Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Костащук Іван Іванович. Географічні особливості формування національної структури населення в етноконтактних зонах (на прикладі Чернівецької області) : Дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2006. — 255арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 175-190.



Анотація до роботи:

Костащук І.І. Географічні особливості формування національної структури населення в етноконтактних зонах (на прикладі Чернівецької області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2006.

У дисертаційній роботі розглядається процес формування національної структури населення в етноконтактній поліетнічній зоні Чернівецької області, що відбувається під впливом суспільно-географічних, природно-географічних, історико-географічних, політичних, демогеографічних та інших чинників.

У дисертації розглядається вплив національної структури населення на демогеографічні процеси, мовні ознаки, релігійний склад та політичну спрямованість державних органів. Виявлено особливості кореляції природного приросту населення та національного складу населення. Охарактеризовано міграційні потоки представників різних національних груп населення, зроблено порівняння статево-вікової структури населення різних національностей. Досліджено мовні ознаки національної структури населення, простежується кореляційний зв’язок між релігійним та національним складом населення. Відображено особливості матеріальної та духовної культури представників різних національних груп населення. Акцентовано увагу на особливостях національної політики України та місцевих органів влади Чернівецької області.

Отриманні нами найважливіші результати полягають в наступному:

1. Аргументовано, що Чернівецька область є яскравим прикладом етноконтактної зони, що поєднує українські та частково румунські етнічні території, українсько-румунське і українсько-молдавське пограниччя, де в наявності є поселення етнічних сусідів, межує з румунськими і молдавськими етнічними землями.

2. Встановлено, що Чернівецька область вирізняється з-поміж областей України своєю поліетнічністю, що пояснюється, перш за все, її суспільно-географічним положенням. За показником індексу етнічної мозаїчності (0,415) вона займає сьоме місце серед інших областей України, поступаючись лише АР Крим, Одеській, Донецькій, Луганській, Запорізькій та Харківській областям. Адміністративно-територіальні райони Чернівецької області поділяються на моноетнічні, поліетнічні, власне перехідні, перехідні за етнічною структурою міського населення з поліетнічним складом селян та перехідні за етнічною структурою селян з поліетнічним складом міського населення. Міста обласного значення за ступенем етнічної різноманітності населення класифікуються як перехідні.

3. Проаналізовано процес формування національної структури населення від найдавніших часів до сьогодення і встановлено, що найважливішими передумовами формування національної структури населення являються географічне положення, політико-географічні, історико-географічні, демогеографічні та інші чинники.

4. Заселення території сучасної Чернівецкої області розпочалося ще за доби кам’яного віку в період палеоліту і на території області просувалося із крайніх східних – Придністровських районів на захід і південний захід.

В період Київської Русі для території сучасної Чернівецької області був характерний моноетнічний склад населення з абсолютним переважанням українців. Наприкінці періоду Галицько-Волинського князівства інтенсивно почали поселятися молдовани, які асимілювали частину давньоруського населення. В наступний історичний період – Молдавський – міграція молдавського населення продовжувалася, що призводило до збільшення частки молдован. У цей час на територію сучасної Чернівецької області переселялися також вірмени, євреї, німці, греки та представники інших національних груп населення. За період панування Османської імперії, внаслідок переслідування, різко зменшується кількість та питома вага вірменів, але розвиток торгівлі сприяє збільшенню чисельності греків, що помітно впливало на національну структуру населення краю.

Вагомим у процесі формування національної структури населення області являється період Австро-Угорської та Російської імперій. Державна політика сприяла збільшенню поліетнічності території області, що відображали переписи населення. Наступний період – Румунський – ознаменувався значною румунізацією населення краю. Переважаючою нацією в області залишалася українська, що в національній структурі населення доповнювалася румунами та молдованами, євреями, росіянами, німцями, поляками, угорцями, чехами, словаками та представниками інших національних груп населення. В цей час помітно зросла питома вага та чисельність румунів (молдованів), що можна пояснити сукупністю політичних та історико-географічних чинників, а також фальсифікаціями результатів перепису населення 1930 року.

5. Менш динамічні, проте досить важливі зміни виявлено за переписами ІІ-ї половини ХХ ст. – поч. ХХІ ст. За матеріалами перепису 1959 року, в Чернівецькій області переважаючою національною групою населення були українці, помітне місце займали румуни, молдовани, росіяни, євреї, поляки, а також німці, вірмени, татари, болгари та представники інших національних груп населення.

Останній Всесоюзний перепис населення 1989 р відобразив збільшення чисельності населення, а також частки українського населення, румунів, росіян, білорусів, та представників групи інших національностей. Продовжувала зменшуватися частка єврейського населення, почала зменшуватися також і частка молдован. Всього за даними перепису 1989 р. у Чернівецькій області проживали представники 69 національностей, що свідчило про поліетнічність території.

6. За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 року в Чернівецькій області проживали представники 76 національностей та народностей. Продовжувала зростати частка українців, румунів та представників групи інших національностей. Частка населення окремих великих національних меншин відповідно до перепису 1989 року зменшилася. Зокрема, молдован, росіян, євреїв, поляків та білорусів.

7. Виявлено національні особливості демогеографічних процесів. З’ясовано, що внаслідок етнічних особливостей народжуваності, на майбутнє слід прогнозувати збільшення у національній структурі населення області частки румунів та зменшення – українців, молдованів та росіянів. Досить відмінною є статево-вікова структура населення представників різних національних груп.

Значний вплив на національну структуру населення має характер міграцій. Значний виїзд євреїв призвів до помітного зменшення їх чисельності та частки у національній структурі області. Помітне місце серед емігрантів займали також українці, росіяни, молдовани та румуни. Майже половину всіх емігрантів становлять українці.

8. Найважливішим показником виявлення національної структури населення є мова. Серед найбільш чисельних національностей рідною мовою вважають мову своєї національності переважна більшість українців, румун, молдован та росіян, а також азербайджанці, вірмени, угорці, цигани. За останній міжперенисний період зменшилася частка (на 5,2 %) тих осіб, що рідною мовою називали російську, та відповідно збільшилася (на 4,8 %) тих, хто рідною – вважає українську. Це пояснюється проголошенням незалежності України.

9. Релігійна структура населення Чернівецької області є досить строкатою (43 релігійні конфесії). Сільські райони області вирізняються меншою строкатістю релігійної структури (17 конфесій), ніж міські, а найбільше конфесійне різнобарв’я спостерігається в обласному центрі, де зареєстровано приходи всіх релігійних течій. Релігійний склад населення корелює з його національною структурою, що найбільше відображається в географії православних, греко-католицької, римо-католицької та старообрядницької релігійних конфесій. Значно менший зв’язок із національною приналежністю мають протестантські течії.

10. Важливим питанням сьогодення є національна політика населення, що повинна враховувати інтереси представників всіх національних груп населення. В Чернівецькій області створено цілий ряд умов життєдіяльності представників національних меншин, проте врегулювання взаємовідносин між націями потребує особливої уваги в контексті вступу України до ЄС.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Джаман В.О., Костащук І.І. Чернівецька область – поліетнічна етноконтактна територія // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 246: Географія. – Чернівці: Рута, 2005.- С. 114-126. (Особистий внесок здобувача: розраховано показники етнічної мозаїчності та диверсифікації по областях України, а також адміністративних одиницях Чернівецької області; проведено класифікацію районів області за ступенем етнічної мозаїчності).

  1. Костащук І.І. До питання про етапи формування національного складу населення Чернівецької області // Історія української географії. Всеукраїнський науково-теоретичний часопис. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2004. – Випуск 10 (2). – С. 81-86.

  2. Костащук І.І. Особливості прояву релігійної приналежності населення у його національній структурі (на прикладі Чернівецької області) // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: географія. – Тернопіль. – 2004. - № 3. – С. 119-122.

  3. Костащук І.І. Мовні ознаки національного складу населення Чернівецької області // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: географія. – Тернопіль. – 2005. - № 1 (7). – С. 107-111.

  4. Костащук І.І. Особливості формування національної структури населення сучасної Чернівецької області в період Австро-Угорської та Російської імперій // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: географія. – Тернопіль. – 2005. - № 2. – С. 74-77.

  5. Костащук І.І. Територіальні особливості національного складу населення Чернівецької області // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: географія – Вінниця, 2005 – Вип. 8. – С. 131-133.

  6. Костащук І.І., Кривицька Н.В. Порівняльна характеристика систем розселення Карпато-Подільського регіону (на прикладі Чернівецької та Хмельницької систем розселення) // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 220: Географія. – Чернівці: Рута, 2004.- С. 194-201. (Особистий внесок: проаналізовано Чернівецьку обласну систему розселення).

Публікації у наукових виданнях:

  1. Джаман В.О., Костащук І.І. Особливості природного руху населення різних національних груп (на прикладі Чернівецької області) // Регіональні проблеми України: географічний аналіз та пошук шляхів вирішення. Зб. наук. праць. – Херсон: ПП Вишемирський, 2005. – С. 127-132. (Особистий внесок: простежено природний приріст найчисельніших національних груп населення – українців, румунів, молдован та росіян.)

  2. Костащук І.І. Динаміка чисельності представників основних національних груп Чернівецької області у міжпереписний період 1989-2001 рр. // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (20-21 квітня 2004 р.). – К.: ВГ Л Обрії, 2004. – С. 203-204.

  3. Костащук І.І. Етнографічні особливості Чернівецької обласної системи розселення // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4-х т. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т.2. – С. 243-245.

  4. Костащук І.І. Особливості національної політики в контексті інтеграції України до ЄС (на прикладі Чернівецької області) // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців, Луцьк, 19-20 травня 2005 р. / за ред. В.Й. Лажніка і В.С. Федонюка. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 445-446.