Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Савченко Олена Валентинівна. Формування цін на нову продукцію виробничо-технічного призначення (на прикладі підприємств машинобудування) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Савченко О.В. Формування цін на нову продукцію виробничо-технічного призначення (на прикладі підприємств машинобудування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). – Хмельницький, 2009.

У дисертаційній роботі було обґрунтовано необхідність перегляду теоретичних та практичних розробок вітчизняних науковців з позиції антизатратного підходу та пристосованості до ринкових умов. Так, в роботі було переглянуто вимоги до економічного змісту нижньої межи ціни та її головної характеристики – рівновигідності виробництва нової та базової машини. Крім того, було переосмислено зміст та призначення лімітної ціни, внесено зміни до методики розрахунку річного економічного ефекту, що бере участь при формуванні верхньої межі ціни. Ціну продажу пропонується розраховувати із використанням коефіцієнту розподілу. В кінцевому підсумку сформовано цілісну систему визначення цін на нові машини та обладнання виробничо-технічного призначення.

Проведене дослідження дозволило зробити теоретичне узагальнення та обґрунтувати практичні рекомендації щодо встановлення цін на нові машини з урахуванням економічної ефективності.

Отримані результати засвідчують досягнення поставленої мети і задач дослідження, та дають змогу зробити наступні висновки:

1. Теорія і практика ціноутворення є продуктом тривалої еволюції соціально-економічних відносин суспільства, в зв’язку з цим створювались умови для виникнення тих чи інших концепцій вартості, що завжди вважалась основою ціни. В сучасних умовах господарювання виникає необхідність врахування впливу на ціну великої кількості додаткових параметрів, що вимагає доопрацювання системи формування цін.

2. З поняттям ціни часто пов’язують поняття “цінності”, “корисності” та “вартості”, які разом утворюють єдину схему процесу ціноутворення, та які необхідно чітко відрізняти одне від іншого.

4. У 70-90-роки минулого століття вітчизняними вченими була висунута ідея встановлення ціни нової машини з урахуванням її економічної ефективності, але її реалізація була пов’язана із суттєвими перешкодами, а наступна їх модифікація ускладнила можливість проведення достовірних розрахунків.

5. Загальним недоліком пропонованих раніше методів, що знижували отримання достовірних результатів, було використання при розрахунку річного економічного ефекту у споживача, верхньої та нижньої межі цін, умовно-постійних витрат, величину яких на ранніх стадіях проектування отримати практично неможливо. По суті, методи, що пропонувались, не виходили за межі “витратного підходу”.

6. В зарубіжній економічній літературі сформувалась ідея активного ціноутворення, ключовим моментом якої є те, що ціни встановлюються не на основі витрат, а на основі “цінності для споживача”.

7. З метою забезпечення противитратного підходу та отримання достовірних результатів розрахунків на ранніх стадіях проектування доцільно зі всіх розрахунків виключити умовно-постійні витрати, а в умовах багатопрофільного використання нової машини, розрахунок верхньої межі ціни проводити безпосередньо на основі величини річного економічного ефекту у споживача.

8. В основу розрахунку нижньої межі ціни покласти змінні витрати на виготовлення нової техніки та коефіцієнт маржинального прибутку по базовій машині, що забезпечить умову рівновигідності, на основі рівності маржинального прибутку порівнюваних машин.

9. Для зменшення ризику неповернення засобів, вкладених у проектування та освоєння нової машини, пропонується при розрахунку лімітної ціни враховувати ці види втрат. При цьому, ціна продажу, як правило, не повинна бути менше лімітної.

Публікації автора:

статті у наукових та фахових виданнях

  1. Савченко О.В. Обґрунтування цін на нові машини та обладнання виробничо-технічного призначення / О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2008. – Т.2, №6. – С.85-89.

Особистий внесок здобувача: подано приклад обґрунтування цін на нові машини та обладнання виробничо-технічного призначення.

  1. Савченко Е.В. Антизатратный подход к формированию цен на новую продукцию / О.А. Орлов, Е.Г Рясных, Е.В. Савченко // Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. – 2008. – № 1. – С.425-427.

Особистий внесок здобувача: висвітлено особливості протвитратного підходу до формування цін на нову продукцію.

  1. Савченко Е.В. Эффективность и цены на новые машины / О.А. Орлов, Е.Г Рясних, Е.В. Савченко // Современный научный вестник. Серия: Экономика. Право. – 2008. – № 10. – С. 41-48.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність модифікації формули річного економічного ефекту.

  1. Савченко О.В. Про методи визначення нижньої межі ціни на нові машини / Є.Г. Рясних, О.В. Савченко // Формування ринкової економіки: зб. наук.праць. Спец.вип. Економіка підприємництва: теорія і практика. – Ч.ІІ. – К.: КНЕУ, 2008. – С.554-558.

Особистий внесок здобувача: висвітлено новий метод знаходження нижньої межі ціни на основі змінних витрат та коефіцієнту потенційної рентабельності.

  1. Савченко О.В. Лімітна ціна та витрати на проектування й розробку нових машин / Є.Г. Рясних, О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2008. – Т.1, №3. – С. 78-81.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано методи розрахунку лімітної ціни та запропоновано метод її знаходження із врахуванням витрат на розробку та освоєння нової машини.

  1. Савченко О.В. Формування цін на нову промислову продукцію: витратна методика / О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – Т. 1, №3. – С.126-131.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано спектр витратних методів ціноутворення з позиції їх застосування для нової продукції виробничо-технічного призначення.

  1. Савченко О.В. Ринкові методи формування цін на нову промислову продукцію / О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – Т. 3, № 6. – С.334-339.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано групу ринкових методів ціноутворення з їх перевагами та недоліками, можливостями застосування для продукції виробничо-технчного призначення.

  1. Савченко О.В. Проблеми ціноутворення на нову продукцію виробничо-технічного призначення: минуле та сучасність / Є.Г. Рясних, О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т. 3, №5. – С.84-87.

Особистий внесок здобувача: наведено історичний аспект формування цін із перевагами та недоліками. Окреслено коло факторів, що впливають на формування ціни на нову техніку в ринкових умовах.

  1. Савченко О.В. Проблеми розвитку інноваційної діяльності машинобудівних підприємств Хмельницької області / Є.Г. Рясних, О.В. Савченко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т. 2, №2. – С.17-22.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність випуску нової продукції, запропоновано заходи щодо посиленні інноваційної активності підприємств.

в інших виданнях

  1. Савченко О.В. Про методи визначення нижньої межі ціни на нові машини / Є.Г. Рясних, О.В. Савченко // Економіка підприємства: теорія та практика: зб. мат. ІІ наук.-практ.конф. 13-14 березня 2008 р. – К.:КНЕУ, 2008. – С.85-87.

  2. Савченко О.В. Автоматизоване управління інформацією на промисловому підприємстві / О.В. Савченко // Актуальні проблеми комп’ютерних технологій: зб.наук.праць науково-технічної конференції “Актуальні проблеми комп’ютерних технологій 2006”. – Х: ХНУ, 2006. – С.93-98.