Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


238. Дерментлі Федір Семенович. Формування та оцінка ефективності інтегрованих корпоративних структур у промисловості: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Дерментлі Ф.С. Формування та оцінка ефективності інтегрованих корпоративних структур у промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі створення транснаціональної інтегрованої корпоративної структури в трубній галузі промисловості з метою збільшення виробництва і збуту трубної продукції, ефективного функціонування містоутворюючого підприємства. Основну увагу приділено розвитку теоретичних основ формування інтегрованих корпоративних структур на основі використання авторських трактувань визначення поняття, сутності, змісту, основних принципів формування корпоративних об'єднань; обґрунтуванню об'єктивних тенденцій транснаціоналізації промислового виробництва й економічних передумов розвитку трубного підприємства, що володіє конкурентними перевагами, шляхом входження у транснаціональну інтегровану корпоративну структуру як провідної ланки, розробці й апробації у технологічно і коопераційно пов'язаних учасників транснаціональної корпорації конкурентної стратегії провідного підприємства, рекомендацій щодо формування й оцінки ефективності корпорації.

Основна концепція проведеного дослідження полягає в розробці комплексного підходу до формування і оцінки ефективності інтегрованих корпоративних структур, який, сприяючи створенню транснаціональної корпорації "Трубтранс", формує передумови для збільшення виробництва і збуту трубної продукції, ефективного функціонування містоутворюючого підприємства.

Основні висновки і результати дослідження зводяться до такого.

1. Розвиток економічних реформ, що проводяться в Україні та інших країнах СНД, зі всією очевидністю свідчить, що найбільш стійкими до економічних потрясінь є великі експортоорієнтовані корпоративні структури з достатнім ступенем диверсифікації виробництва. Одна з головних ліній налагодження державної промислової політики у зв'язку з цим – цілеспрямоване формування подібних структур на базі інтеграції технологічно і коопераційно пов'язаних господарюючих суб'єктів, що випускають конкурентоздатну на внутрішньому і зовнішньому ринку продукцію або мають можливість швидко розвернути її виробництво.

2. Поняття «інтегрована корпоративна структура» охоплює різноманіття форм інтеграції підприємств, що витікають із суті інтегрованих корпоративних структур як способу організації керованої в загальних цілях економічної взаємодії суб'єктів господарювання. Межі цього різноманіття визначаються довготривалими, взаємовигідними зв'язками. Як об'єднання осіб, капіталів і господарської діяльності, інтегрована корпоративна структура відрізняється від звичайних економічних взаємодій підприємств наявністю єдиного органу управління. У авторському трактуванні інтегрована корпоративна структура є об'єднаною загальною метою і керованою з єдиного центру сукупністю юридичних осіб, виступаючу у взаємодії із зовнішнім середовищем як економічно цілісне утворення, що веде спільну діяльність на основі участі в капіталі або договірних (контрактних) відносин.

3. Для розширення можливостей України у створенні за її ініціативою транснаціональних інтегрованих корпоративних структур у рамках СНД необхідно на основі наявних документів Співдружності з цього питання, підписаних з української сторони, привести відповідно до них існуючу правову базу створення зазначених структур, вжити відповідних заходів для реалізації положень Конвенції про транснаціональні корпорації.

4. Концепція провідного підприємства, що функціонує в умовах цільової спрямованості корпорації як цілісний об'єкт ринку, обґрунтована його конкурентними перевагами. Дану концепцію розглянуто на прикладі ВАТ «ХТЗ», що володіє новою технологією, здатністю до диференціації сортаменту, традиційних і нових ринків збуту в Україні і за кордоном. Конкурентні переваги підприємства забезпечуються багатофункціональною системою управління якістю.

5. Основу формування і функціонування ТНК на базі коопераційних зв'язків трубного підприємства складають загальні положення співпраці країн СНД у галузі створення і діяльності транснаціональних корпорацій, встановлені Конвенцією. Для реалізації базового нормативного акта запропоновано вирішення задач визначення країни базування, вибору форми діяльності, способу створення і розвитку державної підтримки ТНК. З урахуванням правових можливостей країни для пропонованої до створення ТНК «Трубтранс» рекомендовано: організаційно-правову форму корпорації відповідно до вітчизняного законодавства як оптимальну форму діяльності на користь самої інтеграції і її учасників; прийнятну схему формування майна, в якій майно учасників, що відноситься до сфери діяльності корпорації і забезпечує досягнення загальної господарської мети, передається до централізованого управління із збереженням права власності; побудовану на принципах централізації і децентралізації управління мультидівізіональну структуру виконавчого органу.

6. Оцінка ефективності створюваних і діючих інтегрованих корпоративних структур (зокрема транснаціональних) має здійснюватися виходячи з принципів їх створення і функцій, що покладаються на них, а цільова модель ефективності має бути орієнтована на зростання показників діяльності як корпорації в цілому, так і кожного з її учасників, з одночасним вирішенням окремих соціальних задач.

Публікації автора:

1. Дерментли Ф.С. Основные цели и принципы формирования корпоративных объединений в производстве труб // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ, 2001. – Вип.79. – С.82-89.

2. Дерментли Ф.С. Организационно-правовые вопросы создания транснациональных корпоративных объединений в трубной промышленности Украины // Менеджер. Вiсник Донецької державної академії управління. – 2001. – №2 (14). – С.38-42.

3. Дерментли Ф.С., Сергеев В.В., Гвоздева Т.М., Крупко Л.К. Стратегическая позиция предприятия на рынке труб (на примере ОАО «Харцызский трубный завод») // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2001. – №4. – С.92-94.

Особистий внесок: обґрунтовано стратегію підвищення якості продукції та використання наступальної стратегії маркетингу для забезпечення сприятливої ситуації на ринках труб за кордоном.

4. Дерментли Ф.С., Гвоздева Т.М., Крупко Л.К., Банник Ю.А. Товарно-рыночная стратегия и лидерство по качеству труб в деятельности ОАО «Харцызский трубный завод» // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2001. – №6. – С. 107-109.

Особистий внесок: рекомендовано структуру системи управління якістю продукції, яка комплексно вирішує лідерство за якістю зварних труб великого діаметра в товарно-ринковій стратегії.

5. Дерментли Ф.С., Гвоздева Т.М., Крупко Л.К., Чайка Г.П. Долгосрочная стратегия ОАО «Харцызский трубный завод» при создании корпоративного объединения // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2002. – №1. – С.104-106.

Особистий внесок: проаналізовано актуальність підприємницьких відносин при створенні інтегрованих корпоративних об'єднань, які можуть стати основою економічного зростання і соціальної стабільності у трубному виробництві.

6. Тараш Л.И., Дерментли Ф.С. Интегрированные корпоративные структуры: сущность, содержание, классификация // Економіка промисловості. – 2002. – № 2 (16). – С. 3-12.

Особистий внесок: виявлено сутність структур, розкрито їх зміст, запропоновано авторське трактування поняття “інтегрована корпоративна структура”.

7. Дерментли Ф.С., Моисеев Г.В. Вопросы развития интеграционных процессов в промышленном производстве Украины // Економіка промисловості. – 2002. – №3 (17). –
С. 80-86.

Особистий внесок: обґрунтовано організаційно-економічні передумови виникнення і розвитку інтеграційних процесів у промисловості України.

8. Дерментли Ф.С., Семенов С.Е., Рыбаков А.А. Надежность сварных соединений труб – путь повышения эффективности магистральных газонефтепроводов // Менеджер. Вiсник Донецької державної академії управління. – 2003. – №1 (23). – С.90-94.

Особистий внесок: обґрунтовано фактор механічних властивостей зварюваних матеріалів, що забезпечує працездатність зварних сполучень, попереджує їх від "бездефектних" руйнувань і сприяє конкурентній спроможності продукції.

9. Дерментли Ф.С. Харцызский трубный завод в интеграционном процессе производства труб // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: ДЕГІ; ІЕПД НАН України. – 2003. – Вип. №3(12). – С.133-146.

10. Дерментли Ф.С., Кулиш Е.В. Особенности конкурентной стратегии базового предприятия в составе транснациональной корпорации // Економіка промисловості. – 2003. – №4(22). – С.155-162.

Особистий внесок: проаналізовано класифікаційні групи конкурентної стратегії, обґрунтовано структуру основних напрямів стратегії провідного підприємства в корпорації “Трубтранс”.

11. Методический подход к оценке эффективности транснациональной корпорации // Модели управления в рыночной экономике. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Т.2. – С. 81-94.

Публікації в матеріалах конференцій:

12. Дерментли Ф.С. Надежное антикоррозионное покрытие труб – решение важнейшей экологической проблемы современности // Материалы Симпозиума «Антикоррозионная защита труб для магистральных газопроводов». – Ялта:АО"ХТЗ". – 1996. – С. 5-10.

13. Дерментли Ф.С. Укрепляя деловое сотрудничество, выигрывает каждый из нас // Материалы Междунар. науч.-техн. конф. «Харцызские трубы – газонефтепроводным магистралям XXI века». – Крым, Форос: Восточно-Украинская академия бизнеса. – 2000. – С. 4-8.

14. Дерментли Ф.С. Проблемы создания корпоративных объединений в трубном производстве Украины // Материалы ІІ Междунар. науч.-практ. конф. по проблемам совершенствования производства и эксплуатации трубной продукции «Трубокон – 2001». – Днепропетровск: ОАО Днепропетровский трубопрокатный завод. – 2001. – С. 51-56.

15. Амитан В.Н., Дерментли Ф.С., Тараш Л.И. Проблемы совершенствования корпоративного управления // Матеріали Першої міжнар. наук.-практ. конф. «Теорія і практика формування і розвитку корпоративного сектора економіки». – К., 2003. –
С.7-9.

Особистий внесок: обґрунтовано необхідність удосконалення законодавчого забезпечення формування інтегрованих корпоративних структур.

16. Дерментли Ф.С. Моделирование интегрированных корпоративных структур в трансформационной экономике // Матеріали VIII Всеукраїнської наук.-метод. конф. “Проблеми економічної кібернетики”, присвяченої 35-річчю кафедри економічної кібернетики Донецького національного університету. – Донецк: Юго-Восток. – 2003. – С.117-119.