Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Собченко Аліна Миколаївна. Формування та розвиток державного регулювання сільського господарства : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Собченко А.М. Формування та розвиток державного регулювання сільського господарства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – РВНЗ “Кримський інженерно–педагогічний університет”, Сімферополь, 2009.

Дисертація присвячена теоретичним дослідженням та практичним розробкам щодо вдосконалення державного регулювання сільського господарства. Досліджено сутність та особливості державного регулювання аграрного сектора економіки, цінове регулювання аграрного ринку, а також запропоновані методи та принципи державного регулювання сільського господарства.

Здійснено комплексний аналіз стану сільськогосподарського виробництва регіону, оцінку його ресурсного забезпечення, виявлено наявні проблеми, домінуючі тенденції та закономірності розвитку аграрного виробництва. Досліджено розвиток інвестування в аграрний сектор економіки регіону, а також оцінені основні напрями та рівень бюджетної підтримки аграрної діяльності.

Визначені пріоритети інвестиційно-інноваційної політики держави в сільському господарстві та обґрунтовані шляхи та засоби вдосконалення державної підтримки сільськогосподарського виробництва, у т.ч. на основі державних цільових регіональних програм розвитку аграрного виробництва. Обґрунтовані стратегічні напрями регулювання продовольчого ринку.

1. Державне регулювання функціонування аграрного сектору економіки країни та її регіонів включає дві взаємопов’язані системні складові – теоретичну та практичну. Теоретичні основи державного регулювання – це сукупність знань про сутність, закони, закономірності, принципи розробки та використання дієвих методів, форм і чинників впливу державних владних структурних з метою забезпечення цілей аграрного відтворення. Практична складова – це заходи впливу (нормативно-законодавчого, економічного, соціально-політичного тощо) на процеси агропромислового відтворення. Основні функції державного управління (ефективність, справедливість, стабільність) в агарному секторі економіки здійснюються з допомогою виконання наступних, більш вузьких завдань або підфункцій: програмно-цільової, стимулюючої, регламентуючої, соціальної, екологічної, безпосереднього управління державними підприємствами, контролюючої.

2. Основними проблемами державного регулювання аграрної економіки визначені насамперед: недостатня проблемність системних підходів щодо розуміння сутності і наслідків реалізації аграрної політики в умовах посилення глобальних викликів та впливів; ігнорування ключових можливостей, обмеження та взаємовпливу ринкових важелів; стихійність та непослідовність пропонованих заходів, що усувають видимі наслідки, а не причини, що їх викликали; непрозорість розподілу, недоступність та неефективне використання бюджетних коштів; слабка підтримка вітчизняних товаровиробників і регулювання споживчого ринку; неефективна політика матеріально-технічного забезпечення сільського господарства та недостатнє стимулювання інновацій; ігнорування проблем соціального розвитку сільських територій, неузгодженість інтересів та дій у системі державні органи влади – органи місцевого самоврядування – сільські громади; слабкий соціальний захист сільських жителів, товаровиробників і, як наслідок, зубожіння селян, висока диверсифікація доходів, рівня і якості життя, повільне формування середнього класу – опори державних інституцій.

3. Важливою проблемою для України в умовах членства в СОТ є забезпечення державного контролю за ціноутворенням щодо співвідношення внутрішніх і світових цін, спрямованих на розширення внутрішнього ринку продовольства за рахунок підтримки попиту, забезпечення конкурентоспроможності галузі і розв’язання соціальних проблем на селі. У країні спостерігається ситуація, коли ціни на деякі види сільськогосподарської продукції перевищують світові, тоді як середня заробітна плата набагато нижча; сировина та матеріали за цінами також поступаються рівню зовнішнього ринку.

4. Сільськогосподарське виробництво у Херсонській області розвивається на базі 2760 підприємств, з них 2182 або 79,0 % є фермерськими господарствами і лише 56 або 2,0 % - державними. Відмінною рисою аграрного виробництва регіону є значна частка в ньому фермерських та особистих господарств населення. Якщо фермерські господарства виробляють 10-12 % всього обсягу продукції, то на особисті господарства населення приходиться 49,7 % виробництва рослинницької та 81,9% тваринницької продукції. Тому всебічна державна підтримка таких господарств при умові їх інтенсивного розвитку має важливе значення і стосується насамперед покращення матеріально-технічного забезпечення та забезпечення гарантованих каналів реалізації продукції. Вкрай недостатньою є кількість великих сільськогосподарських підприємств, які б могли бути надійними виробниками та постачальниками сільськогосподарської продукції великим у т.ч. експортноорієнтованим підприємствам, а також безпосередньо на споживчий продовольчий ринок.

5. Поряд з конкурентними перевагами сільське господарство має значні проблеми розвитку, а саме: наявність збиткових підприємств та низькорентабельних або нерентабельних галузей (тваринництво), розміщення у зоні ризикованого землеробства, недостатнє забезпечення новою технікою та повільне відновлення машинно-тракторного парку, занепад зрошення, повільне впровадження інновацій, недостатнє соціальне облаштування сільських територій та їх малолюдність, абсолютне переважання серед організаційних форм господарювання малоземельних та фінансово й економічно не стійких фермерських господарств.

6. Рівень державної підтримки сільськогосподарського виробництва та розвитку державних аграрних підприємств визначений як недостатній. Обсяг державних коштів, що запланований для підтримки АПК Херсонщини, у 2007 р. дорівнював 250,6 млн. грн. (це в середньому 13,9 млн. грн. на один адміністративний район). При цьому фактично було виділено майже 200,5 млн. грн. Переважна їх більшість (28,6 %) була направлена на здешевлення кредитів комерційних банків, а безпосередньо у виробництво продукції – 1,8 %. Селекція у рослинництві, сортовпровадження, протиепідеміологічні заходи, газифікація на селі були підтримані недостатньо.

7. Вдосконалення державного регулювання розвитку сільськогосподарського виробництва регіону пов’язане насамперед із забезпеченням пріоритетів інвестиційно-інноваційної політики в аграрному виробництві з урахуванням регіональних умов його функціонування. Для Херсонської області це насамперед збалансування інвестиційних надходжень між адміністративними районами та містами. Враховуючи, що 1/3 сільських населених пунктів відносяться до категорії депресивних, а в регіони їх розміщення надходить найменше інвестицій, їх розвиток необхідно підтримувати за рахунок першочергового направлення бюджетних надходжень, відрахувань місцевих і обласного бюджетів. Важливим напрямом залучення іноземних інвестицій та модернізації виробництва є створення спільних підприємств. В області необхідно постійно розробляти та оновлювати каталоги інвестиційних пропозицій. За нашими розрахунками потенціал прикладення інвестицій є досить значним і складає 1261,2 млн. грн. та 20,2 млн. дол. прямих іноземних інвестицій.

8. Дієвими інструментів державного регулювання аграрного виробництва є розробка ті фінансування за рахунок державних та інших видів ресурсів регіональних спеціалізованих (цільових) комплексних програм найбільш пріоритетних або проблемних видів діяльності. У Херсонській області таких програм розроблено 25. Найбільш масштабними з них є: “Зерно Херсонщини - 2009”, “Рис Херсонщини”, “Молоко Херсонщини”, “Вовна Херсонщини”, “Виноград Херсонщини”, Програма інвестиційно-інноваційного розвитку агропромислового комплексу області на 2009 рік.

9. Відповідно з правилами та вимогами і можливостями СОТ, першочергове державне фінансування сільського господарства Херсонської області обґрунтовується здійснювати за напрямами: пряма підтримка виробництва рослинницької і тваринницької продукції; здешевлення кредитів; підтримка фермерських господарств; підтримка підприємств, розміщених у зоні ризикованого землеробства; компенсація вартості електроенергії, використаної для забезпечення зрошення; на селекцію; часткова компенсація придбаної техніки. За необхідності вбачається збільшення фінансування підготовки та перепідготовки кадрів; впровадження світових стандартів якості виробництва, продукції, праці; розбудови інфраструктури аграрного ринку.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

1. Собченко А.М. Концептуальні підходи щодо функціонування механізму державного управління в аграрному секторі економіки / А.М. Собченко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Спец. випуск 2 (45). - Миколаїв, 2007. – С. 95-100.

2. Собченко А.М. Зміст особливості та принципи державного регулювання аграрного сектора економіки на регіональному рівні / А.М. Собченко // Вісник державного вищого навчального закладу “Державний агроекологічний університет”. – Житомир, 2007. – Вип. 2(20). - С. 304 – 312.

3. Мармуль Л.О. Державне управління інноваційно-інвестиційними трансформаціями в АПК регіону / Л.О. Мармуль, А.М. Собченко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. – Вип. 46. - Херсон: Айлант, 2007. - С. 138 – 145.

4. Собченко А.М. Концепція управління диверсифікацією діяльності підприємства / А.М. Собченко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. - Вип. 47. - Херсон: Айлант, 2007. - С. 276 – 286.

5. Собченко А.М. Інтеграційні процеси в управлінні та організації діяльності аграрних підприємств / А.М. Собченко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. - Херсон: Айлант, 2007. - Вип. 51. - С. 276 – 286.

6. Собченко А.М Стратегія управління експорту агропромислових товарів при вступі України до СОТ / А.М. Собченко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Спец. випуск 3 (42).- Т.1. - Миколаїв, 2007. – С. 76 - 81.

7. Собченко А.М. Шляхи, засоби та методи державного регулювання сільського господарства регіону / А.М. Собченко // Бізнес – навігатор: Науково-виробничий журнал. – Херсон, 2007. - № 12. - С. 118 – 122.

8. Собченко А.М. Роль інноваційного процесу в ефективності залучення інвестиційних ресурсів у сільське господарство / А.М. Собченко // Бізнес – навігатор: Науково-виробничий журнал. – Херсон, 2007. - № 13. – С. 23 – 27.

9. Собченко А.М. Державна політика ресурсного забезпечення сільськогосподарського виробництва / А.М. Собченко // Вчені записки Кримського інженерно-педагогічного університету. – Сімферополь, 2008. – Вип. 12. - С. 229-231.

10. Собченко А.М. Вплив державного регулювання на розвиток сільського господарства / А.М. Собченко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. - Вип. 58. - Херсон: Айлант, 2008. - С. 229 – 221.

11. Собченко А.М. Державне регулювання розвитку агропродовольчого ринку: завдання та основні інструменти / А.М. Собченко, М.М. Ігнатенко // Культура народів Причорномор’я. – Сімферополь, 2008. – Спец. випуск 149. - С. 55-58.

12. Собченко А.М. Пріоритети інвестиційної політики держави в сільському господарстві / А.М. Собченко // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка. – Харків, 2008. – Вип. 72. - С. 90-93.

13. Собченко А.М. Особливості державного регулювання бюджетно-податкової та кредитно-фінансової політики в аграрному секторі економіки / А.М. Собченко // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Зб. наук. праць. – Чернівці, 2008. – Вип. 4(13).- С. 46 – 51.

14. Собченко А.М. Шляхи подолання інвестиційної кризи сільськогосподарських підприємств Херсонської області / А.М. Собченко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. - Вип. 62. - Херсон: Айлант, 2009. - С. 229 – 221.

В інших виданнях:

15. Собченко А.М. Завдання та функції державного регулювання аграрного сектора економіки на регіональному рівні / А.М. Собченко // Вісник наукових праць. – Бердянськ, 2007. – № 2. - С. 124 – 131.

16. Собченко А.М. Державне управління фінансами аграрних підприємств / А.М. Собченко // зб. тез за матер. всеукр. наук.-практ. конф. Сучасний стан та перспективи розвитку банківської справи], (Херсон, 19-20 квітня, 2007 р.) / Мін-во аграрної політики України, Херсон: ХДАУ, 2007 р. - С. 112 – 114.

17. Собченко А.М. Механізм державної підтримки інвестиційного забезпечення матеріально-технічної бази аграрних підприємств / А.М. Собченко // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. [Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні], (Київ, 23-24 жовтня 2008 р.) - К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч.1. - С. 300 – 302.