Федоренко Юлія Петрівна. Формування у старшокласників комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови : дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк, 2005.
Анотація до роботи:
Федоренко Ю.П.Формування у старшокласників комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.09 – „Теорія навчання”. – Волинський державний університет імені Лесі Українки, Луцьк, 2005.
Дисертація присвячена проблемі формування у старшокласників комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови; уточнено і науково обґрунтовано поняття „комунікативна компетенція”, „ситуативне навчання”, „мовленнєва діяльність”; визначено сутність та структуру комунікативної компетенції старшокласників, яка складається з мовної, мовленнєвої, соціокультурної, соціолінгвістичної, дискурсивної та стратегічної компетенцій; обґрунтовано критерії, їхні показники та рівневу характеристику сформованості у старшокласників комунікативної компетенції.
В ході дослідження обґрунтовано, створено й експериментально апробовано модель формування у старшокласників комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови, розроблено щоденник самоаналізу навчальних досягнень учнів, укладено збірник вправ для формування та підвищення рівня комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови.
У процесі системного аналізу науково-педагогічних джерел та літератури ми встановили, що проблема формування у старшокласників комунікативної компетенції в навчальному процесі висвітлена фрагментарно та розглядалась переважно на основі окремих нормативних документів, які подаються Міністерством освіти і науки України, розрізнених інноваційних підходів до трактування сталих термінів та заміни їх новими з урахуванням існуючих реалій. Ми виявили, що тенденції розвитку дидактики в аспекті формування комунікативної компетенції передбачають системний підхід до сучасної технології навчального процесу. У ході проведеного дослідження обґрунтовано, що процес навчання повинен здійснюватися у певній системі на основі комунікативно-діяльнісного підходу. Комунікативно-спрямований курс навчання мови передбачає та забезпечує роботу над вмінням вільно здійснювати мовленнєве спілкування в усній чи письмовій формі, вживати ті правила мовленнєвої поведінки, які існують у суспільстві, використовуючи ресурси мови в різноманітних ситуаціях повсякденного життя.
У дослідженні розкрито наукову сутність, обґрунтовано зміст поняття комунікативної компетенції, що визначаємо, як знання, уміння та навички, необхідні для розуміння чужих та створення власних програм мовленнєвої поведінки, адекватних цілям, сферам, ситуаціям спілкування. Вона включає в себе: знання основних понять лінгвістики мови – стилі, типи, способи зв'язку речень у тексті; уміння та навички аналізу тексту та власне комунікативні надбання. Комунікативну компетенцію у дисертаційній роботі подаємо у широкому та вузькому значеннях: у широкому – вона складається із мовної, мовленнєвої, соціокультурної, соціолінгвістичної, дискурсивної та стратегічної компетенцій; у вузькому – як практичне опанування учнями мовленнєвими уміннями на рівні, достатньому для здійснення іншомовного спілкування в чотирьох видах мовленнєвої діяльності: аудіюванні, говорінні, читанні, письмі в типових ситуаціях.Доведено, що формування комунікативної компетенції можливе за умови моделювання у навчальному процесі типових ситуацій реального спілкування, які виникають в різних сферах життя та стосуються різних тем. У дослідженні об’єднуючою ланкою є ідея формування комунікативної компетенції, що ґрунтується на гармонійному поєднанні всіх її складових аспектів.
У зв’язку з вирішенням дослідницьких завдань, спрямованих на формування комунікативної компетенції старшокласників, було визначено рівень їх умінь у мовленнєвій діяльності, здатності співвідносити, аналізувати, оцінювати факти мови, що досліджуються в залежності від мети та умов комунікації, а також використовувати їх у процесі виконання мовленнєвих завдань. Дослідження рівнів сформованості комунікативної компетенції старшокласників та самооцінювання навчальних досягнень свідчать про недостатній рівень її сформованості. Стан та реалізація змісту теоретичної та практичної підготовки до спілкування з носіями мови на відповідному рівні носить фрагментарний характер. Узагальнення результатів обробки констатуючого експерименту визначили критерії та рівні сформованості комунікативної компетенції учнів старших класів: „breakthrough” (інтродуктивний рівень – незалежний користувач А1); „waystage” (середній рівень – елементарний користувач А2); „threshold” (рубіжний рівень – незалежний користувач В1); „vantage” (просунутий рівень – незалежний користувач В2).
Підтвердилася гіпотеза про те, що процес формування та розвитку комунікативної компетенції відбуватиметься ефективніше за умов забезпечення єдності основних складових комунікативної компетенції: мовної, мовленнєвої, соціокультурної, соціолінгвістичної, дискурсивної та стратегічної; врахування специфіки організації дидактичних умов навчально-пізнавальної діяльності, що моделюють реальний процес спілкування носіїв мови, що вивчається; зміни структури пред’явлення та відпрацювання нового матеріалу.
У ході експериментального дослідження нами розроблена модель формування у старшокласників комунікативної компетенції в процесі вивчення іноземної мови, яка ґрунтується на комплексному використанні в процесі навчання навчально-методичного комплексу „Headway”. Центральне місце у системі навчання міжкультурної комунікації займає дискурс, що відображає особливості культурних та лінгвістичних реалій країни, мова якої вивчається; відповідно до цілей навчання, дискурси відповідають сферам та ситуаціям, в рамках яких проходить спілкування учнів певного навчального закладу.Модель ґрунтується на можливості впровадження різноманітних форм роботи: фронтальних, групових, парних, індивідуальних та активізації комунікативної діяльності учнів, а також на теоретичних здобутках формування та розвитку мовленнєвих умінь та навичок, загальних психологічних концепціях розвитку знань та сучасних практичних розробках. Для формування та розвитку вмінь учнів самостійно здобувати та використовувати знання, планувати навчальний процес, для оцінювання знань дослідниками був розроблений щоденник самоаналізу навчальних досягнень учнів. Здобувачем був укладений збірник вправ, в якому відображено вивчений матеріал, що дозволяє систематизувати, глибоко усвідомити, детально відпрацювати та використовувати у спілкуванні набуті знання, вміння, навички.
Концептуальна значущість та функціональна придатність обґрунтованої нами моделі формування комунікативної компетенції у процесі навчання були підтверджені у процесі експериментальної перевірки. Результати формуючого експерименту довели, що комплексне впровадження навчального курсу Headway за розробленою моделлю, допомагає підвищити рівень сформованості всіх складових комунікативної компетенції, а отже комунікативної компетенції в цілому. Про ефективність впровадження розробленої моделі переконують наведені дані, отримані шляхом дослідження: в експериментальних класах початковий, середній рівні (які відповідають рівням А1, А2) знизилися, а достатній та високий рівні (В1, В2) істотно підвищилися. Нами виявлено, що комплекс зазначених засобів сприяє активізації розвитку учнів завдяки змінам в їхній мотиваційній сфері, можливості проникнення у англомовний світ, спробувати себе у різноманітних соціальних ролях. Подальшою перспективою дослідження є можливість удосконалення знань, вмінь та навичок, підвищення рівня сформованості комунікативної компетенції з використанням вищих рівнів Headway Intermediate, Headway Upper-Intermediate, Headway Advanced навчально-методичного курсу Headway як у навчальних закладах так і самостійно.
Експертна оцінка укладеного нами збірника вправ з формування комунікативної компетенції, проведена учителями загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладів, вищих навчальних закладів, а також наш досвід роботи з учнями та студентами показали, що запропонована модель та збірник сприяє формуванню та підвищенню рівня сформованості комунікативної компетенції, спонукає до організації продуктивної самостійної діяльності та розвитку навичок творчої роботи.
Публікації автора:
Федоренко Ю.П. Комунікативна компетенція як найважливіший елемент успішного спілкування// Рідна школа. – 2002. – №1 (864). – С.63-65.
Приходько Ю.П. Ефективне вербальне спілкування старшокласників у процесі вивчення іноземної мови// Рідна школа – 2003. – №3 (878). – С. 36-37.
Приходько Ю.П. До питання необхідності формування у старшокласників комунікативної компетентності// Імідж сучасного педагога – 2003. – №10 (39). – С. 29-32.
Приходько Ю.П. Формування комунікативної компетенції старшокласників на сучасному етапі// Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету ім.. В.Г. Короленка. – Випуск 2 (35). Серія “Педагогічні науки”. – Полтава, 2004 – С. 82-86.
Федоренко Ю.П. Сучасні підходи до формування у старшокласників комунікативної компетенції.// Постметодика. – 2004. – №5 (57). – С. 22-24.
Федоренко Ю.П. Основні концепції навчання іноземної мови. Професійно-педагогічна підготовка вчителя початкових класів: Збірник доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції 1-3 березня 2000 року – Полтава, 2000. – С.177-180.
Федоренко Ю.П. Діалогічне мовлення як засіб активізації мовленнєвої діяльності// Вивчення мови на комунікативній основі: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 17-19 квітня 2000 року – Полтава, 2000. – С.69-70.
Федоренко Ю.П. До питання компетентності та комунікативної компетенції// Педагогічна майстерність як сучасна технологія розвитку особистості вчителя. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 4-6 березня 2002 року – Полтава, 2002. – С.285- 286.
Приходько Ю.П. Комунікативна компетенція як мета навчання іноземної мови// Громадянське виховання молоді засобами мови та літератури. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 4-5 лютого 2003 року – Полтава, 2003. – С.368-370.
Приходько Ю.П. Роль педагогічного спілкування у процесі соціалізації дітей// Витоки. Альманах Української асоціації Антона Макаренка. Випуск №1 – Полтава, 2003.– С.112-113.
Fedorenko Y. Forming and improving of communicative competence: Collection of exercises for pupils and students. Poltava, 2005. – 32p.