Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Грошовенко Ольга Петрівна. Формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи у позаурочній виховній роботі : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Грошовенко О.П. Формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи у позаурочній виховній роботі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи у позаурочній виховній роботі. У дисертації виокремлено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи у позаурочній виховній роботі, розроблено відповідну організаційно-педагогічну модель та запропоновано методику її реалізації. У роботі доведено, що успішне формування дбайливого ставлення молодших школярів до природи у процесі позаурочної виховної роботи можливе за умов системного набуття учнями еколого-природничих знань, забезпечення емоційно-ціннісного підґрунтя взаємодії дітей з природою, залучення учнів до добродійних вчинків у природі

Проведене відповідно до поставлених завдань теоретико-експериментальне дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. Здійснений аналіз літератури підтвердив, що загальною тенденцією розвитку сучасного людства є пошук нових механізмів подолання екологічної кризи. Одним з таких шляхів вважаємо формування екологічної культури підростаючих поколінь через екологічну освіту і виховання, наслідком і результатом яких є дбайливе ставлення до природи. У порівнянні з навчальною, позаурочна виховна робота має ширші можливості щодо формування нового типу взаємин з природою.

Дослідження психологів дають підстави виділити основні шляхи формування ставлення особистості до природи: перцептивний, когнітивний, практичний. Відповідно, процес формування дбайливого ставлення молодших школярів до природи може мати такий умовний алгоритм: збагачення емоційно-ціннісного досвіду через відчуття екологізація інтелектуальної сфери організація екологічно доцільної практичної діяльності в природі.

2. З метою вивчення реального стану взаємодії молодших школярів з природою визначено критерії та показники сформованості дбайливого ставлення до природи у дітей молодшого шкільного віку: змістовий (обсяг знань дієво-практичного характеру про природу, здатність помітити екологічно небезпечну ситуацію), мотиваційний (потребово-мотиваційне підґрунтя спілкування з природою, емоційно-ціннісні установки на взаємодію з природою), операційний (готовність надати допомогу окремим об’єктам природи на вчинковому рівні, наявність конкретних умінь природоохоронного характеру). Охарактеризовано типи ставлення молодших школярів до природи: негативно-байдужий, прагматично-зацікавлений, позитивно-зацікавлений і дбайливий.

Результати констатації засвідчили, що лише 4,99% учнів виявили дбайливий тип ставлення до природи, 15,10% молодших школярів – позитивно-зацікавлений тип, 26,98% – негативно-байдужий тип, 52,93% – зі споживацько-руйнівним. Результати дослідницької роботи відобразили, загалом, тривожну тенденцію зростання агресивно-байдужого втручання молодших школярів у світ навколишньої природи, якщо цей контакт є поза педагогічним контролем.

3. У процесі дослідження було виокремлено і теоретично обґрунтовано педагогічні умови ефективного формування дбайливого ставлення молодших школярів до природи: забезпечення набуття дітьми системи природничих знань на практично-діяльнісній основі; створення емоційно-ціннісної основи спілкування вихованців з природою з метою употужнення емпатійної реакції на її болісні проблеми; розвиток здатності учнів до добродіяння в ім’я природи на основі краєзнавчого, гуманістичного та естетичного підходів; використання педагогічно доцільних прикладів дбайливого ставлення людини до природи; реалізацію взаємозв’язку в системі “сім’я – школа” в контексті екологічного виховання учнів.

З метою експериментальної перевірки виокремлених педагогічних умов було спроектовано та експериментально перевірено ефективність організаційно-педагогічної моделі формування дбайливого ставлення молодших школярів до природи, відповідно до якої поетапно здійснюється виховна робота: корекція емоційно-ціннісних установок на взаємодію з природою, розвиток еколого-пізнавальних можливостей, збагачення інтелектуальної сфери знаннями дієво-практичного характеру, реалізація програми природоохоронних дій.

4. Апробація та впровадження в систему позаурочної виховної роботи початкової школи методики формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи засвідчило динаміку змін у ставленні молодших школярів до природи. Так, суттєво зменшилася кількість учнів зі споживацько-руйнівним типом ставлення до природи з 47,38% до 25,42%. Помітно збільшилась кількість учнів початкових класів з позитивно-зацікавленим типом ставлення з 16,70% до 26,27% і дбайливого – з 6,78% до 17,80%. Усі зміни, що відбулися в експериментальній групі, є статистично значущими та свідчать про ефективність розробленої методики формування досліджуваної якості. Експериментальна робота підтвердила гіпотезу нашого дослідження.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів цієї багатогранної проблеми. Подальшого вивчення потребують питання забезпечення наступності позаурочної еколого-виховної роботи між дошкільною, початковою та основною ланками освіти.

Публікації автора:

  1. Грошовенко О.П. Вчимо цінувати життя // Початкова школа. – 2000. – № 12. – С. 18-21.

  2. Грошовенко О.П. Моделювання взаємовідносин у системі "дитина – природа": проблеми педагогічного керівництва // Гуманістично спрямований виховний процес і становлення особистості: Збірник наукових праць. – К.: ВІРА Інсайт, 2001. – Кн. 2. – С.153-159.

  3. Грошовенко О.П. Творчий підхід до виховання у молодших школярів дбайливого ставлення до природи // Творча особистість вчителя: проблеми теорії і практики / Ред. кол. Гузій Н.В. (відп. ред.) та ін.: Збірник наукових праць НПУ
    ім. М.П.Драгоманова. – К., 2001. – Вип. 6. – С. 209-215.

  4. Грошовенко О., Рубальська Н. Зустрічаємо птахів (свято для старших дошкільнят і молодших школярів) // Джміль. – 2001. – № 1. – С. 28-30.

  5. Грошовенко О.П. Психолого-педагогічні основи виховання у молодших школярів дбайливого ставлення до природи // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць. – К.: Видавництво Житомирського педагогічного університету, 2002. – Кн. 1. – С. 244-249.

  6. Грошовенко О.П. Формування дбайливого ставлення до природи: реалії та перспективи // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка: Серія “Педагогічні науки”. – Вип. 1-2 (28-29). – Полтава, 2003. – С. 31-35.

  7. Грошовенко О.П. Виховання у молодших школярів дбайливого ставлення до природи у позаурочній виховній роботі // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць. – Вип. 8. – Кн. 2. – К.: Інститут проблем виховання АПН України, 2005. – С. 37-41.

  8. Грошовенко О.П. Мотивація природоохоронної діяльності молодших школярів – умова формування дбайливого ставлення до природи // Наукові записки: Серія "Педагогіка". – Вип. 3. – Тернопіль, 2006. – С. 17-20.

  9. Грошовенко О.П. Використання спадщини В.О.Сухомлинського у вихованні дбайливого ставлення молодших школярів до природи // Реалізація ідей В.О.Сухомлинського в практиці роботи сучасної початкової школи: Збірник матеріалів регіональних педагогічних читань. – Вип. 3. – Вінниця: ВДПУ ім. М.Коцюбинського, 2007. – С. 26-27.

  10. Грошовенко О.П. Підготовка вчителя початкових класів до формування в учнів екологічних знань // Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Полтава: ПДПУ ім. В.Короленка, 2001. – С. 116-118.

  11. Грошовенко О.П. Підготовка вчителя початкових класів до еколого-виховної роботи з молодшими школярами // Актуальні проблеми формування творчої особистості вчителя початкових класів: Збірник матеріалів II Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Вінниця: ВДПУ ім. М.Коцюбинського, 2001. – С. 337-342.

  12. Грошовенко О.П. Використання ефективних форм організації позаурочної еколого-виховної роботи з молодшими школярами // Актуальні проблеми формування творчої особистості вчителя початкових класів Збірник матеріалів IIІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Вінниця: ВДПУ ім. М.Коцюбинського, 2005. – С. 214-216.

  13. Грошовенко О.П. Формування дбайливого ставлення молодших школярів до природи у процесі позаурочної еколого-виховної роботи // Сучасні вимоги до виховної діяльності вчителя початкових класів: Збірник матеріалів ІІІ регіональної науково-практичної конференції. – Бар: БГПК ім. М.Грушевського, 2006. – С. 223-226.

  14. Грошовенко О.П. Методика формування у молодших школярів дбайливого ставлення до природи: Методичні рекомендації для студентів спеціальності "Початкове навчання". – Вінниця, 2007. – 64 с.