Іщук Світлана Олексіївна. Формування та розвиток виробничого потенціалу промислових підприємств (теорія і методи) : Дис... д-ра наук: 08.06.01 - 2006.
Анотація до роботи:
Іщук С.О. Формування та розвиток виробничого потенціалу промислових підприємств (теорія і методи). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2006.
Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-господарської проблеми – підвищення ефективності функціонування промислових підприємств шляхом побудови цілісної концепції формування та розвитку їх виробничого потенціалу. У цьому контексті обґрунтовані економічна сутність та структура виробничого потенціалу, узагальнені принципи його формування і системні засади організації управління виробництвом, визначений вплив макроекономічних чинників і регуляторів на процеси відтворення виробничого потенціалу, проведений аналіз форм і методів розширеного відтворення на мікрорівні, досліджені основні напрямки, тенденції та динаміка інноваційного розвитку промислового виробництва в Україні.
У роботі вдосконалена методологія оцінки ефективності використання виробничого потенціалу промислових підприємств і формування інвестиційної стратегії розвитку виробництва, а також запропоноване означення і обґрунтована дія фінансового механізму відтворення виробничого потенціалу. Розроблені методичні рекомендації для розрахунку тривалості виробничого циклу, запропоновані методи покращення організаційного рівня виробництва і механізми підвищення ефективності управління матеріальними потоками промислових підприємств, побудовані оптимізаційні моделі, спрямовані на вдосконалення організації та використання виробничого потенціалу.
Особлива увага в дисертації приділена розробці нових методів і моделей планування та прогнозування розвитку виробничого потенціалу, зокрема визначенню оптимальних виробничих і цінових стратегій промислових підприємств, а також моделюванню циклів простого і розширеного відтворення виробництва.
У дисертаційній роботі представлений авторський варіант вирішення важливої науково-господарської проблеми – підвищення ефективності функціонування промислових підприємств шляхом побудови цілісної концепції формування та розвитку їх виробничого потенціалу.
На підставі аналізу основних наукових підходів до організації та розвитку виробництва обґрунтована економічна сутність і структура виробничого потенціалу промислових підприємств як складної, організованої, динамічної системи, що формується з множини елементів (основних виробничих фондів, матеріально-сировинних, трудових, технологічних та інформаційних ресурсів), які перебувають у взаємозв’язку та взаємодії і виконують різні функції в процесі виготовлення продукції необхідної кількості та якості і в терміни, визначені ринком. У цьому контексті узагальнені структурні та якісні принципи формування виробничого потенціалу, його системні характеристики і засади організації управління промисловим виробництвом.
Виходячи із аксіоми про необхідність забезпечення розширеного відтворення виробничого потенціалу, визначений вплив основних макроекономічних чинників і регуляторів (бюджетно-податкової, грошово-кредитної та амортизаційної політики) на процеси відтворення; запропоновані способи удосконалення територіальної структури виробництва, систематизовані форми і методи розширеного відтворення потенціалу на мікрорівні, а також досліджені напрямки і тенденції інноваційного розвитку промислового виробництва в Україні.
Проведення комплексної оцінки ефективності використання виробничого потенціалу вимагає системного аналізу обсягів і структури як витрат, так і доходів промислових підприємств з огляду на фізичну неоднорідність виробничих ресурсів і виготовленої продукції, а також складність розрахунків внеску окремих елементів потенціалу в досягнення кінцевих результатів виробництва. Це обумовлює необхідність, з одного боку, визначення фінансових співвідношень між показниками витрат і випуску, а з іншого – застосування багатьох методів оцінки, включно із нормативними, методами лінійного програмування, виробничими функціями, а також їх комбінаціями. На основі синтезу названих методів розроблені методичні рекомендації для оцінювання потенційних меж розвитку виробництва, за допомогою яких ефективність функціонування виробничого потенціалу відображається у контексті двох основних її складових – технологічної і економічної.
Вирішення проблеми раціонального залучення і оптимального використання фінансових ресурсів промислових підприємств як необхідної умови досягнення високого рівня ефективності виробництва лежить у площині вдосконалення фінансового механізму відтворення їх виробничого потенціалу. Напрямки дії цього механізму обґрунтовані на підставі аналізу моделей фінансування поточної діяльності і рентабельності активів та власних коштів промислових підприємств. Результати розрахунків названих показників за підсумками діяльності десяти промислових об’єктів Львівської області засвідчили невисоку ефективність функціонування всіх проаналізованих машинобудівних підприємств, порівняно з іншими виробниками. Проведені розрахунки дозволили виявити основні чинники впливу на фінансові результати діяльності підприємств і обґрунтувати способи покращення цих показників.
Оскільки реалізація будь-яких заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування промислових підприємств, потребує відповідних інвестицій, автором удосконалена методологія вибору інвестиційної стратегії розвитку виробничого потенціалу шляхом побудови економіко-математичної моделі, яка дозволяє здійснювати комплексну оцінку доцільності залучення інвестицій з одночасним урахуванням усіх критеріїв їх ефективності, а також обґрунтована економічна категорія “початкові інвестиції”, на підставі якої запропонований метод оптимізації інвестиційних програм розвитку виробництва в часі і в просторі.
Основним показником організаційного рівня виробництва, а також одним із критеріїв ефективності використання виробничого потенціалу промислових підприємств є виробничий цикл. На основі досліджень структури і особливостей організації виробничих процесів розроблений метод розрахунку тривалості виробничого циклу виготовлення серії складних виробів, а також висвітлені принципи і особливості раціональної організації серійного виробництва. Запропонований метод дозволяє визначати реальну тривалість виробничого циклу за допомогою коефіцієнта, який характеризує видовження його теоретичної тривалості, обумовлене технологічними вимогами (послідовністю операцій) і організаційними умовами виконання робіт.
За підсумками аналізу основних взаємозалежностей, які існують між елементами виробничого потенціалу підприємства і техніко-економічними показниками його діяльності, обґрунтовані основні чинники впливу на тривалість виробничого циклу, серед яких виділені конструкційно-технологічні, організаційні та економічні, а також запропоновані способи скорочення циклу, зокрема, шляхом регулювання величини коефіцієнта зростання витрат у процесі виготовлення продукції і удосконалення організації транспортних послуг у цехах промислових підприємств.
На підставі дослідження основних етапів транспортно-складських операцій, що супроводжують промислове виробництво, обґрунтована дія механізму регулювання руху вантажопотоків на підприємстві та за його межами і запропоновані методи удосконалення цього механізму, які полягають в оптимальному поєднанні форм постачання, тобто у визначенні обсягів транзитних і складських поставок, із врахуванням внутрішніх переміщень вантажопотоків. Для вирішення цього завдання розроблена економіко-математична модель, у якій цільовим функціоналом є мінімізація транспортно-складських витрат підприємства, а обмеження включають: обсяги поставок сировинно-матеріальних ресурсів, витрати на їх постачання, складування і внутрішнє транспортування, а також витрати, пов’язані зі зберіганням і транспортуванням готової продукції.
Ефективним способом удосконалення організації виробничого потенціалу є концентрація випуску на окремих підприємствах технологічно однорідної продукції, що допускає використання визначених технологічних методів виробництва і основних виробничих фондів. Розроблені автором математичні залежності для розрахунку потенційного приросту обсягів виробництва за умови концентрації випуску технологічно однорідних виробів і отримані шляхом апроксимації функції собівартості рівняння, які дозволяють визначати сумарні витрати групи підприємств на виробництво технологічно однорідної продукції, лягли в основу побудованої економіко-математичної моделі оптимального використання виробничого потенціалу цих підприємств.
За допомогою розроблених моделей управління прогнозними сценаріями формування та розвитку виробничого потенціалу, які дозволяють визначати обсяги виробництва, приріст випуску і його прискорення, а також величину інвестицій, необхідних для повної реалізації того чи іншого сценарію у будь-який момент заданого періоду і, таким чином, своєчасно усувати відхилення від обраної траєкторії розвитку підприємства, досліджені чотири прогнозні сценарії досягнення визначених цільових параметрів виробництва ЗАТ “Ензим”. Запропоновані моделі, що відображають перехід динамічної системи (окремого підприємства або групи підприємств) з одного економічного стану в інший, є базою для оперативного аналізу та порівняння декількох прогнозних варіантів розвитку виробництва певних видів продукції і вибору найприйнятнішого із них, виходячи з поставлених завдань.
Одним із пріоритетів оперативного планування виробництва є формування таких виробничих програм, реалізація яких забезпечить промисловим підприємствам максимальну віддачу всіх елементів їх виробничого потенціалу і, відповідно, досягнення найвищої ефективності господарювання в умовах динамічного ринкового середовища. Для цього розроблений метод визначення оптимальних обсягів виробництва за двома фінансовими критеріями розвитку підприємства: абсолютним (чистий прибуток) і відносним (рентабельність продукції). Результати розрахунків, проведених для промислових підприємств Львівської області за допомогою спеціально розробленого пакету прикладних програм “Виробництво”, засвідчили: по-перше, безпосередній вплив на обсяги виробництва та прибуток, генерований цими обсягами, коефіцієнтів еластичності капітальних, матеріально-сировинних і трудових витрат за випуском продукції, а також показників, що характеризують співвідношення між вихідними параметрами виробничого потенціалу об’єктів дослідження; по-друге, методологічну різницю між двома критеріями ефективності – абсолютний критерій оптимальності, тобто чистий прибуток підприємства, генерує значно вищі обсяги виробництва (і прибутку), ніж відносний критерій (рентабельність продукції); по-третє, дію закону граничної віддачі факторів виробництва.
В умовах ринкової конкуренції важливу роль відіграє цінова політика, яка дозволяє виробникам впливати на попит і, відповідно, оперативно коригувати обсяги власного виробництва за рахунок гнучкості наявного виробничого потенціалу. Оскільки підприємства з однаковими відтворювальними характеристиками можуть дотримуватися протилежних цінових стратегій, якщо вони належать до різних груп виробників із позиції знака еластичності попиту на їх продукцію, автором запропонована методологія вибору цінової стратегії будь-якого промислового підприємства, а також отримані вирази для розрахунку еластичності попиту на продукцію за її ціною, і на їх підставі – рівняння для визначення оптимальної ціни на продукцію, при якій прибуток підприємства є максимальним за наявного обсягу і структури його виробничого потенціалу.
Для оцінки процесів простого відтворення на промислових підприємствах запропонований метод визначення тривалості операційного циклу, який дозволяє оцінювати швидкість трансформації оборотних активів і здійснювати варіантні розрахунки темпів нарощування виробництва шляхом зміни структури поточних витрат. Результати розрахунків, проведених для АТЗТ “Світанок” за допомогою підпрограми “Цикл”, довели адекватність розробленої моделі, а дослідження залежностей між тривалістю операційного циклу і індексами росту виробництва та матеріаловіддачі виявили тенденції скорочення циклу при зростанні виробництва, і навпаки – подовження циклу при зростанні матеріаловіддачі.
Однією із найреальніших форм фінансового забезпечення розвитку промислового виробництва, яка дозволить створити стабільну основу для розширеного відтворення виробничого потенціалу, є реінвестиційний механізм. Виходячи із цього постулату, автором розроблена модель замкнутого циклу розширеного відтворення виробничого потенціалу, яка враховує дію реінвестиційного механізму і базується на функціональній залежності між індексами росту доданої вартості та основних виробничих фондів підприємства. Результати розрахунків, проведених на підставі даних звітності промислових підприємств Львівської області, засвідчили зростання основних виробничих фондів об’єктів дослідження (однак до певної межі, яку можна умовно назвати “піком насичення”) при збільшенні коефіцієнта реінвестування. Поява цих піків свідчить про виникнення диспропорцій у структурі потенціалу підприємств і доводить необхідність застосування комплексного підходу до управління реінвестиційним механізмом із метою забезпечення збалансованого відтворення усіх елементів виробничого потенціалу.
Публікації автора:
Монографії, брошури
Іщук С.О. Виробничий потенціал промислових підприємств: проблеми формування і розвитку. Монографія. – Львів: ІРД НАН України, 2006. – 278 с. (15,85 д.а.). Рецензії в журналах: “Регіональна економіка”. – 2006. – № 1. – С. 268-270, “Економіка України”. – 2006. – № 11. – С. 94-95.
Прогнозування соціально-економічного розвитку регіону: питання теорії і методології: Монографія / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Наук. редактор д.е.н., проф. Бойко Є.І. – Львів, 2005. – 234 с. (13,4 д.а.). Внесок автора (2,12 д.а.): п. 2.5. Моделі управління прогнозними сценаріями розвитку виробничого потенціалу (с. 87-102); п. 3.3. Удосконалення методології вибору інвестиційної стратегії розвитку промислового виробництва регіону (с. 128-149).
Принципи формування і механізми реалізації фінансової політики приватизованих підприємств: Монографія / Інститут регіональних досліджень НАН України; За наук. ред. д-ра ек. наук, проф. М.А. Козоріз. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 357 с. (20,92 д.а.). Внесок автора (1,23 д.а.): п. 2.3. Удосконалення методології вибору фінансової стратегії розвитку приватизованих підприємств (с. 95-116).
Організаційно-економічне забезпечення інноваційного розвитку промисловості регіону: Монографія / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Наук. редактор д.е.н., проф. Бойко Є.І. – Львів, 2003. – 192 с. (10,94 д.а.). Внесок автора (2,28 д.а.): п. 1.2. Проблеми відтворення виробничого потенціалу (с. 28-47); п. 4.2. Методичні положення стосовно інноваційного розвитку виробничого потенціалу промислових підприємств (с. 141-161).
Регіональні моделі реструктуризації приватизованих об’єктів (препр.) / Іщук С.О., Затхей А.Р., Кальніченко Л.Ф. – Львів: ІРД НАН України, 2001. – 64 с. (3,72 д.а.). Внесок автора (1,92 д.а.): п. 1. Обґрунтування напрямків реструктуризації приватизованих об’єктів (с. 7-15); п. 2. Визначення форм і методів взаємодії приватизованих об’єктів із системою управління розвитком регіонів (с. 16-33).
Статті у фахових наукових виданнях
Іщук С.О. Реінвестиційний механізм відтворення основного капіталу у промисловості // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць / За ред. Єханурова Ю.І., Шегди А.В. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. – Вип. 9. – С. 143-149 (0,56 д.а.).
Іщук С.О. Концептуальні засади формування і розвитку виробничого потенціалу промислових підприємств // Регіональна економіка. – 2005. - № 3. – С. 48-56 (0,76 д.а.).
Іщук С.О. Методичні підходи до визначення тривалості виробничого циклу // Економіка промисловості. – № 1 (27). – 2005. – С. 138-143 (0,54 д.а.).
Іщук С.О. Фінансовий механізм управління виробничим потенціалом промислових підприємств на інноваційних засадах // Економіка і регіон: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. – 2005. - № 2 (5). – С. 134-137 (0,49 д.а.).
Іщук С.О. Моделі управління прогнозними сценаріями розвитку виробничого потенціалу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Програмування і прогнозування соціально-економічного розвитку регіону (Зб. наук. праць). Вип. 4 (LІV) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 28-39 (0,68 д.а.).
Іщук С.О. Механізми інвестиційного забезпечення розширеного відтворення виробничого потенціалу // Формування ринкової економіки в Україні (Науковий збірник). Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Спецвипуск 15 (част. 1). – Л.: Інтереко, 2005. – С. 57-62 (0,42 д.а.).
Іщук С.О. Напрямки і тенденції інноваційного розвитку промислового виробництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми управління ефективністю інновацій у регіоні (Зб. наук. праць). Вип. 1 (LІ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 207-214 (0,42 д.а.).
Іщук С.О. Удосконалення методології вибору інвестиційної стратегії розвитку виробничого потенціалу регіону // Регіональна економіка. – 2004. - № 4. – С. 87-94 (0,72 д.а.).
Іщук С.О. Методи визначення ефективності виробничого потенціалу промислових підприємств // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004. – Вып. 2 (22). – С. 318-323 (0,54 д.а.).
Іщук С.О. Механізми удосконалення організації управління матеріальними потоками на підприємстві // Вісник Націон. ун-ту “Львівська політехніка”. Логістика. № 499. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2004. – С. 169-174 (0,7 д.а.).
Долішній М.І., Бойко Є.І., Іщук С.О. Організаційно-економічні напрямки активізації інноваційної діяльності в Україні: регіональні аспекти // Регіональна економіка. – 2004. - № 1. – С. 48-54 (0,84 д.а.). Внесок автора (0,2 д.а.): обґрунтована структура і визначені складові інноваційної системи.
Іщук С.О. Інноваційні засади розвитку виробничого потенціалу промислових підприємств // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Зб. наук. пр.). Вип. 6 (ХLІV) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2003. – С. 11-24 (0,84 д.а.).
Іщук С.О. Проблеми формування цільових комплексних програм розвитку промислового виробництва регіонів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Зб. наук. пр.). Вип. 5 (ХLІІІ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2003. – С. 294-301 (0,48 д.а.).
Іщук С.О. Принципи формування фінансової політики промислових підприємств // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. – Вип. 4: економічні науки. – Чернівці: БДФІ, 2003. – С. 98-100 (0,3 д.а.).
Іщук С.О. Методологічні засади формування фінансової стратегії розвитку підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації (Зб. наук. праць). Вип. 4 (ХLІІ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2003. – С. 37-47 (0,66 д.а.).
Іщук С.О. Податкові важелі стимулювання економічного розвитку промислових підприємств України // Регіональна економіка. – 2002. - № 4. – С. 76-81 (0,54 д.а.).
Іщук С.О. Проблеми визначення ефективності виробничого потенціалу промислових підприємств // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. – Випуск 11. – Ужгород: Ліра, 2002. – С. 68-71 (0,44 д.а.).
Іщук С.О. Формування інвестиційних програм розвитку виробничого потенціалу регіонів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність (Зб. наук. праць). Вип. 6 (ХХXVІІ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 388-395 (0,48 д.а.).
Іщук С.О. Управління виробничою програмою підприємства як складною динамічною системою // Торгівля, комерція, підприємництво. – Випуск 13. – Львів: ЛКА, 2002. – С. 181-189 (0,72 д.а.).
Бойко Є.І., Іщук С.О. Удосконалення територіальної організації управління виробничим потенціалом // Науковий вісник Чернівецького університету. – Випуск 141-142. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 22-25 (0,41 д.а.). Внесок автора (0,2 д.а.): обґрунтовані теоретичні засади удосконалення територіальної організації виробництва.
Іщук С.О. Оцінка гнучкості виробничого потенціалу промислових підприємств та її ролі у забезпеченні сталого економічного розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізми реалізації (Зб. наук. праць). Вип. 5 (ХХXVІ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 342-352 (0,66 д.а.).
Іщук С.О. Системні характеристики виробничого потенціалу // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – Львів: ЛКА, 2002. – Вип. 13. – С. 281-287 (0,56 д.а.).
Іщук С.О. Теоретичні аспекти управління виробничим потенціалом підприємства як складною організованою системою // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. ІІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – С. 211-216 (0,39 д.а.).
Іщук С.О. Управління виробничою системою на основі критеріїв технологічної доцільності та економічної ефективності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку промислового виробництва регіону (Щорічник наук. праць). Вип. ХХXІ / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 21-30 (0,6 д.а.).
Іщук С.О. Фінансово-кредитні потреби підприємств України // Регіональна економіка. – 2001. - № 1. – С. 98-105 (0,72 д.а.).
Іщук С.О. Методи оцінки виробничо-реалізаційного циклу підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми оцінки соціально-економічних процесів (Щорічник наук. пр.). Вип. ХХX / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 228-234 (0,42 д.а.).
Іщук С.О. Моделювання інвестиційної стратегії розвитку промислового підприємства // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – Львів: ЛКА, 2001. – Вип. 11. – С. 15-19 (0,4 д.а.).
Іщук С.О. Розширене відтворення виробничого потенціалу як пріоритет державної політики України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці (Щорічник наук. праць). Вип. ХХIX / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів - Луцьк: Вежа, 2001. – С. 258-263 (0,36 д.а.).
Іщук С.О. Технологічні фактори удосконалення організації виробничих процесів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспективи розвитку аграрних реформ (Щорічник наук. праць). Вип. ХХV / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 242-248 (0,42 д.а.).
Іщук С.О. Підвищення ефективності управління товарно-матеріальними запасами підприємств // Регіональна економіка. – 2000. - № 3. – С.192-198 (0,63 д.а.).
Іщук С.О. Теоретичне обґрунтування бюджетно-податкового механізму стимулювання економічної активності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах (Щорічник наук. праць). Вип. ХХIV / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С. 137-145 (0,54 д.а.).
Іщук С.О., Кальніченко Л.Ф. Методичні підходи до розробки стратегії реструктуризації промислових підприємств // Економіка промисловості. – 2000. - № 2 (8). – С. 49-53 (0,5 д.а.). Внесок автора (0,4 д.а.): обґрунтовані напрямки реструктуризації підприємств і функціональні стратегії її здійснення.
Іщук С.О. Виробничий потенціал промислового підприємства: структура і особливості // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності (Щорічник наук. праць). Вип. ХІХ / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С. 100-105 (0,36 д.а.).
Іщук С.О. Економіко-правові аспекти реорганізації акціонерних товариств // Регіональна економіка. – 2000. - № 1. – С. 158-162 (0,45 д.а.).
Іщук С.О. Підвищення ринкової вартості підприємства як визначальний фактор його інвестиційної діяльності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інвестиції і реструктуризація економіки регіону (Щорічник наук. праць). Вип. XI / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С. 280-288 (0,48 д.а.).
Статті в матеріалах конференцій та інших наукових виданнях
Іщук С.О., Юринець О.В. Основні напрямки інноваційного розвитку промислового виробництва // Збірник тез доповідей міжнар. наук.-практ. конф. “Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики”. – Львів: В-во НУ “Львівська політехніка”, 2006. – С. 70-71 (0,12 д.а.). Внесок автора (0,08 д.а.): окреслені напрямки інноваційного розвитку виробництва.
Іщук С.О. Проблеми фінансово-кредитного забезпечення розвитку промислового виробництва // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 276-278 (0,38 д.а.).
Іщук С.О. Показники ефективності використання виробничого потенціалу // Молодь і ринок. – № 1 (7) . – 2004. – С. 132-137 (0,63 д.а.).
Бойко Є.І., Іщук С.О. Напрямки формування та способи реалізації регіональної інноваційної політики // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали ХІV Міжнар. наук.-практ. конф. – Вип. І. Економічні науки. Ч. 1. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – С. 100-104 (0,24 д.а.). Внесок автора (0,12 д.а.): визначені напрямки формування інноваційної політики в Україні на регіональному рівні.
Іщук С.О. Сутність виробничого потенціалу та його роль у системі виробництва продукції // Молодь і ринок. – № 2 (4). – 2003. – С. 84-86 (0,35 д.а.).
Іщук С.О. Інвестиційні аспекти інноваційного розвитку промислового виробництва регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Вип. І. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2003. – С. 246-249 (0,24 д.а.).
Іщук С.О. Проблеми відтворення промислового потенціалу регіонів України // Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Матер. докл. Всеукр. науч.-практ. конф. – Т. 1: Сб. науч. трудов / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2002. – С. 232-237 (0,34 д.а.).