Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Верченко Олексій Віталійович. Геоекономічний та регіональний вектори прямого іноземного інвестування в економіку України : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Верченко О.В. Геоекономічний та регіональний вектори прямого іноземного інвестування в економіку України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 09.05.01 - світове господарство і міжнародні економічні відносини. -Українська академія зовнішньої торгівлі. - Київ, 2002.

Дисертація присвячена аналізу концептуальних основ руху прямих іноземних інвестицій і, зокрема, геоекономічному і регіональному векторам їх залучення в економіку України та Автономну Республіку Крим (АРК).

Розкрито теоретичні концепції зарубіжного інвестування та їх значення для формування інвестиційної політики. Розглянуто й оцінено реалії привабливості інвестиційного клімату в Україні, який є ще недостатньо сприятливим для залучення масштабних ПІІ, особливо великого міжнародного капіталу (ТНК, інвестиційних компаній тощо). Особливу увагу приділено уточненню параметрів та удосконаленню інвестиційного клімату в країні, посиленню державних гарантій та страхуванню іноземного капіталу від ризиків. Загалом же мова йде про створення таких реальних умов для іноземного інвестора, порівняння яких з іншими країнами та регіонами забезпечувало б йому більшу комерційну привабливість. Обгрунтовано, що хоча в цілому у правовому, економічному та соціально-політичному аспектах уже створені передумови для розвитку зарубіжного інвестування в економіку України та її регіони, проте існує необхідність прискорення корегування параметрів ПІІ, посилення їх інноваційного впливу на виробництво, зростання його конкурентоспроможності та сприяння структурним і ринковим перетворенням в економіці країни і АРК.

Запропоновано більш активно стимулювати ПІІ у високотехнологічні галузі господарської діяльності та інноваційне виробництво, готельно-туристичний комплекс, тобто у ті сфери, які найбільше сприяють сталому економічному розвитку і не порушують екологічну рівновагу в кримському регіоні. Значну увагу приділено аналізу та оцінці ефективності експерименту функціонування СЕЕЗ "Сиваш", досвід якої заслуговує поширення на інші субрегіони Криму.

Доведено необхідність послідовного та комплексного застосування більш радикальних заходів щодо збереження та покращення екологічного стану Криму, надаючи перевагу в пріоритетності саме тим інвестиційним проектам, які сприяють оптимізації ресурсо, - енерго, - і водоспоживання та передбачають збереження його унікальної природи.

Ключові поняття: прямі іноземні інвестиції, геоекономічний та регіональний вектори інвестування, інвестиційний клімат, гарантування та страхування інвестицій, корегування параметрів інвестицій, економіка регіону, спеціальні економічні зони, території пріоритетного розвитку, конкурентоспроможність, економічне зростання.

Проведене дисертаційне дослідження дозволяє зробити такі узагальнені висновки і рекомендації, які мають теоретико-методологічне та практичне значення.

1. Вивчення досвіду прямого іноземного інвестування у сучасних світогосподарських процесах як з позиції теорії, так і практики дає підстави для висновку, що подолання економічної кризи та проведення глибоких структурних змін неможливе без залучення і ефективного використання зарубіжних інвестицій. Вони скорочують шлях до застосування сучасних технологій, менеджменту, сприяють формуванню національних інвестиційних ринків, активізують ринки товарів та послуг і, як правило, впливають на досягнення макроекономічної стабілізації.

2. Геоекономічний вимір інвестиційного клімату приймаючої країни сприяє не тільки удосконаленню інвестиційної політики, пов’язаної з більш ефективним використанням диверсифікації географічних векторів притоку інвестицій та ринків, але й оптимізації інвестиційної стратегії на рівні регіонів та їх включення до участі у міжнародному поділі праці на основі структурних перетворень та підвищення конкурентності.

3. Узагальнюючий висновок аналізу конкуруючих теорій ПІІ, особливо таких, як життєвого циклу продукту Р. Вернона, теорій "захисного інвестування" С. Хаймера і еклектичної парадигми Дж. Х. Даннінга та інших, дозволяє глибше зрозуміти мотивацію іноземного інвестування, оцінити сфери та напрямки притоку капіталу, переваги та недоліки стосовно інших форм міжнародного співробітництва, стимулювання залучення ПІІ у країни з транзитивними економіками, в т.ч. і в Україну, у процесі визначення інвестиційної політики.

4. Несприятливість інвестиційного клімату в Україні є головною причиною відсутності масштабних прямих іноземних інвестицій, особливо з боку великого міжнародного капіталу (ТНК, інвестиційних компаній тощо). Тому система залучення великих стратегічних інвесторів повинна не тільки передбачати створення сприятливого інвестиційного клімату, а й комплексу засобів залучення та регулювання інвестиційної діяльності з боку держави через кредитування, податкове і митне регулювання, амортизаційну політику тощо. Державне регулювання повинно охоплювати і обгрунтування доцільності інвестицій, враховувати рівень технологічності довгострокових проектів, розрахунки життєвого циклу інвестицій, а також проведення регулярного аналізу та застосування системи гарантій, державного нагляду і контролю за рухом та ефективністю використання ПІІ.

5. За результатами аналізу, в цілому у правовому, економічному та соціально-політичному аспектах створені загальні передумови для розвитку процесу зарубіжного інвестування в Україну. Але можна стверджувати і той факт, що існує гостра потреба визначення напрямків та форм корегування основних параметрів ПІІ та оцінки реалій його ефективності і перспективи. Йдеться про зміщення акцентів у пріоритетах розвитку інвестиційного клімату в країні в бік притоку капіталу з великих міжнародних корпорацій, які займають вичікувальну позицію і реалізують лише окремі пілотні проекти в Україні; посилення інноваційного впливу на виробництво та сприяння зростанню його конкурентоспроможності; про зростання уваги до розвитку регіональних програм та структурних перетворень на регіональному рівні при формуванні національної програми інвестування і т.п.

6. На сучасному етапі держава повинна більш конкретно визначити пріоритетні території розвитку та об’єкти загальнодержавного значення, інвестуванню яких вона буде сприяти не лише за рахунок ПІІ, але й внутрішніх джерел. Тому загальнодержавна політика формування сприятливого інвестиційного клімату у регіоні повинна спиратися на чітке розмежування їх функцій та забезпечувати узгодження інтересів держави і регіонів з урахуванням існуючого співвідношення попиту та пропозиції на ринку капіталів, реальних ресурсних можливостей країни й регіону, створювати такі умови господарської діяльності, які були б привабливішими від тих, що пропонують інші потенційні імпортери капіталів.

7. У кримському регіоні пропонується посилити стимулювання притоку іноземних інвестицій у високотехнологічні сфери господарської діяльності та інноваційне виробництво, готельно-туристичний комплекс, що найбільше сприяє сталому економічному розвитку і не порушує екологічну рівновагу. Для вирішення цього завдання пропонується більш активно і послідовно подолати системну і структурну кризи в економіці регіонів, створити реальні економічні стимули для розвитку інноваційної діяльності на підприємствах з більш масштабним залученням приватного підприємницького капіталу, організувати систематичне проведення експертної оцінки науково-технічного рівня технологій та досліджень (в т.ч., і екологічного напрямку), створити і розвивати регіональний ринок науково-технічних розробок тощо.

8. Дійовим елементом здійснення інвестиційних процесів та структурних перетворень на регіональному рівні є також створення вільних економічних зон і введення спеціального режиму інвестиційної діяльності у поєднанні з розвитком більш досконалої інвестиційної інфраструктури у регіоні. Для цього необхідно також вжити таких заходів, як проведення проектних аукціонів, надання допомоги з місцевих бюджетів окремим підприємствам у розробці проектів, проведення маркетингових досліджень з метою виявлення незайнятих сегментів ринку і створення системи гарантій при експорті продукції.

9. Зважаючи на особливість кримського регіону в інвестиційній політиці держави та в засобах її реалізації у регіоні, необхідно настійливо і послідовно вживати радикальні заходи щодо покращення його екологічного стану, слід забезпечити пріоритетність саме тих інвестиційних проектів, які сприяють оптимізації ресурсо, - енерго - та водоспоживанню і передбачають зниження шкідливих викидів у середовище, забруднення унікальної природи Криму.

Публікації автора:

1. Верченко О.В. Страхування майна та ризиків підприємств з іноземними інвестиціями // Зовнішня торгівля: проблеми та перспективи. - К.: Видав. УАЗТ. - 2000. - Вип.4, ч.1. - С.123-129.

2. Верченко О.В. Необхідність та реалії інвестиційної привабливості кримського регіону // Зовнішня торгівля: право та економіка. - К.: Видав. УАЗТ. - 2001. - Вип.1 (S) - С.301-307.

3. Верченко О.В. Основні домінанти та особливості інвестиційної стратегії України // Збірник наукових праць. - Вип. 29. - К.: ІСЕМВ НАН України. - 2000. - С.29-36.

4. Верченко О.В. Державні гарантії захисту іноземних інвестицій в Україні // Актуальні проблеми міжнародних відносин. - К.: ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка. - 2001. - Вип.16. - С.218-220.

5. Верченко О.В. Особливості та шляхи активізації інвестиційної діяльності // Тези ІІІ міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ "Зовнішньоекономічна політика України в умовах глобалізації і регіоналізації світогосподарських зв’язків". - К.: Видав.УАЗТ. - 2000. - С.113-116.

6. Верченко О.В. Інновації у стратегії формування зовнішньоторговельної політики України // Тези ІV міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ "Проблеми регулювання зовнішньоекономічної діяльності України в сучасних умовах". - К.: Видав. УАЗТ. - 2001. - С.218-220.

7. Верченко О.В. Перенесення наслідків глобалізації на транзитивні економіки в процесі міжнародного інвестування // Тези V міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ "Вплив глобалізації на формування та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків України". - К.: Видав. УАЗТ. - 2002. - С.220-222.

8. Верченко О.В. Інтеграція України в систему ГАТТ/СОТ як фактор прискорення іноземного інвестування // тези ІХ міжнародної науково-теоретичної конференції в ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка "Формування торговельних режимів у перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України)". - К.: ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка. - 2001. - С.170-172.