Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Колесник Вікторія Михайлівна. Формування системи маркетингу у зернопродуктовому підкомплексі АПК регіону : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Колесник В.М. Формування системи маркетингу у зернопродуктовому підкомплексі АПК регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївський державний аграрний університет. – Миколаїв. – 2007.

У дисертаційній роботі висвітлено теоретичні та методичні аспекти формування системи маркетингу у зернопродуктовому підкомплексі АПК. Розроблена і застосована методика оцінки стану і ефективності маркетингової діяльності сільськогосподарських та промислових переробних підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК. З використанням кореляційно-регресійних моделей виявлено залежність та визначено кількісний вплив ступеня розвитку системи маркетингу сільськогосподарських підприємств та господарських формувань по зберіганню й переробці зерна на показники ефективності їх діяльності. Удосконалено методичні підходи до аналізу товарних стратегій підприємств по переробці зерна з використанням модифікованої матриці Бостонської консультаційної групи. Доведено, що при організації маркетингової діяльності підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК повинні враховуватись ступінь розвитку системи маркетингу, розмір підприємства, його фінансові можливості та виробничі потужності. Для покращення обслуговування сільськогосподарських підприємств агроконсультаційній службі пропонується застосовувати маркетингові послуги.

Зроблено прогноз розвитку ринку зерна та продуктів його переробки на основі кореляційно-регресійних моделей із застосуванням сценарного методу прогнозування.

1. Система маркетингу аграних підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК повинна включати три підсистеми: функціональне забезпечення маркетингової діяльності (планування, розробка стратегії підприємства, організація служби маркетингу, мотивація спеціалістів з комерційних питань, контроль ефективності діяльності підприємства); маркетингові дослідження ринкового середовища (дослідження конкурентів, факторів макросередовища, кон’юнктури ринку зерна, ринкових позицій підприємства); маркетингові дії підприємства та їх результати (товарна, цінова та комунікаційна політики, політика реалізації зерна). Перша підсистема є зв’язуючою для другої та третьої підсистем.

2. Система маркетингу підприємств по зберіганню та переробці зерна включатиме чотири підсистеми: управління діяльністю (ринкова орієнтація вищого керівництва, персоналу підприємства та ступінь відкритості системи управління зовнішньому середовищу); функціональне забезпечення маркетингової діяльності (планування, організація, мотивація та контроль маркетингу); маркетингові дослідження ринкового середовища (макросередовища, повединки споживачів, посередників, конкурентів, комплекс маркетингу, стратегічний аналіз); маркетингові дії підприємства та їх результати.

3. Для оцінки ефективності маркетингової діяльності підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК доцільно використовувати п’ять методів: якісні, які полягають у проведенні на підприємствах маркетингового аудиту, а також у застосуванні критеріїв якості, своєчасності та глибини проведених робіт з маркетингової діяльності; кількісні, які характеризують кінцеві фінансові результати діяльності підприємства, а також порівняння витрат на маркетинг з валовим прибутком; соціологічні, які передбачають розробку програми маркетингового дослідження на основі опитування керівників і спеціалістів з маркетингової діяльності; бальні, відповідно до яких кожен елемент підсистем маркетингу оцінюється у балах, потім вони сумуються і розраховується середній бал та ступінь розвитку системи маркетингу; інформаційні, які передбачають використання спеціальних комп’ютерних програм у сфері маркетингу.

4. Розробка стратегії підприємств первинної та вторинної переробки зерна можлива на основі використання модифікованої матриці Бостонської консультаційної групи, де в якості параметрів її побудови пропонуємо взяти два критерія: темпи приросту обсягів збуту групи продукту та її питому вагу у товарному асортименті.

5. За результатами маркетингового дослідження сучасного стану системи маркетингу підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК Одеської області було встановлено, що ступінь її розвитку у сільськогосподарських підприємствах нижче середнього, функції маркетингу не виконуються комплексно. У підприємствах по зберіганню та переробці зерна ступінь розвитку системи маркетингу вище середнього. У аграрних підприємствах значення останнього показника суттєво впливає на прибуток від реалізації 1ц зерна та 1га сільгоспугідь, а також на рівень рентабельності зерна та продукції сільського господарства. У підприємствах по зберіганню та переробці зерна виявлено тісний взаємозв’язок між ступенем розвитку системи маркетингу та виручкою від реалізації продукції (надання послуг) на 1 працівника, прибутком на 1 працівника, рівнем рентабельності господарської діяльності.

6. За період з 1998-1999 років по 2004-2005 роки в Одеській області валовий збір зерна збільшився на 29,6%, однак зменшилась економічна ефективність його виробництва. В області за досліджуваний період найбільш вдало з економічної точки зору розвивали та ведуть свою діяльність аграрні підприємства Білгород-Дністровського, Іванівського, Комінтернівського, Котовського, Фрунзівського та Ширяївського районів. Зазначений стан ринку зерна в Одеській області призвів до погіршення розвитку ринків борошна, круп та хлібобулочних виробів.

7. Організація маркетингової діяльності підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК повинна передбачати ступінь розвитку системи маркетингу, розмір підприємства, його фінансові можливості та виробничі потужності. Вона обов’язково здійснюється завдяки проведенню трьох груп заходів: організаційних, адміністративно-правових та науково-методичних. Для невеликих за розмірами підприємств доцільно вводити посаду маркетолога або користуватись послугами консультаційних центрів та дорадчої служби, для середніх та великих підприємств можна формувати відділ маркетингу.

8. На теперішній час в Одеській області відбувається розвиток маркетингової інфраструктури, зокрема виставкової діяльності, морських торговельних портів, консультаційної діяльності з питань агромаркетингу. Для покращення обслуговування сільськогосподарських підприємств пропонуємо обласній дорадчій службі Одеської області застосовувати комплексну маркетингову послугу, яка включає надання професійних консультацій, виконання маркетингових досліджень та навчання спеціалістів з питань агромаркетингу.

9. Подальше ефективне функціонування підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК Одеської області передбачає використання стратегії розвитку взаємовідносин, особливо між переробними підприємствами, включаючи елеватори, та сільськогосподарськими підприємствами, які вирощують зернові культури. Особливу увагу необхідно приділити підвищенню якості як зерна, так й продуктів його переробки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Колесник В.М. Виставка-ярмарок агропромислової продукції як інструмент створення її іміджу та просування на ринок // Вісник аграрної науки Причорномор’я.– 2001. – Випуск 2 – С.55-59

  2. Колесник В.М. Сучасний стан ринку зберігання зерна на хлібоприймальних підприємствах Одеської області // Вісник аграрної науки Причорномор’я.– 2003. – Випуск 2 – С.36-42

  3. Колесник В.М. Сучасний стан реалізації зернових культур в Одеській області // Вісник аграрної науки Причорномор’я.– 2004. – Випуск 2, Т.2 – С.158-165

  4. Колесник В.М. Методичні підходи до аналізу товарної стратегії підприємства // Вісник аграрної науки Причорномор’я.– 2004. – Випуск 4 – С.92-97

  5. Колесник В.М. Методичні аспекти оцінки ефективності маркетингу на сільськогосподарських підприємствах зернопродуктового підкомплексу АПК // Економіка АПК. – 2006. - №3 – С.78-82

  6. Колесник В.М. Методичні аспекти оцінки ефективності маркетингу на промислових підприємствах зернопродуктового підкомплексу АПК // Економіка: проблеми теорії та практики.- Дніпропетровськ. – 2006. – Випуск 212 (том 1). – С.122-128

У інших виданнях

  1. Колесник В.М. Сучасний стан маркетингової діяльності сільськогосподарських підприємств зернопродуктового підкомплексу АПК // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції. – Миколаїв.– 2005. – С.11-13

  2. Колесник В.М. Організаційні аспекти маркетингу у зернопродуктовому підкомплексі АПК // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції. – Миколаїв.– 2006. – С.36-38