Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Фольклористика


Вернюк Ярослава Степанівна. Формування та становлення фольклористики Волині у XIX - поч. XX ст.: дисертація канд. філол. наук: 10.01.07 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Вернюк Я.С. Формування та становлення фольклористики Волині у
ХІХ- поч. ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.07. – фольклористика.

У дисертації на широкій джерелознавчій базі аналізується процес становлення та розвитку наукової думки у галузі дослідження фольклористики Волині ХІХ – поч. ХХ ст. Її формування розглядається у взаємозв’язку з соціально-політичними, культурологічними умовами, серед яких вагоме місце займали українознавчі та волинезнавчі проблеми. До середини ХІХ ст. зацікавлення фольклорними пам’ятками здебільшого мало стихійний характер. З діяльністю З.Доленги-Ходаковського, А.Метлинського, М.Костомарова, Т.Шевченка та секції Російського географічного товариства вивчення усної народної поетичної творчості набуло наукового спрямування.

У другій половині ХІХ – поч. ХХ ст. фольклористичне вивчення Волині базувалося вже на ґрунтовних наукових студіях. Проте імперська ідеологія, урядові й цензурні заборони перешкоджали об’єктивному утвердженню думки про самобутність художньої культури та мистецтва Волині. Фольклорно-етнографічна експедиція Південно-Західного відділу РГТ активізувала вивчення Волині, створила базу для ґрунтовнішого вивчення та узагальнення своєрідності фольклору, розмаїття жанрів й особливостей їх побутування. В умовах зросійщення та полонізації краю вчені С.Петербурга, Москви, Кракова, вивчаючи фольклорно-етнографічні пам’ятки Волині, вводили їх у широкий науковий обіг, сприяли подальшому їх дослідженню.

Діячі науки та культури Києва, Житомира, Кременця, зокрема Олена Пчілка, Б.Грінченко, Леся Українка, М.Коробка, В.Камінський, В.Кравченко, Ф.Штейнгель, М.Біляшівський, В.Мошков, фольклорно-етнографічним дослідженнями утверджували український характер духовної та матеріальної культури Волині, побутування різних жанрів фольклору, властивих Волинському регіону і всій Україні, робили вагомий внесок у подальший розвиток фольклористики як науки.

Проблематика фольклористичного дослідження Волині розглядається на тлі усього процесу від періоду становлення фольклористики як науки у першій половині ХІХ до її розвитку у другій половині того ж століття і до початку
ХХ ст. Викладу теми передували виявлення численних відомостей, конкретних історичних, джерело-краєзнавчих фактів, фольклорно-етнографічних фіксацій, публікацій, рукописної спадщини в архівах С.Петербурга, Кракова, Києва, Львова, Вільнюса, Рівного, Житомира, Луцька, Кременця, їх систематизація. Названі вище джерела дають підставу для твердження, що вагомим чинником фольклористичних зацікавлень Волинню, а пізніше і наукових студій пов’язані з тим, що на цей край постійно зазіхали і Польща, і Росія. Незважаючи на полонізацію, російщення, автохтонне населення Волині зберегло свою духовну і матеріальну культуру, яка викристалізовувалась у самобутніх фольклорних жанрах, традиціях, обрядах. Ця спадщина по-різному вивчалася польськими, російськими та українськими діячами науки і культури, однак викристалізовувався висновок, що Волинь зберегла і донесла до початку ХХ ст. певні жанри та зразки усної поетичної творчості, властиві загальноукраїнській та слов’янській культурам. Підтверджуючи багатство історичної пам’яті місцевого населення, вчені висловлювали аргументовані думки щодо його національної визначеності в умовах колоніального становища Волині, коли панівні ідеології та заходи спрямовувалися на полонізацію та “обрусение” края.

З діяльністю А.Метлинського, Т.Шевченка, М.Костомарова, П.Чубинського, а особливо журналу “Основа” утвердилася думка, що Волинь має самобутню українську духовну та матеріальну культуру. Для цього багато зробили активні члени Південно-Західного відділу РГТ, а також Олена Пчілка, Леся Українка, М.Лисенко, Б.Грінченко, М.Біляшівський, В.Камінський, Ф.Штейнгель, М.Коробка і багато місцевих фольклористів-краєзнавців. Через фольклористичні студії Волинський край пізнавався як самобутній регіон. Яскраве підтвердження цьому знаходимо у публікаціях періодичних видань – “Живая старина”, “Киевская старина”, “Житє і слово”, “Волынские губернские ведомости”, “Волынь”, “Волынские еперхиальные ведомости”, у бібліографічних довідниках та оглядах.

Певний внесок у дослідження фольклору Волині зробили і польські діячі науки та культури (З.Доленга-Ходаковський, Е.Руліковський, Ю.Крашевський, О.Кольберг, Т.Стецький, В.Брикчинський, С.Рокоссовська та ін.). Вивченню Волині прислужилася і Комісія Краківської АН.

Зрозуміло, що традиції, спадщина наукових студій фольклору Волині має ввійти в загальну історію української фольклористики разом з переоцінкою багатьох попередніх тлумачень і концепцій, створених в умовах бездержавності. У нинішній час належить приділити увагу цьому регіону й тому, що частина його опинилася в зоні Чорнобильської трагедії.

Дисертаційне дослідження є першою спробою в суверенній демократичній Україні осмислити і зробити свій внесок в історіографію та специфіку дослідження фольклорної регіоналістики Волині на широкій джерелознавчій базі, яка тривалий час не вводилася до наукового обігу.

Нинішній час вимагає повернення із забуття подвижницької діяльності етнографів і музеєзнавців, фольклористів і літературознавців, мистецтвознавців та краєзнавців, які працювали у провідних центрах і віддалених від них регіонах, щоб створити повноцінний образ становлення та розвитку української фольклористики від давнини до сучасності. Тому запропановане дослідження створює можливість збагатити українську скарбницю духовною спадщиною регіону Волині.

Публікації автора:

Основні положення дисертації відображені в таких публікаціях:

1. Волинь у фольклористичних дослідженнях ХІХ-поч. ХХ ст. - Рівне, 2000. - 148 с.

2. Книга як джерело формування фундаментальних знань // Українська культура в іменах, дослідженнях. Наукові записки Рівненського державного інституту культури. – Рівне, 1998. – Вип.ІІІ. – С.268-271.

3. Волинь у народознавчих дослідженнях В’ячеслава Камінського // Народна творчість та етнографія, 2001. - № 1-2. - С. 74-78.

4. Бібліографічні довідники - джерела збагачення фольклорно-етнографічної пам’яті про Волинь XIX-XX ст. // Наукові записки. Серія філологічна. – Національний університет “Острозька академія”. – Острог, 2002. – С.135-143.