Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Соколенко Олена Іванівна. Формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Соколенко О. І. Формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я. У дисертації представлено аналіз історико-педагогічної літератури щодо проблеми здоров’я підростаючого покоління в педагогічній науці.

Розкрито сутність ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, яка включає мотиваційну, когнітивну, афективну, конативну складові. У виконаному дослідженні вперше обґрунтовано педагогічні умови формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, розроблено та впроваджено в навчальний процес спецкурс „Здоров’я студентів як цінність” та програму формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, застосовано інтерактивні методи навчання. Визначено критерії, показники та рівні сформованості ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я. Експериментально перевірено педагогічні умови формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, що підтвердило основні положення висунутої гіпотези.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я в професійній підготовці майбутніх педагогів, що виявляється в теоретичному обґрунтуванні та експериментальній перевірці педагогічних умов щодо забезпечення ефективної реалізації зазначеного феномена.

2. У дисертації відповідно до мети, концептуальних положень і завдань дослідження простежено формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я в процесі професійної підготовки.

Теоретичною основою формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я виступає аксіологічний підхід, у світлі якого здоров’я розглядається як індивідуальна цінність, що історично склалася та вимагає усвідомленого ставлення до себе як мети й способу життя. Методологічною основою – системний та діяльнісний підходи, які надали можливості студентам удосконалити знання про цінності здоров’я та здорового способу життя й розробити індивідуальні оздоровчі програми.

3. Ціннісне ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я – це складне особистісне новоутворення, що характеризується сформованістю знань і уявлень про здоров’я як цінність, позитивною активністю щодо ведення здорового способу життя, усвідомленістю ставлення до здоров’я, сформованістю вмінь та навичок зміцнення й збереження здоров’я, що сприяє позитивній зміні поведінки на тривалий час. Специфічна сутність ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я виявляється в сукупності мотиваційного, когнітивного, афективного та конативного компонентів, які базуються на сукупності мотивів до покращення здоров’я; готовності до саморозвитку; здатності до ведення здорового способу життя, ціннісного осмислення теоретичних знань та уявлень про здоров’я; створення образу свого ставлення до здоров’я, переваги цінностей здоров’я в ієрархії термінальних цінностей; відчутті відповідальності за своє здоров’я та підвищенні активності студентів на реалізацію здорового способу життя на підставі створення індивідуальної оздоровчої програми.

4. Аналіз існуючого стану формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я показав, що в країні до останнього часу головною тенденцією розвитку системи вищої освіти була її спрямованість на набуття професійних знань, умінь і навичок і не завжди створювалися умови для формування ціннісного ставлення студентів до свого здоров’я. Таке становище призвело до того, що в ієрархії цінностей тільки 17,9 % респондентів (з 240) вважали здоров’я найголовнішою цінністю в житті й ставили його на перше місце, 11,0 % студентів вважали себе здоровими та вели здоровий спосіб життя. Переважав низький рівень (63,3 %) знань про здоров’я та здоровий спосіб життя. При цьому всі респонденти регулярно здавали нормативи на відповідність рівня своєї фізичної підготовки державним тестам і нормативам оцінки фізичної підготовленості населення України.

5. Аналіз теоретико-методологічних засад дослідження та стану сформованості ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я дозволив обґрунтувати педагогічні умови, що у своїй сукупності спрямовані на підвищення ефективності формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я. До таких педагогічних умов віднесено: створення позитивної мотивації формування потреби студентів бути здоровими; використання інтерактивних методів навчання, що спрямовані на формування в студентів ціннісного ставлення до здоров’я; упровадження програми формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, що передбачає використання освітньо-виховних та креативних можливостей дисциплін природничо-наукового циклу й циклу фахової підготовки.

Формувальний етап експерименту, що здійснювався за розробленими педагогічними умовами, підтвердив їх ефективність у формуванні ціннісного ставлення студентів І та ІV курсу експериментальних груп до свого здоров’я, а саме: порівняно з початковим рівнем у студентів експериментальних груп рівень знань збільшився на 61,7 %. Відсоток респондентів, які поставили здоров’я на перші три місця з 16 можливих, в експериментальній групі збільшився до 95,7 % порівняно з контрольною (71,3 %), що свідчить про позитивні зрушення у ставленні студентів до свого здоров’я.

6. Ефективності формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я сприяло упровадження в навчально-виховний процес програми формування ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я, у тому числі спецкурсу „Здоров’я студентів як цінність” та методичних рекомендації з формування в студентів вищих педагогічних навчальних закладів ціннісного ставлення до свого здоров’я. Отримані результати дослідження дають змогу зробити висновки щодо доцільності їх упровадження в системі вищої педагогічної освіти .

Виконане дослідження не вичерпує всіх сторін аналізованої проблеми. У перспективі необхідно звернути увагу на питання розробки комп’ютерних технологій для визначення рівня здоров’я кожного студента, підготовки індивідуальних програм формування ціннісного ставлення до здоров’я студентів з різними рівнями стану здоров’я та мотивації на здоровий спосіб життя.

Публікації автора:

  1. Актуальні питання фізичного виховання учнівської молоді: теорія та практика : монографія / Т. Т. Ротерс, А. П. Полтавський, Ю. О. Штана, О. Ф. Очкалов, Ю. В. Драгнєв, А. Г. Чорноштан, О. І. Соколенко, О. І. Отравенко, В. І. Бабич. за заг. ред. Т. Т. Ротерс. – Луганськ : Альма-матер, 2007. – 317 с.

  2. Соколенко О. І. Особливості формування ціннісного ставлення до свого здоров’я в студентської молоді / О. І. Соколенко // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. – 2007. – № 3 (120). – С. 241 – 245.

  3. Соколенко О. І. Ціннісне ставлення до здоров’я – складова професійної компетентності майбутнього педагога / О. І. Соколенко // Проблеми сучасної педагогічної освіти : зб. ст. – Вип. 15. – Ч.1. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 208 – 212. (Серія: Педагогіка і психологія).

  4. Соколенко О. І. Сутність ціннісного ставлення студентів вищих педагогічних навчальних закладів до свого здоров’я / О. І. Соколенко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / редкол. : Т. І. Сущенко (гол. ред.) та ін. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 47. – С. 311 – 315.

  5. Соколенко Е. И. Роль калия и калийсодержащих продуктов в оздоровлении организма / Галдун Т. И., Горобцова Ю. А., Соколенко Е., Герман А. А., Вагинова Н. Б. // Культура здоров’я як предмет освіти : зб. наук. пр. – Херсон : Персей, 2004 – С. 45 – 46.

  6. Соколенко Е. И. Ценностное отношение к здоровью как педагогическая проблема / Е. И. Соколенко // Физическое воспитание студентов творческих специальностей : сб. науч. тр. под ред. проф. Ермакова С. С. – Харьков : ХГАДИ (ХХПИ), 2006. – С. 153 – 157.

  7. Соколенко О. І. Здоров’я в ієрархії цінностей студентів / О. І. Соколенко // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20 – 22 верес. 2007 р., м. Ялта. – зб. ст.: Ч. 2. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 134 – 137.

  8. Соколенко О. І. Здоров’я в ієрархії цінностей студентів / О. І. Соколенко // Актуальні проблеми фізичного виховання в Україні : матеріали регіон. наук.-прак. студ. конф. : зб. ст. / за заг. ред. д-ра. пед. наук, проф. Т. Т. Ротерс. – Лисичанськ : Знання, 2007. – С. 25 – 30.