Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Каланджи Ігор Анатолійович. Формування системи стратегічного маркетингу на промислових підприємствах : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Запорізька держ. інженерна академія. — Запоріжжя, 2005. — 198арк. — Бібліогр.: арк. 168-183.



Анотація до роботи:

Каланджи І.А. Формування системи стратегічного маркетингу на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2005.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічному обґрунтуванню шляхів підвищення і забезпечення ефективного функціонуванні маркетингу господарюючого суб’єкта в процесі ринкових перетворень економіки України та розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення організації й управління маркетинговою діяльністю на промисловому підприємстві. У системі стратегічного маркетингу розроблено механізм управління закупівельною діяльністю промислових підприємств, що передбачає розробку тендерів, конкурентних листків, визначення рейтингу постачальників. Розроблено методику оцінки конкурентоспроможності промислового підприємства із застосуванням матриці “Стан конкурентоспроможності – тенденції зміни частки ринку”. Розроблено принципову структуру збалансованої системи показників по реалізації маркетингової стратегії промислового підприємства, яка спрямована насамперед на ув'язування показників у грошовому вираженні з операційними вимірниками таких аспектів діяльності підприємства, як задоволеність клієнтів, внутрішньофірмові господарські процеси, інноваційна активність, фінансові результати. Удосконалено: процес реалізації програм стратегічного маркетингу на промислових підприємствах введенням спеціальної координувальної ланки; організаційну структуру маркетингової служби промислових підприємств, яка ґрунтується на системі цілей, стандартів; процес стратегічного маркетингового планування моделлю організації розробки й реалізації програм у системі стратегічного маркетингу.

В дисертаційній роботі вирішено актуальну наукову задачу теоретико-методологічного обґрунтування шляхів підвищення ефективності функціонування маркетингу суб’єкта господарювання, що сприяє удосконаленню організації й управління маркетинговою діяльністю на промисловому підприємстві. Результати дослідження дали змогу дійти таких висновків:

1. Концепцію стратегічного маркетингу розглянуто як складову частину маркетингу, що базується на принципах стратегічного управління, спрямовану на досягнення перспективних цілей підприємства, виходячи з врахування довгострокових конкурентних переваг в умовах невизначеності зовнішнього середовища. Визначено, що стратегічний маркетинг є інструментом прогнозування майбутніх параметрів розвитку і функціонування підприємства як складної системи. Основною його метою є підвищення конкурентоспроможності підприємства в цілому.

2. Сформульовано основні принципи стратегічного маркетингу: застосування в єдності і взаємозв'язку тактики та стратегії активного пристосування до ринку, його вимог з одночасним цілеспрямованим впливом на нього; формування умов для реалізації принципу соціально-орієнтованої діяльності підприємства, що враховує як власні запити, так і потреби суспільства в цілому; орієнтація на глобальні цілі організації; оцінка привабливості товарного ринку з погляду стійких конкурентних переваг і стратегічних можливостей; виявлення стратегічного профілю як сукупності найважливіших напрямів діяльності фірми й орієнтація маркетингу та НДДКР на потенційні потреби клієнтів; розробка нових стратегічних проектів із виникненням нових стратегічних можливостей.

3. Управлінські концепції маркетингу поділено на два типи: управління маркетингом і маркетингове управління суб'єктом. Перший тип на промислових підприємствах реалізується в “масштабі” управлінської функції та відповідного відділу в структурі менеджменту. Другий тип реалізується в “масштабі” усієї системи менеджменту суб'єкта.

4. Запропоновано модель інтеграції стратегічного маркетингу і стратегічного менеджменту. У центрі уваги моделі – динамічний взаємозв'язок “стратегічний маркетинг – стратегічний менеджмент”. У процесі аналізу маркетингових рішень і рішень у сфері стратегічного менеджменту використовуються два класифікаційних критерії: рівень ієрархії, на якому приймаються стратегічні рішення; фокус уваги вищого керівництва підприємства. Параметри, що використовуються, відображають наявність значних розбіжностей між стратегічними й оперативними аспектами діяльності та прийняття рішень. Є можливість визначити в простій формі широке коло оперативних і стратегічних рішень, необхідних сучасним промисловим підприємствам.

5. Визначено основні методи стратегічного маркетингу: прогнозування, аналіз і оцінка, моделювання. Застосування цих методів передбачає послідовне виконання таких дій: вивчення потреб, цінностей і товарів, стратегічна сегментація ринку, формування конкурентоспроможності товарів.

Обґрунтовано необхідність системного підходу до здійснення стратегічної маркетингової діяльності. Система стратегічного маркетингу має забезпечити виконання таких функцій: стратегічне маркетингове прогнозування і планування; реалізація концепції стратегічного маркетингу; формування попиту на нову продукцію підприємства; забезпечення маркетингових досліджень.

6. Запропоновано систему стратегічного маркетингового планування на промисловому підприємстві, яка включає такі елементи: “вхід” системи; зворотний зв'язок; “вихід” системи; зовнішнє середовище системи; підсистема забезпечення. Вимоги до системи: наявність достовірної і повної інформації; залучення до процесу кваліфікованого персоналу з навичками стратегічного планування і знанням менеджменту й маркетингу; залучення вищого керівництва підприємства до участі у ключових процедурах стратегічного маркетингового планування; наявність ресурсів для реалізації розробленої стратегії підприємства; конструктивна мотивація працівників підприємства.

7. Запропоновано модель управління процесом стратегічного маркетингового планування. Вона включає п'ять основних етапів з розробки і реалізації стратегії промислового підприємства: прийняття управлінського рішення про початок розробки стратегії; організація розробки стратегії; управління процесом розробки стратегії; організація реалізації стратегії; управління процесом реалізації стратегії. На перших трьох етапах формуються ключові положення конкурентної стратегії підприємства, на останніх двох – розробляються процедури її реалізації.

8. Застосування стратегічного маркетингового планування на промислових підприємствах дасть змогу одержати процедурні, процесуальні переваги і переваги ефективності. Це, відповідно, означає, що планування: веде до реалістичних і визнаних цілей, потребує високого рівня інформації про ринок і поліпшує контроль над підприємством; зумовлює вищу мотивацію менеджерів, кращу міжфункціональну взаємодію, усвідомлення і прийняття змін; підвищує успішність підприємства, знижує марні витрати і скорочує зайві дії, ведучи до чіткішого розуміння пріоритетів.

9. При розробці проекту “Стандарт підприємства з організації маркетингової діяльності” на ВАТ “Запоріжсталь” за основу взято такі положення дисертації: завдання маркетингу – описати зовнішнє конкурентне середовище промислового підприємства, зібрати дані ззовні і додати їх до внутрішніх потоків інформації; до сфери маркетингу входить не тільки реалізація товарів, а й забезпечення виробництва. Результатом розробки є створення дирекції з маркетингу – виконавчого органу, до функцій якого входить пошук оптимальних шляхів вирішення стратегічних маркетингових завдань, зокрема управління закупівельною діяльністю підприємства у системі стратегічного маркетингу, що передбачає розробку тендерів, конкурентних листків, визначення рейтингу постачальників.

10. Визначено стратегічні орієнтири в діяльності дирекції з маркетингу: удосконалення прогнозування, щоб забезпечити повне стикування вимог ринку з можливостями комбінату; розробка механізму автоматичного вибору коригувальних впливів у межах створеної на підприємстві системи управління якістю; створення математичних моделей споживання на внутрішньому і зовнішньому ринках металопродукції; створення віртуальних дублів.

11. Розроблено структуру збалансованої системи показників ефективності маркетингового стратегічного планування, спрямовану на їх ув'язування у грошовому вираженні з операційними вимірниками діяльності підприємства: задоволеність клієнтів, внутрішньофірмові господарські процеси, інноваційна активність, фінансові результати. Така система дає клієнтам, акціонерам змогу оцінити промислові підприємства, визначити перспективи господарського процесу і здатності до змін та удосконалення.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях

  1. Каланджи І.А. Етапи впровадження маркетингової стратегії “Орієнтація на споживача” // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Вип. 191: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Том І. – С. 120-125.

  2. Каланджи И.А. Стратегия: теоретические и концептуальные тенденции развития // Менеджер. Вісник Донецького державного інституту управління. – 2004. – № 2(28). – С. 153-156.

  3. Каланджи І.А. Створення системи якості на підприємстві: методологія та практика // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Вип. 9. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 257-260.

  4. Каланджи І. Управління закупівлями на промисловому підприємстві: маркетинговий підхід // Схід. – 2004. – № 4(62). – С. 22-24.

  5. Каланджи И.А. Формирование маркетинговой службы – инновационная компонента стратегии реформирования системы управления промышленным предприятием // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Вип. 76. – Донецьк: ДонНТУ, 2004. – С. 170-176.

  6. Каланджи И.А. Формирование маркетинговых стратегий: подходы, тенденции, принципы // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”: Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: ХТУ “ХПІ”. – 2004. – № 10. – С. 42-50.

  7. Каланджи И.А. Формирование системы менеджмента качества в условиях рыночной экономики // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Вип. 187: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Том ІV. – С. 818-828.

Опубліковано за матеріалами конференцій

  1. Каланджи И.А. Бизнес-логистика как форма менеджмента // Збірник наукових праць “Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії”. – Запоріжжя, ЗДІА. – 2004. – Вип. № 16. – С 115-121.

  2. Каланджи И.А. Механизм формирования маркетинговых стратегий хозяйствующего субъекта // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Гуманістичний менеджмент як чинник оптимізації суспільної трансформації”, 26-27 вересня 2003 р. – Запоріжжя: ЗДІА, 2003. – С. 12-13.

  1. Каланджи И.А. Основные модели обеспечения качества производственных процессов предприятия в системе стандартов ISO-9000 // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика сучасної економіки”, 15-17 жовтня 2003 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 228-230.

  2. Каланджи И.А. ISO-9000 – новая парадигма бизнеса // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства” 5 листопада 2003 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Том ІІ. – С. 80-82.