Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Шиманович Ірина Вікторівна. Формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шиманович І.В. Формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

Дисертація присвячена розв’язанню проблеми формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні в умовах педагогічного ВНЗ. Проаналізовано стан розробленості досліджуваної проблеми у педагогічній теорії та освітній практиці, визначено специфіку формування потреби у професійному самовихованні студентів педагогічного університету; уточнено базові поняття дослідження, розроблено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні, визначено критерії та рівні сформованості означеної потреби в студентів педагогічного ВНЗ. Основні результати дослідження впроваджено в навчально-виховний процес вищих педагогічних навчальних закладів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення вирішення проблеми формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні, що виявляється у визначенні сутності, змісту та специфіки, а також організаційно-педагогічних умов означеного процесу. Одержані в ході виконаного дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають можливість зробити основні висновки.

1. Теоретико-методологічний аналіз досліджень у галузі філософії, психології, професійної педагогічної освіти дав змогу уточнити основні поняття: “самовиховання”, “професійне самовиховання”, “потреба у професійному самовихованні”. Установлено, що потребу майбутнього вчителя в професійному самовихованні слід розуміти як відображені у свідомості майбутнього вчителя прагнення найбільш повного розвитку власних професійно-особистісних якостей з метою успішної їх самореалізації в майбутній професійній діяльності.

Теоретично обґрунтовано, що потреба майбутніх учителів у професійному самовихованні – це складне інтегроване утворення професійно-особистісної сфери особистості, що передбачає взаємодію та органічну єдність трьох компонентів: ціннісно-мотиваційного, когнітивного, поведінкового.

Ціннісно-мотиваційний компонент потреби у професійному самовихованні визначено як позитивне ставлення студентів до самозмінювання; усвідомлення значущості професійного зростання; наявність педагогічної спрямованості. Когнітивний компонент відбиває базову педагогічну культуру майбутнього вчителя, наявність необхідних уявлень про себе та достатніх знань з теорії та технології професійного самовиховання. Поведінковий компонент визначено як наявність системи дій, умінь та навичок щодо професійного самовиховання, здатність до об’єктивного самооцінювання та самоаналізу, наявність активно-творчої позиції в професійно-особистісному самовихованні.

2. Обґрунтовано критерії сформованості у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні: загальна спрямованість майбутнього вчителя на професійну самовиховну діяльність; усталеність ціннісних професійних орієнтацій; наявність глибоких загальнопедагогічних та методичних знань з теорії й практики самовиховання, умінь і навичок професійної самовиховної діяльності; усвідомлення відповідальності за рівень свого професіоналізму; бажання і вміння знаходити оптимальні варіанти розв’язання складних проблемних ситуацій щодо позитивного виховного впливу. Визначено рівні сформованості у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні: високий, середній, низький.

3. Результати констатувального експерименту засвідчили, що більшість майбутніх учителів перебуває на середньому та низькому рівнях сформованості потреби в професійному самовихованні. Студенти поверхово володіють засобами професійного самовдосконалення, відчувають труднощі у визначенні способів організації професійного самовиховання, у них слабо розвинені навички самопізнання сильних і слабких сторін своєї індивідуальності.

4. За результатами теоретичного аналізу проблеми та констатувального експерименту розроблена модель формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні, яка спрямована на стимулювання розвитку мотивів професійного самовиховання та цілеспрямовану підтримку студентів з боку викладачів, усвідомлення майбутніми вчителями професійного самовиховання як особистісної цінності, створення у ВНЗ системи професійного самовиховання. Дослідна модель побудована відповідно до трьох органічно взаємопов’язаних складових потреби у професійному самовихованні: ціннісно-мотиваційного, когнітивного й поведінкового компонентів.

5. Обґрунтовано, що необхідними організаційно-педагогічними умовами формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні є: переорієнтація навчально-виховного процесу педагогічного університету на цілеспрямоване формування цього системного утворення; готовність викладачів педагогічного ВНЗ до поетапного формування у студентів потреби в професійному самовихованні; спрямування методів і форм організації самостійної пізнавально-практичної діяльності студентів на усвідомлення ними специфічності професійного самовиховання майбутнього вчителя та пробудження інтересу до цього процесу.

6. Встановлено, що формуванню у студентів потреби в професійному самовихованні сприяє застосування таких засобів навчання: інтерактивних форм і методів роботи (бесіди, діалогова взаємодія, дискусії, години спілкування); рефлексивних (методики самопізнання, щоденники професійного самовиховання, створення програм професійного самовиховання); творчих (проекти, конкурси, театралізовані дійства тематичні вечори тощо).

7. Аналіз результатів формувального експерименту засвідчив дієвість поетапного формування у студентів потреби в професійному самовихованні, що передбачає запровадження науково-практичного семінару для викладачів “Самовиховання як фактор професійної підготовки майбутнього вчителя”, тренінгу особистісного професійного самовдосконалення, спецкурсу “Професійне самовиховання майбутнього вчителя”. Аналіз результатів формувального експерименту засвідчив, що в експериментальній групі, де проведено цілеспрямовану роботу з формування потреби в професійному самовихованні майбутніх учителів, виявилось 22,2% студентів з високим рівнем її сформованості (проти 8,9% до початку експериментального навчання). Студенти з низьким рівнем сформованості потреби в професійному самовихованні становили 12,1% експериментальної групи (порівняно з 43,2% до початку формувального експерименту).

Якісний і кількісний аналіз, математично-статистична обробка експериментальних даних засвідчили наявність істотних позитивних змін у рівнях сформованості у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні у процесі формувального експерименту, що вказує на ефективність упровадження організаційно-педагогічних умов.

Експериментально доведено, що основою педагогічної праці викладачів ВНЗ є така цілеспрямована діяльність кожного з них, яка захоплює, розвиває у майбутніх учителів бажання систематично самовдосконалюватись і професійно саморозвиватись протягом життя.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів вирішення проблеми формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні. До перспективних напрямків подальших наукових пошуків відносимо визначення шляхів створення гуманістичного освітнього простору у педагогічних ВНЗ, спрямованих на професійне самовиховання студентів, розвиток у вчителів ціннісно-мотиваційної сфери професійного самовдосконалення в системі післядипломної освіти та самоосвіти.

Публікації автора:

  1. Шиманович И.В. Проблема профессионального самосовершенствования личности учителя // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2001. – Вип. 20. – С. 123-126.

  2. Шиманович И.В. Проблема профессиональной педагогической деятельности учителя в интерпретации современных исследователей // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2001. – Вип. 21. – С. 142-145.

  3. Шиманович І.В. Професійне самовиховання майбутніх педагогів у вищій школі // Педагогіка і психологія професійної освіти: Наук.-метод. журн. – 2002. – № 5. – С. 214-220.

  4. Шиманович І.В. Сучасні підходи до ідеальної моделі вчителя // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2002. – Вип. 22. – С. 163-166.

  5. Шиманович І.В. Особистісні якості вчителя як фактор ефективного впливу на педагогічну діяльність // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2002. – Вип. 23. – С. 19-21.

  6. Шиманович І.В. Самовиховання як фактор розвитку особистості // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2002. – Вип. 24. – С. 214-216.

  7. Шиманович І.В. Педагогічне стимулювання самовиховання майбутніх вчителів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2002. – Вип. 25. – С. 115-118.

  8. Шиманович І.В. Обґрунтування потреби професійного самовиховання майбутніх учителів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 26. – С. 176-179.

  9. Шиманович І.В. Професійне самовиховання у цілісному процесі формування особистості майбутнього вчителя // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 27. – С. 93-96.

  10. Шиманович І.В. Потреба самовдосконалення як рушійна сила професійного самовиховання вчителя // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 28. – С. 193-196.

  11. Шиманович І.В. Професійне самовиховання як фактор підготовки майбутніх вчителів до реалізації особистісно-орієнтованої освіти // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 29. – С. 178-182.

  12. Шиманович І.В. Спрямованість навчальних програм на професійне самовиховання студентів як майбутніх педагогів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2004. – Вип. 32. – С. 265-269.

  13. Шиманович І.В. Підготовка викладачів до формування у майбутніх учителів потреби в професійному самовихованні // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2005. – Вип. 36. – С. 89-93.

  14. Шиманович І.В. Сутність поняття “професійне самовиховання” // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2007. – Вип. 43. – С. 408-413.

  15. Шиманович І.В. Курс “Професійне самовиховання майбутнього вчителя в системі професійної педагогічної підготовки” // Науковий потенціал світу – 2004: І Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ,
    1-15 листоп. 2004 р. – Д., 2004. – Т. 40. – С. 69-71.

  16. Шиманович І.В. Формування професіоналізму майбутніх педагогів засобами професійного самовиховання // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Ялта, 20-22 верес. 2007 р. – Ялта, 2007. – Ч. 2. – С. 204-208.

  17. Шиманович І.В. Формування мотивації майбутніх учителів до професійного самовиховання в умовах особистісно зорієнтованої освіти // Сучасні тенденції розвитку освіти в Україні та за кордоном: ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Горлівка, 8-9 листоп. 2007 р. – Івано-Франківськ, 2007. – Ч. 1. – С. 315-320.