Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Титаренко Олександр Михайлович. Формування системи моніторингу малого підприємництва органами місцевого самоврядування: дисертація канд. наук з держ. упр.: 25.00.04 / Українська Академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Титаренко О.М. Формування системи моніторингу малого підприємництва органами місцевого самоврядування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 - місцеве самоврядування. - Українська Академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2003.

У дисертації розв’язане наукове завдання розробки теорії, методології та практичних заходів щодо впровадження системи моніторингу малих підприємств на районному рівні, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки державного управління та місцевого самоврядування, а саме, виявлено й обгрунтовано шляхи вдосконалення організаційних та інституційних основ встановлення зворотного зв’язку підприємців і органів місцевого самоврядування, можливості більш грунтовної розробки та проведення конкретних заходів регуляторної політики на місцевому рівні. Наукова новизна отриманих результатів визначається тим, що розроблено теоретичні положення та практичні заходи системи моніторингу малих підприємств, який дає змогу оцінити ефективність регуляторної політики на районному рівні в умовах подальшого розвитку адміністративної реформи та зміни функцій державного управління в Україні.

  1. У дисертації вирішене наукове завдання з подальшої розробки теорії, методології та реалізації практичних заходів стосовно впровадження системи моніторингу малих підприємств на районному рівні, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки державного управління та місцевого самоврядування, а саме: виявлено й обгрунтовано шляхи вдосконалення організаційних та інституційних основ встановлення зворотного зв’язку між малими підприємствами та органами місцевого самоврядування, можливості більш грунтовної розробки та проведення конкретних заходів регуляторної політики на місцевому рівні.

  2. Результати аналізу еволюції теоретико-методологічних засад, сучасного стану і особливостей розвитку малого підприємництва в умовах трансформаційних процесів побудови ринкової економіки в Україні переконують, що визначальним фактором у комплексному механізмі активізації діяльності суб’єктів малого підприємництва є активна державна підтримка, ретельно розроблена і виважена регуляторна політика органів місцевого самоврядування, що включає вдосконалення нормативно-правової бази, інформаційне й кадрове забезпечення малого підприємництва. Основними видами адміністративного регулювання, що використовуються сьогодні, є державна реєстрація підприємства, ліцензування, сертифікація і стандартизація. Аналіз головних аспектів державного регулювання і підтримки малого підприємництва свідчить про важливість формування системи його інституціонального інфраструктурного обслуговування як невід’ємного компонента ринкових відносин.

  3. Запропоноване визначення державного регулювання малого підприємництва. Це система економічного, правового, соціального й організаційного забезпечення державою відповідного середовища для ефективного і сталого розвитку малого підприємництва, яка має виконувати завдання щодо:

а) обслуговування малих підприємств, доведення до них матеріальних, грошових, інформаційних ресурсів, держзамовлення;

б) планування, ситуативного управління та контролю.

  1. Установлено, що головна проблема, без вирішення якої не можуть розвиватися малі підприємства - недосконалість належної системи державної і суспільної підтримки. Розвиток малого підприємництва стримує такий чинник, як недостатньо відрегульовані відносини суб’єктів підприємницької діяльності з органами місцевого самоврядування. Через велику кількість законів, нормативних актів, інструкцій підприємці змушені витрачати багато часу на вивчення змін у законодавстві і використання їх у своїй діяльності. Підприємства підлягають частим і безпідставним перевіркам з боку різноманітних державних органів Як результат, становлення і подальший розвиток малого підприємництва значно гальмуються, оскільки негативні зовнішні чинники, що впливають на його суб’єктів, набувають гіпертрофованих форм. Тому моніторинг цих аспектів діяльності малих підприємств зміг би стати дієвим засобом формування і розвитку малого підприємництва в Україні.

  2. Удосконалено теорію та методологію системи моніторингу малих підприємств на основі сформульованого визначення моніторингу малих підприємств як динамічної системи з гнучкою інфраструктурою, що дає змогу постійно відслідковувати стан економічної і ділової активності малих підприємств, давати прогнозні оцінки; розробляти відповідні рекомендації органам місцевого самоврядування, здійснювати аудит їх адміністративної діяльності у сфері аналізу регуляторної політики. На підставі отриманих результатів органи місцевого самоврядування визначають характер можливих управлінських рішень, терміни їх прийняття і виконання. Ці рішення мають забезпечити стабільність становища малих підприємств і стимулювати їх економічну активність.

  3. Моніторингові дослідження дають змогу регулярно, систематично оцінювати якість послуг, що надають органи місцевого самоврядування, із суб’єктивного погляду представника малого підприємництва. Рівень задоволеності ними малих підприємств відображає корисність і якість цих послуг, їх здатність окремо або в комплексі забезпечити потреби і відповідність використанню.

  4. Інформація може бути дієвим засобом для зміни моделей поведінки і реформування органів місцевого самоврядування. Таке реформування передбачає встановлення зворотного зв’язку із зацікавленими в цьому групами населення. Незважаючи на труднощі, пов’язані з реформуванням комплексних систем, якими є органи влади, видається доцільним отримати реальну оцінку думок малих підприємств та державних службовців, оскільки ця інформація може сприяти покращанню обслуговування. Вивчення рівня задоволеності малих підприємств ми використовуємо переважно як засіб забезпечення зовнішнього контролю органів місцевого самоврядування.

  5. Моніторинг малих підприємств потребує наявності відповідних сучасних засобів передавання, зберігання та обробки інформації і, головне, фахівців з правових та економічних питань, обізнаних з особливостями функціонування малого підприємництва. Зараз є досить багато науково-дослідних, аналітичних структур, в тому числі центрів підтримки підприємництва тощо, які здатні здійснювати моніторинг малого підприємництва на досить високому рівні на договірних засадах шляхом проведення замовником (органами місцевого самоврядування або громадською організацією) тендера на виконання зазначених робіт.

  6. У дисертації доведено необхідність та практичну можливість застосування системи моніторингу малих підприємств на стадіях розробки регуляторної політики, її проведення та аналізу місцевими органами влади (органами місцевого самоврядування). Це дає змогу уникнути непродуманих управлінських рішень, конкретизувати завдання адміністративної реформи на місцях (усвідомити зміст та форми новацій у проведенні регуляторної політики), запровадити нові форми роботи з малими підприємствами та поліпшити зворотний зв’язок (наприклад, обмін думками з актуальних питань життєдіяльності району, орендної політики, новинами в податковому законодавстві дасть змогу покращити ситуативне та стратегічне управління тощо за допомогою сучасних інформаційно-аналітичних технологій, E-mail, Intеrnet та ін.). Всі ці заходи створять сприятливі місцеві умови для побудови економічної основи громадянського суспільства на районному рівні (через становлення малого підприємництва, а отже, зростання середнього класу в Україні).

  7. Основним завданням використання результатів моніторингу малого підприємництва органами місцевого самоврядування в умовах адміністративної реформи в Україні є забезпечення гласності зібраної інформації і спільне обговорення відповідних даних на громадських слуханнях, “круглих столах”, а також проведення інших публічних заходів. Оптимальне використання даних моніторингу малих підприємств як засобу сприяння адміністративній реформі місцевої влади потребуватиме додаткових умов:

орієнтації органів місцевого самоврядування на гласність;

спрямування зусиль на ініціювання суспільних дискусій представників органів місцевого самоврядування та малих підприємств, недержавних громадських організацій та інших зацікавлених осіб про результати моніторингу малого підприємництва.

11. Розроблені практичні заходи щодо впровадження системи моніторингу малих підприємств у Печерському районі м. Києва для трьох стадій (розробки, проведення та підсумкового аналізу) регуляторної політики органів місцевого самоврядування шляхом вибіркового соціологічного дослідження серед малих підприємств стосовно доцільності системи моніторингу малих підприємств.

Публікації автора:

  1. Титаренко О.М. Мале підприємництво та місцеве самоврядування // Зб. наук. пр. УАДУ. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 2. - Ч. 2. - С. 252-255.

  2. Титаренко О.М. Актуальні проблеми місцевих органів влади щодо поліпшення зворотного зв’язку з малими підприємцями за допомогою моніторингової системи // Зб. наук. пр. УАДУ. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип 1. - Ч. 1. - С. 264-273.

  3. Титаренко О.М., Калюх Ю.І. Можливості інформаційно-аналітичного моніторингу у встановленні суспільного діалогу малих підприємців з владою на місцевому рівні // Упр. сучасним містом. - 2002. - № 7-9 (7). - С. 136-139.

  4. Титаренко О.М. Практична реалізація моніторингу економічної активності малого бізнесу на районному рівні // Зб. наук. пр. УАДУ. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 2. - С. 260-269.

  5. Титаренко О.М. Розвиток підприємницької ініціативи та малого бізнесу у контексті соціал-демократичної ідеї // Політолог. вісн. - 2001. - № 8. - С. 330-332.

  6. Калюх Ю.І., Титаренко О.М., Півнева В.С. Побудова фундаменту громадянського суспільства на місцевому рівні: оптимальна взаємодія місцевих органів влади та малого бізнесу // Соціальна економіка. - 2001.- № 3-4. - С. 113-126.

  7. Титаренко О.М. Процедура проведення тендерів у системі державного управління на місцевому рівні // Розробка державної політики: Аналіт. зап. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2002. - С. 207-212.