Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Корекційна педагогіка (сурдопедагогіка та тифлопедагогіка, олігофренопедагогіка та логопедія)


142. Руденко Лілія Миколаївна. Формування системи медичних знань у процесі підготовки педагога- дефектолога до корекційної роботи в закладах спеціальної освіти: дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Інститут спеціальної педагогіки АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Руденко Л.М. Формування системи медичних знань у процесі підготовки педагога-дефектолога до корекційної роботи в закладах спеціальної освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.03 – корекційна педагогіка. – НПУ імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню проблеми формування систе-ми медичних знань у майбутнього педагога-дефектолога. Уточнено сутність поняття “медична компетентність”, “медичні знання” щодо корекційно-реабілітаційної освіти, визначено і теоретично обґрунтовано систему медичної підготовки май бут-нього педагога-дефектолога; розроблено критеріально-рівневу характеристику ме-дичної готовності майбутнього корекційного педагога. Визначено та науково обгру-нтовано модель медичної підготовки, яка складається з проектно-методологічного, організаційно-змістового та технологічного блоку, а також реалізується в три етапи: адаптаційно-професійного, локально-професійного та системно-професійного. Апробовано систему критеріїв і рівнів медичної підготовки колекційного педагога.

Експертна оцінка розробленої системи формування медичних знань педагога-дефектолога показала доцільність її впровадження у практику підготовки цих фахів-ців, що було підтверджено підвищенням всіх компонентів підготовки корекційного педагога.

Дані отримані в ході теоретичного та експериментального дослідження в ціло-му підтвердили висунуту гіпотезу, що лежить у його основі, й дали підстави для та-ких висновків:

1.Медична підготовка майбутнього корекційного педагога становить структур-не утворення у системі загальної професійно-педагогічної підготовки і є “наскріз-ною ланкою”, яка пронизує всі її компоненти. Медична підготовка містить могутній когнітивний потенціал, формує ціннісно-мотиваційні засади професійної діяльності, суттєво збагачує креативні аспекти корекційно-реабілітаційної освіти, впливаючи на майбутнього фахівця.

2. Медична підготовка корекційного педагога і психолога як планомірний пе-дагоггічний процес грунтується на засадах гуманізації освіти, посилення ролі дис-циплін, що забезпечують підвищення медичної компетентності майбутнього фахів-ця, його теоретичної і практичної підготовки до корекційно-реабілітаційної діяль-ності, використання в навчальному процесі новітніх медико-біологічних здобутків, збагачення її кращими зразками вітчизняної медицини у їх зв’язках з професійно-дефектологічною діяльністю, відпрацювання та вдосконалення медичних умінь та навичок у позааудиторній роботі, на базі клінічних закладів та реабілітаційних цент-рів.

3. Вихід вищої дефектологічної освіти за традиційні межі спеціальних шкіл для дітей з порушеннями психофізичного розвитку і необхідність у сучасних умовах го-тувати фахівців для медико-психолого-педагогічних центрів, зростаючої мережі реа-білітаціних установ, корекційно-розвивальних та інших дошкільних і шкільних, зокрема інтегрованих закладів, вимагає оптимізації медичної підготовки як складо-вої фахового становлення корекційного педагога протягом усього періоду навчання у вищому навчальному закладі.

4. Медична готовність дефектолога до професійної діяльності визначається рів-нем сформованості її компонентів — цільового, змістового, особистісно-позиційно-го, діяльнісно-творчого — на основі відповідних показників. Для ціннісно-цільового — це мотиваційно-ціннісне ставлення до корекційно-педагогічної професії взагалі, медична налаштованість педагогічного мислення, відповідність гуманістичних цін-ностей потребам і меті особистості майбутнього корекційного педагога; для змісто-вого — здатність до клінічного аналізу патологічних процесів, явищ, закономір-ностей тощо; для діяльнісно-творчого — усвідомленість необхідності медичної ком-петентності в межах професії дефектолога та творчий індивідуальний стиль діяль-ності; для особистісно-позиційного — гуманна особиста педагогічна позиція, мора-льно-етична саморегуляція. Рівень сформованості медичної готовності до професій-ної діяльності розглядається як якісна характеристика досить стійких новоутворень у структурі особистості майбутнього вчителя і відбиває ступінь виявлення цих компонентів та узгодженість їх між собою. У дослідженні визначені рівні, які стали основою оцінки медичної готовності майбутнього корекційного педагога до профе-сійної діяльності: адаптаційний, розпізнавальний, відтворювальний, перетворюваль-ний, творчий.

5. Організація процесу медичної підготовки корекційного педагога в нашому дослідженні грунтується на особистісно орієнтованій моделі освіти, системна побу-дова якої з виділення проектно-методологічного, організаційно-змістового і техно-логічного блоків дала змогу реалізувати змістово-теоретичне та організаційно-мето-дичне забезпечення формування медичної компетентності майбутнього корекцій-ного педагога. Виокремлені з моделі адаптаційно-професійний, локально-професій-ний, системно-професійний етапи медичної підготовки відображають її послідов-ність, етапність, наступність, ієрархічну підпорядкованість, спрямованість на пості-йне вдосконалення медичного аналізу готовності майбутнього корекційного педаго-га до професійної діяльності — від рівня адаптації, сприйняття, входження у медич-ний зміст дефектологічної діяльності до рівня “впізнання” клінічної дефектології, введення медичних знань у контекст корекційної педагогіки, а від них до форму-вання медичної компетентності як супроводу корекційної діяльності. В моделі технологічно обґрунтовані цільові, змістові, організаційно-управлінські, результа-тивні характеристики процесу, комплекс педагогічних умов медичної підготовки майбутнього дефектолога.

6. Результати системного дослідження медичної підготовки корекційного педа-гога дали змогу виокремити і поставити на чільне місце медичну компетентність, яка сприяє належному професійному рівню випускників і задовольняє соціальні по-треби сучасного ринку, а також спрямована на поглиблення якості та кількості про-філізації окремих напрямів медичної підготовки дефектолога. Виходячи із системної впорядкованості медичної підготовки, ми змогли змоделювати процес викладання медичних дисциплін та сконструювати наступність і взаємозв’язок у їх вивченні як окремого спеціалізованого напрямку фахової підготовки корекційцного педагога.

Послідовність і безперервність медичної підготовки в аспекті формування про-фесійної готовності корекційного педагога передбачає виділені нами рівні — допро-фесійної, базової загально-професійної, загальноспеціальної, спеціалізованої підго-товки та професійного вдосконалення.

7. Проведене теоретичне дослідження та аналіз результатів дослідно-експери-ментальної роботи підтвердили, що ефективність процесу медичної підготовки за безпечується сукупністю педагогічних умов, які притаманні цілісній педагогічній системі і реалізуються відповідною технологією. Результати формувального експе-рименту, спрямованого на апробацію розробленої моделі цілісного освітнього про-цесу медичної підготовки дефектологів та перевірка його оптимальних умов засвід-чили продуктивність розробленої критеріально-рівневої характеристики ціннісно-ці-льового, змістового, діяльнісно-творчого, особистісно-позиційного компонентів ме-дичної готовності до професійної діяльності, що дозволило простежити динаміку їх формування і дійти висновку, що впроваджена у практику система медичної підго-товки, технологічно реалізуючи особистісно орієнтовані освітні умови, забезпечує формування високого рівня медичної компетентності корекційного педагога і психолога. Позитивні якісні і кількісні зміни відбулися у показниках сформованості всіх компонентів зазначеної компетентності. Аналіз індивідуальних показників сфо-рмованості визначених компонентів зафіксував серед студентів, залучених до експе-риментального навчання, стійку тенденцію до підвищення рівня медичної підготов-ки від адаптаційного до творчого.

8. Проведене дослідження сприяло розробленню комплексної наскрізної про-грами медичної підготовки майбутнього корекційного педагога, перспективних пла-нів інтегративної організації навчального процесу з міжпредметними системами за безпечення єдності викладання дисциплін медико-біологічної, клінічної, психолого-педагогічної і спеціально-предметної підготовки на всіх курсах вузівського навчан-ня.

Публікації автора:

1.Руденко Л.М. До питання удосконалення змісту клініко-психологічної підготовки дефектологів// Вісник НПУ імені М.П.Драгоманова. – К., НПУ, 2002.- вип..3. – С. 153–155

2.Руденко Л.М., Флоренксова К.М. Медичні аспекти безпеки життя та діяльності людини як невід’ємна складова навчального процесу у ВНЗ// Матеріали І науково-методичної конференції “Безпека життя та діяльності людини”, - К.,- 2002. - С.48–49

3.Руденко Л.М. Становлення викладання медичних дисциплін на дефектологічному факультеті// Наукові записки НПУ імені М.П.Драгоманова, випуск LVII (педагогічні та історичні науки), К.,- НПУ, 2004. - С.138–146.

4.Руденко Л.М. Організація та зміст медичної підготовки корекційного педагога// Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова, серія 19, корекційна педагогіка та спеціальна психологія, К., НПУ- 2004. - С.72–79

5.Руденко Л.М. Удосконалення викладання медичних дисциплін на дефектологічному факультеті// Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Зб. наукових праць. – К.: Університет “Україна”, 2004. – С.117 – 122

6. Руденко Л.М., Гусєва Г.М. Медико-педагогічні аспекти особливостей роботи з дітьми-інвалідами// Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-методичної конференції:Зб.наукових праць. – Рівне, 2004. – С.36 –38