Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Коковський Любомир Олексійович. Географічний вимір економічної безпеки України. : Дис... канд. наук: 11.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Коковський Л.О. Географічний вимір економічної безпеки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації сформульовано суспільно-географічні основи дослідження економічної безпеки, визначено сутність географічного виміру економічної безпеки, розроблено систему критеріїв і показників та удосконалено методику оцінки рівня економічної безпеки регіонів, визначено основні географічні фактори економічної безпеки України.

Проведено комплексну оцінку економічної безпеки регіонів України та її складових (інноваційно-інвестиційної, соціальної та продовольчої), ідентифіковано основні загрози економічній безпеці регіонів та визначено основні напрями її забезпечення у кожному регіоні, обґрунтовано економіко-географічний механізм забезпечення економічної безпеки держави.

Проведене наукове дослідження дозволило обґрунтувати наукові основи економічної безпеки регіону, та її інноваційно-інвестиційної, соціальної та продовольчої складових:

  1. Економічна безпека визначається як стан економіки, який здатний запобігати зовнішнім та внутрішнім загрозам та забезпечити сталий соціально-економічний розвиток. Зазначений підхід базується на наступних поняттях: економічна незалежність, стійкість і стабільність, здатність до саморозвитку і прогресу, які є головними характеристиками економічної безпеки. Основні підходи до трактування економічної безпеки можна поділити на такі групи, де економічна безпека визначається як: сукупність умов і факторів економіки; стан економіки держави (регіону); здатність економіки; комплекс управлінських заходів суб’єктів управління.

  2. Сутність економічної безпеки на регіональному рівні реалізується в системі критеріїв і показників географічного виміру. Система показників, що отримали кількісне вираження, дозволяє завчасно сигналізувати про небезпеку, що загрожує, і вживати заходів щодо їх попередження. Але для економічної безпеки вирішальне значення мають не самі показники, а порогові значення, за межами яких національна економіка втрачає здатність до динамічного саморозвитку, конкурентоспроможність на зовнішніх і внутрішніх ринках. Обґрунтовано перелік основних індикаторів безпеки територіальних систем та досліджено порогові значення, які є або світовими нормами, або загальноприйнятими значеннями. З цією метою запропоновано систему діагностики економічної безпеки регіонів, яка являє собою комплекс методів та заходів обробки та аналізу інформації з метою виявлення основних загроз та проблем економічної безпеки регіону та прийняття управлінських рішень щодо забезпечення його безпеки. В основу методики оцінки економічної безпеки регіонів України доцільніше покласти економічної безпеки регіону в залежності від кількості населення, яке проживає у цьому регіоні.

  3. Оцінка географічних факторів економічної безпеки дозволяє: раціонально поєднати загальнодержавні та регіональні інтереси, визначити напрямки всебічного використання ресурсів регіонів, комплексне стратегічне планування економічного та соціального розвитку їх територій.

  4. Розрахунок інтегрального рівня економічної безпеки регіонів України здійснюється з використанням методів багатовимірного статистичного аналізу, через процедури стандартизації показників та поділу їх на стимулятори та дестимулятори. Пропонований підхід до формування системи аналізу та оцінки безпеки регіону, дозволяє підвищити ефективність, оперативність, комплексність інформаційно-аналітичної системи забезпечення економічної безпеки регіону, ефективність та дієвість механізму економічної безпеки регіону.

  5. Співставлення показників інноваційно-інвестиційної, соціальної, продовольчої та економічної безпеки із їх пороговими значеннями, дало можливість визначити основні регіональні загрози та їх інтенсивність, і відповідно, працювати над усуненням причин цих загроз. Різна інтенсивність дії загроз обумовлюють необхідність виділення груп із різним рівнем економічної безпеки. Виконано типізацію території України за рівнем інноваційно-інвестиційної, соціальної, продовольчої та економічної безпеки, в результаті якого було виділено наступні рівні безпеки: високий, вищий середнього, середній та низький рівні. Територіальні відмінності інтегрального рівня економічної безпеки регіонів України об’єктивно відображає стан економічної безпеки регіонів. Низький стан економічної безпеки спостерігається у Житомирській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій областях України, для яких характерні високі значення показників-дестимуляторів при порівняно незначних значеннях показників, що справляють стимулюючий вплив на рівень економічної безпеки. Лише у місті Києві спостерігається високий рівень економічної безпеки. Більшість регіонів України характеризуються низьким або середнім значеннями рівня економічної безпеки. Ці групи охоплюють 18 регіонів.

  6. Проведений аналіз свідчить про наявність різних тенденцій у сфері економічної безпеки на регіональному рівні. Результати господарської діяльності регіонів мають певну диференціацію, що вимагає проведення гнучкої регіональної політики держави. Спостерігається поглиблення диспропорцій у соціально-економічному розвитку регіонів зі значним зростанням кількості депресивних регіонів, які за своїми масштабами та темпами перетворюються на загрози національній безпеці.

  7. Забезпечення економічної безпеки на регіональному рівні стане можливим у випадку застосування чіткої системи заходів державного регулювання та підтримки депресивних регіонів. Потреба здійснення ефективного управління економічною безпекою визначає необхідність розробки та практичного впровадження механізму управління економічної безпеки, який здійснюється в декілька етапів. Необхідно забезпечити функціонування територіальних підсистем єдиної державної системи запобігання та реагування на загрозливі ситуації, які здатні реалізувати взаємодію та координацію діяльності органів місцевого самоврядування та місцевих адміністрацій. Економіко-географічний механізм передбачає необхідність відокремлення державних заходів, спрямованих на реалізацію державної політики в регіонах; спільних заходів центру та регіонів, які передбачають державну підтримку та стимулювання активізації внутрішнього потенціалу регіонів, регіональних заходів, спрямованих на вирішення власних економічних проблем.

  8. Запронований підхід, за результатами проведеної діагностики економічної безпеки регіонів України, дозволив здійснити формування для них стратегічних напрямків забезпечення економічної безпеки. Це обумовлює шляхи вирішення пріоритетних економічних проблем. Для ефективного управління економічною безпекою на регіональному рівні необхідно впроваджувати в практичну діяльність стратегічне планування та регіональні програми економічної безпеки на довгостроковий період, мінімізувати загальнодержавні видатки на забезпечення економічної безпеки за рахунок делегування частини функцій на обласні (місцеві) бюджети.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Коковський Л.О. Економічна безпека в умовах глобалізації світової економіки // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: географія. – 2005. – №1. – С. 135-141.

2. Коковський Л.О. Критерії і показники географічного виміру економічної безпеки // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: географія. – 2006. – №1. – С. 62-66.

3. Коковський Л.О. Інноваційна-інвестиційна безпека України та її регіонів // Географія і сучасність. – 2006. – Вип. 16. – С.167-175.

4. Коковський Л.О. Географічні фактори економічної безпеки України // Економічна та соціальна географія: Наук. зб. – 2007. – Вип. 57. – С. 56-62.

Публікації в інших виданнях, тези наукових доповідей:

5. Коковський Л.О. Географічний вимір зовнішньоекономічної безпеки України. // Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість: Зб. матеріалів VІІІ Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 12-13 травня 2005 р.; У 6-ти т. / Редкол.: Тимошенко І.І. (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – Т.3. – С. 144-147.

6. Коковський Л.О. Геополітичний потенціал як фактор економічної безпеки регіонів України // Географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. Матеріали ІV всеукраїнської наукової конференція (Київ, 16-17 травня 2007 р.).- К.: ВГЛ «Обрії», 2007. – С.41-42.

7. Коковський Л.О. Транспортний фактор економічної безпеки України та її регіонів // Соціально-економічні напрямки розвитку регіонів в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції. Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (16-19 вересня 2006 року, Херсон). – Херсон: ПП Вішемирський В.С., 2006. – С. 250-253.

8. Коковський Л.О. Природо-ресурсний потенціал як фактор економічної безпеки // Молоді науковці – географічній науці. Матеріали наукової конференції (27-28 жовтня 2006 року, Київ). – К.: ВГЛ «Обрії», 2006. – С.70-71