Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Андрушко Інна Іванівна. Гіпергомоцистеїнемія у хворих на гіпертонічну хворобу: зв'язок із станом серцево-судинної системи, гіперліпідемією та недостатністю вітамінів B2, B6, B12: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / АМН України; Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Андрушко І.І. Гіпергомоцистеїнемія у хворих на гіпертонічну хворобу: зв’язок із станом серцево-судинної системи, гіперліпідемією та недостатністю вітамінів В2, В6, В12. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена актуальній проблемі сучасної кардіології – вивченню ролі гіпергомоцистеїнемії як одного з важливих факторів розвитку та прогресування гіпертонічної хвороби, її зв’язку з іншими факторами ризику та участі вітамінної недостатності в її формуванні. Проведено комплексне обстеження 142 хворих на ГХ та 44 хворих на НЦД по гіпертонічному типу.

Виявлено, що підвищений рівень ГЦ досить часто, не рідше ніж гіперхолестеринемія, зустрічається як у хворих на ГХ і НЦД, так і у практично здорових осіб, причому, по мірі прогресування серцево-судинної патології частіше зустрічається ГГЦ і частота виявлення аберантних рівнів ГЦ. Встановлено, що ГГЦ асоціюється з більш важким перебігом ГХ, розвитком несприятливих типів ремоделювання міокарду, порушеннями його функції та мікропротеїнурією. Показано, що порушення обміну ГЦ в значній мірі є наслідком мікронутрієнтної недостатності, зокрема, поєднаного дефіциту вітамінів В2, В6, В12.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановленні закономірностей змін рівня гомоцистеїну у хворих на нейроциркуляторну дистонію та гіпертонічну хворобу залежно від стадії захворювання, функціонального стану серцево-судинної системи та забезпеченості організму вітамінами В2, В6, і В12.

  1. У хворих на НЦД та ГХ частіше, ніж в контрольній групі виявляються особи з гіпергомоцистеїнемією (в 2,6 і 4,4 рази, відповідно). Рівень ГЦ у пацієнтів з НЦД на 23, а при ГХ на 54% вищий за такий у здорових осіб.

  2. У хворих на ГХ частота та виразність гіпергомоцистеїнемії визначається стадією захворювання. В цілому рівень ГЦ у хворих на ГХ І-ІІ ст. на 41%, а на ГХ ІІІ ст. на 72% вищий, ніж у здорових осіб, зростає з віком хворих, індексом маси тіла і має слабкі кореляційні зв’язки з рівнем ліпідів крові.

  3. Серед пацієнтів з ГХ і, в меншій мірі, з НЦД, частіше зустрічаються особи з дефіцитом вітамінів В2, В6, В12, ніж серед осіб контрольної групи. Частота та виразність гіпергомоцистеїнемії у значної частини як здорових осіб, так і хворих на ГХ та НЦД очевидно обумовлена комбінованою недостатністю вітамінів, оскільки 83% хворих на ГХ і 65% хворих на НЦД з полівітамінною недостатністю мали рівень ГЦ вище 10 мкмоль/л.

  4. Порушення співвідношення фосфатидилетаноламін/фосфатидилхолін, як опосередкованого маркера інтенсивності процесів метилування, асоціюється з
    наростанням концентрації ГЦ в крові, дефіцитом вітамінів В6, В12, В2, з нижчими значеннями фракції викиду, зростанням індексу маси лівого шлуночка і не залежить від вмісту ліпідів крові.

  5. Гіпергомоцистеїнемія у хворих на НЦД та ГХ корелює з величиною середньодобового систолічного АТ (відповідно, r=0,33, 0,31) і не корелює з величиною середньодобового діастолічного АТ. Помітного зв’язку рівнів ліпідів крові з показниками добового профілю АТ у обстежених хворих не виявлено.

  6. У хворих на НЦД і ГХ високий рівень ГЦ та ліпідів асоціюється з розвитком концентричної та ексцентричної гіпертрофії лівого шлуночка та нижчими показниками насосної функції міокарда.

  7. Мікропротеїнурія у хворих на ГХ асоціюється з більш високими цифрами АТ, виразністю гіпертрофії ЛШ і з нижчими показниками насосної функції. Ступінь мікропротеїнурії зростає по мірі підвищення рівня ГЦ в крові.

Публікації автора:

  1. Андрушко І.І. Рівень гомоцистеїну та статус вітамінів В2, В6, В12 у практично здорових підлітків та юнаків і молодих пацієнтів з нейроциркуляторною дистонією. Зв’язок з ліпідними факторами ризику та станом серцево-судинної системи // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – Т.1/1, №7. – С. 55-59.

  2. Андрушко І.І. Співвідношення фосфатидилетаноламін/фосфатидолхолін як маркер індукованого гіпергомоцистеїнемією порушення процесів метилування у хворих гіпертонічною хворобою // Медична хімія. – 2003. – Т.5, №2. – С. 54-58.

  3. Андрушко І.І., Сєркова В.К., Пентюк О.О. Гіпергомоцистеїнемія у пацієнтів з гіпертонічною хворобою та її зв’язок з важкістю перебігу // Український кардіологічний журнал. – 2003. – №2. – С. 52-56.

Здобувачем особисто проведено клінічний підбір та обстеження хворих на ГХ, формування основної та контрольної груп, статистичну обробку даних; аналіз результатів та підготовка до друку здійснена разом зі співавторами.

  1. Андрушко І.І., Пентюк О.О., Ільченко О.В., Данченко О.П. Визначення концентрації гомоцистеїну в біологічних рідинах методом високоефективної рідинної хроматографії // Медична хімія. – 2001. – Т.3, №3. – С. 61-68.

Автором особисто проаналізована наукова література та зроблено патентно-інформаційний пошук з проблеми, що вивчалась, підготовка до друку здійснена разом зі співавторами.

  1. Андрушко І.І., Сєркова В.К. Рівень гомоцистеїну та ліпідів у пацієнтів з гіпертонічною хворобою та їх зв’язок зі статусом вітамінів В2, В6, В12 // Український кардіологічний журнал. – 2003. – №.4. – С. 51-55.

Здобувачем особисто проводилось формування основної та контрольної груп, обстеження хворих за загальноприйнятими клініко-лабораторними та інструментальними методами. Проводила статистичну обробку та підготовку до друку разом зі співавторами.

  1. Андрушко І.І., Пентюк О.О., Луцюк М.Б., Постовітенко К.П. Метаболізм гомоцистеїну та його роль в патології // Український біохімічний журнал. – 2003. – №1. – С. 5-17.

Автором особисто проведено підбір та аналіз літературних даних стосовно ролі гіпергомоцистеїнемії в розвитку серцево-судинної патології, підготовка до друку здійснена разом зі співавторами.

  1. Патент на винахід України №47645 А. 7.А61В5/145 Спосіб визначення концентрації тіолів в біологічній рідині / Ільченко О.В., Пентюк О.О., Розгонюк В.Л., Андрушко І.І., Шевчук С.В., Данченко О.П. // Бюл. ПВ. – №7. – 2002.

Здобувачем особисто проаналізована наукова література та зроблено патентно-інформаційний пошук з проблеми, що вивчалась, проведено підбір та обстеження хворих на серцево-судинну патологію, статистичну обробку даних; узагальнення результатів та підготовка тез до друку здійснена разом зі співавторами.

  1. Андрушко І.І. Співвідношення ФХ/ЛФХ як маркер порушення процесів метилювання у хворих на гіпертонічну хворобу. Зв’язок з іншими факторами ризику атерогенезу // Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів”: Тези. – Вінниця, 2003. – С. 129.

  2. Андрушко І.І., Сєркова В.К., Пентюк О.О. Мікропротеїнурія як маркер розвитку та прогресування гіпертонічної хвороби // Всеукраїнська науково-практична конференція “Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”: Тези. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 43.

Здобувачем особисто проведено підбір та обстеження хворих, статистичну обробку даних; узагальнення результатів та підготовка тез до друку здійснена разом зі співавторами.

  1. Пентюк О.О., Луцюк М.Б., Ільченко О.В., Постовітенко К.П., Андрушко І.І. Метод визначення гомоцистеїну і рівня гомоцистеїну у пацієнтів із гіпертонічною та ішемічною хворобами // Матеріали VIII Українського біохімічного з’їзду: Тези. – Чернівці, 2002. – С. 169.

Здобувачем особисто проведено підбір та обстеження хворих на ГХ та ІХС, статистичну обробку даних; узагальнення результатів та підготовка до друку здійснена разом зі співавторами.