Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Постовітенко Катерина Павлівна. Гіпергомоцистеїнемія у хворих з хронічною нирковою недостатністю: зв'язок з ураженням серцево-судинної системи, вітамінним статусом та дисліпідемією (клініко-експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 184арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 158-184.



Анотація до роботи:

Демиденко Г.В. «Функціональний стан ендотелію у хворих на артеріальну гіпертензію з ожирінням». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02. – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. Харків 2007.

Дисертація присвячена удосконаленню діагностики функціонального стану ендотелію на підставі вивчення вазоділататорних та вазоконстрікторних чинників регуляції судинного ендотелію (ендотелійзалежна та ендотелійнезалежна вазодилатація, ендотеліальна та індуцибельна NO-синтаза, метаболіти оксиду азоту та ендотелін-1), ступеню активності антиоксидантної системи для патогенетичного обгрунтування лікування хворих на АГ з супутнім ожирінням.

При обстеженні 25 хворих з АГ та 78 паціентів з АГ та супутнім ожирінням встановлено наявність ендотеліальної дисфункції в 86% випадках, яка супроводжуються судинним ремоделюванням (збільшенням товщини комплексу інтіма-медіа, зменшенням діаметру судин, порушенням ендотелій опосередкованої вазодилатації), дисбалансом в системі оксиду азоту, оксидантним стресом. Виявлено, що порушення в NO системі, які притаманні хворим на АГ з супутнім ожирінням, характеризуються як зниженням в крові рівня чинників, що відображують стан ендотелійзалежного компоненту підтримки гомеостазу, так і надмірною їх концентрацією. Ця гетерогенність змін в системі NO асоціюється з розвитком оксидантного стресу та підвищенням рівня вазоконстріктору ендотеліну-1. За результатами роботи запропоновані практичні рекомендації для впровадження у відділеннях терапевтичного та кардіологічного профілю.

1. У пацентів з АГ та супутнім ожирінням встановлено ендотеліальну дисфункцію, що проявляється ремоделюванням судин еластичного типу, зниженням ділатаційної відповіді судин та підвищенням вазоконстрікціі в ході проби з реактивною гіперемією, дисбалансом вазоактивного пулу оксиду азоту, підвищенням ендотеліну-1 в системному кровотоці, пригніченням антиоксидантної системи, що призводить до дестабілізації, клінічної маніфестації АГ при прогресуванні ожиріння, та встановлено, що небіволол поряд з антигіпертензивним ефектом покращує функціональний стан ендотелію.

2. У 86% пацієнтів з АГ та ожирінням визначається ендотеліальна дисфункція, яка в 8,73% випадків проявляється у нульовій вазорелаксації, в 6,79% в парадоксальній реакції ендотелію – стійкій вазоконстрікції в ході проби з реактивною гіперемією. Зниження ендотелійнезалежної вазодилатації асоціюється з підвищенням жорсткості судин.

3. У 66,01% пацієнтів з АГ визначається виражена дисфункція в системі оксиду азоту, яка в 49,5% випадків проявляється у недостатньому синтезі NO, в 16,5% - навпаки, у його гіперсекреції. Зниження плазматичного рівня стабільних метаболітів NO асоціюється з високим ступенем інактивації NO. Надмірна концентрація нітратів в системному кровотоці поєднується з експресією індуцибельної ізоформи синтази оксиду азоту та недостатньою активністю ендотеліальної ізоформи синтази.

4. У пацієнтів з АГ та супутнім ожирінням дисфункція в системі NO (66% випадків) в комплексі з активацією вазоконстрікторів залучаться до структурно-функціональної перебудови артерій. Дефіцит NO (49,5% випадків), що сполучається з надмірною експресією ЕТ-1 сприяє росту абсолютного рівня АТ, зменшенню діаметру артерій, зниження середньої швидкості кровотоку та зниженню ендотелійзалежної вазодилатації. Надмірна продукція NO (16,5% випадків) в комплексі з гіперсекрецією вазоконстріктору асоціюється з прискоренням швидкості кровотоку, експресії індуцибельної ізоформи синтази оксиду азоту та порушенням вазоділататорної відповіді судин.

5. У хворих на АГ з супутнім ожирінням встановлено пригнічення антиоксидантної системи (66%), та зростання процесів вільнорадикального окислювання, що призводить до зниження біодоступності NO та сприяє прогресуванню ендотеліальної дисфункції з розвитком ремоделювання судин.

6. АГ супроводжується активацією вазоконстрікторів, що виражається у надмірній плазматичній концентрації ендотеліну-1, яка набуває максимальних величин по мірі прогресування ожиріння та стабілізації артеріального тиску на високих цифрах. Збільшення титру вазоконстріктору в системному кровотоці хворих на АГ з супутнім ожирінням сприяє змінам рівня секреції NO, як в напрямку його недостатнього синтезу, так і гіперсекреції.

7. У хворих на АГ з супутнім ожирінням лікування -адреноблокатором небівололом супроводжується покращанням функціонального стану ендотелію – достовірним підвищенням коефіціентів ЕЗВД та ЕНЗВД та зниженням iNOS, S-нітрозотіолу, ендотеліну-1.

Публікації автора:

1. Ковалева О.Н., Демиденко А.В., Ледовской А.М. Ожирение и сердечно-сосудистый риск // Ліки України. – 2005. – №11. – С. 27-30. Автором проведено вивчення та обробка літературних джерел, підготовка статті до друку.

2. Ковалева О.Н., Демиденко А.В., Вишняков А.Е. Функциональное состояние эндотелия сосудов у больных с артериальной гипертензией с избыточной массой тела // Кровообіг та гемостаз. – 2005. – №2. – С. 81-86. Автором проведено клінічне обстеження пацієнтів та статистична обробка даних.

3. Ковалева О.Н., Демиденко А.В. Влияние небиволола на эндотелиальную функцию у больных артериальной гипертензией и ожирением // Лікарська справа. – 2006. – 4. – С. 57-61. Автором проведено підбір та клінічне обстеження хворих, аналіз показників ЕхоКГ дослідження, а також статистичний аналіз отриманих даних та підготовку статті до друку.

4. Демиденко А.В. Активность NO-синтазы у больных артериальной гипертензией с сопутствующим ожирением // Проблеми екології та медицини. – 2006. – Т.10. – №5-6. – С. 5-8.

5. Демиденко А.В. Оценка вазоактивного пула оксида азота и состояния антиоксидантной системы у больных артериальной гипертензией с сопутствующим ожирением // Медицина сегодня и завтра. – 2007. – №2. – С. 64-67.

6. Ковалева О.Н., Демиденко А.В. Состояние антиоксидантной системы у больных с артериальной гипертензией и ожирением // Ультразвукова перинатальна діагностика: тези доповідей ІІ Українського конгресу з клінічної генетики з міжнародною участю. – Харків. – 2005. – №20. – С. 136. Автором проведено відбір хворих, статистична обробка результатів.

7. Демиденко А.В. Эндотелин-1 – маркер эндотелиальной дисфункции у больных артериальной гипертензией с ожирением // Метаболічний синдром в практиці кардіолога: тези доповідей науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Харків. – 2005. – С. 45-46.

8. Демиденко А.В. Эндотелиальная дисфункция и ремоделирование сосудов у больных артериальной гипертензией с повышенной массой тела // Актуальні проблеми геронтології та геріатрії: тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених. – Київ. – 2006. – С. 47-48.

9. Демиденко А.В. Исследование уровня эндотелина-1 у больных артериальной гипертензией с ожирением // Тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених. – Харків. – 2006. – . 40.

10. Ковалева О.Н., Демиденко А.В. Динамика уровня NO у больных с артериальной гипертензией и ожирением при лечении небивололом // Клінічні випробування лікарських засобів в Україні: тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених. – Київ. – 2006. – С. 35-36. Автором проведено обстеження пацієнтів та оформлення тез.

11. G.Demydenko, O.Kovalyova. Endothelium nitric oxide synthase in overweight patients with arterial hypertension // Seventeen European meeting on hypertension: Abstract book.-Milan, Italy. – 2007. – S. 329. Автором проведено клінічне обстеження пацієнтів та статистична обробка даних.

12. Ковальова О.М., Демиденко Г.В., Горбач Т.В. Діагностика ендотеліальної функції – оцінка вазоактивного пулу оксиду азота. Методичні рекомендації. – Київ. – 2007. – 19 с. Автором проведено аналіз літературних даних та власних спостережень, самостійно написані методичні рекомендації.

13. Ковальова О.М., Демиденко Г.В., Герасимчук Н.М., Потабенко С.В. Стан системи оксиду азоту у хворих на артеріальну гіпертензію та ожирінням // Український кардіологічний журнал: тези доповідей VIII Національного конгресу кардіологів України. – Київ. – 2007. – С. 119. Автором проведено аналіз отриманих даних, статистичну обробку, написання тез.