Чумаченко Ігор Миколайович. Функції профспілок при укладенні колективних договорів і угод у сучасних умовах ринкової економіки : дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Чумаченко І.М. Функції профспілок при укладенні колективних договорів і угод у сучасних умовах ринкової економіки.— Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 — трудове право; право соціального забезпечення.— Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2005.
Дисертацію присвячено дослідженню функцій профспілок при укладенні колективних договорів і угод у сучасних умовах ринкової економіки. У дисертації досліджено розвиток інституту колективно-договірного регулювання; міжнародний досвід діяльності профспілок при укладенні колективних договорів і угод; визначено ефективність колективних договорів і угод та роль профспілок в її забезпеченні; функції профспілок у становленні соціально-партнерських відносин; особливості поширення положень колективних договорів і угод на суб’єктів соціально-партнерських відносин; визначені способи реалізації функцій профспілок у соціально-партнерських відносинах.
Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення Закону України „Про колективні договори і угоди”, проекту Трудового кодексу України, законопроектів „Про соціальне партнерство” та „Акціонерні товариства”.
Дослідження функцій профспілок при укладенні колективних договорів і угод у сучасних умовах ринкової економіки, опрацювання наукової літератури з проблем, пов’язаних з темою дисертації, дали підстави сформулювати такі висновки:
Функції профспілок при укладенні колективних договорів і угод визначаються не як загальні функції профспілок, що ототожнюються з головними напрямами їх діяльності, а саме як завдання з практичної реалізації наданих їм прав.
У сучасних умовах ринкової економіки регулювання трудових та тісно пов’язаних з ними відносин зміщується з централізованих на договірні, відбувається зміна місця та ролі профспілок у сфері колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин.
Недоцільним є включення до тексту колективних договорів і угод, положення „про соціальний мир”, мета якого – відмова від страйків у період дії колективного договору або угоди.
Необхідно приєднатись до Угоди про регулювання соціально-трудових відносин у транснаціональних корпораціях, що діють на території Співдружності Незалежних Держав з метою консолідації профспілок та організаційних структур роботодавців.
Необхідно прийняти ряд нормативних актів, які б визначали право працівників брати участь в управлінні підприємством шляхом розвитку цивілізованих корпоративних відносин з внесенням пропозицій до законопроектів „Про акціонерні товариства” та „Соціальне партнерство”, спрямованих на гармонізацію інтересів різних категорій учасників соціально-партнерських відносин, визначивши роль органу, який представляє права трудового колективу у відносинах з роботодавцями.
Враховуючи фактичну монополізацію профспілками права бути єдиними представниками працівників, доцільно прийняти Закон України „Про колектив найманих працівників”.
З метою забезпечення трудових прав виборних працівників профспілки необхідно доповнити ст. 9 Закону України „Про колективні договори і угоди” частиною 12, де вказати, „що дія колективного договору поширюється на членів профспілкового органу первинної профспілкової організації, звільнених від своєї попередньої роботи у зв’язку з обранням їх до складу профспілкового органу”.
Необхідне виключити зі сфери дії колективного договору керівників з метою недопущення поширення окремих положень стосовно оплати праці (надання премій та інших стимулюючих виплат) на роботодавця або уповноважений ним орган, у зв’язку з цим ч.1 ст.9 Закону України „Про колективні договори і угоди” після слів „членами профспілки” доповнити словами „за винятком керівників, які мають право прийому та звільнення з роботи”.
В змінах і доповненнях до Закону України „Про колективні договори і угоди” необхідно передбачити:
поширення порядку утворення спільного представницького органу не тільки на профспілки, а й на інші органи уповноважені трудовим колективом на його представництво;
механізм погодження повноважень органів соціального партнерства на представлення інтересів сторін колективних переговорів;
необхідно реалізувати в законодавстві пропозицію МОП про визначення ступенів відповідальності за забезпечення процедури укладення та виконання колективних договорів і угод.
Публікації автора:
Чумаченко І.М. Необхідні заходи в діяльності профспілкового комітету, щодо захисту соціально-економічних прав трудящих підприємства, що реорганізується // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України.— 2002.— №5.— С.248-252.
Чумаченко І.М. Особливості соціального партнерства та функції профспілок в сучасних умовах ринкової економіки// Право і безпека.— 2004.— №3.— С. 148-153.
Чумаченко І.М. Поняття і класифікація функцій профспілок в сучасних умовах ринкової економіки // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2004.— №2.— С.72-79.
Чумаченко І.М. Функції профспілок в нових умовах господарювання // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2004.— №3.— С. 58-67.
Чумаченко І.М. Захист трудових прав і законних інтересів працівників профспілками в соціально-партнерських відносинах // Право і безпека.— 2004.— №4.— С.169-172.
Чумаченко І.М. Про деякі актуальні питання з вирішення індивідуальних трудових спорів (на аналізі діяльності комісій по трудових спорах гірничо-металургійного комплексу України) // Актуальні проблеми державотворення в умовах адміністративної реформи: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції 11-12 квітня 2003 р. м. Запоріжжя.— Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2003.— С.239-242.
Чумаченко І.М. Питання генези функцій профспілок// Проблеми й напрямки формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав і свобод людини: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 11-12 грудня 2003 р. м. Запоріжжя.— Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2003.— С.189-192.
Чумаченко І.М. Соціально-трудові аспекти реструктуризації підприємства // Актуальні проблеми взаємодії судових та правоохоронних органів у процесі реалізації завдань кримінального судочинства: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції 28-29 травня 2004 р. м. Запоріжжя.— Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2004. Частина ІІ.— С.197-200.
Чумаченко І.М. Функції профспілок в нових умовах господарювання // Кодифікація трудового законодавства України: стан та перспективи: Матеріали науково-практичної конференції; м. Запоріжжя, 25-26 червня 2004 р./ За заг. ред. проф. В.С.Венедиктова.— Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004.— С.331-333.