Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Дробиш Людмила Володимирівна. Формування та регулювання попиту й пропозиції праці в регіоні (на прикладі фахівців торговельно-економічного спрямування) : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Дробиш Л. В. Формування та регулювання попиту й пропозиції праці в регіоні (на прикладі фахівців торговельно-економічного спрямування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2009.

Дисертація присвячена удосконаленню теоретико-методичних засад формування та регулювання попиту й пропозиції праці у професійному розрізі, обґрунтуванню механізмів формування та регулювання попиту й пропозиції праці фахівців торговельно-економічного спрямування та пошуку регуляторів щодо їх збалансування.

У роботі розкрито сутність ринку праці фахівців, обґрунтовано необхідність його сегментації для проведення аналізу, виділено ринок праці фахівців торговельно-економічного спрямування, визначено фактори формування попиту на спеціальність і попиту на фахівців торговельно-економічного спрямування, досліджено механізми регулювання даного ринку.

Проведено дослідження стану ринку праці фахівців в Україні, виявлено основні тенденції та особливості його формування, дана оцінка кон’юнктури ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування та стану попиту на цих фахівців.

Запропоновано методичні підходи щодо дослідження та прогнозування професійних сегментів ринку праці, визначення напрямків збалансування попиту й пропозиції на ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування.

Основні результати дисертаційної роботи впроваджені в практичну діяльність регіональних органів, що займаються проблемами використання фахівців.

Результатом дисертаційної роботи є теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що виявляється в обґрунтуванні теоретичних засад формування та регулювання професійних сегментів ринку праці, удосконаленні методичного інструментарію їх дослідження й прогнозування. За результатами дослідження зроблено наступні висновки:

1. Питання теоретичного, методичного і прикладного характеру, які стосуються процесів формування та регулювання професійних сегментів ринку праці, недостатньо висвітлені вітчизняними науковцями, зокрема, не визначений понятійний апарат, відсутні єдині критерії щодо їх сегментування, нечітко формалізовані методики дослідження та прогнозування, недосконалим є механізм їх регулювання. На основі узагальнення теоретико-методичних засад формування професійних сегментів ринку праці серед інших понять ринку праці виокремлено таке поняття, як “ринок праці фахівців” і “ринок праці фахівців торговельно-економічного спрямування” та визначено їх сутність.

2. Збір та обробка інформації про ринок праці фахівців торговельно-економічного спрямування на рівні регіону за сегментами, виділеними згідно запропонованих класифікаційних ознак, слугує підґрунтям для виявлення основних проблемних питань даного ринку праці та розроблення обґрунтованих заходів щодо регулювання процесів, що відбуваються на ньому.

3. Систематизація факторів залежно від спрямованості їх впливу (попит на спеціальність і попит на фахівців) дозволяє визначати фактори формування попиту на економічні спеціальності та попиту на фахівців торговельно-економічного спрямування і з’ясовувати силу їх впливу на процес формування даного ринку праці.

4. Низька якість проведення профорієнтації в регіоні потребує створення цілісної системи шляхом співпраці суб’єктів проведення профорієнтаційної роботи та налагодження тісних зв’язків між окремими її підсистемами. Механізм формування професійного сегмента ринку праці на основі профорієнтаційного забезпечення процесів пропозиції праці відображає запропонована модель формування пропозиції праці у професійному розрізі на ринку праці регіону, яка визначає роль суб’єктів профорієнтації у цьому процесі й сприяє ефективній зайнятості фахівців.

5. Поєднання ринкового й державного регулювання ринку праці забезпечує ефективність механізмів його проведення, а розроблені заходи щодо регулювання попиту й пропозиції фахівців торговельно-економічного спрямування сприяють збалансуванню даного ринку, зменшенню соціальної напруженості та підвищенню ефективності функціонування економіки регіону.

6. Основною проблемою формування та функціонування ринку праці фахівців в Україні та регіонах, пов’язаною з невідповідністю професійно-кваліфікаційної структури робочої сили потребам ринку праці, є перевищення пропозиції праці над попитом, що спричиняє зростання соціальної напруженості. Диспропорція закладається на рівні підготовки фахівців у вищих навчальних закладах і негативно впливає на кон’юнктуру ринку праці. В середньому кожний восьмий випускник-економіст і кожний дев’ятий випускник-бухгалтер державних вищих навчальних закладів області звертається до послуг служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, за обраною спеціальністю працевлаштуватись вдається лише 3,5-4,0 % безробітних. За участі держави повинні вирішуватися такі питання, як: контроль освітньої діяльності вищих навчальних закладів, удосконалення системи підготовки та використання молодих фахівців, видача ліцензій вузам з урахування регіональних потреб на фахівців, удосконалення нормативно-правової бази щодо регулювання соціально-трудових відносин на ринку праці фахівців.

7. Організаційно-методичне забезпечення процесів формування та регулювання професійного сегмента ринку праці повинно передбачати використання системного підходу до процесів дослідження й прогнозування професійних сегментів ринку праці, що має бути підґрунтям у розробці заходів збалансування попиту й пропозиції праці та сприяти підвищенню ефективності використання фахівців окремих напрямів підготовки. На основі розробленої структурно-логічної схеми маркетингового дослідження ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування та взаємопов’язаних блоків показників його оцінювання надано комплексну оцінку стану, кон’юнктури та динаміки даного ринку праці, що слугує підґрунтям визначення важелів його регулювання.

8. Прогнозування попиту й пропозиції фахівців торговельно-економічного спрямування має базуватися на використанні методу екстраполяції, експертних оцінок та причинно-описових моделей. Достовірність прогнозованих показників залежить від врахування впливу факторів, що їх визначають, та прогностичного періоду, який повинен складати рік-два.

9. Прогноз попиту й пропозиції фахівців на ринку праці Полтавщини свідчить про його трудонадлишкову кон’юнктуру у найближчі роки. Пропозиція фахівців торговельно-економічного спрямування в 1,6 рази перевищуватиме потребу у фахівцях на заміщення посад за професійними групами “професіонали” та “фахівці”, що зумовить соціальну напруженість на ринку і потребуватиме активізації заходів щодо його регулювання.

10. Збалансуванню попиту й пропозиції фахівців торговельно-економічного спрямування сприятиме проведення таких заходів: оптимізація мережі навчальних закладів вищої та післядипломної освіти різних форм власності, узгодження обсягів підготовки фахівців економічного профілю у відповідності до потреб ринку праці регіону, удосконалення механізму формування державного замовлення в системі вищої освіти, здійснення єдиної безперервної ступеневої вищої освіти, професійна орієнтація молоді щодо вибору професій, які користуються попитом на ринку праці регіону.

Реалізація розроблених теоретико-методичних положень і практичних завдань щодо формування та регулювання попиту й пропозиції праці у професійному розрізі сприятиме підвищенню ефективності функціонування не лише ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування, але й національного ринку праці.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Дробиш Л. В. Формування конкурентного середовища регіонального ринку освітянських послуг / Л. В. Дробиш, Н. В. Карпенко // Регіональні перспективи. – 2000. – № 2-3 (9-10). – С. 386-389. – 0,4 д.а. (Особистий внесок 0,2 д.а. : проведено аналіз конкурентного середовища з підготовки фахівців торговельно-економічного спрямування та визначено конкурентні позиції ПКІ на ринку освітянських послуг регіону).

2. Дробиш Л. В. Проблеми формування регіонального ринку праці / Л. В.Дробиш // Регіональні перспективи. – 2000. – № 6 (13). – С. 44-46. – 0,4 д.а.

3. Дробиш Л. В. Деякі регіональні проблеми ринку праці / Л. В.Дробиш // Економіка : проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Вип. 71. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2001. – С. 89-97. 0,5 д.а.

4. Дробиш Л. В. Деякі регіональні аспекти зайнятості молоді з вищою освітою / Л. В.Дробиш // Держава та регіони. Сер. : Економіка та підприємництво. – 2002. – № 2. – С.151-154. – 0,3 д.а.

5. Дробиш Л. В. Заробітна плата як фактор формування ринку праці кваліфікованої робочої сили / Л. В. Дробиш // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3-4 (22-23). – С. 153-156. – 0,5 д.а.

6. Дробиш Л. В. Проблеми кадрового забезпечення підприємств і організацій системи споживчої кооперації / Л. В. Дробиш // Регіональні перспективи. – 2003. – № 4-5 (29-30). – С. 68-70. – 0,4 д.а.

7. Дробиш Л. В. Методологічні підходи щодо прогнозування попиту на фахівців економічного профілю на регіональному ринку праці / Л. В. Дробиш // Теорії мікро-макроекономіки : зб. наук. праць проф.-викл. скл. і аспір. – Вип. 17. – К. : Академія муніципального управління, 2004. – С. 116-122. – 0,5 д.а.

8. Дробиш Л. В. Регіональний ринок праці: проблеми формування і функціонування / Л. В. Дробиш // Маркетинг в Україні. – 2005. – № 4(32). – С. 59-62. – 0,5 д.а.

9. Дробиш Л. В. Кадрова робота в системі споживчої кооперації та напрямки її удосконалення / Л. В. Дробиш // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія : Економічні науки. – 2007. – С. 99-101. – 0,4 д.а.

В інших наукових виданнях:

10. Дробиш Л. В. К вопросу регулирования профессиональных региональных рынков труда / Л. В. Дробиш // Стратегия и социальная миссия потребительской кооперации : сб. науч. докл. проф.-препод. состава, аспир. и студ. Белгородского университета потребительской кооперации стран СНГ. – Ч. 3. – Белгород : Кооперативное образование. – 2002. – С. 119-126. – 0,4 д.а.

11. Дробиш Л. В. Зайнятість сільського населення та напрямки створення нових робочих місць / Л. В. Дробиш // Особливості ринку праці України на сучасному етапі : матеріали наук.-практ. конф., (Полтава, 26-28 березня 1998 р.). – Полтава, 1998. – С. 40-43. – 0,1 д.а.

12. Дробиш Л. В. Особливості формування регіонального ринку праці / Л. В. Дробиш, Г. О. Нікітіна : матеріали наук. конф. за результатами досліджень проф.-викл. скл., аспір. та студ. ПКІ за 1996-1999 рр., (Полтава 14-16 квітня 1999 р.). – У 2-х кн. – Полтава : ПКІ, 1999. – Кн.1. – С. 6-9. – 0,2 д.а. (Особистий внесок 0,1 д.а. : визначено вплив окремих факторів на формування регіонального ринку праці).

13. Дробыш Л. В. Формирование региональных профессиональных рынков труда – важный фактор в регулировании рынка труда Украины / Л. В. Дробиш // Социально-экономические приоритеты регионального развития : материалы Всерос. науч.-практ. конф. студ. и молод. ученых, (Самара 13-14 декабря 2001 г). – Ч. II / Самарск. гос. экон. акад. – Самара, 2001. – С. 156-157. – 0,1 д.а.

14. Дробиш Л. В. Регулювання ринку праці на регіональному рівні / Л. В. Дробиш // Розширення ринку праці в центральному економічному регіоні України : матеріали Республік. наук.-практ. конф., (Кіровоград, 11-12 листопада 2002 р.). – Кіровоград : КДТУ, 2002. – С. 36-39. – 0,1 д.а.

15. Дробиш Л. В. Напрямки удосконалення кадрової роботи в системі споживчої кооперації України / Л. В. Дробиш // Інфраструктурне забезпечення продовольчого ринку України : матеріали Міжнарод. наук.-практ. конф., (Полтава,17-18 лютого 2005 р.) / Міністерство освіти і науки України, Укоопспілка, Українська асоціація маркетингу, Полтавська обласна державна адміністрація, Полтавський університет споживчої кооперації України. – Полтава : ПУСКУ, 2005. – С. 89-91. – 0,1 д.а.

16. Дробиш Л. В. Проблеми забезпечення висококваліфікованими спеціалістами підприємств малого та середнього бізнесу / Л. В. Дробиш // Маркетинг в малому та середньому бізнесі : матеріали Міжнарод. наук.-практ. конф., (Полтава, 24-25 травня 2007 р.) / Міністерство освіти і науки України, Українська асоціація маркетингу, Полтавський університет споживчої кооперації України [та ін.]. – Полтава : ПУСКУ, 2007. – С. 73-76. – 0,2 д.а.