на репродуктивну здатність жінок з гестаційними пієлонефритами // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.-Київ.-2001.-С.308-310 (здійснено відбір хворих, збір матеріалу та оформлення до друку).

  19. Школа Л.І., Хижняк Л.В., Кремінський Я.М. Антибіотикопрофілактика гнійно-запальних ускладнень у породіль з хронічними пієлонефритами при кесаревому розтині // Вісник наукових досліджень. - №2 (26) додаток, 2002. – С.210-212 (клінічний аналіз спостережень, оформлення до друку).