Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гришко Юрій Анатолійович. Формування цінності самореалізації майбутніх педагогів у процесі фахової підготовки : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Гришко Ю.А. Формування цінності самореалізації майбутніх педагогів у процесі фахової підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2009.

У дисертації досліджено проблему формування цінності самореалізації майбутніх педагогів, визначено формальні та змістовні характеристики понятійного конструкта “цінність самореалізації”, обгрунтовано його критерії, показники сформованості, визначено сукупність діагностичних інструментів для його вимірювання. Представлено та проаналізовано найбільш корисні щодо контексту обраної проблематики результати наукових досліджень у галузі філософії, психології та педагогіки.

Розроблено та обґрунтовано сукупність організаційно-педагогічних умов, що стали необхідними й достатніми обставинами, від яких залежить ефективність процесу формування цінності самореалізації в майбутніх педагогів. Представлено організаційні аспекти, етапи, труднощі, найсуттєвіші результати педагогічного експерименту з перевірки ефективності організаційно-педагогічних умов, в ході якого використано авторські навчально-методичні напрацювання (навчальна й робоча програма, матеріали та засоби для проведення нетрадиційних форм лекцій і практичних занять з дисципліни “Основи педагогічної майстерності” та педагогічної практики).

У дисертації здійснено теоретичну експлікацію та експериментальне дослідження організаційно-педагогічних умов, що детермінують формування цінності самореалізації в майбутніх педагогів у процесі фахової підготовки. Одержані результати стали вихідними положеннями для таких висновків:

1. Багаторічні спостереження за розвитком педагогічної освіти в Україні дозволяють констатувати рух до більш вільного вибору й реалізації вчителями, викладачами вищої школи, вихователями своїх можливостей у професійній діяльності. Педагог постає суб’єктом значно більшої свободи самоздійснення, що дозволяє втілити обрані ним можливості буття. З цієї причини проблема формування цінності самореалізації в майбутніх педагогів у процесі фахової підготовки набуває особливої актуальності.

2. Розгляд основних дефініцій дослідження не виявив значних суперечностей у поглядах, викладених у найбільш авторитетних словникових, енциклопедичних та суто наукових виданнях. “Фахова підготовка” дефінійована як частина організованого педагогічного процесу з надбання контекстних щодо професії знань, умінь та ціннісних установок, яка реалізується в рамках відповідного циклу галузевого стандарту, “майбутній педагог” – особа, що перебуває у фазі активної професійної підготовки у вищому навчальному закладі до педагогічної діяльності на професійній основі.

Аналіз феномену “цінність самореалізації” дозволив вивчити його формальну й змістовну природу та дефініювати як відображену у свідомості, почуттях та волі особистісну позицію людини щодо найбільш повного втілення своєї природи і сутнісних сил у педагогічній діяльності.

3. У ході проведеного аналізу експліковано критерії, показники та рівні сформованості цінності самореалізації, встановлено можливість їх операціоналізації через вивчення діяльнісної, почуттєвої та когнітивної сфери майбутніх педагогів. Обґрунтовано три головних критерії цінності самореалізації:

у когнітивній сфері – ціннісна установка на самопізнання, саморозуміння та самовизначення як етапи процесу самореалізації;

у сфері діяльності – ціннісна установка на інтерактивну взаємодію в навчально-професійній та квазіпрофесійній діяльності;

у почуттєвій сфері – ціннісна установка на конгруентне самовираження, емпатію та толерантне прийняття іншої людини.

4. Аналіз існуючих теоретичних та емпіричних резервів фахової підготовки дозволив обґрунтувати головні обствини, які через насичення педагогічного процесу методами та засобами, що стимулюють вияв студентами критичності мислення, креативності, ціннісного самовизначення; забезпечення тривалого фізичного, інтелектуального й емоційного контакту студентів з педагогами-майстрами у реальному та опосередкованому навчальними засобами вигляді; фіксацію цінності самореалізації як необхідної компоненти в навчально-методичній документації; організацію і стимулювання колективного дискусійного простору з проблем особистісного та професійного самопізнання, саморозуміння й самовизначення, постають необхідними та достатніми організаційно-педагогічними умовами, що забезпечують формування цінності самореалізації майбутніх педагогів.

Аналіз циклу професійної та практичної підготовки майбутніх педагогів різних спеціальностей, змістовних характеристик і цільових орієнтирів дисципліни “Основи педагогічної майстерності”, подальшої педагогічної практики доводять відповідність їх природи експлікованим організаційно-педагогічним умовам та конструктивність використання для сфокусованого формування цінності особистісної й професійної самореалізації.

5. У педагогічному експерименті доведено ефективність використання поетапної моделі формування цінності самореалізації, яка включає:

рекламно-мотивувальний етап, методи й засоби в якому спрямовані на презентацію перспектив найбільш повного втілення власної природи й сутнісних сил студентів у педагогічній професії, доведення до свідомості студентів педагогічних спеціальностей суті та змісту формувальної роботи;

діагностично-залучальний етап, методи й засоби в якому спрямовано на здійснення оцінки рівня сформованості цінності самореалізації у студентів педагогічних спеціальностей та одночасно стимулюють процеси професійного самопізнання, саморозуміння й самовизначення;

активно-контактний етап, методи й засоби якого мають забезпечити тривалий та глибокий контакт студентів педагогічних спеціальностей з професійною позицією, поведінкою та мисленням педагогів-майстрів у реальному або ідеальному вигляді;

прагматично-дослідний етап, методи й засоби в якому дають можливість зафіксувати через квазіпрофесійну діяльність неефективні та ефективні стереотипи в поведінці, інтелектуальній та емоційній сфері майбутніх педагогів, озброїти їх мінімальною педагогічною технікою (психофізичний апарат, вокальні характеристики мовлення, жести, постава, переміщення, рухи очей, експресія обличчя тощо), зафіксувати їх професійну приналежність;

катарсисно-кульмінаційний етап, методи й засоби в якому спрямовано на досягнення студентами “пікових переживань” у реальному педагогічному процесі на робочих місцях та фіксацію переходу ціннісних установок у відповідні акти педагогічної діяльності;

консультативно-моделювальний етап, методи й засоби в якому спрямовані на консультативну підтримку в подальшому професійному розвитку та розробці індивідуальної траєкторії професійної самореалізації.

Доведено ефективність використання авторських та запозичених методичних розробок з моделювання квазіпрофесійних ситуацій, проведення зустрічей і круглих столів з педагогами-майстрами, інтерактивних ділових ігор, тренінгу педагогічної техніки, рефлексивного аналізу педагогічної діяльності під час педагогічної практики, методичні прийоми з “катарсизації” занять.

За підсумками статистичної обробки результатів формувального експерименту встановлено достовірно вищі показники сформованості цінності самореалізації в експериментальних групах (р<0,05), що дає змогу констатувати підтвердження гіпотези й досягнення мети дисертаційного дослідження.

Результати дослідної роботи можуть бути використані в практиці організації навчального процесу вищих навчальних закладів педагогічних спеціальностей та для розробки програм педагогічної фасілітації в подальшій особистісній і професійній самореалізації в рамках безперервної освіти протягом життя.

Проведене дослідження може інтерпретуватися як початок великої роботи з напрацювання педагогічних технологій формування цілісної аксіологічної культури в майбутніх педагогів у процесі професійної безперервної освіти, базисом якої можуть бути представлені організаційно-педагогічні умови.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Гришко Ю. А. Аналіз актуальності проблем творчого самовираження педагогів вищої школи / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Київ ; Запоріжжя, 2005. – Вип. 35. – С. 352–355.

2. Гришко Ю. А. Проблема творчого самовираження педагогів вищої школи / Ю. А. Гришко // Духовність особистості: методологія, теорія і практика : зб. наук. пр. – Луганськ : Вид. Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, 2006. – Вип. 4 (17). – С. 3–8.

3. Гришко Ю. А. Перспективи гуманістично спрямованої самореалізації педагогів вищої школи в європейському освітньому середовищі / Ю. А. Гришко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : зб. наук. пр. – К. : Видавничий центр КНЛУ, 2006. – Вип. 30. – С. 121–123.

4. Гришко Ю. А. Гуманістично орієнтовані підходи до професійної діяльності викладача вищої школи / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2006. – Вип. 39. –
С. 111–116.

5. Гришко Ю. А. Теоретичні основи збагачення гуманістичного змісту педагогічної діяльності викладача вищої школи / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2006. – Вип. 40. – С. 122–126.

6. Гришко Ю. А. Формування цінності самореалізації майбутніх педагогів у контексті євроінтеграційних процесів / Ю. А. Гришко // Вища освіта України. – 2008. – Додаток 3. – Т. 2 (9). Тематичний випуск “Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору. – С. 167–172.

7. Гришко Ю. А. Емпіричний досвід формування цінності самореалізації в навчальній діяльності майбутніх педагогів / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2008. – Вип. 51. – С. 122–127.

8. Гришко Ю. А. Особливості педагогічного процесу у вищій школі спрямованого на формування цінності самореалізації в майбутніх педагогів / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2008. – Вип. 52. – С. 26–30.

9. Гришко Ю. А. Аналіз цінності самореалізації майбутнього педагога в контексті вимірюваних ціннісних установок / Ю. А. Гришко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2009. – Вип. 54. – С. 91–94.

Матеріали конференцій

10. Гришко Ю. А. Самовираження як умова створення педагогічного процесу // Еволюція теорії та методики професійної освіти в Україні на етапі націєтворення : зб. тез доп. : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 5-6 жовтня 2006 р. – Запоріжжя : Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного і муніципального управління, 2006. – Т. 4. – С. 111–112.

11. Гришко Ю. А. Особливості формування цінності самореалізації в педагогічному процесі вищої школи // Відкрита професійна освіта: стратегії та перспективи : зб. тез доп. : матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції, 23–24 жовтня 2008 року. – Запоріжжя : Класичний приватний університет, 2006. –
Т. 3. – С. 236–238.

12. Гришко Ю. А. Формування цінності самореалізації майбутніх педагогів у контексті євроінтеграційних процесів // Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору : ІІІ-я міжнародна науково-практична конференція, 27-29 листопада 2008 року. – Київ : Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка, 2008. – С. 167–173.

13. Гришко Ю. А. Статус професійної самореалізації майбутніх педагогів в контексті викликів освітніх та соціальних змін // Освітні інновації: філософія, психологія, педагогіка : матеріали міжнародної науково-практичної конференції,
17–18 березня 2009 року. – Суми : Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка, 2009. – С. 228–229.

14. Гришко Ю. А. Аналіз цінності самореалізації майбутнього педагога в контексті вимірюваних ціннісних установок // Актуальные вопросы высшего профессионального образования : ІІІ Международная научно-практическая конференция, 19–20 марта 2009. – Донецк : Донецкий государственный институт здоровья, физического воспитания и спорта при Национальном университете физического воспитания и спорта Украины, 2009.

15. Гришко Ю. А. Педагогічні умови самореалізації майбутніх педагогів у контексті особистісно-професійних цілей // Наука і вища освіта : зб. тез доп. :
ХVІІ-а міжнародна наукова конференція студентів і молодих учених, 9 квітня 2009 року. – Запоріжжя : Класичний приватний університет, 2009. – Т. 3. – С. 165.

16. Гришко Ю. А. Філософські та психологічні детермінанти самореалізації майбутніх педагогів у контексті освітніх перспектив // Вища школа: удосконалення якості підготовки фахівців : зб. матеріалів : міжнародна науково-практична конференція 16–17 квітня. – Черкаси : Черкасський національний університет ім. Б. Хмельницького, 2009. – С. 129–130.