Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Цуруль Ольга Антоліївна. Формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2003.



Анотація до роботи:

Цуруль О.А. Формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання біології. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2003.

У дисертації досліджується проблема формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації. Визначено специфіку біологічних понять про надорганізмові рівні організації у навчальному пізнанні. Виявлено методичні умови ефективного формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації. На основі поєднання понятійних знань формального і діяльнісного характеру розроблено критерії та рівні сформованості біологічних понять про надорганізмові рівні організації. Обґрунтовано концептуальні положення та виконано педагогічне проектування моделі процесу формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації. Розроблено відповідну систему знань та вмінь учнів 6-7 класів. Визначено методичний засіб організації пізнавальної діяльності учнів при формуванні біологічних понять про надорганізмові рівні організації – систему завдань та розроблено типологію пізнавальних завдань, що її утворюють.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації (надорганізмові системи), які підтвердили гіпотезу і дали підстави для таких висновків:

1. Одним із важливих напрямів досягнення якісно нового рівня базової біологічної освіти є вдосконалення процесу формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації як системотворчого елемента біологічних знань. Біологічні поняття про надорганізмові рівні організації є складовою методологічних знань про цілісність та системність живої природи, становлять основу формування наукового світогляду, гуманістичного виховання, бережливого ставлення до живої природи, розумового розвитку учнів.

2. Важливим фактором керування процесом формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації, який зумовлює вибір методів, засобів та етапів їх формування у розділах біології 6-7 класів, є визначення ролі і місця досліджуваних понять у системі біологічних знань. Методологічною основою для цього є теорія рівневої організації живої природи, теорія розвитку біологічних понять, гносеологічні особливості біологічних понять про надорганізмові рівні організації, концепції біо- та поліцентризму, популяційний, екосистемний та біосферний підходи. Біологічні поняття про надорганізмові рівні організації – це складні, загальнобіологічні, абстрактні, неоднорідні і різнопорядкові поняття, які мають багатоелементний та інтегративний зміст.

  1. Шляхом включення наукових понять про надорганізмові рівні організації до навчального змісту здійснюється реалізація у навчальному предметі “Біологія” концепцій біо- та поліцентризму, на засадах яких розвивається сучасна біологічна наука. На їх основі реалізується провідне завдання вивчення біології у загальноосвітній школі – підготовка біологічно і екологічно грамотної людини, яка розуміє значення життя як найвищої цінності та здатна визначати своє місце в світі.

  2. Критеріями сформованості в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації є знання формального і діяльнісного характеру: повнота засвоєння змісту поняття, а також вміння й навички з реалізації понятійних знань. Відповідно до критеріїв запропоновано рівневу характеристику сформованості в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації живої природи.

  3. Результати проведеного теоретико-експериментального дослідження дозволяють стверджувати, що успішне формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації може бути здійснено за таких методичних умов:

а) виділення поняття “угруповання” як змістової одиниці, що забезпечує систематизацію та ієрархієзацію навчального змісту про надорганізмові рівні організації живої природи базової біологічної освіти;

б) введення у процесі вивчення систематичних розділів біології понять про надорганізмові рівні організації дедуктивним шляхом з наступною їх конкретизацією;

в) виділення системи елементів знань та вмінь як очікуваних результатів формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації живого;

г) організація активної пізнавальної діяльності учнів засобом системи пізнавальних завдань.

  1. Реалізація запропонованих методичних умов формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові системи здійснюється за допомогою прогностичної моделі процесу формування в учнів 6-7 класів біологічних понять про надорганізмові рівні організації життя, яка побудована з урахуванням системного та особистісно-діяльнісного підходів. Результати педагогічного експерименту свідчать, що розроблена модель забезпечує поступовий та неперервний розвиток біологічних понять про надорганізмові рівні організації, сприяє формуванню навчальних умінь, розвитку самостійної навчальної діяльності і логічного мислення учнів.

  2. У результаті застосування популяційного й екосистемного підходів до викладу навчального змісту істотно збільшується частка навчального часу розділів біології 6-7 класів, відведеного на формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації. Це забезпечує послідовний розвиток теоретичних знань про надорганізмові рівні організації живого та їх наступність від основної до старшої школи.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування в учнів біологічних понять про надорганізмові рівні організації живої природи. Перспективи подальшої роботи ми бачимо у детальному дослідженні особливостей заключних етапів формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації у розділах біології старшої школи та вдосконаленні змісту шкільної біологічної освіти у напрямі посилення її поліцентричної спрямованості з метою формування в учнів цілісних знань про живу природу.

Публікації автора:

  1. Цуруль О.А. Проблема розмежування загальних і спеціальних понять у методиці навчання біології // Наука і сучасність. Збірник наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова. – К.: Логос, 2000. – Випуск 2. Ч. 1. – С. 165 - 172.

  2. Цуруль О.А. Формування біологічних понять в умовах групового навчання школярів // Біологія і хімія в школі. – 2001. – № 1. – С. 47-51.

  3. Цуруль О.А. Методи формування природничо-наукових понять // Рідна школа. – 2001. – № 5.– С. 57-59.

  4. Цуруль О.А. Сутність процесів засвоєння, формування та розвитку понять у методиці навчання біології // Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, О.Л. Макаренко. – К.: НПУ, 2001. – Випуск 39. – С. 178-188.

  1. Мороз І.В., Цуруль О.А. Вимоги до рівня засвоєння понять про надорганізмові системи у розділі “Тварини” // Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, О.Л. Макаренко. – К.: НПУ, 2001. – Випуск 41. – С. 153-156.

  2. Цуруль О.А. Методичні умови ефективного формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації в учнів 6-7 класів // Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, О.Л. Макаренко. – К.: НПУ, 2002. – Випуск 49. – С. 160-166.

  3. Цуруль О.А. Формування в учнів понять про надорганізмові системи у розділі шкільної біології “Тварини”: Методичні рекомендації для студентів природничо-географічного факультету та вчителів біології.–К.:НПУ,2001.–53 с.

  4. Цуруль О.А. До питання про формування біологічних понять // Наукові

записки: Збірник наукових статей НПУ імені М.П. Драгоманова. Ювілейний випуск/ Укл. П.В. Дмитренко, О.Л. Макаренко.–К.:НПУ,2000.– Ч.2.– С.171-175.

  1. Цуруль О.А. Организация дифференцированно-группового обучения на уроках биологии // Тезисы Международной научно-практической конференции “Развитие методики биологии и экологии в XX веке”.– М.: МПУ,2000.– С.52-53.

  2. Цуруль О.А. Експериментальна модель формування теоретичних біологічних понять //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Науково-методичні підходи до викладання природничих дисциплін в освітніх закладах XXI століття”. – Полтава: ПДПУ, 2001. – С. 305-307.

  3. Цуруль О.А. Формування змісту поняття “фітоценоз” в учнів основної школи // Матеріали конференції молодих вчених-ботаніків України “Актуальні

проблеми ботаніки та екології”. – Ніжин: Наука-Сервіс, 2001. – С.78.

  1. Цуруль О.А. Система завдань як методичний засіб організації пізнавальної діяльності учнів із формування біологічних понять про надорганізмові рівні організації // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Екологічні проблеми довкілля та шляхи їх вирішення”. – Полтава: ПДПУ, 2002. – С. 240-242.

Анотації