Хуртенко Оксана Вікторівна. Формування у майбутніх організаторів-тренерів психологічної готовності до прийняття рішень у екстремальних ситуаціях : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Хуртенко О.В. Формування у майбутніх організаторів-тренерів психологічної готовності до прийняття рішень у екстремальних ситуаціях. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – “Психологія діяльності в особливих умовах”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2008.
Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та експериментальному вивченню динаміки розвитку та формування психологічної готовності майбутніх тренерів до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях діяльності трнера.
Запропоновано психологічну модель, виявлено чинники та досліджено динаміку розвитку зазначеної психологічної готовності у студентів 1-4-х курсів. Досліджено структуру їх мотиваційної готовності щодо прийняття рішень в екстремальних ситуаціях, виявлено провідні та периферійні мотиви, відмінності у мотивації юнаків та юначок. Вивчено особливості розвитку у студентів операційно-діяльнісного та когнітивного компонентів психологічної готовності.
Розроблено та експериментально перевірено програму формування зазначеної психологічної готовності у студентів – майбутніх тренерів, яка включає систему спеціальних занять, вправ, тренінгів, та ін. Їх використання дало позитивні результати і підтвердило гіпотезу дослідження.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми формування у студентів – майбутніх тренерів психологічної готовності до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях професійної діяльності, що проявляється в розкритті сутності та специфіки поводження особистості в нестандартних умовах управління спортсменами, динаміки розвитку компонентів зазначеної готовності, чинників, які її детермінують. Розроблено та експериментально перевірено психолого-педагогічну програму з підвищення в студентів рівня розвитку мотиваційного, когнітивного та операційно-діяльнісного компонентів психологічної готовності особистості до професійної діяльності в ролі тренера.
Формування психологічної готовності студентів до прийняття ними рішень в екстремальних ситуаціях є самостійним науковим напрямком, який потребує ґрунтовного аналізу. Уточнено сутність та розкрито зміст таких понять як “нестандартна ситуація”, “прийняття рішення тренером”, “екстремальна ситуаціяв тренерській роботі”, ”психологічна готовність до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях тренерської діяльності” та ін.
Професійна діяльність тренера включає екстремальні ситуації, що потребують сформованості в нього здатності до творчого їх осмислення, оперативного прийняття рішень, психічної саморегуляції та ін. Модель психологічної готовності до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях представлено як єдність таких трьох взаємопов’язаних компонентів: мотиваційного, когнітивного та операційно-діяльнісного. Рівнем розвитку психологічної готовності особистості до прийняття рішень в екстремальних умовах спортивної діяльності є висока динаміка діяльності , невизначеність щодо поведінки суперника, відсутність необхідної інформації, висока соціальна відповідальність та ін.
Досліджено структуру мотивації студентів 1-4 курсів та викладачів, які спонукають їх до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях спортивної діяльності. Групу провідних мотивів у студентів складають: мотиви досягнення тренером поставленої мети, перемоги команди; мотиви очікування радості, задоволення від результатів перемоги команди; мотиви професійного самоствердження та перевірки своїх можливостей як тренера в екстремальних ситуаціях. У тренерів повідними мотивами прийняття рішень в екстремальних ситуаціях їхньої професійної діяльності виявилися лише мотиви досягнення поставленої мети, перемоги команди та мотиви очікування радості, задоволення від результатів перемоги команди. Не виявлено суттєвих відмінностей у мотивації прийняття рішень у студентів – юнаків та юначок. Проте майже у кожного третього студента наявний низький рівень сформованості мотивації до активної змагальної діяльності.
У структурі когнітивної готовності недостатньо розвиненими у студентів – майбутніх тренерів є знання про роль рефлексії, теоретичні та , методологічні знання у прийнятті рішень в нестандартних умовах спортивної діяльності. Студенти не знають і не вміють оцінювати свої професійні можливості як тренера. Рівень їх професійних знань, за оцінкою експертів, знаходиться у межах між 3-ма і 4-ма балами за п’ятибальною системіою.
Встановлено, що в студентів 1-4-х курсів найбільш слабко розвиненим компонентом психологічної готовності до прийняття рішень в умовах професійної діяльності є операційно-діяльнісний. Це виявляється в їх нездатності приймати обліковані й оперативні рішення в екстремальних ситуаціях спортивної діяльності, у низькій емоційно-вольовій стійкості до подолання деструктивних психічних станів, завад, у недостатній сформованості навичок психічної саморегуляції та ін. Високий рівень особистісної тривожності притаманний в середньому кожному третьому, а агресивності –кожному четвертому студенту.
Розроблена та перевірена у формувальному експерименті програма була спрямована на підвищення рівня усвідомлення студентами суспільної значущості тренерської діяльності, надання їм професійно важливої інформації, формування в них мотивації, системи адекватних знань про діяльність в екстремальних ситуаціях та ін.
Формування операційно-діяльнісної готовності майбутніх тренерів здійснювалось шляхом проведення спеціальних занять з розвитку навичок прийняття рішень, саморефлексії, саморегуляції (теоретичні заняття і комплекс вправ на розвиток якостей, необхідних тренеру). В експериментальній групі на заключному етапі дослідження, порівняно з його початком, кількість студентів з високим рівнем тривожності зменшилась на 16%, здатність до саморегуляції в екстремальних ситуаціях змагань, за оцінками експертів, зросла на 20%. Це повністю підтверджує гіпотезу нашого дослідження.
Перспективними напрямками подальшої роботи з дослідження психології готовності особистості до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях тренерської роботи можуть бути: вивчення впливу індивідуально-типологічних особливостей особистості на успішність зазначеної діяльності, дослідження зазначеної готовності тренера в різних видах спорту; вивчення її динаміки в процесі подальшої професіоналізації випускників ВНЗ.
Публікації автора:
Хуртенко О.В. Психологічний аналіз екстремальних ситуацій у тренерській роботі // Актуальні проблеми психології. Екологічна психологія: Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України / за ред. Максименка С.Д. – К.: Логос, 2005. – Т. 7, вип. 6. – С. 402–407.
Хуртенко О.В. Психологічний аналіз діяльності тренера в нестандартних умовах / Фізична культура, спорт та здоров’я нації: Збірник наукових праць Вінницького державного педагогічного інституту імені М.М. Коцюбинського. – Вінниця: ВДПУ, 2006. – Вип. 6. – С. 445–449.
Хуртенко О.В. Моделювання і коригування психологічної готовності майбутніх тренерів до діяльності в екстремальних ситуаціях. Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. Т.IX, част. 7. – К., 2007. – С. 287–293.
Хуртенко О.В. Проблеми розвитку у студентів професійно значущих якостей тренера // Збірник наукових праць № 39, частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2007. – С. 123–129.
Хуртенко О.В. Психологічна готовність майбутніх тренерів до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях професійної діяльності // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2007. – № 20 (44). – С. 172–178.
Хуртенко О.В. Формування у студентів психологічної готовності до прийняття рішень в екстремальних ситуаціях діяльності тренера // Збірник наукових праць № 40, частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2007. – С. 289–292.
Хуртенко О.В. Психологічні особливості труднощів випускників університету у тренерській роботі // Актуальні проблеми формування творчої особистості вчителя початкових класів: Матеріали третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції. Вінниця: ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, 2005. – С. 105–107.
Хуртенко О.В. Психічна саморегуляція в роботі майбутніх організаторів-тренерів // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Тези доповідей Сьомої міжнародної науково-практичної конференції. – К.: Університет “Україна”, 2006. – С.455–456.
Хуртенко О.В. Особливості розвитку у майбутніх тренерів мотивації прийняття рішень в екстремальних умовах змагань // Сучасні психолого-педагогічні тенденції розвитку освіти у вищих навчальних закладах України: Матеріали Всеукраїнської науково-теоретичної конференції. – Хмельницький: Видавництво Національної академії державної прикордонної служби України, 2007. – С. 126–127.
Хуртенко О.В. Детермінанти та психологічні механізми прийняття рішень в екстремальних умовах діяльності // Актуальні проблеми навчання та виховання людей в інтегрованому освітньому середовищі: Тези доповідей Восьмої міжнародної науково-практичної конференції. – К.: Університет “Україна”, 2007. – С. 219–221.
Хуртенко О.В. Психологічні особливості сприймання та оцінки екстремальних ситуацій майбутніми тренерами. – Наука і навчальний процес // Науково-методичний збірник матеріалів науково-практичної конференції Вінницького соціально-економічного інституту Університету “Україна”. – Вінниця: ВСЕІ Університету “Україна”, 2006. – С. 145–148.