Глузман Неля Анатоліївна. Формування узагальнених прийомів розумової діяльності в майбіутніх вчителів початкових класів у процесі вивчення дисциплін математичного циклу: дисертація канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Глузман Неля Анатоліївна. “Формування узагальнених прийомів розумової діяльності в майбутніх учителів початкових класів у процесі вивчення дисциплінматематичного циклу”. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 - теорія і методика навчання математики. - Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, - Київ, 2003.
У роботі виконано комплексне дослідження наукових основ проблеми формування системи узагальнених прийомів розумової діяльності в майбутніх учителів початкових класів в процесі вивчення курсів: “Математика”, “Теоретичні основи початкового курсу математики і методика її навчання”. Розроблено теоретичну модель формування системи узагальнених прийомів розумової діяльності, що включає процесуальні і змістові дії, які забезпечують високий рівень осмислення ходу виконання математичного завдання і сутності засвоєних понять. Виділено в курсі математики педагогічних факультетів місце і методику формування прийомів розумової діяльності і дано рекомендації з їхнього використання при переносі на методику навчання математики в початковій школі і педагогічну практику.
Теоретичний аналіз проблеми формування в студентів факультетів початкового навчання узагальнених прийомів розумової діяльності дозволяє говорити про актуальність досліджуваної проблеми. Результати експерименту підтвердили гіпотезу про те, що формування в студентів узагальнених прийомів розумової діяльності дозволяє підвищити рівень інтелектуального розвитку майбутнього вчителя, прискорити процес засвоєння змісту математичних дисциплін, якісно змінити характер навчання і підготовки до майбутньої педагогічної діяльності. Саме тому узагальнені прийоми розумової діяльності повинні стати і важливим компонентом змісту математичної освіти, і засобом навчання математики та розумового розвитку студентів факультетів початкової освіти.
Узагальнені прийоми розумової діяльності можуть виконати повною мірою свою функцію за умови, якщо будуть являти собою систему, тобто упорядковану множину взаємозалежних дій, об’єднаних загальними цілями математичної підготовки студентів. Істотна відмінність використовуваного в дослідженні підходу до розглянутої педагогічної проблеми полягає в тому, що узагальнені прийоми розумової діяльності характеризуються системністю, універсальністю, комплексністю, самостійністю і педагогічною спрямованістю. Вони дозволяють студентам розв’язувати різноманітні математичні задачі, а також є необхідною базою для розвитку професійної творчості майбутніх учителів початкових класів. Різноаспектність узагальнених прийомів розумової діяльності відображається на характері організації і здійснення навчальної роботи. Такі прийомі дозволяють студентам глибоко засвоювати основи змісту математичних дисциплін. Визначена послідовність дії узагальнених прийомів є одночасно засобом засвоєння знань і способом їхнього оволодіння.
Розроблена методика експериментального навчання з урахуванням психолого-педагогічних закономірностей передбачала застосування студентами узагальнених прийомів розумової діяльності як основи для виконання системи вправ з математики і методики її навчання в початковій школі в умовах рівневої диференціації. Основні результати формування узагальнених прийомів розумової діяльності у студентів виявились не тільки в підвищенні рівня їхньої успішності, можливості переносу узагальнених прийомів на різні теми і види навчальної діяльності, зокрема на свою майбутню педагогічну діяльність, а і у розвитку творчого мислення.
В процесі застосування системи узагальнених прийомів розумової діяльності в студентів формувалося і розвивалося творче мислення. Засвоєння нових розумових і практичних дій, трансформуння засвоєних прийомів впливає на розвиток у студентів гнучкості і рухомості мислення. Це виявилось в уміннях студентів аналізувати, синтезувати, порівнювати, узагальнювати, систематизувати, встановлювати і використовувати аналогії і приходити до обгрунтованих висновків, що має суттєве значення для засвоюваного змісту математичної освіти. Усвідомленість власної навчальної роботи впливало на рівень культури пізнавальної діяльності студентів та якісну зміну її характеру – вона ставала самокерованою і саморегульованою.
Багатогранність узагальнених прийомів розумової діяльності добре простежується в умовах спеціально організованого навчання студентів факультетів початкової освіти. При цілеспрямованій організації навчального процесу за рахунок широкого переносу узагальнених прийомів розумової діяльності збільшується обсяг засвоюваного ними матеріалу. Система вправ з математики і методики її навчання в початковій школі, що включає основні методи, форми і засоби математичної освіти, сприяють прискоренню темпів засвоєння навчальної інформації. Володіння узагальненими прийомами розумової діяльності дає можливість студентам уникати нераціональної організації навчальної діяльності, підвищити її продуктивність за рахунок цілеспрямованого керування і поліпшення якості самостійної роботи. Усе це свідчить про інтенсифікацію навчання, реалізацію його диференціації і індивідуалізації, а також створення необхідних умов для дослідницького творчого характеру навчальної діяльності студентів.
Механізм формування узагальнених прийомів розумової діяльності обумовлюється також створенням певних умов для дійового керування самим процесом засвоєння. У нашому дослідженні такими умовами були створення проблемних ситуацій, складання узагальнених порівняльних схем і класифікаційних таблиць, використання засобів сучасних інформаційних технологій. Це спонукало студентів до самостійної пізнавальної діяльності з організації і керування процесом навчання. Аналіз результатів експериментального навчання показав, що студенти експериментальних груп можуть самостійно здійснювати вибір узагальнених прийомів розумової діяльності і перенести їх на нетипові математичні завдання, а також на курс початкової математики.
Поліфункціональність узагальнених прийомів розумової діяльності в організації і здійсненні пізнавальної діяльності студентів, багатоаспектність даної проблеми в теорії і практиці навчання математичним дисциплінам, дозволяє визначити перспективи подальших досліджень. Тут, зокрема, є різні аспекти комплексної математичної підготовки студентів - майбутніх учителів початкових класів: діагностика вихідної математичної підготовки абітурієнтів, визначення оптимального змісту кожної дисципліни математичного циклу, цілеспрямована організація форм, методів і засобів організації навчального процесу, визначення ефективних видів корекції процесу навчання і контролю результатів пізнавальної діяльності студентів.
Публікації автора:
Глузман Н.А. Особистісно-орієнтована підготовка студентів педагогічного коледжу до педагогічної діяльності // Соціалізація особистості: Зб. наук. статей / За ред. Капської А.Й. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 1998.- С. 116–200.
Глузман Н.А. Модель особистісно-орієнтованої підготовки студентів гуманітарного інституту до професійної діяльності // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського: Зб. наук. праць. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д. Ушинського, 1999. – С. 35- 39.
Глузман Н.А. Психолого-педагогічні аспекти підготовки студентів педагогічного коледжу до професійної діяльності // Професійна підготовка вчителя початкових класів у контексті гуманізації та гуманітаризації вищої освіти: досвід в умовах коледжу: Зб. наук. праць. – Харків: Каравела, 1999.- С. 20-23.
Глузман Н.А. Критерии и уровни сформированности приемов умственной деятельности у студентов – будущих учителей начальных классов // Вісник Черкаського державного університету ім. Б. Хмельницького: Вип.17. – Черкаси, 2000.- С. 15 – 18.
Глузман Н.А. О математической подготовке учителей начальных классов // Сучасні педагогічні технології в сфері освіти: Зб. наук. праць. – Вип.. 1. - Мелітополь, 2001. – С. 61–65.
Глузман О.В., Глузман Н.А. Організація безперервної професійно-педагогічної підготовки студентів педагогічних коледжів, інститутів, університетів // Безперервна педагогічна практика студентів як первична форма їх професійної підготовки: Зб. матеріалів Всеукраїнської науково-методичної конференції, м.Вінниця, 14-16 грудня 1999 року.- Вінниця: УНІВЕРСУМ. - Вінниця, 1999. – С. 62–65 (70%)
Глузман Н.А. Формирование обобщенных приемов умственной деятельности у студентов педагогических колледжей, училищ // Соціальна робота: теорія, досвід, перспективи: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ужгород, 21-22 жовтня 1999 р. – Ужгородський державний університет, 1999.- Ч.І.- С.120-125.
Глузман Н.А. Пошук нових підходів до математичної підготовки вчителя початковох класів // Conference Proceedings Democracy and Education June 1-2, 2001 – Kyiv, Ukraine./ Kirovograd State Pedagogical University. Montclair State University. Literal Boors, 2001. – С. 295–301.
Глузман Н.А. Особистісно орієнтована підготовка студентів до професійної діяльності // Освітні технології у школі та вузі: Матеріали наук. конф., м. Миколаїв, 14 –16 квітня 1999 р.- Миколаїв: МФ На УКМА, 1999. - С.158 – 160.
Глузман Н.А. Проблема развития познавательной активности учащихся и студентов в теории и истории педагогики // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Сер.: Педагогіка і психологія: Зб. статей. - Ч.1. - К.: Пед. преса, 2000. – С. 99-101.
Глузман Н.А. Основные подходы к использованию приемов умственной деятельности у будущих учителей начальных классов в процессе решения задач по математике // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія: Зб. статей. - Ч.1-2. – К.: Пед. преса, 2000. - С. 128-133.
Глузман Н.А. Теоретические предпосылки формирования приемов умственной деятельности // Мир знаний – World of knowledge. -Симферополь: МАДЄС, 1999. - С. 78 - 88
Глузман Н.А. Гуманитаризация обучения математике: некоторые подходы с использованием обобщенных приемов умственной деятельности // Педагогіка математики і природознавства. IV Всеукраїнські читання, присвячені пам’яті М.В. Остроградського, 4–5 жовтня 2000р.: Збірник статей. – Полтава: ПОІПОПП, 2000.- С. 76 – 79.
Глузман Н.А. Розумове виховання школярів: Методичні розробки. - К: НПУ ім. М.П. Драгоманова. - 1999. - 18 с.
Глузман Н.А. Формирование обобщенных приемов умственной деятельности у учителей начальных классов: Учебное пособие. - Ялта: КГГИ, 2001. – 95 с.
Глузман Н.А. Формирование приемов умственной деятельности у младших школьников: Методические рекомендации. - Ялта: КГГИ, 2001. – 34 с.