Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Макаринська Олена Валеріївна. Формування та розвиток ринку молока і молокопродукції на регіональному рівні: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Уманська держ. аграрна академія. - Умань, 2002. - 188, 3 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 161-174.



Анотація до роботи:

Макаринська О.В. Формування та розвиток ринку молока і молокопродукції на регіональному рівні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 — економіка сільського господарства і АПК. Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і практичних аспектів формування та функціонування ринку молока і молокопродукції на регіональному рівні й обґрунтування перспектив його розвитку. Узагальнено підходи різних учених до розуміння суті ринку, його складових, конкуренції, інфраструктури.

На підставі аналізу попиту, пропозиції, конкуренції, цінової ситуації на ринку молока і молокопродукції на регіональному рівні обґрунтовано необхідність його державного регулювання. Розроблено рекомендації щодо створення власної сировинної зони для кожного молокопереробного підприємства. Запропоновано напрями удосконалення інфраструктури ринку молока і молокопродукції та перспективи його розвитку.

Проведене нами дослідження ринку молока і молочних продуктів на регіональному рівні дозволяє зробити такі висновки :

  1. Ринок молока і молочних продуктів являє собою сукупність економічних відносин, за допомогою яких здійснюються виробництво, розподіл, обмін і споживання продуктів харчування з метою задоволення суспільних потреб та одержання доходу всіма його суб’єктами у відповідності до виконуваних ними функцій. Становлення ринкових відносин в Україні - тривалий, складний процес,який вимагає адекватної підтримки, належного законодавчого поля.

Молочне скотарство перебуває в кризовому стані: скорочується поголів'я корів, зменшується валове виробництво молока, знижується економічна ефективність галузі. Індексний аналіз зміни обсягу виробництва молока показав, що його зменшення обумовлено скороченням поголів'я корів на 36,5% і зниженням їх продуктивності на 9,0%.

Ринок молока і молокопродукції Вінницької області характеризується зменшенням споживання. Дослідження показало, що реальний платоспроможний попит переважної більшості населення залишається критичним: в 2001 р. споживання молока і молочних продуктів склало 49,5% рекомендованої норми споживання.

Національний ринок молока і молочних продуктів України, в тому числі на регіональному рівні, має створюватися під впливом цілеспрямованої державної політики та регулювання, ґрунтуючись на законах ринку та досвіді країн з розвиненою ринковою економікою.

  1. Для повноцінного ринку важливе значення має створення його операторами належної інфраструктури: бірж, агроторгових домів, оптових продовольчих ринків, різних торговельно-закупівельних фірм, постачальницько - збутових молочарських кооперативів, проведення товарних аукціонів та ярмарок. Поряд з оптовою інфраструктурою для генерування роздрібних цін необхідно створити сучасну мережу роздрібної торгівлі.

Визначено, що розвиток інфраструктури ринку стримується відсутністю на державному та регіональному рівнях дієвої системи цінового моніторингу. Запропоновано молокопереробним підприємствам поширювати інформацію про продукцію та ціни на неї через мережу Інтернет у вигляді веб-сторінок чи веб-сайтів. Це дозволить зменшити витрати на рекламу продукції, дасть можливість споживачам купувати молочну продукцію на внутрішньому та світовому ринках безпосередньо від виробників за нижчими цінами.

При збереженні наявного поголів'я корів і підвищенні їх продуктивності до 2825 кг Вінницька область здатна не тільки до самозабезпечення молоком і молочними продуктами за рекомендованими нормами споживання, але й може здійснювати поставки транспортабельних молочних продуктів за межі області та за кордон.

Стабільну та ритмічну роботу кожного молокопереробного підприємства забезпечить створення ним власної сировинної бази.

Публікації автора:

  1. Гуменюк О.В. Залучення іноземних інвестицій як один із шляхів до випуску конкурентоздатної молочної продукції в Україні // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту. Матеріали першої міжвузівської науково-практичної конференції, т.1. - Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. - С. 124-125.

  2. Гуменюк О.В. Вдосконалення системи економічних взаємовідносин у молокопродуктовому підкомплексі АПК // Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства у III тисячолітті. 3б. наукових праць Рівненського економіко-гуманітарного інституту. - Рівне: "Тетіс", 2000. - С. 263 - 264.

Гуменюк О.В. Деякі аспекти розвитку молочного скотарства в різних категоріях господарств Вінницької області // Вісник Тернопільської академії народного господарства. — Тернопіль : Економічна думка. — 2000. — Спецвипуск №16.-с. 103- 105.

  1. Дмитрук Б.П., Гуменюк О.В. Вітчизняне доїльне устаткування - за світовими стандартами // Економіка АПК. - 2000. - №5. - С. 94 - 95.

  2. Гуменюк О.В. Роль маркетингу в формуванні ринку молока і молочних продуктів // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання : Кол. монографія у двох томах. Т. 2 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. -К.: ІАЕ, 2001.-С. 211-213.

  3. Гуменюк О.В. Цінова ситуація на ринку молока і молочних продуктів у Вінницькій області // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. / За ред. П.Т. Саблука. - У 4-х чч. Ч. 4. - К. : ІАЕ УААН, 2001. – С. 193-196.

  4. Гуменюк О.В. Сучасний стан виробництва молока і його економічна ефективність в господарствах Вінницької області // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії / Редкол.: О.М. Геркіял (відп. ред.) та ін. -Умань, 2001.-Вип. 53. - С.275-281.

  5. Гуменюк О.В. Формування сировинних ресурсів молокопереробних підприємств Вінницької області // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії / За ред. М.І. Самокиша. - Кам'янець- Подільський, 2001. -Випуск 9. -С. 361-365.

  6. Макаринська О.В. Напрямки удосконалення системи інформаційного забезпечення ринку молока і молокопродукції// Вісник ХНАУ. - 2002. - №8. - С.257-260.