Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Географічна картографія та геоінформатика


Фаргал Алі Махмуд Хасан. Геоінформаційне картографування Йорданії: становлення і застосування: дисертація канд. геогр. наук: 11.00.12 / НАН України; Інститут географії. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Фаргал А.М. Геоінформаційне картографування Йорданії: становлення і застосування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук зі спеціальності 11.00.12. - географічна картографія, Інституту географії НАН України, Київ, 2003.

На підставі аналізу географічних особливостей території Йорданії і динаміки їхніх змін, стану геоінформаційного забезпечення, методів дистанційного зондування Землі з залученням космічних апаратів запропоновано використовувати геоінформаційні технології для рішення цілого ряду прикладних задач географії і картографії.

Розроблено загальну схему геоінформаційного картографування як засобу вивчення, аналізу і представлення об’єкта у вигляді бази картографічних даних і бази географічних знань, що базуються на географо-картографічних даних і знаннях науково-понятійного характеру, з наступним представленням отриманих нових даних для багатофункціонального користувача.

Досліджено і реалізовано технологію оновлення картографічних матеріалів Йорданії з використанням космічних знімків із супутників Spot і Landsat та сучасних технічних і програмних засобів. У результаті проведених експериментальних робіт отримані оновлені картографічні матеріали.

Реалізовано концепцію використання геоінформаційних технологій для створення інформаційно-довідкових систем. Створено туристичну ГІС Йорданії.

1. Постійний економічний і соціальний розвиток Йорданії, демографічний фактор, природокористування й інші причини впливають на зміну стану території, що у свою чергу ставить перед суспільством задачу оновлення картографічних матеріалів і широкого використання геоінформаційних технологій.

2. Для рішення географо-картографічних задач найбільш прийнятним і універсальним є геоінформаційне картографування. Розроблена і представлена в дисертації схема геоінформаційного картографування з використанням двох головних складових - бази картографічних даних і бази географічних знань - дозволяє повно і всебічно задовольняти запити багатьох користувачів.

3. Виконано аналіз змін і тенденції розвитку сучасних ГІС-технологій та показані характерні риси позитивних змін. Сконцентровано увагу на тенденції переходу від двох- до трьохпозиційної моделі ГІС (шар серверів даних, шар серверів застосування, шар користувачів із широким набором інтерфейсних «технічних засобів»). Розглянуті і проаналізовані можливості нейронних систем у сполученні з геоінформаційними технологіями і з використанням баз картографічних даних та баз наукових (географічних) знань.

4. Запропоновано загальну схему оновлення картографічних даних з виділенням двох типів впливу: впливу технологічного з використанням даних дистанційного зондування, кількісних і описових характеристик об’єктів картографування, а також впливу науково-понятійного, що базується на географо-картографічних зведеннях і знаннях, що найбільш часто використовують в діалоговому режимі роботи за комп’ютерами.

5. Розроблено технологію оновлення карт Йорданії з використанням космічних знімків як джерела достовірної інформації про існуючі зміни на території, у сполученні з застосуванням геоінформаційного інструментарію, зокрема системи КАРТА-2000.

6. Проведено ретельний аналіз метричних і інформаційно-змістовних можливостей космічних знімків (зображень), які отримують на діючих космічних комплексах, станціях і апаратах. Приведено конкретні рекомендації з використання космічних апаратів семи типів для задоволення запитів сільського господарства, лісництва, геології, екології, кадастру, сільського і міського будівництва.

7. Проведено аналіз програмних продуктів, які використовують для оновлення карт різного призначення, і зокрема , топографічних карт. Звернено увагу на технічні і технологічні можливості програм, їх поширення і вартості. Обґрунтовано доцільність використання в технологічному варіанті оновлення карт Йорданії програмного пакета ПАНОРАМА-КАРТА-2000.

8. Запропоновано і реалізовано в технологічній схемі оновлення карт Йорданії змінювати спектральні властивості космічних знімків шляхом посилення і видалення кольорів за допомогою програмного продукту Adobe Photoshop. Показано, що такий спосіб дозволив полегшити роботу оператора для пошуку або ідентифікації об’єктів різних географічних шарів (поверхня води, рослинність, будівлі тощо) і частково автоматизувати процес оновлення карти.

9. Побудовано векторну робочу карту на досліджувану територію Йорданії (великі населені пункти Амман, Аль-Зарка, Аль-Балка, Мадаба, Аль-Мафрак, Джараш) загальною площею близько 4000 км2 та наведено параметри нової забудови, автомобільної мережі, кількості нових малих поселень, довжини нових пересихаючих рік. На підставі виявлених і проаналізованих змін отримано оригінал векторної карти з оновленою топографічною інформацією. Доведено правильність запропонованих технологічних рішень по оновленню картографічних матеріалів Йорданії.

10. Реалізовано концепцію геоінформаційних технологій для створення інформаційно-довідкової туристичної ГІС на всю територію Йорданії. При рішенні цієї важливої науково-прикладної задачі виконаний аналіз можливостей ГІС-технологій. Запропоновано схему розширеного збору даних моделювання, збереження і представлення інформації.

11. Розроблено блок-схему автоматизованої довідково-інформаційної туристичної ГІС із включенням блоків електронного картографування, аналізу і моделювання, відображення картографічної інформації.

12. Реалізовано інтерфейс туристичної ГІС, що дозволяє виконувати широкий набір операцій користувача, зокрема візупалізувати картографічну та ілюстративно-довідкову інформацію з можливістю масштабних змін; вирішувати специфічні задачі на вибір і оптимізацію туристичних маршрутів, одержання допоміжних характеристик (автосервіс, готелі тощо); здійснювати вихід з інструментального середовища ГІС у зовнішні мережі (Інтернет) для пошуку даних за зазначеними заздалегідь адресами.

13. Дисертаційна робота як в цілому, так і отримані конкретні практичні результати дозволяють сподіватися, що методи геоінформаційного картографування вийшли зі стадії становлення в Йорданії (як науково-прикладного напряму) і знайдуть все більш широке застосування, що зробить сильний позитивний вплив на розвиток економіки, науки й культури в моїй країні.

Публікації автора:

  1. Фаргал. А.М. Аналіз якісних характеристик космічних знімків і рекомендації щодо їх використання для оновлення картографічних матеріалів Йорданії // Вісник геодезії та картографії.-2003.-№1(28).-С.49-52.

  2. Дорожинський О., Грицьків Н., Фаргал А. Використання даних ДЗЗ і ГІС для оновлення картографічних матеріалів Йорданії // Геодезія, картографія і аерофотознімання.-2003.-№63.-С.87-92. Особистий внесок: експериментально підтверджено дієвість загальної технологічної схеми оновлення картографічних матеріалів з використанням космічних знімків (автору належить 0,1 ум. друк. арк.).

  3. Грицьків Н.З., Фаргал А.М. Використання матеріалів космічного знімання з метою актуалізації картографічної інформації // Збірник наук. праць ЗГТ „Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва”.-Львів, 2002.-С.274-276. Особистий внесок: апробовано загальну технологічну схему оновлення картографічних матеріалів з використанням космічних знімків (автору належить 0,2 ум. друк. арк.).

  1. Грицьків Н.З., Фаргал А.М. Технологія оновлення картографічних матеріалів Йорданії з використанням космічних знімків і ГІС // Матер. Міжн. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень”. Том 9. Географія та геологія.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002.-С.9-11. Особистий внесок: запропоновано загальну технологічну схему оновлення картографічних матеріалів з використанням космічних знімків та інструментарію геоінформаційних рішень (автору належить 0,2 ум. друк. арк.).

  2. Фаргал А. Особливості дешифрування космічних знімків території Йорданії для дослідження географічних об’єктів // Вісник Львів. ун-ту. Серія географічна. - 2003. - Вип. 29, ч.1. - С. 115–121.

  3. Колб І., Фаргал А. Створення автоматизованої довідниково-інформаційної системи для туристичної галузі з використанням геоінформаційних технологій // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2003. - №63. - С. 220-222. Особистий внесок: викладено результати експериментальних робіт по розробці туристичної ГІС Йорданії (автору належить 0,2 ум. друк. арк.).

  4. Dorozhynskyy O, Hrytskiv N., Farghal A. Actualization of small scale maps with use of satellite information (on the example of Jordan) // Abstracts for the 21st International Cartographic Conference (ICC). – Durban (South Africa). - 2003. - P.26-27. Особистий внесок: обґрунтування ефективності використання методології геоінформаційного картографування для рішення прикладних задач у Йорданії (автору належить 0,1 ум. друк. арк.).

  5. Дорожинський О., Колб І., Фаргал А. Про принципи використання геоінформаційних технологій при створенні інформаційно-довідникових систем загального призначення // Вісник геодезії та картографії.-2003.-№3(30).-С.40-42. Особистий внесок: запропоновано теоретичні положення щодо використання геоінформаційних технологій при створенні інформаційно-довідкових систем загального призначення на прикладі розробки туристичної ГІС Королівства Йорданії (автору належить 0,2 ум. друк. арк.).