Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Сальдо Володимир Васильович. Формування та розвиток економічної структури великого міста : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Сальдо В.В. Формування та розвиток економічної структури великого міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячене удосконаленню концептуальних положень теорії економіки міст і розробці науково обґрунтованих методичних рекомендацій щодо вдосконалення структурної політики великих міст. Запропоновано методичні підходи до оцінювання якості економічної структури міст. Проаналізовано стан, особливості і тенденції формування та розвитку економічної структури міст. Здійснено аналіз конкурентних переваг економічного розвитку м. Херсон та проаналізовано вплив ринкових функцій на структурні зрушення в економіці міста. Охарактеризовано вплив соціальних процесів та трансформацію економічної структури міст.

На основі визначення особливостей формування стратегії міста, обґрунтування тенденцій його соціально-економічного розвитку визначені стратегічні цілі розвитку м. Херсон, запропоновано заходи з вдосконалення фінансового та інформаційного механізму реалізації стратегії.

Визначені пріоритети інтеграційної моделі соціально-економічного розвитку міст.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методологічні і методичні положення щодо оцінки якості економічної структури міст та запропоновані практичні рекомендації з удосконалення їх структурної політики. Проведене дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки і узагальнення:

  1. Міждисциплінарний підхід є теоретико-методологічною основою дослідження особливостей розвитку сучасних міст України. Сукупність розглянутих у роботі теорій економіки міста дозволила: на основі окреслення конкретних напрямів досліджень визначити еволюційні етапи формування теорії економіки міст; охарактеризувати рушійні сили структурної трансформації економіки міст і визначити особливості сучасної міської політики в Україні. Доведено, що ефективний розвиток економіки міст неможливий без її реструктуризації, яка б відповідала сучасним тенденціям світової та національної економіки. Темпи і масштаби реструктуризації залежать від готовності регіональних і локальних (міських) територіальних систем сприймати прогресивні структурні зрушення.

  2. Процес реструктуризації економіки великих міст носить об’єктивний характер. Структурні зміни в економіці міст відбуваються під впливом еволюційних і трансформаційних чинників. Трансформація економічної структури міста зумовлена, насамперед, поширенням глобалізації, яка призводить до: інтенсифікації технологічних, економічних і соціальних зрушень; посилення мобільності капіталу, технологій, населення, інформації; модифікації вимог до місця розміщення різних економічних об’єктів, що призводить до трансформації галузевої і просторової структури економіки. Серед інших чинників впливу на економічну структуру міста доцільно виділити: кількісну і якісну трансформацію зовнішнього ринку; демілітаризацію економіки; формування вільних ринкових структур, які функціонують на засадах приватної власності, підприємництва і конкуренції; зміни у сфері попиту і пропозиції.

  3. У роботі запропоновано класифікацію економічних субструктур міста і методику оцінки якості його економічної структури, яка передбачає: проведення аналізу субструктур в розрізі їх елементів і зв’язків між ними; оцінку інтенсивності цих процесів у динаміці; оцінку впливу структурних змін на ефективність міської економіки. Аналіз елементів і зв’язків між економічними субструктурами міста слід проводити за допомогою коефіцієнтів диверсифікації, локалізації і структурних відмінностей, а також методів, які вивчають пропорції між елементами та інтенсивністю взаємозв’язків. Аналіз динаміки структури доцільно проводити за допомогою вивчення взаємозалежностей між циклічними коливаннями і структурними зрушеннями, а аналіз впливу структурних зрушень на економічний розвиток міста слід проводити за допомогою економетричних моделей, кореляційного та регресійного аналізів.

  4. В процесі дослідження якості економічної структури м. Херсон встановлено достатньо високий рівень інерційності і, одночасно, диверсифікованості його економічної структури. Слід відзначити, що рівень диверсифікованості економічної структури міста та інтенсивність структурних перетворень є вищими, ніж у промисловості.

  5. Аналіз соціальних диспропорцій у розвитку міста засвідчив наявність причинно-наслідкових зв’язків між соціальними процесами та структурними зрушенням в економіці досліджуваного міста.

  6. Структурна політика міст розглядається як фактор підвищення адаптивності і конкурентоспроможності міських систем. Міська структурна політика в сьогоднішніх умовах господарювання повинна базуватись на суміжно-функціональному підході, що сприяє залученню нових інструментів в процесі її реалізації; диверсифікації економічної діяльності на території міста; інтеграції ресурсів в інтересах розвитку міста; розробці та впровадженню ефективного механізму координації та налагодженню горизонтальних зв’язків і створенню інституціальних мереж на основі приватно-суспільного партнерства. Слід відзначити, що невідповідність структури економіки міст України тенденціям структурних перетворень у містах світу знижує рівень їх конкурентоспроможності.

  7. У роботі обґрунтовано позитивні аспекти застосування маркетингового підходу до дослідження міського середовища. Міський маркетинг визнано ефективним інструментом структурних зрушень в економіці міста. З огляду на це, пропонується створити маркетингове агентство розвитку міста, що надаватиме інформацію вітчизняним та іноземним інвесторам про стан промислових підприємств, їх технологічне оснащення та ринки збуту продукції, кадрову політику підприємств, а також про умови продажу промислового підприємства й устаткування та стратегічні пріоритети місцевої влади щодо конкретного підприємства чи сфери економічної діяльності.

  8. Визначені у роботі стратегічні цілі розвитку м. Херсон засвідчили, що міська влада повинна виконувати домінуючу роль у формуванні та реалізації структурної політики міст. Посилення ролі влади у розв’язанні структурних проблем розвитку міст можливе також за умов розширення сфери дії міських цільових програм, реалізація яких є складовою механізму втілення стратегії соціально-економічного розвитку. Пріоритети цільових програм повинні спрямовуватись не тільки на розв’язання соціальних проблем, а й на розвиток виробництва та покращення благоустрою міст. Особливу увагу у реалізації структурної політики міст необхідно звернути на підтримку інвестиційних проектів у виробничій сфері. Нові умови функціонування економіки міст потребують реалізації інтеграційної моделі їх розвитку, суть якої полягає у: дотриманні паритетності інтересів усіх суб’єктів господарювання, населення і влади; забезпеченні консолідації територіальної громади міста з метою вирішення проблем його розвитку та покращення умов проживання населення; підвищенні дієвості міської політики загалом.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Сальдо В.В. Стратегічне планування як необхідна передумова муніципального менеджменту / Сальдо В.В. // Таврійський науковий вісник: [зб. наук. праць ХДАУ]. – Херсон: Айлант. – 2005. – С. 113 –117. – (Вип.52).

  2. Сальдо В.В. Проблемно прикладні дослідження соціальної сфери міста Херсону / Сальдо В.В. // Культура народов Причерноморья. – 2007.– №.101 – С. 146 –149.

  3. Сальдо В.В. Стан та основні тенденції розвитку економічного потенціалу Херсону / Сальдо В.В. // Таврійський науковий вісник: [зб. наук. праць ХДАУ]. – Херсон: Айлант. – 2006. – С. 113–117. – (Вип. 53).

  4. Сальдо В.В. Вступ України до СОТ: можливі наслідки й загрози для українського підприємництва / Сальдо В.В. // Культура народов Причерноморья. 2006.– №.96 – С. 112–114.

  1. Сальдо В.В. Україна та світова організація торгівлі / Сальдо В.В. // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2007. – С. 70–75. – (Вип. 2.).

  2. Сальдо В.В. Формування стратегії соціально-економічного розвитку міста / Сальдо В.В. // Культура народов Причерноморья. – 2007.– №.108 – С. 58–61.

  3. Сальдо В.В. Стратегічні напрями соціально-економічного розвитку м. Херсон / Сальдо В.В. // Регіональна економіка . – 2007. – №3. – С. 228–234.

  4. Сальдо В.В. Теоретичні аспекти конкурентоспроможності підприємств регіону / Сальдо В.В. // Культура народов Причерноморья. – 2008. – №.124 – С. 123–127.